"על הממשלה לעודד נטילת משכנתאות ולא לטרפד זאת בחוסר אחריות"

כך אומר ערן כרמל, מנכ"ל טאבו ישיר משכנתאות: "השימוש במונח 'בועה' אינו משקף את המציאות כלל ועיקר; בהלת הממשלה אינה תואמת את המציאות"
 |  (6)
נדל"ן
השבוע פרסם נתונים אודות היקף המשכנתאות שנטל הציבור בדצמבר 2012 ובשנה כולה. מהנתונים עולה כי בחודש דצמבר נטל הציבור משכנתאות בהיקף של כ-4.66 מיליארד שקל - עלייה של 13% בהיקף המשכנתאות לעומת נובמבר. נוכח הנתונים עלו שוב הקולות המתריעים מפני בועת נדל"ן בישראל.

ערן כרמל
ערן כרמל, מנכ"ל טאבו ישיר משכנתאות, מקבוצת קו מנחה , מדגיש כי העלייה בנטילת משכנתאות אינה משקפת מצב של בועת נדל"ן. "השימוש במונח "בועה", אינו משקף את המציאות כלל ועיקר. יש לעשות הפרדה בין עלייה לא ריאלית לבין צרכנות נבונה גרידא של רוכשי הדירות. הריביות, שהן ברמתן הנמוכה מזה שנים ארוכות, לצד תפישתם של ישראלים רבים המעדיפים בבית בבעלות פרטית, ולא בשכירות, מובילה מתלבטים רבים לקבל החלטה ולרכוש דירה דווקא בעת הזו."

לפי כרמל, "בחינת הנתונים רק בפרספקטיבה של סכום המשכנתאות שניטלו כפקטור יחיד חוטאת לאמת ואינה משקפת את המציאות. בריביות הנוכחיות נטילת משכנתא הינה צעד ריאלי, המשקף כלכלה נבונה וניצול הזדמנויות", מדגיש.

עוד הוסיף כרמל כי עליית מחירי הדיור אינה נובעת רק מהביקושים לדירות על ידי הציבור, אלא גם ממדיניות ארוכת שנים של הממשלה שאינה משחררת קרקעות לציבור ונהנית משיעורי מס גבוהים על הדירות. כל ירידה במחירי הדיור, אינה תואמת את האסטרטגיה של הממשלה המעוניינת בגביית מיסים גבוהה, במקרה זה על חשבון רוכשי הדירות.

כרמל טוען כי כאשר בוחנים את המצב בראייה רחבה, ניתן לראות בבירור כי "הבהלה" שמשדרת הממשלה אינה תואמת את המציאות. בשנת 2012 חילקו הבנקים משכנתאות בהיקף שיא של 46.6 מיליארד שקל, עלייה של 4% לעומת 2011. עלייה מתונה ביחס לירידה בריבית ולמחיר ההלוואה הנמוך. "להגדיר עלייה של 4% כבועה – זו הגזמה המשדרת פאניקה מיותרת", מדגיש כרמל.

כרמל מתייחס גם לרמיזות שונות של הממשלה ובנק ישראל, לפיהן לאחר הבחירות ינקטו הגופים הללו בצעדים על מנת לצנן את שוק הנדל"ן בכלל, ושוק המשכנתאות בפרט. "בריביות הנוכחיות על הממשלה לעודד נטילת משכנתאות ולא לנסות לטרפד זאת בצעדים חסרי אחריות. רוכש דירה פוטנציאלי שלא ינצל את העת הזו לנטילת משכנתא, או מחזור משכנתא קיימת, ימצא עצמו במהרה נוטל משכנתא בריביות גבוהות הרבה יותר".

תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  מצחיק אותי
  אזרח 16/01/2013 08:50
  הגב לתגובה זו
  4 0
  טוב, מר...איך אמרנו שקוראים לך?? אה כן, ערן כרמל, מה התפקיד?? אה..."מנכל ישיר טפחות" איזה יופי!! באמת לא חשבנו לרגע שתיתן הצהרות אחרות , באמת שלא (אחרי הכל פרנסה זו פרנסה). מה שמצחיק אותי זה שמילא אתה מדבר שטויות כי אתה יודע שהמצב לא טוב (ועוד זוהי רק ההתחלה..), אלא שאתה מסכים לצאת עם זה בפומבי... אולי נתון כמו % חדלות הפרעון למשכנאות לצד נתון המשכנתאות עלול לצנן אותך מעט... או אולי נתון כמו מספר המשכורות הדרושות לרכישת דירה ממוצעת בישראל - 128 לפי הלמ"ס אולי אתה רוצה את זה לפי ה OECD - ממוצע של 178 משכורות!!! אז ערן...גם כשזו העבודה שלך על תעשה מעצמך צחוק...
  סגור
 • 5.
  הביאו עוד אחד שמדבר עמוק מתוך הפוזיציה
  המחירים לחלוטין בועה 15/01/2013 22:15
  הגב לתגובה זו
  4 0
  היום אף אחד כמעט לא מסוגל לרכוש דירה בלי כסף מההורים. אבד כל קשר קלוש בין כוח הקניה האמיתי של הציבור העובד בישראל לבין מחירי דירות, עוזרת הבית שלי קנתה דירה להשקעה כי שמעה שנדלן רק עולה (סיפור אמיתי לגמרי) והוא חושב שאנחנו לא במצב בועה.
  סגור
 • 4.
  שאלוהים יסלח לך על מה שאמרת.. (ל"ת)
  אנונימי 15/01/2013 22:07
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 3.
  אתה מעודד משכנתא לא משנה אם מחירי הדירות מופקעים?
  זיו 15/01/2013 19:50
  הגב לתגובה זו
  5 1
  אחלה תודה. אני רץ לקנות.
  סגור
 • 2.
  כשלווים לא יוכלו להחזיר משכנתא טיפוסים חלקלקים
  אלף מם 15/01/2013 19:01
  הגב לתגובה זו
  5 1
  כמוך חסרי אחריות ורודפי בצע וכאשר כל הבועה הזו תתפוצץ לפישר וחבר מרעיו בפרצוף,איפה יהיו כל הנוכלים החלקלקים האלו כולל בכירי בנק ישראל ,מנכ"לי הבנקים למשכנתאות והקבלנים/חזירים ?
  סגור
 • 1.
  חודשים דמגוגיה שקרית לפראייר=בועה בפיצוץ סוףהבלוף!!! (ל"ת)
  נדלן=בלוף שיווק 15/01/2013 17:27
  הגב לתגובה זו
  6 2
  סגור