אושר טרומית: רוכשי דירות יזכו להגנה משיעבוד עקב סכסוך בין הבנק לקבלן

ההסדר הוולונטרי הקיים כיום יהפוך לחוק כך שרוכשי דירות יזכו לזכויות המלאות על דירתם
 | 
בנייה
מליאת הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה טרומית כי רוכשי דירות יהיו מוגנים משעבוד הנכס שהסרתו נמנעת עקב מחלוקות בין הבנק המלווה ליזמים וקבלנים, במסגרת הצעת חוק המכר (דירות) (הבטחת השקעות של רוכשי דירות) (תיקון – הסרת שעבוד תאגיד בנקאי מלווה), התשע"א-2011 שהגיש ח"כ יריב לוין (הליכוד ביתנו).

הצעת החוק נועדה להגן על רוכשי דירות ולמנוע מצב לפיו מחלוקות בין יזמים או קבלים לבין בנקים מלווים, מביאות לכך שבנק מלווה נמנע מהסרת השעבוד הרובץ לטובתו על זכויות היזמים או הקבלנים על הקרקע ועל הדירות שנבנו עליה, מה שמביא למניעת רישום הזכויות על שמם של הרוכשים, אשר למרות ששילמו את שהיה עליהם לשלם על פי הסכם הרכישה, הם אינם יכולים לקבל את מלוא הזכויות בדירה כשהיא נקייה מהשעבוד לטובת הבנק המלווה.

מוציאים את רוכשי הדירות מהמחלוקת
בדברי ההסבר נכתב כי "רכישת דירה היא פעולה כלכלית משמעותית ביותר, ומהווה עבור אזרחים רבים את הפעולה הכלכלית הגדולה והחשובה בחייהם. משכך, ובשים לב להיקף הגדול של התשלומים הכרוכים בעסקה זו, נחקק חוק המכר, אשר קובע הוראות מיוחדות לעניין עסקאות רכישת דירה, שתכליתן הגנה על הרוכשים ועל הכספים המשולמים על ידם".

עוד נקבע בדבריי ההסבר כי "לא אחת מתגלעות מחלוקות בין היזמים או הקבלנים לבין הבנק המלווה, אשר כתוצאה מהן נמנע הבנק המלווה מהסרת השעבוד הרובץ לטובתו על זכויות היזמים או הקבלנים על הקרקע ועל הדירות שנבנו עליה. כתוצאה מכך נמנע רישום הזכויות על שמם של הרוכשים. במקרים אלה נקלעים הרוכשים למצב בו למרות ששילמו את כל המגיע מהם, אין הם יכולים לקבל את מלוא הזכויות בדירה כשהיא נקייה מהשעבוד לטובת הבנק המלווה. בכך הופכים הרוכשים ל'בני ערובה' בידי הבנק לצורך ניהול המחלוקת שבינו לבין היזמים והקבלנים".

מתן תוקף מחייב להסכם וולנטרי
על מנת למנוע מצב זה, נוצר בשוק מנגנון של "מכתבי החרגה" הניתנים על ידי הבנק לרוכשים, והמחריגים מהשעבוד את הדירות שמלוא תמורתן שולם על ידי הרוכשים. אולם הסדר זה הינו וולונטרי, ועל כן לעיתים קרובות אינו מבוצע, בין בשל חוסר ידיעה של הקונים שאינם דואגים לכלול הוראה כאמור בהסכם המכר, ובין בשל דרישות הבנק לגביית עמלות של מאות שקלים חדשים ואף למעלה מכך כתנאי להנפקת מכתב ההחרגה.

הצעת החוק תאפשר מתן תוקף מחייב להסדר הוולונטרי הקיים בשוק באופן שיבטיח את ההגנה ההולמת על כל רוכשי הדירות, ובדרך שאין בה כדי לפגוע בזכויות היזמים, הקבלנים או הבנקים. עוד יצוין, כי הסדר זה אינו גורע מהיכולת לשעבד את הדירה בגין התחייבות של הרוכשים עצמם, לרבות כלפי בנק שנתן לרוכשים הלוואה המובטחת במשכנתא על הדירה שרכשו.

40 ח"כים תמכו בהצעה בקריאה טרומית וללא מתנגדים. ההצעה תועבר לוועדת הכספים להכנתה לקריאה ראשונה.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה