שטייניץ: "אנחנו פותחים במהלך שיוביל לשינוי בדיור בישראל - בניה להשכרה"

כך אמר היום שר האוצר יובל שטייניץ בכנס 'שכירות ארוכת טווח' בתל אביב. "הכנסת הגופים המוסדיים לשוק השכירויות תקל את מצוקת האשראי"
 |  (10)
ד"ר יובל שטייניץ
שר האוצר יובל שטייניץ אמר הבוקר (ב') בכנס שכירות ארוכת טווח של משרד האוצר כי "אנחנו פותחים במהלך שיוביל לשינוי בדיור בישראל, מאמץ אדיר להגיע למטרה אחת - שתהיה בישראל בנייה מאסיבית להשכרה שתוריד את מחיר השכירות שתאפשר לזוגות צעירים לגור בשכירות ארוכת טווח. החוק נמצא כעת בוועדת הכספים לקריאה שנייה ושלישית. אתה מסתובב בארצות הברית ובאירופה ואתה רואה עשרות ואלפי יחידות דיור במבנים להשכרה. לאנומאליה הזו שישראל היא בין המדינות המערביות הבודדות שלא היו בה פרויקטים להשכרת דירות אנחנו מנסים לפתור."

"התוכנית נותנת תמריצים מאוד משמעותיים אשר מטרתם תהיה להגיע לבנייה מאסיבית של אלפי דירות להשכרה כל שנה לפרויקטים שייעודו מראש להשכרה", הוסיף שטייניץ. "התמריצים יכללו פטור ממס להשכרה ארוכת טווח, מהיום גם חברות שייבנו באופן מאסיבי להשכרה ייזכו בפטור ממס. 25% מהדירות בפרוייקטים יהיו תחת פיקוח מחירים מוזלים כדי לאפשר למעוטי יכולת שכירות במחירים שכירים. אנחנו גם מוותרים על מחיר מינימום לקרקע במכרזים אלו."

שטייניץ התייחס למצוקת האשראי במסגרת מהלך שכירות ארוכת טווח "אנחנו משחררים את המחנק – אנחנו נותנים לגופים מוסדיים להיכנס לבנייה לשכירות לטווח ארוך. הגופים המוסדיים שמשקיעים כיום בפרויקטים במזרח אירופה אין שום סיבה שכספי פנסיה אלו יושקעו בחו"ל בלבד. אנחנו מאפשרים להשקיע בפרויקטים לשכירות ארוכת טווח בישראל, הדבר יקל על מצוקת האשראי בתחום הבנייה בלבד. אנחנו מקווים שייבנו מהשנה והלאה אלפי דירות להשכרה לטווח ארוך. "

שטייניץ התייחס גם לסוגיית גיוס החרדים לצה"ל באמצעות המלצות ועדת פלסנר – "הכוונה היא לתקן את תחושת הצדק בישראל - "אם ב-20 השנים הקרובות לא יהיה תהליך ברור של הגדלת השתתפות החרדים והערבים בשוק העבודה יהיה בכך נזק גדול לכלכלת ישראל. כיסי העוני העיקריים הם בחברה הערבית ובחברה החרדית ולכן שילובן בכלכלה הישראלית במעגל הפרנסה והעבודה הוא חיוני כדי להוציאם מהעוני. כלכלת ישראל לא תוכל לצמוח לטובת כל אזרחיה ללא שוויון בנטל הכלכלי. לכן כל פתרון חייב לקחת בחשבון את הנושא הכלכלי."

"אני מעריך מאוד את ההתנדבות האזרחית, אבל כאשר אנחנו מדברים על שירות לכל ועל שוויון בנטל על פי חוק השירות צריך להיות לטעמי שירות צבאי או שירות לאומי. אני לא רואה ערך שבכפייה יהיו לנו גדודים של אלפי או עשרות אלפי מתנדבים שיישבו בערים ויבצעו בחוסר רצון עבודות דחק. זה לא שוויון בנטל אם האחד משרת את מדינתו באוויר, בים או ביבשה, או בבית חולים או בעיירת פיתוח, והשני נוטע פרחים ברחוב מול ביתו כשירות אזרחי בקהילה. האחד ישרת בצוללת או בטנק והשני יטאטא את הישיבה או את המסגד. עלולה להיות פה תאונת עבודה למדינה – כספים גדולים של המדינה יושקעו בשירות שאיננו יעיל ושאין בו גם חלוקה אמיתית ושוויון אמיתי בנטל."

ראובן קוגן, סגן הממונה על התקציבים באוצר, אמר כי "יותר מרבע מהאוכלוסייה מתגוררת בשכירות – כ-550 אלף דירות, מספר ההולך וגדל. מספר המתגוררים בדירה בבעלות הולך וקטן ועומד היום על 66%. משרד האוצר לא אוהב להתערב בשוק כי התערבויות גורמות לעיוותים, אך כאן מבצעים טיפול בעיוותים. 99% מהדירות בשכירות הן ביידי משכירים פרטיים הנהנים מהטבות מס, שוק שמאופיין בזמנים קצרים. אך השוכר רוצה דירה לתקופה גם של מספר שנים. מעבר דירה שווה לשכר דירה חודשי ולכן מהלך זה מכביד מאוד."

"לא מדובר בפתרון סוציאלי אלא בפתרון עבור מעמד הביניים", הוסיף קוגן.
"ראשי רשויות חוששים מאוכלוסיה חלשה שתגיע, כל האוכלוסייה הזאת חיה היום בשכירות אצל משכירים פרטיים. התשואות הן מכשול הכניסה של המוסדיים לשוק השכירויות – כיום הן נעות בממוצע בין 3% ל-5%, נמוכות מדיי עבור המוסדיים. כיום קבלן שבא לסגור הסכם ליווי עם הבנק עומד על 9%-11% רווח על הפרויקט, בתשואה של 4% על שכירות אין שום סיכוי לזכות במימון. אנחנו מסוגלים בתור בעלי הקרקע כמדינה שמכרז הקרקע ייצא רק למי שישכיר את הדירות ל-20 שנה ולכן כל מי שייגש למכרז ישקול את המחיר שהוא מוכן לשלם."

קוגן מוסיף כי "חולשת שוק ההון גרמה למשיכת כספים לכיוון הנדל"ן, מחיר הנכסים עלה והדבר גרם לבעיות בתחום החברתי. אם אנשים שמשכו את כספיהם לנדל"ן היו יודעים שקופת הגמל שלהם משקיעה בנדל"ן ומשיגה 6% הם לא היו מושכים את הכסף."
תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  אי אפשר לראות יותר את פרצופו הרשע
  אנונימי 03/07/2012 09:09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הוקוס פוקס לא יעזר לך אתם חדלי אישים עופו כבר מהשלטון הזה כל הדרך שלכם רצופה כשלונות אתם כמו המכשפה של עמי ותמי
  סגור
 • 8.
  הם עושים הכל חוץ מהעיקר
  אנונימי 03/07/2012 09:08
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אנשים ברחו מהבורסה בגלל המס ובגלל ריביות נמוכות וקנו דירות מה קשה פה להבין? לא צריך להיות דר כדי להבין שזה בגלל שהעם לא פריאר מעדיף לא לשלם מס ובצדק עובדה מי שקנה דירה עשה עסק טוב ומי שנשאר בבורסה רק הפסיד וקיבל עוד סטירה בדמות 25% מס. נסו להוריד את המס ל 18% ותראו איך כולם מוכרים דירות וחוזרים לבורסה. יא סתומים
  סגור
 • 7.
  הם עושים הכל חוץ מהעיקר
  אנונימי 03/07/2012 09:08
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אנשים ברחו מהבורסה בגלל המס ובגלל ריביות נמוכות וקנו דירות מה קשה פה להבין? לא צריך להיות דר כדי להבין שזה בגלל שהעם לא פריאר מעדיף לא לשלם מס ובצדק עובדה מי שקנה דירה עשה עסק טוב ומי שנשאר בבורסה רק הפסיד וקיבל עוד סטירה בדמות 25% מס. נסו להוריד את המס ל 18% ותראו איך כולם מוכרים דירות וחוזרים לבורסה. יא סתומים
  סגור
 • 6.
  דירות להשכרה זה הבעיה?
  אנונימי 03/07/2012 09:06
  הגב לתגובה זו
  0 1
  הבעיה היא שהדירות עלו הרבה בגלל אזלת ידה של הממשלה חוסר בניה. והכי חשוב כל אדיוט עם קצת כסף שפוחד מהבורסה נהיה בעל דירה. וכל זה בגלל המס על הבורסה.
  סגור
 • 5.
  חסרי דיור לנצח
  אנונימי 03/07/2012 09:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עם משכרת עלובה ושכד לכל החיים נמשיך להיות עבדים
  סגור
 • 4.
  עוד ניסיון מריחה של בעית הנדל"ן בארץ (ל"ת)
  בלי אשליות !!! 02/07/2012 13:54
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 3.
  שקרן
  pesacha 02/07/2012 12:29
  הגב לתגובה זו
  4 0
  הם התחילו לשקר לציבור בלי להניד אפאף.
  סגור
 • 2.
  מפזרים הפתחות לפני הבחירות (ל"ת)
  ציפי 02/07/2012 11:31
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 1.
  המחיר צריך ליהיות זול וקבוע ובפיקוח ממשלתי ללא פשרות (ל"ת)
  בנטוב 02/07/2012 10:10
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • למה שכר דירה בפיקוח ?
  צבריקו 02/07/2012 10:36
  הגב לתגובה זו
  3 2
  ארנוננה ומים מעלים ללא חשבון, ואף 1 לא מושיט את הכפפה להוריד את הארנוננה, מים, חשמל, ושאר ירקות
  סגור