"פישר ינקוט בצעדים נפרדים בשוק הדיור כדי לשמור על ריבית נמוכה"

כך אמר הבוקר רונן מנחם ממזרחי טפחות. "בנק ישראל טרם הכריע האם המגמה בשוק הדיור השתנתה"
 |  (4)
(סטנלי פישר (צילום: פלאש 90
החליט אמש להותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 2.25% . רונן מנחם, ראש מחלקת ההשקעות והאסטרטגיה בבנק מזרחי טפחות, אומר כי "בנק ישראל בחר לא להוריד את הריבית בשתי ההחלטות האחרונות, למרות שמדד המחירים לצרכן ירד 0.2% במצטבר לפני שתיהן, קשה להעריך כי יבחר לעשות זאת דווקא במהלך שלושת החודשים הבאים, כשהמדד עשוי לעלות בין 1% ל-1.5%."

מנחם מסביר כי עקב העלייה המפתיעה בשיעור 3.2% בתוצר ברבעון השני של השנה והעלייה העקבית בשיעור 0.2% במדד המשולב למצב המשק בחודשים האחרונים, בנק ישראל לא יוכל להיות בטוח ששורת גורמים חיצוניים, שיגרמו תחילה לעליות נקודתיות במדדי המחירים (קפיצה במחירי המזון והדלקים, בשער השקל עד אזור 4 שקל לדולר ו/או עליית מס ערך מוסף ביום ראשון), לא יתפשטו לכדי עליות מתמשכות יותר.

"בד בבד צריך בנק ישראל להשתכנע שהממשלה מקצצת את הוצאותיה בסכומים הנחוצים לעמידה ביעדי ההוצאות והגירעון התובעניים - נושא שיקשה עליו להוריד את הריבית חודשים רבים קדימה. עבודה שנעשתה בבנק ישראל והגיעה לתקשורת, לפיה הגדלת הכנסות מדינה בסך 5 מיליארד שקל נמצאת בספק, מראה היטב את הקושי הכרוך בכך."

לגבי שוק הדיור אומר מנחם כי "בנק ישראל טרם הכריע האם המגמה בשוק הדיור השתנתה. אם יגיע למסקנה שכן, ניסיון העבר מראה כי יצטרך לנקוט צעדים נפרדים בשוק הדיור, אם יבקש לשמור על נמוכה."

נציין כי בראיון ל-Bizportal אמר מנחם כי בנק ישראל גילה יצירתיות בעבר וימצא את הדרך לנקוט בצעדי הגבלה נוספים בדמות הגבלה של שיעור המשכנתא או היקפה.

"שורה ארוכה של מכשולים יקשו על בנק ישראל להוריד את הריבית בקרוב, אם בכלל", מסכם מנחם. "גם מלאכת החזקת הריבית הנמוכה היכן שהיא היום לא תהייה קלה. שוק איגרות החוב הממשלתיות, ששיקף בחלקו עד כה הערכות כי הריבית תוסיף לרדת, יצטרך לשקול זאת שנית."
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  הגאון יבקש למתן את הביקוש ויכביד על רוכשי דירה
  יום מראשון 28/08/2012 13:52
  הגב לתגובה זו
  1 0
  למשקיעים אין בעיה לקנות דירות ... הצעירים מתקשים לקנות דירה ראשונה ויבחרו בשכירות דירה ... לכן המשקיעים מבינים שזה הזמן לקנות דירה להשקעה ....
  סגור
 • 3.
  על תעשה כלום, שיתפוצץ בפרצוף ואז אקנה עוד כמה דירות (ל"ת)
  גוגל 28/08/2012 11:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  פישר דואג לבנקים ולקבלנים החזירים ולא למחוסרי דיור.
  א.מ 28/08/2012 10:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למה הוא לא נוקט צעדים כבר עכשיו??
  סגור
 • 1.
  עכשיו הגאון נזכר ? אחרי שהרבה משפחות אכלו אותה? (ל"ת)
  אנונימי 28/08/2012 10:16
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור