S&P: "יפן תזרים סכומי עתק לשוק הנדל"ן העולמי, המחירים יזנקו ויתרסקו"

כך אמר הכלכלן הראשי של S&P באירופה והמזה"ת: "יש סיכון למלחמת מטבעות עולמית. גרמניה תיפגע וישראל תושפע מכך"
 |  (3)
דגל יפן
"השווקים המפותחים יוצאים מהמיתון השני לאחר ההתכווצות הכלכלית של 2009, היה לנו דאבל דיפ שהשפיע על בריטניה וארצות הברית", כך אמר ז'אן מישל סיקס, כלכלן המאקרו הראשי של S&P אירופה, אפריקה והמזרח התיכון, בכנס הנדל"ן של S&P מעלות ומכון הנדל"ן של גזית גלוב והמרכז הבינתחומי.

לדבריו במדינות המתפתחות סין קוריאה, סינגפור, ברזיל אשר הציגו האטה ב-2012, נראה ב-2013-2014 צמיחה בעקבות מדיניות מוניטרית מעודדת צמיחה. סין מאכזבת מאחר וקצב הצמיחה בה ירד ל-7%-8% לעומת 9%-10% עד כה, אולם צמיחה זו היא הרבה יותר ברת קיום לאורך השנים מאשר הקצבים המטורפים שראינו עד כה, נראה צמיחה רגועה זו בשנתיים-שלוש הקרובות. החדשות החיוביות היא שאנחנו צופים שהצמיחה במדינות אלו תגדל בשנים הקרובות.

לגבי ארצות הברית, סיקס מעריך שנראה צמיחה של 2%-3% בשנתיים הקרובות, קצב צמיחה דומה לזה שנראה בישראל. " אנחנו רואים את המדינה יוצאת מהמשבר של 2009 מאחר והסקטור הפרטי הוריד את החוב הכללי באופן מהיר יותר בהשוואה לסקטור הפרטי באירופה. בארצות הברית הפחתת המינוף בסקטור הממשלתי מתחילה עכשיו, לכן בארצות הברית הפחתת המינוף לא נעשתה בעת ובעונה אחת, לעומת המצב באירופה בה כל הסקטורים מורידים את המינוף, לכן כך יוצרים מיתון חריף. אנחנו מתחילים לראות בארצות הברית את שוק הנדל"ן עולה מחדש, אנחנו מצפים התאוששות בשוק נדל"ן למגורים במדינה. בניגוד לאירופה, צינור האשראי בארצות הברית קיים ומשפיע, כלומר שהמדיניות המוניטרית המעודדת על ידי הממשלה בהחלט משפיעה ורואים מתן אשראי לחברות."

סיקס אינו אופטימי לגבי מצבה של אירופה – " אירופה תשאר מאחור מבחינה כלכלית בשנים הקרובות, אך הסיכון מגיע מהמדיניות המוניטרית. בצרפת נראה ירידה במחירי הנדל"ן בשיעור של 5%, למרות שיעורי הריבית הנמוכים, בגלל הצמיחה השלילית בשנים הקרובות, במיוחד בספרד, איטליה וצרפת. אנחנו מודאגים ממה שקורה בספרד, יש כזה פער בין היצע וביקוש בשוק הנדל"ן במדינה, יש היצע של 700 אלף בתים ולכן אנחנו צופים שייקח 5 שנים לספוג את ההיצע. באירלנד אנחנו רואים שיפור, השוק הבריטי עבר תיקון לאחר 2007 ואנחנו רואים עכשיו עליית מחירים במדינה בגלל המחסור בבתים, במיוחד בלונדון רבתי."

סיקס רואה את רכישת האג"ח האגרסיבית של הממשל היפני כשוברת שוויון בכלכלה העולמית – "ההנהגה החדשה יצאה במדיניות רכישת אג"ח עצומה בהיקף של 75 מיליארד דולר בחודש כדי להוציא אותה מהדיפלציה הגדולה, למעשה רוצים להגיע לאינפלציה יותר גבוהה, של 2%. תוכנית זו שאפתנית ואגרסיבית –בארצות הברית רוכשים 85 מיליארד דולר בחודש, אך צריך לזכור שהתוצר שלה הוא פי 3 יותר גדול."

לדבריו, רכישת האג"ח האגרסיבית תשפיע מאוד על הכלכלה העולמית - " אנחנו צפויים לראות את היין נחלש לרמה הרבה יותר תחרותית והיצוא היפני יגדל ויפגע ביצוא של גרמניה, המתחרה הגדולה ביותר שלה. סכומי הכסף האדירים הולכים להיות מושקעים בהשקעות מחוץ ליפן, נראה את ההשפעה גם על הנדל"ן העולמי והמחירים יעלו. בנקודה מסוימת הפחד הוא שהפער בין מחירי הנדל"ן ומצב השוק האמיתי יוביל לקריסה במחירי הנדל"ן, זה סיכון שצריך לקחת בחשבון . בנקים מרכזיים בעולם צפוים לפעול בהתאם בעקבות היחלשות היין, במכסיקו ובברזיל נראה תגובה בכך שיזרימו עוד ועוד כסף לשוק, יש סיכון למלחמת מטבעות, תהיה לכך השפעה גם על ישראל."
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  S & P - המפלצת ודומיה
  RealRecheck 30/04/2013 15:12
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כבר ראינו את הדירוגים והתחזיות של S & P והמפלצות הדומות, שבלעו את המשקיע האישי והפנסיונר העתידי. בשנתיים האחרונות פותח מודל אחר שיגן על האיש מהשורה כשהוא משקיע בנדל"ן.
  סגור
 • 2.
  Hallo...mushi - mushi
  בן 30/04/2013 10:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  I Sell no prob Appartment comes with Hattori Hanz? ?? ?? sword
  סגור
 • 1.
  מחכה למכור ליפאנים את החירב'ה שלי בדרום ת"א (ל"ת)
  יוסי קומבינטור 30/04/2013 10:33
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור