הנדל"ן בנובמבר: הביקוש לדירות חדשות ירד ב-17%, המכירות קפצו 16%

הביקוש לדירות חדשות ירד במפתיע בחודש נובמבר, אולם דווקא שמכירות קפצו ברקע לצניחה של 45% בדירות החדשות שאינן למטרות מכירה
 |  (2)
נדל"ן, צילום: Getty images Israel
ערב יום הבחירות לראשות הממשלה כל המפלגות מצהירות פה אחד על יוזמות עתידיות שונות להפחתת מחירי הדיור, הגדלת היצע הדירות העומדות למכירה והפחתת הביקוש. בהתאם לסקר שפירסם היום הלמ"ס, ביחס לכמות המבוקשת של דירות חדשות, נראה כי צפויה לשר השיכון הנכנס התמודדות לא פשוטה עם נתונים מעורבים באשר לשוק הנדל"ן הגועש.

בהתאם לסקר הלמ"ס, נרשמה ירידה חדשה של 17% בביקוש לדירות בחודש זה לעומת חודש קודם, זאת בשל ירידה משמעותית בכמות הדירות החדשות שאינן למכירה (שימוש עצמי של בעל הקרקע, קבוצות רכישה, השכרה וכו'). במקביל, מכירת הדירות החדשות ע"י קבלנים דווקא זינק ב-16%, כאשר הסיבה לכך היא צניחה של 45% בדירות החדשות שאינן למטרות מכירה (דירה שנועדה לשימוש עצמי של בעל הקרקע, לקבוצת רכישה, להשכרה וכו').

בבחינת כמות הדירות החדשות שנמכרו בנובמבר 2012 במחוזות השונים לעומת חודש נובמבר, מחוז חיפה רשם עלייה משמעותית של 75% מרמה של 190 דירות באוקטובר ל-333 דירות בנובמבר. גם במחוז ת"א נרשמה עלייה ניכרת של 45% מ-144 ל-209 דירות חדשות בחודש הנוכחי. גם במחוזות ירושלים והמרכז נרשמו עליות בביקושים של 23% ו-18% בהתאמה.

מנגד, במחוזות הצפון והדרום נרשמו ירידות בכמות הדירות החדשות שנמכרו: במחוז הצפון נרשמה ירידה של 26% ואילו במחוז הדרום נרשמה ירידה מינורית יותר של 16%. היצע הדירות ירד ב-1.6% לכ-15 אלף דירות חדשות בנובמבר, אולם מספר חודשי ההיצע נותר יציב.

רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק, המשווקת 60 פרוייקטים בפריסה ארצית, התייחס לנתוני הלמ"ס: "הנתונים ממשיכים להצביע על מגמת עלייה במכירות של דירות חדשות וירידה במלאי הדירות בשל בעיות מימון, מכרזים כושלים של המינהל ובעיות בירוקרטיות הגורמות לירידה בהתחלות בנייה. שנת 2012 היא תמרור אזהרה. במידה והממשלה הבאה לא תדאג ליותר התחלות בנייה בעיקר באזורי הביקוש, המלאים יתמעטו, הקרקעות יתייקרו וכמובן ישפיעו על מחירי הדירות"
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  חודשים דמגוגיה לפראייר=בועה בפיצוץ=סוף הניצול והבלוף!!! (ל"ת)
  נדלן=בלוף שיווקי 31/12/2012 18:25
  הגב לתגובה זו
  4 2
  סגור
 • 1.
  ירידה של 17% בביקוש לדירות! על מה אתם מדברים!?!?!?
  ר 31/12/2012 14:44
  הגב לתגובה זו
  18 3
  אני מפסיק לקרוא ביזפורטל מהיום , נמאס ממכם כבר , שלום ולא להתראות.
  סגור