בנק ישראל: השנה נראה גידול בסיומי הבנייה בעקבות ההאצה ב-2010

כך עולה מסקירת בנק ישראל אשר מסביר כי היצע הדירות הגדול בשוק נובע מהאצת הבנייה אך גם מהתמהמהות מביצוע עסקאות
 |  (3)
סטנלי פישר, נגיד בנק ישראל
פרסם היום את סקירתו הרבעונית למצב הכלכלה הישראלית ממנה עולה כי ענף הבינוי רשם האטה לאורך התקופה. ברבעון הראשון של השנה היה מספר התחלות הבנייה נמוך ביחס לרמתו ברבעון האחרון של 2011 וביחס לרמתו בתקופה המקבילה אשתקד. מספר התחלות הבנייה היה דומה למספרן בשלהי 2010, נמוך משהיה בשנת 2011, אך גבוה מאשר במרבית העשור האחרון. מגמה זו של התחלות בנייה אפיינה ברבעון הראשון את הדירות הנבנות ביוזמה פרטית וביוזמה ציבורית גם יחד.

בבנק ישראל מסבירים כי סיומי הבנייה משקפים את רמת התחלות הבנייה כשנתיים לפני התקופה הנוכחית, בשל משך הבנייה. סיומי הבנייה יציבים זה כמה רבעונים, אולם סביר כי בהמשך השנה תהיה בהם עלייה, פועל יוצא מהתחלות הבנייה שהואצו במהלך 2010. לדברי כלכלני הבנק, הראיה לכך היא מספר של הדירות בבנייה פעילה ברבעון הראשון של 2010 היה הגבוה ביותר מאז המחצית הראשונה של 1999.

היצע הדירות שנותרו למכירה במהלך התקופה הנסקרת היה גבוה ביחס למספרן בשנים האחרונות, והוא מבטא את הפעילות המואצת של הענף בשנים האחרונות, מאידך הוא גם מבטא התמהמהות מה בביצוע עסקאות. ממצא זה מתיישב עם העובדה שלא ניכרת עלייה במספר המשכנתאות בתקופה הנסקרת.

ההיצע הגדל של הדירות התבטא לפי כלכלני הבנק בירידת קצב העלייה של מחירי הדירות בחודשיים הראשונים של השנה - ירידה אשר התחילה לפני למעלה משנה. הורדת הריבית על המשכנתאות לזכאי משרד השיכון מ-4% ל-3% צפויה להגדיל את הביקוש לסיוע באמצעות משכנתאות ולהרחיב את הביקושים לרכישת דירות.

מלבד הנדל"ן, הסקירה גם מתייחסת בין היתר להצטמצמות התעשייתית ברבעון הראשון בהשוואה לרבעון האחרון של 2011. לפי כלכלני הבנק מדובר בפועל יוצא של ירידת הייצור בעיקר בתעשיות הטכנולוגיה העילית ויציבות יחסית של רמת הפעילות בתעשייה המסורתית והמעורבת – עילית, זאת לעומת עלייה בייצור של התעשייה המעורבת – מסורתית. אולם, בבנק מסבירים כי חלק מנתוני החודש האחרון של התקופה חיוביים במקצת, אולם לדבריהם הדבר אינו מעיד בהכרח על תפנית.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  מחיר הזוי מעל30-50%=מחאה=חרםצרכן=העם לא פראייר!!!!! (ל"ת)
  הבועה תתפוצץ,מיתון 17/06/2012 15:26
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 2.
  אבל ... אבל...
  משה 17/06/2012 13:01
  הגב לתגובה זו
  6 0
  אבל בבלוג של בנק לאומי אמרו שיש ירידה בהתחלות הבנייה. מה, יכול להיות שהם... חס ושלום... לא אמרו אמת?
  סגור
 • 1.
  אני מעדיף שהשנה נראה אותך הולך הביתה!!! (ל"ת)
  אנונימי 17/06/2012 12:49
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור