"צריך לקחת את הקרקע משרי אריסון בבני ציון ולתת אותה למי שבאמת עוסק בחקלאות"

מיכי דרורי מהתנועה הקיבוצית: "מדצמבר 2012 אסור לקיבוצים לבנות, זה מנוגד לתוכנית הממשלה לפתור את מצוקת הדיור"
 |  (5)
חקלאות
"כבר במחצית 2013 שיווקנו קרקעות עבור 18 אלף דירות, אנחנו כבר עוברים את הממוצע הרב שנתי באופן היסטורי", כך אמר בנצי ליברמן, מנהל רשות מקרקעי ישראל, בפאנל בנושא תמורות בקרקעות חקלאיות שהתקיים בכנס 'קודקס החלטות מועצת מקרקעי ישראל'. "אין ספק שכדי לנהל קרקעות של מדינת ישראל המדינה צריכה להחזיק 100 אלף קרקעות מתוכננות. בשנתיים-שלוש האחרונות פעלנו להגדיל באופן משמעותי את היקף הקרקעות המתוכננות, אך כיום לוקח לא פחות משבע שנים לתכנן קרקע. לצערי, אני לא מכיר קרקעות לשווק במהירות עבור 100 אלף יחידות דיור להשכרה כפי שהמדינה רוצה."

מיכי דורי, היועץ המשפטי של התנועה הקיבוצית, הביע ביקורת חריפה על יחס המדינה לחקלאים במושבים ובקיבוצים - "החקלאים כיום הם לא פקטור בהחזקת הקרקעות בישראל, היום המצב החוקי שכדי לפנות חקלאי מהקרקע לא צריך בית משפט, יש חוק סילוק פולשים והיס"מ דרוך ומוכן. אני כועס על אחמד טיבי שקרע נייר לגבי ההתיישבות של הבדואים. לבדואים יש חברי כנסת שקורעים ניירות בכנסת לנו אין. לבדואים מותר להיות בוועדות הדנות בבדואים, לנו אסור לשבת בוועדות הנוגעות אלינו מחשש לניגוד עניינים."

דרורי מוסיף: " כל הפתרונות והבעיות הן מעל הראש שלנו. יש הליך מאסיבי של הפרטת קרקעות בישראל, הליך עירוני – הפרטה של קרקע עירונית והשתלטות על קרקע חקלאית. יש 50 שנה של חכירה חקלאית שנעלמו, מפליא אותי שאף בית משפט לא בוחן מה היה לפני מינהל מקרקעי ישראל. שוק הקרקעות נעשה בלעדינו. הרצון היה להקטין את הפיתוח במרכז הארץ ולהפנות אוכלוסייה מחוץ למרכז, כעת המדינה ביטלה את תמ"א 35 ושכל בניית הדירות תתבצע רק במרכז הארץ. המצב הוא שהכול תקוע בקיבוצים, מחודש ספטמבר 2012 אסור לקיבוצים לבנות, זה מנוגד למדיניות של ממשלת ישראל למציאת פתרונות דיור."

ליברמן השיב: "אם מדינת ישראל תחליט בחוק להעביר את הקרקעות הקיבוצים לידיהם, אנחנו נצדיע, אך זה לא מה שנקבע, אין יום שמישהו מטעמי שאינו מדבר עם מישהו מכם. פעם אחת לא פעלנו לקחת קרקע, אנחנו נמנעים מלהשתמש בו. יש בראש העין היום 4,000 יחידות דיור שמשווקות ליזמים, זה מקום רלבנטי להפחתת מחירי הדיור, הבעייתיות היא שרק 10% ממנו קיבל היתרי בנייה. כל משרדי הממשלה צריכה לקחת חלק בתוכנית של שיווקים אפקטיביים להפחתת מחירי הדיור בישראל."

ד"ר סנדי קידר, מאוניברסיטת חיפה, אמר: "אנחנו לא רוצים להפוך ללוס אנג'לס, אני חושב שצריך לבנות יותר בפריפרייה ולא במרכז. אני לא חושב שבג"צ הקשת המזרחית גרם למצוקת דיור. אפשר היה להשקיע הרבה יותר בתחבורה, זה היה מקרב. באר שבע היא פרבר של תל אביב, יש הרבה מאוד פתרונות כדי שהמדינה לא תהפוך למרוצפת. צריך לתמוך בחקלאות – צריך להבחין בין אלו שקנו קרקעות במרכז הארץ ובנו עליהם וילות, כמה חקלאים באמת עוסקים שם בחקלאות? אין שום סיבה לסבסד את שרי אריסון בבני ציון. צריך לבטל את משטר הנחלות, , לקחת את הקרקע משרי אריסון ולתת אותה למי שבאמת עוסק בחקלאות."
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  פסיקת בגצ הקשת המזרחית אינה הוגנת לכלל אזרחי המדינה (ל"ת)
  דרושה רויזיה 08/07/2013 16:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  אל תדאגו לשרי..............
  נפגע מהבנק....... 07/07/2013 19:57
  הגב לתגובה זו
  2 0
  תשובה ודנקנר נהנים מהתספורות בריביות אפסיות בכל הפסדים- אנו האזרחים משלמים בהעלאת הריביות.עיי תגמול המנהלים במליונים.
  סגור
 • 3.
  שוב לתת לחקלאים
  אברהם 07/07/2013 19:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אנשי המנהל מטורפים, יש לקחת את האדמות מהחקלאים לא מהערונים, ולתת לחיילים שמשתחררים מהצבא, היום אין תושבים בקיבוצים, שייקחו אדמות ויבנו לזוגות הצעירים, אברהם
  סגור
 • 2.
  ניהול כושל=בורוקרטיה=הפסד כספי הדיר=האשםלא משלם=רק העם (ל"ת)
  מדינה=קומבינה=שחיתות 07/07/2013 17:40
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 1.
  פרהנסה מחקלאות
  אבי 07/07/2013 12:23
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ד"ר סנדי קידר, העם בדקת עם אפשר להתפרנס מחקלאות כאשר כל יום יוצאת החלטה הגורמת לעליה בהוצאות החקלאים!
  סגור