לקריאה ראשונה: רוכשי דירות יזכו להגנה משיעבוד עקב סכסוך בין הבנק לקבלן

ההסדר הוולונטרי הקיים כיום יהפוך לחוק כך שרוכשי דירות יזכו לזכויות המלאות על דירתם
 | 
נדל"ן
ועדת הכספים אישרה היום (ג') לקריאה ראשונה, הצעת חוק פרטית שתיטיב עם רוכשי דירות מקבלנים - לפי ההצעה, בנקים המלווים פרויקטים של בנייה לא יוכלו להותיר שיעבוד על דירות שבגינן שולמו כל התשלומים מצד הרוכשים עקב מחלוקות וסוגיות לא פתורות שיש להם מול היזמים והקבלנים.

הצעת החוק נותנת תוקף מחייב להסדר וולנטרי הקיים זה מכבר בשוק ולפיו, בכל עסקה יינתן לרוכשים 'מכתב החרגה', שיחריג את הרוכשים משעבוד הדירה במקרה של מחלוקות מול הקבלן, החל מהרגע שבו ישלימו את מלוא התשלומים בגין הדירה.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) הביע תמיכה בהצעת החוק אותה יזם ח"כ יריב לוין (הליכוד-ביתנו) ואמר ש"כיו"ר ועדת הכספים, אקדם כל דבר שייטיב עם ציבור רוכשי הדירות ויקל עליהם באחת העסקאות המשמעותית בחייהם. בין כה וכה רכישת דירה היא דבר מורכב, הכרוך לא אחת, בקשיים ובתסכולים וזה עוד מבלי להתייחס למחירי הדירות, כך שיש לעשות ככל הניתן על-מנת לסייע לרוכשים".

"להסיר מרוכשי הדירות נטל"
יוזם הצעת החוק, ח"כ יריב לוין, אמר כי "הצעת החוק נועדה להסיר מכתפיהם של הרוכשים את הנטל והצורך להיות צד במחלוקות שהם אינם קשורים אליהן. ההצעה מוסיפה נדבך לחוק המכר, שכבר קבע הוראות מיוחדות להגנה על הרוכשים ועל כספם. בין השאר, נקבע שהתשלומים לקבלן ייעשו באמצעות חשבון מיוחד של הפרויקט המנוהל בבנק המלווה ושכנגדם ניתנת ערבות בנקאית לרוכשים".

לוין הוסיך ש:בכך העניין לא בא לידי סיום, כשלא אחת מתגלעות מחלוקות בין היזמים או הקבלנים לבין הבנק המלווה וכתוצאה מכך נמנע הבנק מהסרת השעבוד הרובץ לטובתו על זכויות הקבלנים על הקרקע ועל הדירות ועקב כך, נמנע רישום הזכויות על שמם של הרוכשים. במקרים אלו, הרוכשים נקלעים למצב שבו למרות שעמדו בכל התשלומים, הם אינם יכולים לקבל את מלוא הזכויות בדירות שרכשו ובפועל הם הופכים לבני ערובה בידי הבנק בעת ניהול המחלוקת מול הקבלנים."

לוין הדגיש, ש"הסדר 'מכתב ההחרגה' כבר קיים אלא שהוא וולנטרי ועל-כן בשל חוסר ידיעה מצד הרוכשים, הם אינם דורשים לכלול אותו בהסכם המכר או שהבנקים דורשים עמלות של מאות שקלים ויותר עבור הנפקת מכתבי החרגה". "על-כן" אמר, "הצעת החוק נועדה לתת תוקף מחייב להסדר שהיה עד היום וולנטרי. מכתב ההחרגה יינתן בתוך 30 יום מרגע התשלום הראשון שהבנק קיבל והסדרת ההתקשרות החוזית רוכשים-קבלן-בנק. השעבוד של הדירה יוסר מיד עם השלמת התשלומים. במכתב יאמר לרוכש: "אתה שילמת, אנחנו מחריגים אותך מכל ההתנהלות וההתחשבנות שלנו עם הקבלן".

צעת החוק אושרה פה אחד ותועבר למליאת הכנסת לקראת לאישור בקריאה ראשונה. עפ"י דברי היוזם לוין, הוא הגיע להסכמות עם משרדי הממשלה הרלוונטיים ואף עם איגוד הבנקים. בעקבות דרישת הבנקים, יובהר במכתבי ההחרגה, ש"הדבר מותנה בכך שהכספים שולמו כנדרש לחשבון הליווי" (בניגוד למה שקרה בפרשה של חברת חפציבה).
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה