ציון קינן: "מחירי הנדל"ן גבוהים יחסית לכוח הקנייה של האוכלוסיה"

כך אמר מנכ"ל בנק הפועלים בכנס בת"א. "פוטנציאל הצמיחה האמיתי של המשק קרוב יותר ל-4.5%; חלק מעליית מחירי הדיור בשנים האחרונות נבעה מגורמים ספקולטיביים שפעלו בשוק
 |  (9)
הפער החברתי בשיאו
"אין ספק כי בעולם בכלל, ובישראל בפרט, נדרש שילוב כוחות ושיתוף פעולה אמיתי, בין המגזר העסקי לבין הממשלות וגורמי הרגולציה, על מנת שהמגזר העסקי יוכל להמשיך ולהוביל לצמיחה", כך אמר היום ציון קינן, מנכ"ל בנק הפועלים בכנס בת"א.

"ניסיוננו במשק הישראלי מלמד כי, קיומה של סביבה רגולטורית יציבה, המעודדת יזמות עסקית, היא תנאי הכרחי לפריחה כלכלית. שינויים רגולטוריים הם לא עניין של 'זבנג וגמרנו', הם מחייבים דיון מעמיק וגלוי-לב בין הצדדים השונים, תוך דיאלוג מתמיד, ואם מתעורר הצורך בכך - נכונות לחשוב כל פעם מחדש על מה שקודם לכן, נראה מובן מאליו."

קינן אמר כי "אם נתמקד לרגע במשק הישראלי, הרי שלפחות עד כה הוא עבר בצורה סבירה מאוד את רעידת האדמה הכלכלית העולמית, והוכיח חוסן כלכלי ופיננסי שהפתיע רבים. מערכת הבנקאות הישראלית תפקדה היטב לאורך המשבר הגלובלי, בין היתר בהשפעת הפיקוח היעיל של , כאשר בניגוד לארה"ב, בריטניה ומדינות מפותחות אחרות, שום בנק ישראלי לא נאלץ לפנות לעזרת הממשלה, אפילו כאשר המשבר היה בשיאו."

אולם קינן ציין את נתוני האבטלה של חודש אפריל שעמדו על 6.9% ואת הסיכונים בנדל"ן כגורמים שעדיין צריכים להטריד. "למרות מהלכים שונים שנעשו בתחום בחודשים האחרונים, הרי שבאזורים מסוימים עדיין מורגש מחסור אמיתי בדירות למגורים ובהתחלות בנייה.בנוסף, אין ספק כי חלק מעליית מחירי הדיור בשנים האחרונות נבעה מגורמים ספקולטיביים שפעלו בשוק."

קינן הוסיף כי "מחירי הנדל"ן בישראל עדיין גבוהים יחסית לכוח הקנייה של האוכלוסייה בכלל, ושל מגזרים ספציפיים בפרט, ומצב זה יוצר בעיה חברתית קשה, אשר תיפתר רק על ידי גיבוש אסטרטגיה לאומית בתחום הנדל"ן וזאת, תוך הצבת יעדים רב שנתיים וקביעת דרכי פעולה להשגתם. כגון, הגדלת היצע הקרקעות בשוק, יצירת הקלות מיסוי על דירות לזוגות צעירים, ועוד."

קינן הרחיב לגבי חרדתו מהגירעון הממשלתי הגדל שעשוי לדבריו להרע את מצבה הכלכלי של ישראל - "על פי נתוני האוצר, מסתמנת חריגה משמעותית בגירעון, בתקציב הממשלה ביחס לתוצר, כאשר בתרחישים מסוימים הגירעון עלול להגיע לכדי 4.5 אחוזי תוצר, לעומת היעד המקורי שעמד על 2 אחוזים.
חריגה זו נובעת, הן מסטייה כלפי מעלה מתוואי ההוצאות אותו תכננה הממשלה, והן מביצועי-חסר משמעותיים בהכנסות המדינה ממיסים. כידוע לכם, הגירעון הממשלתי ממומן בעיקר על ידי הנפקות ממשלתיות, אשר להן השפעה מהותית על שוק ההון הישראלי."

"לגבי 2012, אנו מעריכים שעל רקע ההאטה הצפויה בצמיחה העולמית, גם הצמיחה אצלנו תואט לקצב של כ-3 אחוזים בלבד, וכל האינדיקטורים הכלכליים שבידנו, אכן עקביים ומצביעים על כך. אני אישית מאמין, שפוטנציאל הצמיחה האמיתי של המשק, יותר קרוב לאותם 4.5 אחוזים, ולכן אסור לנו להשלים לאורך זמן עם שיעור צמיחה הנמוך משמעותית מהפוטנציאל."


תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  ביזיון המדינה
  xxx 14/05/2012 20:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמו שנכנסו יותר חברות סלולר...ותיראו מה קורה למחירים כך צריך... לייבא קבלנים מחוץ לארץ...רצוי מסין....תאמינו לי כאן הם ירוויחו יותר.... ואנחנו הרבה יותר...כ ל ו מ ר ... שלושה דברים...תחרות..תחרות...תחרות
  סגור
 • 8.
  מחיר הזוי מעל30-50%=חרם=העם לא פראייר!!!!!!!! (ל"ת)
  בועה תתפוצץ,מיתון 10/05/2012 11:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  עושים מיליארדים ע" ח העם הפראייר=מחאה=חרם צרכן (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשלה גנבים 10/05/2012 11:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  חוזרים למחירים 2003 ומטה כלומר ירידה 62 אחוז (ל"ת)
  העם רוצה צדק חברתי 10/05/2012 11:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  מחירי הנדלן טסו ב6 שנים 130 אחוז=בועה (ל"ת)
  העם רוצה צדק חברתי 10/05/2012 11:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  מחירי הנדל" ן גבוהים מאוד גם לאחרים
  לא רק לזוגות צעירים 09/05/2012 19:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קיימת השלמה ממשלתית עם המחירים המנופחים וחבל כי היא זו שהייתה צריכה ליזום בנייה כדי להוריד את המחירים הספקולטיביים האלה על קצת בלוקים וכמה בלטות לא צריך לשלם מיליונים
  סגור
 • 3.
  אחרי עליהללא רסן החוט נקרע(הפגנה ענקית בקיץ)
  בוקר טוב אליהו 09/05/2012 15:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עכשיו הוא נזכר הכול כבר בשטח המספרים אומרים את שלהם חייבת להיות ירידה השאלה בכמה(קיים גם סיכון גדל לקריסה ממשית בענף וזה מפחיד את כולם) אם לא תהיה ירידה או קריסה של ענף הנדלן תהיה קריסה של החברה הישראלית וזה יתחיל בהפגנה הבאה ולא נראה שהיא תהיה סולידית,אתם למעלה חייבים לעשות יותר בעניין ויפה שעה אחת קודם, מקום לשון בו יותר הכרחי מקוטג ביבי נתניהו הפך ל ביבי לקחיהו וזה לא מצחיק
  סגור
 • 2.
  על הממשלה לוותר על המעמ ומס הרכישה חד פעמית
  פתרון לזוגות צעירים 09/05/2012 13:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל זוג צעיר שאין בבעלותו דירה יהיה זכאי מפטור כזה כדי להקל עליו להגיע לדירה ראשונה בחייו. אי אפשר שרק בני עשירים יקנו דירות מהון עצמי שקיבלו מאבא ואמא.
  סגור
 • 1.
  אוי באמת!
  קים 09/05/2012 12:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לקח להם שלוש שנים להבין שבן אדם עם משכורת 5500 ש" ח לא יכול לקנות דירה ב 1500000 ש" ח. שילטון של גנבים.
  סגור