בנק ישראל: "עדיין קיים סיכון להתחדשות עליית מחירי הדירות"

כך עולה מפרוטוקול דיוני הריבית לחודש ספטמבר. "הציפיות לאינפלציה עלו החודש באופן ניכר, בעקבות ציפיות לעליות מחירים שמקורם בגורמי היצע – עליית מחירי האנרגיה, המזון והמע"מ"
 |  (6)
מתוך דיוני הריבית
מדיוני הריבית לחודש ספטמבר, אשר שיעורה נותר ללא שינוי ברמה של 2.25% בהסכמת כל חברי הוועדה המוניטרית של , עולה כי קיים חשש לאטה נוספת בקצב הצמיחה ברבעונים הבאים.

חברי הוועדה הסכימו כי נתוני החשבונאות הלאומית לרבעון השני עקביים עם המשך הצמיחה בקצב של כ-3%, זאת תוךך ציון הגידול בצריכה הפרטית וייצוא הסחורות והשירותים. אולם, לדבריהם, למרות שהאינפלציה בפועל בחודשים האחרונים הינה נמוכה, הציפיות לאינפלציה עלו החודש באופן ניכר, כאשר עיקרן הן ציפיות לעליות מחירים שמקורם בגורמי היצע – עליית מחירי האנרגיה, המזון והמע"מ.

בדיון בנושא שוק הדירות, צוין שיעור השינוי השנתי הנמוך במחירי הדירות שעמד על 1.2%. יחד עם זאת, לאור העלייה במספר המשכנתאות החדשות שניתנו, חברי הוועדה הסכימו כי עדיין קיים סיכון להתחדשות מגמת עליית המחירים וכי מוקדם לקבוע האם מדובר בשינוי מגמה בשוק הדיור.

"הפעילות בענף הבנייה מצויה ברמה גבוהה ביחס לרמות בעשור האחרון. אמנם רמת התחלות הבנייה מצויה מתחת לשיא שנרשם בה באמצע 2011, אולם רמתן עדיין גבוהה וצפויה להמשיך לבוא לידי ביטוי בגידול היצע הדירות", נאמר בדיון המורחב.

חברי הוועדה מסבירים כי רמת הסיכונים הכלכלים מהעולם עקב ההתפתחויות באירופה נותר גבוהה, ועימה החשש מפני השפעות שליליות על הכלכלה המקומית. לדבריהם נתוני מאקרו לרבעון השני שהתפרסמו החודש מעידים על המשך ההרעה במצב הכלכלה בגוש האירו, בריטניה, יפן והשווקים המתעוררים. לעומת את, בארצות הברית נרשם החודש שיפור קל בפעילות הכלכלית.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  עושים מיליארדים ע"ח העםהפראייר=חרםצרכן=בועהבפיצוץ=מיתון (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשל גנבים 10/09/2012 14:51
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 4.
  שוב דמגוגיה להרצת פראייר=בועה בפיצוץ=חרם=מיתון!!!!!!!!! (ל"ת)
  נדלניסט=בלוף 10/09/2012 14:48
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 3.
  בנק ישראל,ממשלה יותר קל להם
  חי במינוס 10/09/2012 12:13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  להעלות הריבית,ממנה יסבלו המעמדות הבינוני והנמיוך במקום להוזיל קרקע ועלוות שאז היא תצטרך לבזבז פחות על חבריה והטייקונים.
  סגור
 • 2.
  היתיקרות הדירות
  יוסי 10/09/2012 12:06
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מדינה היחידה בעולם שכימעת כולם מיליונרים.מה רע?
  סגור
 • 1.
  בנק ישראל נזק למחוסרי דיור
  חי 10/09/2012 11:34
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מחוסרי דיור עקב התנהלות בנק ישראל האוצר הראש..גרמו להפסד של מאות אלפי שקלים למחוסרי דיור לכל ימי חייהם.. ולעשירים שיש נכסים נתנו מאות אלפים מיליונים מתנה בהיתיקרויות... בושה של התנהלות..ממשלה זו לא סופרת בוחרי הליכוד המשרתים עובדים ממטר... רק מגזרים קואליציוני
  סגור
 • כי ביבי יודע שאתה אידיוט ותצביע לו גם בבחירות הבאות (ל"ת)
  אלון 10/09/2012 13:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור