ההרעה במוסר התשלומים של הקבלנים נמשכה ב-Q2 בצל הקושי בהשגת אשראי

כך עולה מניתוח מיוחד של BDI שנעשה עבור Bizportal. אייל ינאי - "ישנם איתותים חיוביים בענף הבנייה בימים האחרונים" - צפו בגרפים
 |  (7)
דירוג BDI
החולשה בפעילות ענף הבנייה המשיכה לתת את אותותיה ברבעון השני של השנה, כך עולה מדירוג סיכון ומוסר התשלומים בענף של חברת המידע העסקי BDI.

ברבעון השני של 2012 חלה הרעה במוסר התשלומים הממוצע של חברות מתחום קבלני הבניה בהשוואה לרבעון הראשון של 2012. מספר ימי הפיגור בין ימי האשראי אשר ניתנו בהסכמה לבין מספר ימי התשלום בפועל, עומד על כ- 14 ימים, בעוד שברבעון הקודם מספר ימי הפיגור עמדו על כ-12 ימים. נציין כי מדובר בהרעה מתמשכת לאחר שברבעון הרביעי של 2011 מספר ימי הפיגור עמדו על כ-10 ימים.

מוסר התשלומים הממוצע של חברות מתחום נדל"ן מניב ברבעון הנוכחי, דומה למוסר התשלומים ברבעון הקודם. מספר ימי הפיגור בין ימי האשראי אשר ניתנו בהסכמה לבין מספר ימי התשלום בפועל, עומד על כ- 14 ימים. נציין שברבעון הרביעי של 2011 מספר ימי הפיגור עמדו על כ- 8 ימים.

מוסר התשלומים הממוצע של חברות מתחום התשתית ברבעון הנוכחי, פחות טוב ביחס למוסר התשלומים ברבעון הקודם. מספר ימי הפיגור בין ימי האשראי בהסכמה לבין מספר ימי התשלום בפועל, עומד על כ- 12 ימים, בעוד שברבעון הקודם ימי הפיגור עמדו על כ- 10 ימים.

מנגד, מוסר התשלומים הממוצע של חברות מתחום תשומות הבניה ברבעון הנוכחי, טוב יותר ביחס למוסר התשלומים ברבעון הקודם. מספר ימי הפיגור בין ימי האשראי אשר ניתנו בהסכמה לבין מספר ימי התשלום בפועל, עומד על כ- 5 ימים, בעוד שברבעון הקודם ימי הפיגור עמדו על כ- 7 ימים.

מוסר התשלומים הממוצע של חברות מתחום אחזקות בניה ברבעון הנוכחי, דומה למוסר התשלומים ברבעון הקודם. מספר ימי הפיגור בין ימי האשראי אשר ניתנו בהסכמה לבין מספר ימי התשלום בפועל, עומד על כ- 12 ימים.

בחינת מדד הסיכון העסקי של תתי הענפים הנבחרים מענף הבנייה, מראה כי ברבעון הנוכחי, נרשמה ירידה ברמת הסיכון של תת ענף תשומות בניה, ואילו ביתר תתי הענפים נרשמה יציבות בדירוג הסיכון לעומת הרבעון הקודם.

מדד הסיכון העסקי של החברות והעסקים משקלל בתוכו, בין היתר, את הפרמטרים הבאים: הכנסות, ותק, מספר מועסקים, חוות דעת עסקית של לקוחות, חוות דעת עסקית של ספקים, מוסר תשלומים, מגמת רווחיות, מצב עסקי של חברות קשורות ועוד פרמטרים שונים.

אייל ינאי, מנכ"ל משותף בחברת המידע העסקי BDI, מציין: "הירידה במוסר התשלומים, שאפיינה חלק מתתי הענפים בענף הבנייה ברבעון האחרון, היא תופעה שמאפיינת תקופות בעייתיות ביכולת השגת האשראי באמצעות המערכת הבנקאית ואגרות חוב. כשהאשראי מוגבל גדל מספר ימי הפיגור בתשלומים. עם זאת, רמת הסיכון בענף אינה עולה עדיין הודות לרזרבות מהשנתיים האחרונות שתורמות לאיתנות החברות."

ינאי מוסיף ש"ישנם איתותים חיוביים בענף הבנייה בימים האחרונים, כך שעל אף הירידה במוסר התשלומים, ייתכן שמגמת ההרעה שנצפתה לא תתממש". בנוגע לאיתותים החיוביים בענף מתייחס ינאי לנתונים לפיהם ישנה עלייה במכירות הדירות בשל ציפיות שהמחירים לא יירדו וחוסר אלטרנטיבות להשקעה.
אייל ינאי, מנכ"ל משותף BDI
אייל ינאי, מנכ"ל משותף BDI
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  כל עם ישראל רוצה שהקבלנים
  כל עם ישראל 09/07/2012 20:00
  הגב לתגובה זו
  5 0
  או שיפשטו רגל או שיורידו מחירים. ויבקשו סליחה במיוחד בובליל שמובליל
  סגור
 • 5.
  עשו מיליארדים ע"ח העם הפראייר=חרםצרכן=הבועה תתפוצץ!!!!! (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשל גנבים 09/07/2012 18:50
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 4.
  תאבת הבצע מפילה אותם (ל"ת)
  אנונימי 09/07/2012 14:49
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 3.
  תמשיכו לא לקנות דירות והקבלנים יאלצו להוריד מחיר (ל"ת)
  משה 09/07/2012 14:45
  הגב לתגובה זו
  7 0
  סגור
 • 2.
  המצב עוד יחמיר, חכו ותראו (ל"ת)
  נדב 09/07/2012 14:44
  הגב לתגובה זו
  7 1
  סגור
 • 1.
  דירה = 70 משכורות. השאר עושק הציבור!
  רוחות מלחמה 09/07/2012 14:38
  הגב לתגובה זו
  11 0
  כפי שנלחמים כנגד מפגעים בבטחון ישראל,כפי שנלחמים בתאונות הדרכים - גם כאן זוהי מלחמה - מלחמה כנגד הפשע הכלכלי הגדול ביותר שבוצע כנגד עם -בועת הנדל"ן!!
  סגור
 • במקומות שפויים דירה = 45 משכורות (ל"ת)
  ארהבי 09/07/2012 22:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור