האוצר: ירידות במחירי הדירות בארץ; איזה עיר היתה יוצאת דופן?

יום לפני פרסום מדד המחירים לצרכן, משרד האוצר פרסם סקירה חודשית של מצב המשק ובו דן במצב שוק הנדל"ן. מחירי הדירות החדשות ירדו בחודש אוגוסט בשיעור של 0.2 אחוז בהשוואה לחודש קודם
 |  (2)
משכנתא, צילום: Getty images Israel
היום (ד') משרד האוצר פרסמה סקרה הבודקת את מצבו של שוק הנדל"ן הישראלי נכון לחודש אוגוסט תוך התייחסות קצרה למצב הצפוי בחודש ספטמבר.

בסקירה צוין שבחודש אוגוסט נרשמה ירידה של 4 אחוזים במספר העסקאות בהשוואה לחודש הקודם, לאחר עליה של 16 אחוזים שנרשמה בחודש יולי. סך הדירות שנרכשו באוגוסט עמד על כ-9.8 אלפי דירות, כמות המהווה גידול חד של 60 אחוזים בהשוואה לרמת השפל שנרשמה באוגוסט אשתקד.

בד בבד, נתונים ראשוניים לחודש ספטמבר מצביעים על ירידה חדה של קרוב ל-30 אחוזים במספר העסקאות, בהשוואה לחודש הקודם, בין היתר על רקע חגי תשרי. בפילוח העסקאות בין דירות חדשות לבין דירות יד שניה נמצא כי בעוד שמספר העסקאות בדירות יד שניה ירד בשיעור של 8 אחוזים בחודש אוגוסט בהשוואה לחודש הקודם, במספר הדירות החדשות שנרכשו נרשמה עליה של 9 אחוזים.

בהקשר זה יש לציין כי רמות השכר של רוכשי דירות חדשות בחודש אוגוסט היו נמוכות משמעותית (פער של 10- אחוזים) מרמות השכר של הרוכשים בחודשים הקודמים, בעוד שברמות השכר של רוכשי דירות יד שניה לא חל שינוי מהותי. בנוסף, פילוח גיאוגרפי מעלה כי דווקא באזורים בהם מחירי הדירות נמוכים יחסית, כמו באר-שבע וחיפה, העלייה במספר העסקאות בדירות חדשות היתה חדה, מעבר לממוצע הארצי. מנגד, באזור ת"א, המתאפיין ברמות מחירים גבוהות, נרשמה ירידה חדה ברכישת דירות חדשות.

מחירי הדירות החדשות ירדו בחודש אוגוסט בשיעור של 0.2 אחוז בהשוואה לחודש הקודם. בפילוח גיאוגרפי נמצא כי באזור השפלה, האזור בעל רמת המכירות הגבוהה ביותר של דירות חדשות, לא חל שינוי במחירי הדירות. באזור המרכז ובאזור השרון נרשמה ירידה של 0.3 אחוז ואילו באזור ירושלים שיעור הירידה הגיע ל-1.3 אחוזים. אזור באר-שבע הינו האזור היחיד בו נרשמה עליית מחירים, בשיעור של 0.3 אחוז.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  כשמתחילים לרכוש בטירוף מניות זניחות קרי דירות בפריפריה
  ירון 14/11/2012 14:04
  הגב לתגובה זו
  4 0
  זה רק ענין של זמן לא רב עד שהמפולת תגיע. לדעתי מעט אחרי הבחירות תחל הנפילה.
  סגור
 • 1.
  חודשים דמגוגיה להרצת פראייר=הבועה בפיצוץ=סוף בלוף הנדלן (ל"ת)
  פרסום=בלוף שיווקי 14/11/2012 12:43
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור