כספי רוכשת דירה הועברו לחשבון הלא נכון - העו"ד חוייב ב-270 א' ש'

רוכשת דירה שילמה תשלום ראשוני של 686 א' ש' בעת רכישת דירה אשר לא הגיע לחשבון הנכון - ביהמ"ש השלום בי-ם קבע שעורך דינה התרשל
 |  (2)
נדל"ן
חובת זהירות על עורכי הדין המלווים עסקאות נדל"ן - בית משפט השלום בירושלים פסק פיצוי בסך 270,289 שקל לרוכשת דירה שעורך דינה התרשל בפיקוח על ביצוע הסכם רכישת הדירה. הרוכשת התקשרה עם חברת אלי ראובן בהסכם לרכישת דירה בסכום של 980 אלף שקל. במעמד החתימה שולמו 686 אלף שקל מהתמורה בשיק, כאשר החלק המתייחס לשם המוטב נותר פתוח.

עם זאת, השיק לא הופקד בחשבון הליווי המתייחס לפרויקט הרלוונטי לדירה אלא בחשבון אחר של החברה. בהמשך, ניתנה לרוכשת ערבות בנקאית בסך 180 אלף שקל וכתב ערבות אישית שנחתם על ידי בעלי החברה, ביחס לסכום ששולם ולא הופקד בחשבון הליווי. אך כאשר נקלעה החברה לקשיים כלכליים הבנק לא הכיר בסכום זה, והרוכשת נותרה חייבת לבנק 506 אלף שקל. לפיכך, הגישה הרוכשת תביעה נגד עורך הדין שייצג אותה בהסכם ועורך הדין מטעם החברה, בטענה להתרשלותם.

בית משפט השלום קיבל חלקית את התביעה נגד עורך דינה של הרוכשת, וקבע כי התרשל בכך שלא פיקח על שלב כריתת ההסכם ועשיית התשלום הראשון מכוחו. יחד עם זאת, נמצא כי גם לרוכשת חלק באחריות, שכן לא פעלה בהתאם להנחיותיו הברורות של עורך הדין כיצד לנהוג בנוגע לביצוע ההסכם.

לפיכך, נקבע כי עורך הדין יפצה את הרוכשת ב 270,289 שקל. התביעה נגד עורך דין נדחתה מאחר ודאג שבהסכם המכר ייקבע בבירור כי אינו מייצג את הרוכש וכי לאחרון לא יהיה כל מעמד כלפיו. עניין זה, נקבע, חותר תחת טענותיה של התובעת לחובת זהירות כלפיה, וזו אינה יכולה להישמע בטענה כי לא קראה את ההסכם ואינה יודעת על מה חתמה.

עו״ד קרן כהן בלחרסקי, ממשרד RCB, רייסמן בלחרסקי, אמרה בתגובה לפסק הדין כי "על רוכשי דירה חדשה מקבלן לשים לב לכך שכל תשלום מופקד בחשבון הליווי של הפרויקט בלבד. אין להעביר כל תשלום לחשבון אחר, גם אם הקבלן מבקש זאת, וגם אם הוא מבטיח לערוב באופן אישי עבור התשלום. בנוסף, כל תשלום ייעשה רק לאחר הוצאת דרישת תשלום מפנקס התשלומים של הפרויקט, המורה לרוכש את הסכום שעליו לשלם ומס' חשבון הליווי. רק כך מובטחים הכספים של רוכשי הדירות."
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  זה הסיוט של כל רוכש דירה (על הנייר) (ל"ת)
  * הדוקטור * 25/02/2013 21:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  אני לא מבין איך לא מאת האחוזים נופלים על עורך הדין.
  לודה 25/02/2013 15:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איך יתכן אשם תורם כשהע"ד מודגר ומוסמך על ידי הלקוח לפקח על הדברים מטעמו.
  סגור