"הבנקים לא נותנים משכנתאות לנכים, הם לא נחשבים למיצרי-הכנסה"

נכים מתלוננים על אפלייתם לרעה בקבלת משכנתאות אך אינם מאשימים את הבנקים אלא את המדינה שלא לוקחת אחריות לטיפול בלקויות בחוק. "יש לזרז הקמת קרן לסיוע לנכים בעניין התאמת דירותיהם לנכותם"
 |  (6)
החלשים נשארים מאחור
הועדה לפניות הציבור בכנסת דנה היום (שני) בתלונות נכים על אפלייתם לרעה בקבלת משכנתאות. מהדיון התברר כי רוב הבנקים לא מתייחסים לקצבת נכות כהכנסה לכל דבר, אלא רק לקצבת נכות לצמיתות ובודקים רק את יכולת ההחזר של הלווה.

יו"ר הוועדה ח"כ דוד אזולאי (ש"ס) קרא למשרדי השיכון והאוצר לזרז הקמת קרן לסיוע לנכים בעניין. לדבריו, "הבנקים הם גוף עסקי, ובנק ישראל הבהיר כי אין הנחיות ספציפיות לקבוצות אוכלוסייה מסוימות. הבנקים צריכים לגלות גמישות גם אם הקצבה לא נקבעה כקצבת נכות לצמיתות, דבר שקביעתו נמשכת זמן רב בביטוח הלאומי, ולהתייחס אליה כהכנסה לכל דבר. משרדי השיכון והאוצר צריכים לזרז הקמת הקרן, שפעלה עד שנת 2002, להתאמת דירות הנכים למגוריהם."

"החשבון מתנהל לא טוב"
אבנר עורקבי, יו"ר ארגון הנכים המיוחד אהבה, סיפר כי כשעבר מכיסא גלגלים רגיל לכיסא ממונע נאלץ לשפץ את דירתו כדי להתאימה למצבו ה"חדש" לאפשר דלתות גדולות יותר, לשירותים ואמבטיה. לאחר שפנה לבנק דיסקונט לקבלת הלוואה לצורך השיפוץ, נענה בשלילה בטענה כי "החשבון מתנהל לא טוב". לדבריו, "הבנקים לא נותנים משכנתא כיון שהנכים לא נחשבים מיצרי-הכנסה כי קצבת נכות איננה נחשבת כהכנסה". זאב דקל, נציג בנק דיסקונט למשכנתאות הסביר כי "בדקנו והחלטנו שאין לאבנר כושר ההחזר להלוואה הנוספת שאותה ביקש מהבנק, בנוסף למשכנתא שכבר לקח".

נעמי מורביה, יו"ר מטה מאבק הנכים הדגישה כי היא איננה מאשימה את הבנקים "שהם גוף פרטי שזכותם להרוויח, אלא את המדינה שלא לוקחת אחריות ולא דואגת ללקויות בחוק". מורביה ביקשה עוד כי משרד השיכון יחזיר האפשרות לנכים לרכישת דירות בדיור הציבורי."

ח"כ אילן גילאון (מרצ) סיפר כי פנה למפקח על הבנקים לבדוק סיוע לאנשים מעוטי הכנסה לקבל משכנתאות, וההצעה הריאלית היא קרן סיוע של משרדי השיכון והאוצר.

: "אין תלונות על אי מתן משכנתא"
ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) ציין כי התאמה הדירה למגורי הנכה איננה מותרות. סכומי ההשתתפות עד 90,000 שקל לא תואמים את מחירי השוק האמיתיים לעבודות שצריכות להתבצע". ישראל שוורץ סמנכ"ל משרד השיכון הוסיף כי החל משנת 2002 בוטלו מענקים להרחבת הדירה, והיום הם מורכבים ממענק והלוואה גם יחד.

עו"ד סוניה בוגוסלבסקי, ממחלקת הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל ציינה כי "אין בידינו תלונות נכים על אי מתן משכנתא, והבנקים בודקים רק האם הלווה יוכל להשיב את המשכנתא. הם לא רוצים להכניס נכה לחובות ובוודאי שאי אפשר לפנות אותו מביתו. האשראי צריך להינתן באחראיות ועובדה היא כי קצבת הנכות מיועדת לצרכי הנכה, והבנק לא יכול להשתמש בה בשום אופן לפירעון ההלוואה או לעיקול הקצבה לפי חוקי הביטוח הלאומי".

"יש לתת לנכים אפשרות להשיג דירה"
יונתן לוי, מבנק לאומי משכנתאות הוסיף כי בבנק אין התייחסות שונה לנכה, ו"בעינינו קצבה היא הכנסה לכל דבר, ולא הייתה אלינו שום תלונה של נכה על אפליה". גם דרור פלדמן, נציג בנק מזרחי-טפחות קרא למדינה לגלות ראיה כוללת ולתת אפשרות לנכים להשיג דירה. לדבריו, "כל בקשה נבחנת לגופו של עניין, זה יהיה לא אחראי להלוות אם אין ללווה יכולת להחזיר. המדינה ולא הבנקים היא הכתובת להלוואות ללא ".

נציג האוצר אוראל יפרח, רפרנט שיכון באגף החשכ"ל ביקש להפנות את כל הבקשות החריגות לועדה הבינמשרדית של האוצר והשיכון. הבטיח כיו"ר הועדה לבדוק כל בקשה של נכים ביחס מיוחד.


תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  בחברה מתוקנת לאנשים עם מוגבוליות צריך נגישות לעבודה
  אחד 23/07/2012 16:13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  נכות בהרבה מקרים היא ספיציפית. רוב האנשים עם מוגבלויות יכולים פרודוקטיביים, זו אחריות של החברה והממשלה ליצר אפשרות ורצון של כולם בהעסקת אנשים עם מוגבלויות.
  סגור
 • 5.
  העיקר שימשיכו לתת כסף לחרדים (ל"ת)
  קוקר ספנייל 23/07/2012 15:57
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 4.
  פשוט בושה (ל"ת)
  אין מילים 23/07/2012 15:56
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  מה חדש
  שרפון 23/07/2012 15:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא טוב למות בעד ארצנו
  סגור
 • 2.
  לא יאמן, הנכים והזקנים נזרקים לאשפתות!
  אושרת 23/07/2012 15:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני חרדה למצב המדינה הזאת, כל הכסף הולך לעשירים ולמעמד הביניים ולקשי היום אין ממה לחיות, למה על זה לא יוצאים לרחובות?
  סגור
 • 1.
  פשוט שערוריה! מדינה לאילי הון בלבד!
  מתן 23/07/2012 15:11
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מדינה שלא דואגת לאנשיה החלשים ביותר אין לה הצדקה קיומית, מתחיל ללמוד את ההימנון הקנדי
  סגור