דנוס "הממשלה צריכה לוותר על יעד הורדת מחירי הדירות, תשיג את ההיפך"

כך אמר יו"ר לשכת השמאים בכנס התכנון והבנייה. מכון גזית גלוב: "מחירי הדירות בפריפרייה נמוכים ב-10% בהשוואה ל-1998"
 |  (10)
נדל"ן
"צריך לוותר על היעד של הורדת מחירי הדירות, כל שר שזו תהיה התבטאותו ישיג בדיוק את ההיפך", כך אמר אוהד דנוס, יו"ר לשכת השמאים, בכנס השנתי לתכנון ובניה של משרד אגמון ושות', רוזנברג הכהן ושות' ומרכז הלכה למעשה. "דיכוי השוק לא יוביל להורדת מחירים, היעד צריך להיות הגדלת ההיצע, אנחנו נדרשים ל-40 אלף יח"ד בשנה, אחרת המחסור יגדל או שיאלצו לעזוב את הארץ."

עו"ד בני דרייפוס, יועץ לשר הבינוי והשיכון אורי אריאל, אמר בכנס -"כולנו מבינים שאנחנו נמצאים באיזשהו משבר, יש יותר מתחושה שמשהו לא נכון וסביר קורה במדינת ישראל כשזוג צעיר משתעבד לדירה, זה פוגע באיכות החיים של כולנו וחייב לבוא ליידי הסדר באמצעות התערבות של רגולציה כי השוק לא עושה את זה. הבעיה היא שאין לנו תמריצים מספקים כדי שראשי ערים יאמרו שהם רוצים פרויקט אצלי, לא נלחמים על מבני מגורים, לא מספיק תשתיות ציבור, בסופו של דבר הארנונה שהם גובים שלילית. לראשי הערים יש את כל הכלים לתקוע את התוכניות, מספיק שלא תהיה להם מוטיבציה להגיע לוועדה המחוזית. קבלנים שיודעים שראש העיר לא אוהב את הפרויקט ימנעו מרכישת הקרקע."

דרייפוס מוסיף כי אם אנחנו רוצים לייצר סביבה שדירה לא תהיה ההשקעה הכי טובה אז המדינה צריכה ליצור שוק שכירות משוכלל כדי לתת מענה. "בחוק ההסדרים הקרוב נראה לא מעט הסדרים לשכירות ארוכת טווח. בזמן משבר צריך לחשוב אחרת. אם רוצים להביא תוצאות לא יהיה מנוס מהתערבות במחירי הקרקע, בהיטלי הפיתוח ובקיצור התהליכים עד שהשוק יידע לייצר את כמות היחידות שהוא זקוק להן."

"המחיר הריאלי של הדירות בפריפרייה הצפונית והדרומית נמוכים ב-10% ממחירן ב-1998", אומרת ד"ר אפרת טולקובסקי, ראש מכון גזית גלוב במרכז הבינתחומי. "הייתה ירידת מחירים ריאלית בפריפרייה של 55% עד 2007 ומאז המחירים עולים דרמטית באזורים אלו אך לא משלימים את הפערים."

לדברי טולקובסקי, ההגדרה של בועה היא קניית דירה מתוך מחשבה שהמחיר שלה יעלה. "כשאני שוכרת דירה אני לא מצפה לכלום, קרי מחירי ההשכרה לא יכולים להיות בועתיים, הפער בין הפריפרייה למרכז עלה דרמטית ואין כל מודל של כלכלה אורבנית שמסביר זאת. בין נתניה לראשון לציון המחירים עלו, בכל שאר האזורים המחירים עדיין לא ברמה של העשור הקודם. יש בעיה בתמריצים של ראשי העיריות ליצור יחידות דיור. הם עומדים בהרבה מאוד כנסים ואומרים שיחידת דיור עולה להם 10 אלף שקל במקרה הרע לשנה, האם העיריות לא רוצות תושבים חדשים? האם כמדינה אנחנו מודעים לכך?"

כתבות מעניינות נוספות:
"פישר מכין את הקרקע להורדת הריבית, פחות חשובה לו בלימת מחירי הדיור"
בתחתית שוק הנדל"ן: דירות בת"א סביב ה-1,700 שקל לחודש - תמונות קשות
אמסלם: "הדיבורים על הפחתת המע"מ יעצרו את שוק הנדל"ן, יווצר ואקום אדיר"
תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  גם כל הליצנים שפימפמו את הבועה ואת הקריסה הקרובה הצליחו (ל"ת)
  לגרום לצמצום הת בניה 23/04/2013 10:36
  הגב לתגובה זו
  3 3
  סגור
 • 9.
  תכלס הוא צודק-הממשלה מפחדת ממהלכים קשים ארוכי טווח אבל
  ד 22/04/2013 20:10
  הגב לתגובה זו
  5 2
  רק הצפת והפשרת קרקעות בכל הארץ, חיסול המינהל המסואב והוועדות שגוזלות שנים של ביורוקרטיה, ודחיפה אמיתית לפינוי בינוי ותמא במרכז הארץ - רק כך יראו תוצאות. הבעיה שזה לא פופוליסטי, קשה לביצוע ואת הפירות יראו רחמנא לילן בקדנציה של ממשלה אחרת - ככה זה עם הפוליטיקה היום - מעדיפים לתת לנגיד לעשות מהלכים שתכלס עוצרים את השוק רק זמנית ופוגעים בעיקר בצעירים מחוסרי דיור ולא במשקיעים הכבדים.
  סגור
 • 8.
  הגיע שעת המחאה די לעצות (ל"ת)
  לצאת לרחוב 22/04/2013 19:43
  הגב לתגובה זו
  4 3
  סגור
 • 7.
  אוהד דנוס הזה מככב פה.
  אני 22/04/2013 19:21
  הגב לתגובה זו
  7 3
  נלחם על המחירי דירות שלו. כנראה שלדעתו דירה בפ"ת צריכה לעבור את מחיר דירה מקבילה בלונדון או ניו יורק כפי שהיא היום. היא צריכה להגיע למחיר ארמון ! אוהד דנוס לא שמע על הקשר בין השכר הממוצע/חציוני במשק לבין מחיר דירה. אוהד דנוס מנותק. אוהד דנוס מאזין אך ורק לחשבון הבנק המנופח שלו.
  סגור
 • 6.
  מחיר הזוי 50%=בועה בפיצוץ בפני הגנבים=סוף הניצול!!!!!! (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשל=גנבים 22/04/2013 19:14
  הגב לתגובה זו
  5 2
  סגור
 • 5.
  הוא מנותק או אינטרסנט. (ל"ת)
  חבל על המילים 22/04/2013 18:34
  הגב לתגובה זו
  6 3
  סגור
 • 4.
  הוא כנראה חי במדינה אחרת ותלוש מהמציאות ומיצג אינטרס
  כלכלן בכיר 22/04/2013 15:41
  הגב לתגובה זו
  11 3
  כל יום יורדים מהארץ צעירים ומבוגרים בגלל שאין ידם משגת דירה שהתנפחה לממדי בועה מפלצתית וזאת לדעת כלכלנים בכירים מימני בעולם.
  סגור
 • 3.
  ואתה צריך לוותר על השטויות . (ל"ת)
  בא 22/04/2013 15:32
  הגב לתגובה זו
  6 2
  סגור
 • 2.
  הקבלן התחייב בכתב להחזיר לי כסף אם מחיר הדירה ירד בעתיד
  רוכש דירה 22/04/2013 15:22
  הגב לתגובה זו
  9 5
  אז סימן שהוא באמת חושב שמחירי הנדל"ן רק עולים בארץ. אני ממליץ לכם גם לקבל התחייבות בכתב כולל ערבויות ובטחונות, מהקבלן שלכם. אם הוא בטוח שהמחיר שאתם קונים לא יהיה נמוך יותר בעתיד, הוא אמור להתחייב בכיף.
  סגור
 • 1.
  מחירים
  אבי 22/04/2013 15:21
  הגב לתגובה זו
  8 3
  המחירים עלו כי המדינה עם מנהל מקרקעי ישראל ספסרו בקרקעות והם בלבד אחראים לעליית המחירים
  סגור