62% מהבניינים בבת ים לא ישרדו רעידת אדמה, העירייה תסייע בחיזוק

החברה הכלכלית של בת ים יוזמת מודל עירונים לניהול פרויקטים לחיזוק ומיגון מבנים בעיר. 2,300 מהבניינים לא יעמדו ברעידת אדמה
 |  (5)
אסון טבע, צילום: Getty images Israel
האם סוף כל סוף עיריות ייקחו את המושכות לידיים ויחזקו מבנים כנגד רעידות אדמה? עיריית בת ים הודיעה כי תיזום מודל עירוני לניהול פרויקטים לחיזוק ומיגון מבנים ישנים ללא תשלום הדיירים באמצעות החברה הכלכלית- חברת חוף בת ים.

במחקרים ארציים שנערכו, נמצא כי מרבית בתי המגורים באזור גוש דן, לא יחזיקו מעמד בעת רעידת אדמה חזקה. בבת ים מצויים כ- 2,300 בניינים ישנים הדורשים חיזוק, ומהווים כ- 62% מכלל המבנים בעיר. עד כה בוצעו בעיר 6 פרויקטים של תמ"א 38 ובקרוב עתידים לקבל אישור עוד 16 פרויקטים.

העירייה מקדמת בימים אלה פרויקטים של תמ"א 38 לשיפור חיי התושבים. החברה הכלכלית תספק למעוניינים את מיטב אנשי המקצוע הקיימים בתחום, ותחסוך את "כאב הראש" הכרוך באיתורם. החברה הכלכלית תלווה את נציגות הבניין ותנהל את הפרויקט מתחילתו ועד סופו. חשוב לציין, כי הדיירים לא יישאו בעלויות והמימון יגיע בזכות ניוד זכויות בניה לדירות חדשות על גג הבניין הקיים ובטום החיזוק, לטובת היזם המבצע.

במסגרת הפרויקט, יינתן ליווי מקצועי לדיירים לאורך כל השלבים, עד למועד סיום עבודות הבנייה, חיזוק הבניין , ביצוע התוספות ושידרוג המערכות הקיימות. לרשות הדיירים יעמוד מאגר קבלנים שנבחרו בקפידה ועומדים בקריטריונים מקצועיים, כך שהדיירים יוכלו לבחור בעצמם את הקבלן המבצע מתוך המאגר.

בנוסף, תספק החברה הכלכלית ליווי צמוד של יועצים מקצועיים ביניהם מהנדסים, אדריכלים כלכלנים,שמאים ועורכי דין. הדיירים יקבלו את כל הערבויות הנדרשות מהקבלן וכן פיקוח משפטי צמוד. במקביל, תסייע העירייה בהוצאת היתרי בניה ובפניות למפקח על רישום המקרקעין.

ארז פודמסקי-שקד, מנכ"ל העירייה, אמר: "עירית בת ים רואה חשיבות עליונה בחיזוק מבנים ישנים מפני רעידות אדמה. לאור זאת, השקנו מודל לפיו החברה הכלכלית תנהיג ותנהל פרויקטים לתמ"א 38 בעיר ללא תשלום. במסגרת הפרויקט יוכלו תושבי העיר לפנות לחברה בבקשה לחיזוק בתיהם, וכפועל יוצא מכך יזכו לשיפור איכות חייהם ולהעלאת ערך הנכס שברשותם. אנו נלווה את הדיירים החל מהבקשה הראשונית, דרך ההליך המשפטי ושלב הביצוע ועד לקבלת הבניין המחוזק".

פודמסקי-שקד מוסיף כי "יש להדגיש את חשיבות הפרויקט ויישום תמ"א 38 כאפיק נוסף של התחדשות עירונית, שבהתאם לתוכנית האסטרטגית של העירייה עתיד לאפשר את התחדשותם של המרקמים הפנימיים של שכונות העיר".

תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  תמא 38 ישראבלוף של הקבלנים
  צביקה 05/11/2012 00:13
  הגב לתגובה זו
  0 1
  רק פינוי בינוי תמא 38 זה טלאי על טלאי חייבים לפנות ולבנות מחדש את בת ים כל פטנט אחר זה עבודה בעיניים ורווחים לכנופיה של לחיאני............
  סגור
 • 4.
  כל הכבוד על היוזמה
  איציק 04/11/2012 17:07
  הגב לתגובה זו
  3 0
  ניצול מלא של הפקידות העירונית בצורה מועילה ומשובחת לאזרח
  סגור
 • 3.
  חיזוק בינינים ישנים בחולון
  שירי דוד 04/11/2012 16:34
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ששון תתעורר
  סגור
 • 2.
  כל הכבוד, המקום הכי טוב להשקעה
  אדיר 04/11/2012 15:58
  הגב לתגובה זו
  2 0
  עזבו אתכם מב"ש או חיפה, רק בת ים, כל העיר תחרב ותבנה מחדש, דקה מתל אביב
  סגור
 • 1.
  @ על שאר העיריות לאמץ המודל - שאפו לבת ים @ (ל"ת)
  אחד העם 04/11/2012 15:48
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור