מחדל הדיור: מבקר המדינה יבחן את הזנחת תכנון 12 אלף יח"ד בגלילות

המתחם אושר לבנייה לפני כ-7 שנים אך לדברי עו"ד משה שוב, ועדות התכנון והמינהל מעקבות את פיתוחו
 |  (2)
בנייה
המחסור בקרקעות לבנייה בתל אביב הוביל בשנים האחרונות למצוקת דיור חריפה ולזינוק של למעלה מ-60% במחירי הדירות. מלבד אזור הגוש הגדול, אשר ביוני האחרון אושרה בשטחו הקמתן של 12.5 אלף יחידות דיור, במשך שנים עומדת מיותמת הקרקע במתחם פי גלילות, בצמידות לרמת אביב, אחד מהאזורים הנחשקים בארץ.

במתחם מאושרות כבר כ-7 שנים תוכניות לבניית 12 אלף יחידות דיור ומאות אלפי מ"ר לתעסוקה. מדובר בקרקעות בשטח של יותר מ-600 דונם בבעלות של מינהל מקרקעי ישראל (למעלה מ-70%) ופרטיים, ב-7 השנים האחרונות, למרות שאושרו התוכניות, מעכבות ועדות התכנון והמינהל את התכנון המפורט ואת תוכנית האיחוד והחלוקה בין הבעלים.

עו"ד משה שוב ממשרד עורכי הדין שוב ושות' פנה בימים האחרונים למשרד מבקר המדינה בתלונה על "מחדל באי-תכנון" מתחם פי גלילות, בהתייחסו לעיכוב רב השנים בקידום התוכנית לבניית 12 אלף יחידות דיור. שוב מבקש במכתבו ממבקר המדינה, יוסף שפירא, לערוך בדיקה בעניין הפעולות, ולמעשה היעדר הפעולות, שמבצע מינהל מקרקעי ישראל לתכנון מתחם הקרקע בפי גלילות, כמו גם לבחון את הגורמים העומדים מאחורי מחדל זה.

במכתב מציין עו"ד שוב, שיחד עם עו"ד יוסף שגב, מונו כמנהלים מיוחדים מטעם בית המשפט לקידום התכנון של המתחם עבור בעלי הקרקעות הפרטיים, שההתמהמהות מעוררת תמיהה בצל העובדה ש"מידי יום קוראים אנו בעיתונות בדבר מחסור בקרקעות למגורים", זאת, בעוד "המדינה מעכבת את פיתוח המתחם". עוד מוזכר במכתב שבעקבות פנייה קודמת לפני כשנתיים למשרד רה"מ, פנה מנכ"ל המשרד דאז אייל גבאי, למינהל מקרקעי ישראל והמליץ לשלב את תוכנית פי גלילות בוד"לים (ועדות לדיור לאומי) ולקדם בהן את התוכנית , אך המינהל כלל לא טרח להשיב לפניה.

"לא אגזים שערך חלקה של המדינה לבדה באדמת המתחם, חלק המיועד ליותר מ-5,000 יחידות דיור, אינו נופל מ-10 מיליארד שקל", הוסיף שוב. "בקרקע לאלפי יחידות דיור אלו שבבעלות המדינה ניתן יהיה להסתייע כדי לפתור ולו חלק ממצוקת הדיור. כך למשל ניתן לקבוע שבחלקה של המדינה תבנינה גם דירות רבות לזוגות צעירים, דירות לדיור בר השגה, דירות להשכרה ועוד."

מלשכת מבקר המדינה נמסר במכתב התשובה כי " הואיל ומשרד מבקר המדינה עוסק בימים אילו בסוגיית מחירי הדיור בישראל , הורה מבקר המדינה להעביר את המכתב לעיונו של האגף המתאים אשר יבחן את האפשרות לשילוב האמור בתלונתך במסגרת מטלת ביקורת זו".
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  מאסר בפועל (ל"ת)
  אשמים לכלא 11/02/2013 07:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  ועדת חקירה והאשמים לכלא לא פחות. (ל"ת)
  7 שנים?כחלון קדימה! 11/02/2013 01:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור