האוצר: "בשבועות הקרובים נחריג את המע"מ מערבויות חוק המכר"

כך אמר סגן הממונה על התקציבים באוצר בכנס התאחדות בוני הארץ. אמסלם - "יש סוג של ירידת רוכשי הדירות מהגדר בחודשים אפריל ומאי, אנשים חוזרים לקנות"
 |  (6)
מקלים את מחנק האשראי?
מצוקת האשראי לקבלנים היה אחד הנושאים הבולטים שנידונו בכנס התאחדות בוני הארץ באילת. בפאנל בנושא התייחס ראובן קוגן, סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר לנושא ואמר כי בקרוב יינתן מענה למצוקת המימון. "הכול לוקח זמן, התנאים עוד לא הבשילו לגמריי, אנחנו רוצים לאפשר ליזמים תנאי מימון ואם לא בשבוע הבא אז בשבועות הקרובים תטופל סוגיית הפטור ממע"מ בערבויות חוק המכר."

"בסך הכול החל מהמחצית השנייה של 2011 מחירי הדירות נמצאים בירידה, הקיטון בהלוואות לבנייה ובמתן הצעות במכרזים בהחלט מדאיגים", הוסיף קוגן. "הבנקאות נמצאת בתקופה של נטילת סיכונים רבים, אך יש אלטרנטיבה בדמות הכנסות הכסף המוסדי לנדל"ן, בתחום ההשכרה, המוסדיים יכולים להכניס בין 30 ל-40 מיליארד שקל. בזמן האחרון השוק מתמחר את הקרקעות בצורה יותר שפויה, זה יתורגם למחירי הדירות ויקל על המממנים וכרית הביטחון שתלך ותגדל."

איציק אמסלם, סגן נשיא התאחדות בוני הארץ, טוען כי הגבלת האשראי לנדל"ן בשיעור של 20% נתנה לבנקים לגיטימציה לומר לא לקבלנים. "לאחר שלוש שנים של דינמיקה בענף הנדל"ן היה צריך בנק ישראל לעשות הפרדה לענפים נדל"ן, תשתיות ותיירות, את כולם חילקו שווה, האם לכל הענפים יש את אותו המשקל? המדינה הטילה עלינו להגדיל את שוק הדיור, איך ייתכן שהנדל"ן יישאר 20%? הפועלים ולאומי חצו את רף האשראי והגיעו ל-21% ו-22% בהתאמה והשאירו את מתן האשראי לבנקים הקטנים. כעת לבנקים האחרים יש את הפריבילגיה לבחור את לקוחותיהם, אם בעבר דרשו 15%-20% הון עצמי, כיום מדובר ב-35%-40%, ניצלו את המציאות ואת המחדל של בנק ישראל."

"יש סוג של ירידת רוכשי הדירות מהגדר בחודשים אפריל ומאי, אנשים חוזרים לקנות", מוסיף אמסלם. הפטור ממע"מ על ערבויות חוק המכר יאפשר להגדיל את האשראי ב-30-40 מיליארד שקל, הפתרונות הם מתחת לפנס."

שחר זיו, שותף ומנהל ב-BDO זיו האפט, אומר כי לא היה ממליץ לאף אחד למנף את עצמו מעבר ליכולת שלו. "כשזורקים למשק עשרות תוכניות שונות כדי לירידת מחירים של 30% הגופים המממנים וכל מי שעושה תוכנית עסקית מקשיח את התנאים, לכן צריכים ליצור יציבות. מתוך אותה מחאה אימצו את פרק המיסים וכך מייד קבלנים הורידו את שווי ההון העצמי כי המיסים עלו. הזעזועים מגדילים את היקף הסיכון. הסתכלתי לקראת הפאנל, ענף הבנייה מאוד רגולטורי - משווקי הקרקעות, המתכננים, בנק ישראל, בכל נקודה, חסר אותו ממשק משותף במוסדות התכנון."
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  רעיון מסוכן שעלול לפגוע ברוכשים
  יועץ נדלן 01/06/2012 16:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ומה יהיה אם הקבלן יפשוט את הרגל? (כונס נכסים) הרוכש שמשלם את מחיר הדירה עם מע"מ וכל תשלום שלו כולל את חלק המע"מ -- מה יחזיק ביד? ערבות ללא מע"מ שוב דואגים לבנקים ולקבלנים ולא לאזרח
  סגור
 • 4.
  מחיר הזוי מעל 30-50%=חרם צרכן=הבועה מתפוצצת!!!!!!!!!!!! (ל"ת)
  העם לא פראייר!!!!!!! 01/06/2012 00:53
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 3.
  מספיק עם הדמגוגיה להרצת פראייר,הבועה תתפוצץ,מיתון!!!!!! (ל"ת)
  דמגוגיה נדלני=בלוף 01/06/2012 00:51
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  מס רכישה משלמים גם על המע״מ של מחיר הדירה!!!!!
  אחד שיודע@@@@ 31/05/2012 21:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בקיצור מנענעים אותנו מכל הכיוונים...הההה גם שכ״ט עוכר סליחה עורך דין +מע״מ ...כוללת כמחיר הדירה כולל המע״מ
  סגור
 • 1.
  איפה אתר בועת נדלן?
  אנונימי 31/05/2012 20:08
  הגב לתגובה זו
  1 3
  כבר כמה שנים הם צועקים שהבועה תתפוצץ ההפך המחירים עוד יעלו
  סגור
 • תפסיק לבלבל את ה.... (ל"ת)
  זיו 01/06/2012 18:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור