"נראה ירידה בביקוש לדירות בספטמבר, המחיר יעלה בשנתיים הקרובות"

כך אומרת רינה דגני, מנכ"ל גיאוקרטוגרפיה. "הביקושים לדירות עלו במהלך חודשי הקיץ, לרמה של כ-8,500 עסקאות מידי חודש, שיובילו למספר עסקאות שנתי של כ-95 אלף"
 |  (5)
נדל"ן לקראת האטה?
הביקושים לדירות עלו במהלך חודשי הקיץ, לרמה של כ-8,500 עסקאות מידי חודש (שיובילו למספר עסקאות שנתי של כ-95,000), ולפי נתוני משרד האוצר לשוק חזרו גם הזוגות הצעירים וגם המשקיעים. עם זאת, לפי מכון גיאוקרטוגרפיה מסתמן כי בחודש הקרוב, פחות משקי בית יתעניינו ברכישת דירות ומספר העסקאות צפוי לרדת בשיעורים ניכרים. הדבר נובע לפי המכון הן בגלל תקופת החגים שעומדת בפתח והן בשל העובדה ששנת הלימודים החלה והורים שלא הספיקו לרכוש דירה לקראת השנה החדשה, יעשו זאת אולי בהמשך השנה, בפחות לחץ.

רינה דגני, מנכ"ל הקבוצה אומרת כי בחודשיים האחרונים מחירי הדירות נותרו יציבים, למעט שינויים קלים מחודש לחודש של אחוז או שניים לכל כיוון ביישובים שונים. "חשוב לציין שלאור התנודתיות הזו, אין להסתכל על שינויים אלה כמעידים על המגמה הכללית בשוק, שכן חוסר הוודאות הכלכלי הרובץ על משקי הבית בחודשים אלו, וציפייה לא מבוססת לירידת מחירים, למרות הגידול בביקושים, יכולים לבלום את מגמת העלייה שנרשמה במחצית הראשונה של 2012."

לפי דגני, "המחקר מלמד גם שהציפייה ששררה בשוק לירידת מחירי הדירות תמשיך להישאר בגדר ציפייה לאחר שבמהלך שלושת הרבעונים האחרונים האטו הקבלנים את התחלות הבנייה, ובכך מנעו מצב שהשוק יוצף בהיצעים בתקופה שהביקושים נשארו נמוכים".

הירידה בביקושים לדירות החלה במהלך 2011 לצד הלחץ להורדת מחירים הובילו את הקבלנים לבלום את התחלות בנייה, ובכך למנוע מצב של מלאי דירות ויוביל לירידת מחירים שאינה רצויה להם. במחצית הראשונה של 2012 היו בישראל כ-83,000 יחידות דיור בתהליכי בנייה (רק 9% מהן דירות קטנות מ-4 חדרים). לדברי דגני, המשך האטה בהתחלות הבנייה עשוי להוביל להעמקה במחסור ביחידות דיור חדשות ובטווח של השנה-שנתיים הקרובות להוביל לעלייה מחודשת במחירי הדירות.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  דמגוגיה לפראייר=מחיר הזוי מעל50%=בועה בפיצוץ מיתון!!!!! (ל"ת)
  פרו-נדלן=בלוף 10/09/2012 14:55
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  עזבו את אורנג תוכלו לחסוך לדירה (ל"ת)
  עושק מורשה 10/09/2012 12:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  לא התיחסת לפרמטרים נוספים
  ממתין למחירים נמוכים 10/09/2012 12:05
  הגב לתגובה זו
  7 0
  כמו משבר כלכלי שאנו נמצאים בפיתחו - האטה , מיתון , אבטלה וחוסר ודאות .אפשר לראות זאת דרך תשואות האג"חים .כמו כן פעילות בנק ישראל והממשלה שלקראת הבחירות יפעלו להורדת מחירים , בהמשך למה שמנסים לעשות מאז הצהרותיהם המפוארות , אך מעט תוצאות בינתיים , רק בינתיים !!!
  סגור
 • איפה ראית משבר כלכלי?
  רוני הקבלן 10/09/2012 12:52
  הגב לתגובה זו
  0 2
  הבורסות שוברות שיאים, הקניונים מפוצצים, שדה התעופה שובר שיאים של ישראלים שיוצאים לחו"ל, התפוסה בצפון ובדרום מלאה אי אפשר למצוא חדר לכל תקופת החגים, אנחנו מוכרים יותר דירות במחירים יותר גבוהים, שיא כל הזמנים.
  סגור
 • 1.
  זו ההוכחה שאין בועה
  רוני הקבלן 10/09/2012 12:05
  הגב לתגובה זו
  0 5
  כדאי לקנות. מי שחיכה ישלם לחיר יותר גבוה. אין סיכוי שנימכור במחיר יותר נמוך מהיום. נראה למישהו שלא נרוויח מהעבודה שלנו? מאיפה נוריד במחיר? כל יום העלות שלנו עולה, דלק, חומרים, עובדים. זה מגולגל הלאה במחיר הדירות.
  סגור