"הנדל"ן מעוות את התוצר הסיני, היזהרו מהצמיחה האגדית"

כך אמר בכיר מקרן הגידור Kynikos בראיון ל-CNNMoney. "ההשקעה בארצות הברית היא ההימור הטוב ביותר כרגע
 | 
שנחאי (קרדיט: Getty images Israel)
"אנחנו דוביים לגבי הכלכלה הסינית ולגבי סקטור האשראי במדינה אשר נמצאת בשיאה של בועת נדל"ן ובנייה בלתי מרוסנת אשר תתפוצץ בנקודת זמן מסוימת, חייבים להיזהר מצמיחתו האגדית של שוק הנכסים", כך אמר אתמול (ד') ג'ים צ'אנוס, בכיר מקרן הגידור Kynikos בראיון ל-CNNMoney.

קצב מכירת הבתים במדינה החל להאט בשנה האחרונה והבעיה העיקרית לפי צ'אנוס נובעת מקצב הבנייה הגבוה משמעותית מהביקוש, דבר המעוות את נתוני התוצר המקומי הגולמי. "חישוב התוצר הסיני לא בוחן כלל את מספר הבתים שנמכרו אלא רק על מספר הבתים שנבנו, המשמעות היא שכל דירה שנבנית מגדילה את התוצר."

"הצמיחה בסין נובעת בעיקרה מעושר שנצבר על ידי חברות סיניות הנמצאות בבעלות הממשל ולא ממשקיעים מהמערב", מוסיף צ'אנוס. "קצב האינפלציה האמיתי במדינה עומד על 6%-7% ולא על 4% כפי שמפרסם הממשל, קצב שעשוי לאותת על האטה קרובה בשוק. רבים חוששים כי הכלכלה הסינית תצמח בקרוב בקצב של 4%-5% צמיחה, חלומה של כל מדינה מערבית, אולם במצב אמיתי של 4%-5% המשמעות היא שהמשק לא יצמח כלל."

אז האם סין עומדת בפני נחיתה רכה התרסקות? צ'אנוס אינו מוכן לספק תשובה ברורה לכך אולם מזהיר כי המשך השימוש בענף הבנייה להזנקת הכלכלה זורע את הזרעים להרס השוק הסיני. "יש להיזהר מהשקעה המובססת על צמיחת התוצר, ניתן לראות אזהרה זו גם בחברה דוגמת קטרפילר אשר מוכרת ציוד בנייה בסין, מצב החברה ירוד ומאכזב."

מנגד, צ'אנוס אופטימי לגבי מצבה של ארצות הברית – "ההשקעה בארצות הברית היא ההימור הטוב ביותר כרגע. מלבד השמירה הקפדנית על פטנטים וההגנה על הקניין הרוחני, המדינה נמצאת בצד הנכון של משוואת האשראי."
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה