"בני ברק תקדים ב-20 שנה ערים אחרות בתכנון, היא חלום רטוב של אדריכלים"

אדריכל תוכנית המתאר של העיר החרדית ל-Bizportal: "בלונדון ופריז לא בונים לגובה והן מתפקדות לא רע, בנייה צפופה היא יתרון"
 |  (9)
חרדים, צילום: Getty images Israel
הזינוק במחירי הדירות בישראל לא פסח על המגזר החרדי הסובל ממצוקת דיור קשה ביותר, ובניגוד לאוכלוסייה החילונית והדתית לאומית מוגבלת לאזורים ספציפיים המתאימים לאורח חייה השמרני והייחודי. בני ברק, בירת המגזר החרדי בגוש דן, סובלת ממחסור אדיר של דירות והמחירים עולים בהתאם. העיר נחשבת לצפופה ביותר בישראל, 175 אלף נפש המצטופפים על 7,000 דונם, כ-25 אלף נפש לקמ"ר. לשם השוואה, ברמת גן השכנה מתגוררים כ-148 אלף איש על שטח של כ-13 אלף דונם, כ-11 אלף נפש לקמ"ר
.
המכשול העיקרי בתכנון לאוכלוסייה החרדית הוא האיסור ההלכתי בשימוש במעלית שבת אשר מונע בנייה לגובה. בשל איסור זה מצוקת הדיור בעיר היא בין הקשות בישראל - דירות מורחבות באמצעות כלונסאות מאולתרות, ולא פעם חניות וחדרי אופניים מוסבים לדירות צפופות עבור זוגות שזה עתה התחתנו.

בימים אלו עסוקה עיריית בני ברק בהכנת תוכנית מתאר לעיר לשנת היעד של 2035. Bizportal שוחח עם צדיק אליקים, אדריכל תוכנית המתאר, אשר הסביר כיצד פועלים במקום כל כך מורכב.

חיים ברחוב
אליקים צדיק, אדריכל תכנית מתאר בני ברק
"בבני ברק רואים את כל המגמות התכנוניות החדשות, באופן אירוני היא החלום הרטוב של כל מתכנן עירוני", אומר אליקים בפתח הדברים. "אין בעיר קניונים ולכן המסחר מתרכז ברחובות, גם אין מצוקת חנייה כי התושבים משתמשים בתחבורה ציבורית נהדרת. אלו תיאוריות של עוד 20 שנה בתכנון הישראלי. בכל הכנסים הגדולים מדברים על המרקם העירוני ובסוף מקימים מגדלי ענק ומשטחי חניה ענקיים ללא עירוניות, בני ברק תגיע לאינטנסיביות עירונית יותר גדולה."

לדבריו, העיר שמה דגש על עירוב שימושים, קרבה מיידית עד כמה שניתן בין מוסדות הציבור והחינוך בעיר. "מאחר שיש משפחות עם הרבה ילדים התנועה היא רגלית ואין צורך במערכות הסעה גרנדיוזיות, אנחנו שמים דגש חזק גם על הבטיחות. הרחוב יהיה החלל הראשי של העיר, להבדיל מערים חילוניות בהן הפארקים הם המוקד העיקרי. מדרכות יורחבו משמעותית כדי לאפשר תנועת עגלות ילדים ויסללו מסלולי אופניים, אך לא בטוח שבהיקף שבערים החילוניות מאחר ולא בטוח שיש בכך צורך בהתחשב בשטח המצומצם של העיר."

מקסימום 6-7 קומות
אליקים מסביר כי לפי תוכנית המתאר יוקמו בעיר בניינים בני 6-7 קומות בלבד בבנייה צפופה, בהתאם לציווי הרבני. "צריך לזכור שבניגוד למגזר החילוני, הדירות בקומות הגבוהות בבנייה החרדית זולות משמעותית. אני לוקח דוגמאות מהערים באירופה - בפריז ולונדון הבנייה היא מירקמית ולא גבוהה והן מתפקדות לא רע, גם בברלין לא עומד על הפרק לבנות לגובה, זה מתאים למורפולוגיה של העיר."

אליקים מניח שמחירי הדירות בעיר רק ימשיכו לעלות בשל ריבוי האוכלוסייה והמחסור האדיר – "אף עיר לא צריכה להתפתח עד אין סוף, בני ברק תמצה את נפח הבנייה, היא לא כמו תל אביב או פתח תקווה והיא בנויה עד קצה היכולת". בנוגע להתחדשות עירונית, אליקים טוען כי קיימת תמ"א 38 בעיר ופינוי בינוי נעשה הלכה למעשה במנות קטנות, לא מתוקף הכרזה אלא משיקולים כלכליים כאשר במקום בניינים של שתי קומות מקימים שש קומות.

מרכז העסקים - מכרה זהב
בניגוד לשמרנות המאפיינת את מרכז העיר, האזור הנמצא צפונית לציר ז'בוטינסקי הפך בשנים האחרונות לטריטוריה נפרדת עם הקמתו של ה-BBC (Bnei Brak Business Center), מרכז העסקים של העיר. עם סיום הבנייה יכלול האזור הגובל בקניון איילון ברמת גן, כ-13 מגדלים בגובה מקסימאלי של 60 קומות.

"עד לפני 7-8 שנים עיריית בני ברק הייתה על סף פשיטת רגל, אך ברגע שהקימה את ה-BBC הצליחה להחזיר חוב של למעלה מ-200 מיליון שקל ולהתחיל לטפל בתשתיות האיומות של העיר", מסביר אליקים ומדגיש כי המתחם אינו פונה לאוכלוסיית היעד של העיר אלא לתושבי המטרופולין - "מדובר בניסיון מוצלח לקחת שטח וליהנות מהפירות, אין מה לעשות חרדים מתנהגים בצורה אחרת, יש להם קוד התנהגות שונה, בתוך העיר לא יקומו מגדלי תעסוקה אבל יהיו בניינים קטנים יותר לתעסוקת חרדים."


כתבות מעניינות נוספות:
"מחירי הבתים בארה"ב יעלו לפחות עוד 6 שנים" - מהם המקומות החמים לרכישה?
משרד השיכון מתריע: "הסיכון גדל, עלייה באינפלציה או בריבית המשתנה תגרום לקשיים ניכרים בקרב נוטלי משכנתאות"
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  חיים בזבל
  מארק 14/06/2013 20:00
  הגב לתגובה זו
  1 2
  לא יעזור שום אדריכל - ככה בני ברק נראית, אנשים זורקים את הזבל שלהם בחצרות
  סגור
 • 5.
  בנייה בזבזנית להחריד, כשלא עובדים ההזנחה תהיה איומה
  שימי 14/06/2013 19:29
  הגב לתגובה זו
  3 2
  כשלא עובדים אין כסף לתחזק, כל הבנייה החדשה תראה כמו סלאמס מהר מאוד
  סגור
 • 4.
  החרדים משתלטים על בני ברק
  מוטי 14/06/2013 19:28
  הגב לתגובה זו
  4 3
  ולאט לאט יורידו בה את מחירי הדירות, חייבים לשים קץ לתופעה, חייבים לבנות לגובה בבני ברק, לשנות את ההלכה המזורגגת של מעלית שבת
  סגור
 • 3.
  מהנדס העיר בני ברק האדריכל קשטן פועל נמרצות יחד עם רה"ע (ל"ת)
  לשפר ולפתח את ב"ב 14/06/2013 17:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  הבעיה אצל החרדים זו רבייה צפופה..
  יותר מידי ילדים. 14/06/2013 13:02
  הגב לתגובה זו
  4 5
  אנשים פרימיטיביים עושים הרבה ילדים בלי תיכנון.
  סגור
 • לא מדובשך ולא מעוקצץ
  דויד 14/06/2013 16:56
  הגב לתגובה זו
  6 4
  תתן עצות אחיתופל לאנשים אחרים, רשע
  סגור
 • הנחשל הוא זה שהוא נגד ילדים (ל"ת)
  אלינור 14/06/2013 15:40
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
 • 1.
  בניה בבני ברק שישנו את ההלכה מעלית שבת
  אלי 14/06/2013 12:40
  הגב לתגובה זו
  5 2
  ע"פ ההלכה מותר לנסוע במעלית שבת, לכן הפוסקים שלהם צריכים לשנות את ההלכה, עדיף את החיים מאשר למות בצפיפות וומחלות ונשמרתם מאוד לנפשותכם. הם לא נותנים הרחהבה לפירוש והם סגורים בהלכה , ע"פ הרמבם המוות של האדם תלוי בו ולא בשום גורם אחר, דוגמא מדוע התורה מחייבת לבנות בגג מעקה , ע"פ החרדים המוות תלוי בידי שמים , ולפי הרמבם והגמרא הזהירות שלך על תזרוק לידי שמים הכל. לכן הרבנים שלהם צריכים להבין שאם הם לא ישנו את ההלכה הם מסעכנים את חיי האדם.
  סגור
 • מלך המטומטמים
  מתניה 14/06/2013 17:33
  הגב לתגובה זו
  2 5
  אלי אני בטוח שכבר בגיל שלש היה לך את השכל כמו היום אתה חושב שהרבנים לא יודעים מה כתוב ברמבם אז תעשה טובה תביע את דעתך על השפעת קרני השמש על זנב החמור בזה אתה מבין יותר
  סגור