ישי על התמ"א38: "אני רוצה שנגיע לכך שלא יהיה בית בישראל שאי אפשר לחזק"

כך אמר שר הפנים בכנס תמ"א 38 של התאחדות בוני הארץ. "מה שהמדינה והרשויות המקומיות יספגו במתן הקלות במיסים והיטלים הן יקבלו בחזרה; המשימה שלנו כיום היא פינוי בינוי"
 | 
אלי ישי
"יש הצלחה גדולה בתמ"א 38, אני רוצה שנגיע למצב שלא יהיה בית במדינת ישראל שאי אפשר יהיה לחזק אותו", כך אמר אלי ישי, שר הפנים בכנס סוגיות תכנוניות בתמ"א 38 של התאחדות בוני הארץ. "ההקלות בהיטלים והמיסים יהיו המאבק הבא. מה שהמדינה והרשויות ייספגו עדיין ישתלם להן והן יקבלו בחזרה. אנחנו חייבים להיות מוגנים מפני כל תרחיש הקטן ביותר. הבירוקרטיה כל כך נוראה ומורכבת, המשימה שלנו כיום היא פינוי בינוי, זה מאוד נכון."

ישי מתח ביקורת על התנהלות האוצר - "כשמדברים על פטור מהיטלים ומיסים אז האוצר מתנגד, אך אנחנו נחושים, אך אם נלך בתכנון קטן מה נקבל? אסור לנו מראש לתכנן בקטן, צריך לחשוב ולתכנן בגדול, לכן גם בעניין המיסוי וגם בפינוי בינוי, שיהווה קטליזטור כלכלי. בסוף האוצר ירוויח כפל כפליים – אם ניתן הקלה משמעותית במיסים זה יתרום לצמיחה משמעותית והכסף יחזור. אנחנו פועלים שהוד"לים יהיו גם על קרקעות פרטיות וזה ייתן מענה אמיתי לזוגות הצעירים."

איציק אמסלם, סגן נשיא התאחדות בוני הארץ, אמר בפתח הכנס, "יש לנו היום התמודדות לא פשוטה עם הרשויות המקומיות שכל אחת מפרשת את תיקון 3, המאפשר תוספת של 2.5 קומות לבניינים במקום 1.5 קומות, כראות עיניה. אני רוצה לקוות שזה רק בגלל שהתיקון צעיר, עדיין לא נמצא פתרון כלכלי, עדיין אנחנו משלמים מע"מ בגין ביצועי בנייה ולא ניתן לקזז. הבעיה העיקרית היא חוסר היכולת לשעבד את זכויות הבנייה לבנקים כדי לקבל אשראי, אנחנו נתקלים בחוסר אשראי. כדי לטפל בנושאים אלו הקמנו בהתאחדות בוני הארץ ועדת תמ"א 38."

אמסלם הוסיף כי "האוצר שטמון בפינוי בינוי הוא מיליון יחידות דיור, החסרים הם היטל השבחה שאף ראש רשות לא מוכנה לוותר עליו. הקשה מכולם היא אותה משוכה בלתי ניתנת למעבר של ועדות התכנון, לא פעם אנחנו מגיעים לועדה המחוזית ומחזירים אותנו, אין שום יזם שמוכן להסתובב במסדרונות 10 שנים, למה זה כך? תקצרו לנו את הדרך. תנו לפינוי בינוי את החסות וכך ניתן לפתור את מצוקת הדיור ל-20 השנים הבאות."
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה