אושר: 2,437 יח"ד יוקמו ב-3 מתחמי פינוי בינוי באזורי הביקוש

ועדת השרים לענייני חברה וכלכלה אישרה את הריסתן של 592 דירות ישנות והקמת רבי קומות בגובה של עד 32 קומות ברמת גן, ראשון לציון ואשדוד
 |  (3)
התחדשות עירונית
היום (א') הובאה לאישור ועדת השרים לענייני חברה וכלכלה הכרזת שלושה מתחמי פינוי–בינוי חדשים ברמת גן, אשדוד וראשון לציון. הפרויקטים שאושרו על ידי הקבינט החברתי-כלכלי צפויים להוסיף כ-1,850 יחידות דיור במרכזי הערים (ובסה"כ 2,437 יחידות דיור במתחמים אלו) ולהביא לחידוש ולהגדלת מלאי הדירות החדשות בערים אלו במגדלים מודרניים.

המתחמים שקיבלו את אישור וועדת השרים במסלול מיסוי הם המתחמים הבאים:

מתחם הדקל באשדוד הכולל כיום 150 יחידות דיור ב-9 בניינים אשר יפונו ובמקומם ייבנו 5 מגדלים של 32 קומות עם 675 יחידות דיור חדשות (תוספת של 525 דירות). המתחם ממוקם כחצי ק"מ מחוף הים.

מתחם סלע בראשון לציון הכולל כיום 272 יח"ד ובמקומם ייבנו 1,402 יח"ד בבנייה רוויה (תוספת של 1,130 דירות). מדובר בחלק מתכנית רחבה של כ-51 דונם, אשר נמצאת כבר בביצוע, בשלב הנוכחי של בינוי-פינוי – כלומר, ראשית מתבצעת בהדרגה בנייה של הדירות החדשות על שטחים פנויים, ורק לאחר מכן מתבצעים פינוי והריסה של המבנים הישנים - מה שמאפשר בטחון לדיירים עד לסיום בניית דירותיהם החדשות וחוסך את הצורך במעבר לדירות ביניים בשכירות.

מתחם אסף ואביגיל ברמת גן הכולל כיום 170 יחידות דיור ב-21 מבנים, יפונה ובמקומו יבנו 21 מבנים חדשים תוך כדי תוספת של 3-7 קומות לעומת המצב הקיים. לפי התכנית המוצעת ייבנו במקום המתחם הקיים 360 יח"ד חדשות (תוספת של 190 יח"ד למתחם). הבנייה תעשה באמצעות תוספת זכויות מתוקף תמ"א 38/2 (חיזוק מבנים לשם הגנה מפני רעידות אדמה) ותכניות מאושרות קיימות - מה שמאפשר קידום מהיר של התכנית.

שר הבינוי והשיכון, ח"כ אריאל אטיאס, אמר: "מאז התיקון שהעברנו בחוק ובו הורדנו את שיעור ההסכמה הנדרשת לפרויקט פינוי-בינוי ל-66% בלבד מהדיירים בבניין ו-80% במקבץ של בניינים, מורגש שינוי משמעותי בשטח.
פינוי-בינוי זה לעתים הסיכוי היחיד לשנות את איכות החיים והמגורים של התושבים והאוכלוסיות החלשות המתגוררות בשכונות ישנות, והוא מאפשר להם להתחיל חיים חדשים עם רווחה כלכלית וסביבתית בדיור הולם ללא כל עלות נוספת מצידם."

חדש: מאגר שמאי פינוי בינוי
לאחרונה, הוקם מאגר שמאי פינוי-בינוי על ידי משרד הבינוי והשיכון בשיתוף עם משרד המשפטים. כאשר קיים רוב של דיירים המעוניינים לחתום על העסקה (66% במקבץ של בניינים, ו-51% בכל בניין), הם יכולים לפנות אל יו"ר הוועדה להתחדשות עירונית, עינת גנון, לצורך מינוי "שמאי פינוי ובינוי" אשר תפקידו להכריע בעניין הכדאיות. יו"ר הוועדה תמנה, באופן אקראי, שמאי מתוך רשימת השמאים שנקבעה. השמאי יקבע האם העסקה שהוצעה להם כדאית ובכך יסייע להם בקבלת ההחלטה. באופן זה יוכלו מגישי הבקשה לדעת בוודאות כי השמאי הממונה נטול פניות ויקבע באובייקטיביות האם העסקה המוצעת כדאית עבורם.

כאשר קיים אחוז גבוה של דיירים המעוניינים לחתום על העסקה (80% במקבץ של בניינים, ו-67% בכל בניין), ניתן לתבוע דיירים המסרבים סירוב בלתי סביר בתביעת נזיקין. במרבית המקרים מקורו של הסירוב הבלתי סביר הוא סחטנות - הרצון לקבל יותר מאחרים.

תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  ראשון לציון
  סילבי 12/06/2013 20:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אולי הישועה הגיעה לשכונות החלשות ,שמין הסתם הם יעזרו לעשירים לקנות דירות יוקרה ,לפיד העניים יפתרו את בעיות המגורים.
  סגור
 • 2.
  אגרובנק בחולון-רעידת אדמה וראש העיר יצטרך להסביר...קרא
  אריה 02/09/2012 12:38
  הגב לתגובה זו
  0 1
  שכונת אגרובנק בחולון-קבלנים מתים לעשות פינוי בינוי בלי שקל אחד מהעיריה.רעידת אדמה קלה מעל 6 בסולם ריכטר - וראש העיר יצטרך להסביר לוועדת חקירה מה מנע ממנו לאשר פינוי בינוי בבתי הרכבת ברחובות מיושנים כמו השומרון,שנקר והגליל.
  סגור
 • 1.
  מתחם נווה (רמת) אליהו בראשון לציון - פנוי בינוי (ל"ת)
  אליהו נווה 02/09/2012 12:16
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור