"נקים סביב 10,000 דירות ב'פינוי בינוי', אנחנו לא עומדים בקצב פניות הדיירים"

בשיחה עם Bizportal מתאר יקי אמסלם את שינוי התפיסה בהתחדשות עירונית, מונה את הישובים שיבלטו. ומה יקרה למחירי הדירות?
 |  (6)
נדל"ן
תחום ההתחדשות העירונית מתחיל אט אט לצבור תאוצה בשנה האחרונה, וכאשר מסתובבים ברחובותיה הראשיים של רמת גן למשל נתקלים באינספור שלטים המבשרים על פרויקטים של תמ"א 38, כאשר מספר לא קטן הם מסוג של תמ"א 38 תיקון 2 המאפשר פינוי בינוי.

לאור ההתעוררות, חברות בנייה רבות מעמיקות את פעילותן בתחום. Bizportal שוחח עם יקי אמסלם, מנכ"ל חברת אלמוג כ.ד.א.י אשר הרחיבה בתקופה האחרונה את פעילותה בתחום.

לאחר דשדוש של שנים אנו נתקלים לאחרונה בניצנים של התעוררות בתחום ההתחדשות העירונית

"אנחנו לא עומדים בקצב הפניות של הדיירים, בפרויקט שאנחנו מקימים בקהילת קנדה ביפו הדיירים פתחו עמוד בפייסבוק כדי לקדם את הפרויקט ולשכנע את כולם לחתום. אין ספק שהעתיד נמצא בפינוי בינוי, ניתן להוסיף בקלות מאות אלפי דירות בלב אזורי הביקוש. הקמנו שתי חברות העוסקות בהתחדשות עירונית - חברת נקסט העוסקת בפינוי בינוי וא.י העוסקת בתמ"א 38, במיוחד מסוג תיקון 2 המאפשר פינוי בינוי. לנקסט יש 20 פרויקטים בכל הארץ, ובסך הכול הפוטנציאל הוא ל-10 יחידות דיור."

ובכל זאת, מדובר בתהליך של שנים, היכן בכל זאת רואים יותר התקדמות?

"אני מעריך שב-2013 נעלה לקרקע בשני פרויקטים בחיפה ובראשון לציון - בכל אחד מהם נקים כ-280 דירות במקום 50 הדירות הקיימות בהם כיום. אולם הפרויקט הגדול ביותר שלנו כיום הוא בבאר יעקב היכן שאנחנו צפויים לבנות כ-2,400 דירות במקום 440 דירות כיום. אנחנו מקדמים לאט אבל בטוח, במיוחד במקומות כמו גבעת שמואל, ראשון לציון, יבנה. ביפו כאמור פנו אלינו הדיירים בבקשה לפנות 156 דירות ישנות בקהילת קנדה ולהקים 600 דירות במקום."

אתה רואה שינוי בהתייחסות מטעם הרשויות לפינוי בינוי?

"אין ספק שאנחנו רואים הקלות ברגולציה - ביטול מס השבח במסגרת תיקון 2 לתמ"א 38 בהחלט מגדיל את הכדאיות הכלכלית, כמו כן החלטת הממשלה לאפשר להשתמש בקרקע של המדינה הגובלת למתחם בהחלט מקלה את העבודה, ללא ספק פעולה שתוביל ליותר יוזמות לקרום עור וגידים."

ומה עם הרשויות המקומיות? לא פעם הן תוקעות מקלות בגלגלים

יקי אמסלם, מנכ"ל אלמוג כ.ד.א.י
"הרשויות המקומיות מבינות שאין להן לאן לגדול יותר - קח לדוגמה את באר יעקב, מצד אחד נבנים מגדלים חדשים ויוקרתיים, ומצד שני ישנן שכונות מתפוררות, ראש העיר נרתם באופן אישי ונותן לנו אופק מבחינה תכנונית. צריך להבין שלא מדובר רק בלהרוס 10 דירות ולהקים 800 במקום, צריך לדאוג למפונים, זה תהליך מורכב מבחינת תכנון - מגיעים ללב ישוב קיים, הורסים נאמר 100 דירות ומוסיפים 400, נניח שלכל משפחה היה רכב אחד, כעת יתווספו 300 נוספים. הליך של פינוי בינוי יכול לקחת 7 שנים, הרבה מזה נובע מדאגה לתשתיות."

אנחנו מתקרבים לשנת 2013, אילו מקומות הולכים להיות החמים בשנה הבאה?

"ראש העין תהיה ללא ספק בכותרות בשנה הקרובה מבחינת התחלות בנייה, שיווקו בעיר הרבה מאוד קרקעות ורק כעת הקבלנים יתחילו לבנות, יש בעיר מאסה. גם באר יעקב תמשיך לבלוט עם פוטנציאל לאלפי דירות נוספות. גם ברעננה נראה עניין לדעתי, למרות המחירים הגבוהים."

ומה לדעתך יקרה למחירי הדירות?

"המחירים הגיעו לרף מעט גבוה לרוכש, אך ריאלית הכל מתייקר - ברגע שיש התייקרויות בשוק, מחירי תשומות הבנייה עולים. כשמחיר הדלק עולה ב-30 אגורות לליטר לא מייחסים לזה את המחיר, גם המלט, הבטון והאלומיניום עולים בהתאם. מאמין שעליית מחירים ריאלית תהיה של 3%-4%, אולם אם לא נצליח להגדיל את קצב התחלות הבנייה אז נראה קפיצת מחיר של למעלה מ-10%."

כתבות מעניינות נוספות:

דו"ח מעורב לטבע: עקפה בשורת הרווח עם 1.1 מיליארד דולר, פספסה בהכנסות
ירון זר: "מרכיב הזמן קריטי לעניין ייצוא הגז, מ-2020 צפוי עודף היצע בעולם"
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  פינוי בינוי
  שמעון 07/12/2012 00:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חברי הוועדה המקומית ברמת גו פוחדים לאשר פינוי בינוי שמצריך הקמת מגדל למשל כדי לפנות בניין רכבת עד אחרי הבחירות לרשויות בעוד שנה כי הם פוחדים שלא יבחרו הכל נתקע ברמת גן
  סגור
 • 4.
  מה עם אמסססססססססססאלם אלק????????????. (ל"ת)
  אמסלמית 02/12/2012 08:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  שוב דמגוגיה לפראייר=בועה בפיצוץ לנדלניסטים בפנים!!!!!!! (ל"ת)
  נדלן=בלוף שיווק 01/12/2012 20:24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  נקים 100 אלף דירות הכל קשקוש העיריות מטרפדות ובעלי הדיר
  יזם 01/12/2012 15:07
  הגב לתגובה זו
  7 1
  ובעלי הדירות סחטנים ובסביבה פתעום מתעוררים כל מיני מתנגדים ,שימור החברה להגנת הטבע וכל אחד שחושב שעושים לו צל או לא יגיע אוויר לוילה/דירה שלו. במדינה הזאת עד שהם יקימו 10000 דירות המשיח יגיע קודם אז שלא יעבדו עליכם.
  סגור
 • תמא 38 - פינוי בינוי
  יהויכין 03/12/2012 10:14
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה שנכון - נכון. העיריות מדברות גבוהה גבןהה על תמיכתן בתמא 38 ופינוי ביוני, אך כשזה מגיע לשטח כל בעל תפקיד ברשות תןקע מקלות בגלגלים ומציב תנאים בלתי אפשריים (מנסיוני מול עת.א.\) הדרך היחידה בה ניתן יהיה להזיז את הענין אם העיריה תמנה מנהל בעל שיניים וסמכויות שלכל בעלי הבתים והיזמים יהיה קשר רק עימו ושהוא יהיה אחראי לכל הפעולות שבאחריות העיריה.
  סגור
 • 1.
  מה עם נתניה??!!
  שוזי 01/12/2012 14:00
  הגב לתגובה זו
  3 3
  נתניה היא העיר הכי אידיאלית לחיות בה אחרי תל אביב- יש בה הכל מהכל והיא גם נגישה לכל. צריך להפוך מחדש את מרכז העיר הישן, וכמו כן את שכונות דרום העיר נאות גולדה וקריית נורדאו ולעשות מהן יהלומים.
  סגור