סוכם סופית: הקרן להחזר מע"מ תגדיל האשראי לנדל"ן ב-6 מיליארד ש'

משרד האוצר ובנק ישראל סיכמו את מנגנון פעולת הקרן להחזר מע"מ בגין ערבויות חוק המכר
 |  (2)
יובל שטייניץ, צילום: רמי חכם
האם יצליחו להקל את מצוקת האשראי לקבלנים? משרד האוצר והפיקוח על הבנקים בבנק ישראל הגיעו היום (ב') להסכמה לגבי מנגנון פעולת קרן להחזר מע"מ בגין ערבויות חוק המכר. בכך, יוצא לדרך מהלך אשר לפי אומדנים יאפשר הקצאת היצע אשראי נוסף בסך 6 מיליארד שקל במהלך 3 השנים הבאות לבניית נדל"ן ותשתיות.

הקמת הקרן נועדה להקל על מצוקת האשראי שקיימת בענף הנדל"ן והתשתיות. הקרן הוקמה מכוח החלטת ממשלה והפעלתה חייבה את משרד האוצר ואת לגבש יחד מנגנון תפעולי ומשפטי שיאפשר את פעולת הקרן.

במסגרת הוראות המפקח על הבנקים אשר עוסקות בשמירת יציבות המערכת הבנקאית קיימות מגבלות על ריכוזיות החשיפה של הבנקים לענפי המשק השונים. מטרת המגבלות להגביל את גודל החשיפה לענף משק מסוים.

בתקופה האחרונה חל גידול בדרישה לאשראי בנקאי לענף הבינוי והנדל"ן וכתוצאה מכך התקרבו חלק מהבנקים למגבלות החשיפה. הקמת הקרן נועדה לפנות מקום תחת מגבלת האשראי של הבנקים לשם הגדלת היצע האשראי אותו יכולים הבנקים להקצות לענפי הבינוי והנדל"ן, ובכך לאפשר לבנקים אשר המגבלה אפקטיבית לגביהם, להמשיך ולספק אשראי נוסף לענף. המהלך צפוי להוביל לעלייה בכמות התחלות הבנייה וירידה בעלויות גיוס האשראי לקבלנים ויזמים, דבר הצפוי להשפיע על רמת מחירי הדירות.

ערבויות חוק המכר וכן מסגרות למתן ערבויות חוק מכר, המונפקות על ידי הבנק לרוכש הדירה כנגד תשלומים לרכישת הדירה, נלקחו עד כה בחשבון לצורך המגבלה הענפית במלוא גובה התשלומים. סכום זה כולל את רכיב המע"מ. המנגנון שנוצר עם הקמת הקרן מבטיח שחשיפת הבנקים לסיכון במקרה של ביטול ההתקשרות וחילוט הערבות, לא תכלול את רכיב המע"מ, אשר יעבור אל הקרן, באופן אשר יאפשר הקטנת סכום החשיפה הנכלל במגבלות הנזכרות לעיל.

שר האוצר, יובל שטייניץ: "אני מברך על השלמתו של ההליך המקצועי המורכב, עמדנו על כך שהמהלך יתואם עם הקבלנים, עם המפקח על הבנקים, ועם הבנקים עצמם בכדי לוודא שיהיה אפקטיבי. הצעד יביא להגדלה משמעותית בהיצע האשראי לבנייה למגורים ולתשתיות, וכתוצאה מכך להגדלה משמעותית בכמות התחלות הבנייה ולירידה במחיר הדיור. עלינו להמשיך ולפעול באופן יצירתי בכדי להגדיל את כמות התחלות הבנייה, ולהוריד את מחירי הדיור בישראל".

ניסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ, אמר היום כי "המהלך להגדלת האשראי לענף הבניה והתשתיות נולד בהתאחדות בוני הארץ מתוך ראיית הנולד והערכה שמספר התחלות הבניה ירד למרות הגידול בשיווקי הקרקעות."
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  עשו מיליארדים ע"ח העם הפראייר=בועה בפיצוץ בפני הגנבים! (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשל=גנבים 29/01/2013 01:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  פשוט שקר
  שחר 28/01/2013 15:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  "הצעד יביא להגדלה משמעותית בהיצע האשראי לבנייה למגורים ולתשתיות, וכתוצאה מכך להגדלה משמעותית בכמות התחלות הבנייה ולירידה במחיר הדיור." מה שבאמת יקרה זה שלקבלנים יהיה פחות לחץ למכור את הדירות של הפרוייקטים שהם כבר בונים ודורשים עליהם מחירים מופקעים. אם היתה נשארת המגבלה על האשראי, לא היתה להם ברירה אלא להוריד את המחירים לטווח הריאלי ולמכור את הדירות שהם בונים כיום, ורק אז להמשיך ולבנות באמצעות אשראי חדש. עכשיו, הם יכולים לחכות עם המכירה ולקבל עוד אשראי, בלי למכור ולהחזיר את ההלוואות שהם לקחו על הפרויקטים הקודמים. מה שיקרה הוא שאם נמשיך להתעלם מזה וננסה לשמור על המחירים של היום כאילו אין בועה, אחד מהקבלנים לא ימכור מספיק דירות ולא יוכל להחזיר את ההלוואות שלקח, ואז כל המע"מ שהוא קיבל באשראי יסובסד ע"י קופת המדינה ושוב נפסיד. שטייניץ - סיימת את התפקיד - עשית מספיק נזק - לך הביתה!
  סגור