אושר: האשראי לנדל"ן יגדל ב-6 מיליארד שקל ב-2013-2015

הקבינט החברתי כלכלי אישר את הקמתה של קרן להחזר מע"מ בגין ערבויות חוק המכר שתאפשר להגדיל את האשראי לענף הבנייה
 |  (3)
משחררים את המחנק
הקבינט החברתי-כלכלי אישר את הצעתו של שר האוצר יובל שטייניץ, להגדלת האשראי לענף הבניין בכ-3 מיליארד שקל כל שנה במהלך השנים 2013 - 2015 על ידי הקמת קרן להחזר מע"מ בגין ערבויות חוק המכר.

הקמת הקרן נועדה להקל על מצוקת האשראי בשוק הנדל"ן ולאפשר לשוק זה לשמור על קצב בנייה גבוה. המהלך יאפשר למערכת הבנקאית להגדיל את האשראי לענף הבניין. כתוצאה מהמהלך צפויה עלייה בכמות התחלות הבנייה וירידה בעלויות גיוס האשראי לקבלנים ויזמים, דבר העשוי להשפיע גם על רמת מחירי הדירות. כמו כן, הקמת הקרן תגדיל את היצע האשראי לכלל ענפי המשק בכ-3 מיליארד שקל כל שנה במהלך השנים 2013 - 2015.

נתוני האשראי של הבנקים השונים המצביעים על כך כי בחודשים האחרונים קיים קושי בגיוס אשראי לבנייה בהיקפים הנדרשים. על מנת להקל על מצוקת האשראי לענף החליטה מועצת מקרקעי ישראל לדחות את התשלום על הקרקע ב-180 ימים, מרגע הזכייה במכרז, במקום 50 ימים כפי שהיה נהוג עד כה, אולם נדרשים צעדים נוספים על מנת לשמור על קצב התחלות הבניה בדומה לשנת 2011.

כיום, בהתאם להוראות רשאים הבנקים להשקיע עד 20% מתיק האשראי שלהם בענף הנדל"ן. לאחרונה נוצר קושי להעמיד אשראי נוסף לענף הנדל"ן על ידי המערכת הבנקאית, מכיוון שרוב הבנקים עברו או התקרבו לרף העליון האפשרי של מגבלת האשראי. קושי זה של העמדת האשראי פוגע בהיקפי התחלות הבנייה ומורגש, בין היתר, בכישלון מכרזים של מינהל מקרקעי ישראל.

בתוך המגבלות שמטיל בנק ישראל "נספרות" ערבויות חוק המכר וכן מסגרות למתן ערבויות חוק מכר, המונפקות לרוכש הדירה כנגד תשלומים לרכישת הדירה. תשלומי הרוכשים והערבויות המונפקות בגינם כוללות את רכיב המע"מ. בהתאם להוראות בנק ישראל על הבנק להכיר בכל הסכומים האלה כחלק מהאשראי המוקצה לענף הנדל"ן היות ולכאורה אין וודאות לגבי החזר המע"מ. היקף ההון המוקצה על ידי הבנקים לטובת הערבויות שנותן הבנק כנגד כספים שהועברו למע"מ עומד על כ- 3 מיליארד שקל.

הוחלט כי תוקם באופן מיידי קרן אשר תבטיח את החזר המע"מ לבנקים בהליך פשוט וודאי וכך כספים אלו לא ייחשבו כחלק מסיכוני האשראי של הבנק. המשמעות היא כי הבנקים יוכלו להקצות 3 מיליארד שקל נוספים, לטובת פרויקטים של בנייה ונדל"ן ו-3 מיליארד שקל נוספים לכלל הפעילות העסקית במשק כל שנה במהלך שנות פעילותה של הקרן (בין השנים 2013 – 2015).

על מנת לאפשר את הפעלתה של הקרן, יתוקצב מרכיב הסיכון של הקרן ב - 25 מיליון שקל בתקציב המדינה לשנת 2012 ואילך עד סיומה של פעילות הקרן. שיעור תקצוב הקרן יבחן לאור התפתחות רמות הסיכון בשוק האשראי בכלל ובשוק הנדל"ן בפרט ולאור הניסיון שיצטבר על ידי רשות המיסים, חשב כללי ואגף התקציבים. בכל מקרה יודגש כי אוצר המדינה מחויב להעמיד את מלוא הסכום הנדרש לפירעון התחייבויות הקרן ככל שיידרש.

שטייניץ מסר: "מדובר במהלך אוצרי שיביא להקלה משמעותית במצוקת האשראי בתחום הבנייה למגורים ותביא לתוספת של מיליארדי שקלים לאשראי לבניית דירות חדשות. ההחלטה תאפשר את המשך העלייה בקצב התחלות הבנייה. כולי תקווה כי ההחלטה אף תביא להקלה במחירי הדיור מאחר ותצמצם את עלויות האשראי לקבלנים".

ניסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ, אמר: "אנו מברכים על ההחלטה הנבונה שהתקבלה היום בהובלתו האמיצה של שר האוצר יובל שטייניץ. ההחלטה היום מהווה תיקון עוול היסטורי במסגרתו הקבלנים שילמו ערבויות חוק מכר בגין מחיר הדירה כולל המע"מ. אנו מברכים על מתן הפתרון למחנק האשראי שנוצר בשוק וגרם לירידה בהתחלות הבניה ולעלייה בעלויות המימון של קבלנים ומעריכים שהגדלת האשראי לענף תאפשר לנו לבנות ביתר שאת ולעמוד במשימות הלאומיות המוטלות עלינו."


תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  עושים מיליארדים ע"ח העם הפראייר=חרםצרכן=מיתון=בועהבפיצו (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשל גנבים 08/08/2012 23:08
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 2.
  המחנק?
  טס 08/08/2012 16:44
  הגב לתגובה זו
  2 1
  מאשרים עליית מחירים! עוד מייצרים כסף משום מקום, ואחר כך הציבור ישלם. גנבים!
  סגור
 • 1.
  שוב נותן סוכרי לבנק שודד כולנו-צריך עוד כחלון--למשק
  דוד 08/08/2012 16:09
  הגב לתגובה זו
  3 2
  1.ראינו וגם שמענו ובמיוחד הרגשנו על בשרינו כל משי עשו חבורת טלפונים ובמיוחד ראינו אותם איך נובחים צועקים בועדות בכנסת 2.וכן לאחר שנשפך אור-על מעשיהם ואיומיהם ושותפיהם ,כוחם והשפעתיהם של חבורת בני הכלבים אלה\אשר בקלות רבה שדדו כולנו חופשי ללא הפרעות כן זה מה עשה כחלון--הלך נגד כל הזרם עדיר זה{ומה ז"א כל השרים פחדו מפושעים אלה והפקירו אותנו} זה מה קורה אם בנקים ציבור מופקר ואלה מאיימים צורחים מפחידים ומסירים מדרך בעזרת כח רב=כדי לשלוט על החמצן של כולנו= =====כן אפשר לאבק נגד שודדים ושיטותיהם\ מספיק לאותו אמיץ יפתח הדלת,כל הציבור לא רק יברך אותו סופ סופ כולנו נשתחרר מלהיות שבוי אצלם-\אם אובמה עשה שם כחלון עשה כאן\העם ממתין לנציג יעשה כאן את מאפך משחרר אותנו מבנקים שדדו אותנו-64שנים בתרגיליהם מתוחכמות{ביבי שוב זרק לדתיים מה כל זה יועיל-הרבית-36-מילירד-החוב-660מילירד ומה יש בכיס הנגיד 75$--ימים שחורים לפנינו אם לא יעשו כמו יוון-- ידידינו יעקלו מדינה-וכל האגחים מחיקה{כמו קרה יוון היה לו-1000אחרי משבר נהיה זה-10-ארה"ב מי ומה לא קרסו
  סגור