"על המדינה לכפות פינוי בינוי ולגלח את יד אליהו ושכ' התקווה, זו מדיניות טלאי על טלאי"

כך אומר עו"ד רם א. גמליאל ביחס להמלצת המועצה הארצית לתכנון ובנייה לאשר תוספת זכויות בנייה של 2.5 קומות במיזמי תמ"א 38
 |  (14)
תמ"א 38
המועצה הארצית לתכנון ובניה החליטה היום (ג') להמליץ לממשלה על אישור תמ"א 38 תיקון 3 שלפיה במבנה שיחוזק בפני רעידות אדמה ניתן יהיה להוסיף סך הכול עד 2 וחצי קומות של זכויות בנייה. לאור התייחסויות הרשויות שהוגשו למועצה בנושא, החליטה המועצה שלא להגביל ערים בנושא תוספת הזכויות כך שנספח 2 לתוכנית יושמט. נספח זה החריג את ערים דוגמת רמת גן, תל אביב, גבעתיים, קריית אונו, הרצלייה, רעננה וכו' מתוספת זכויות בנייה של 2 וחצי קומות.

המועצה הארצית קוראת לממשלה ליזום תמרוץ וסבסוד חיזוק מבנים באזורי פריפריה הנמצאים באזורים ססמיים רגישים שבהם ערכי הקרקע נמוכים ואין כדאיות לחיזוק מבנים במסגרת תמ"א 38.

"התיקון האחרון מעניק תמריץ כלכלי ליזמים המוערך במאות אלפי שקלים, אולם העובדה שהמדינה קבעה פטור ל-2.5 קומות לא בהכרח מבטיחה שהרשויות המקומיות יאפשרו את בנייתן", אומר עו"ד רם א. גמליאל, המתמחה במשפט מסחרי ונדל"ן.

לדבריו, המדינה מנסה להגדיל את מעגל הכדאיות מאזורי הפרימיום פלוס, קרי תל אביב, רמת גן וגבעתיים, לאזורי פרימיום דוגמת ראשון לציון וכפר סבא. "המדינה ממשיכה לגלגל את הנושא למגזר הפרטי ולא לוקחת אחריות. בהרבה מדינות בעולם אומרים לדיירים שאם לא ישפצו אז המדינה תשפץ ותדרוש את הכסף בחזרה. לעומת זאת, בישראל בניין יכול להיות מפגן בטיחותי, אך כל עוד לא נהרג מישהו לאף אחד לא יהיה אכפת. המדינה צריכה להחליט על הריסת אזורים שלמים שייבנו מחדש, פעולה שתשפר את התשתיות, תדאג להצפת דירות ותחדש אזורים שלמים. מדוע שהמדינה לא תדאג להרוס את כל בנייני הרכבת בני 3-4 קומות בשכונת התקווה וביד אליהו ותקים במקומם בניינים בני 12 קומות?"

"אין כל סיבה לשפץ בניינים בני 50 שנה עם מחלות תכנוניות, צריך להשמיד אזורים שלמים. המדינה חייבת ליזום פינוי בינוי, דבר שנעשה גם במדינות מתוקנות, אך בארץ הריבון לא אוהב לקחת החלטות. בתמ"א 38 יש כשל שוק מהותי ולא משנה מה יעשו. בעלי הדירות לא קולטים שהיזם חייב להרוויח כדי שהפרויקט יצא לפועל ודורשים דרישות לא הגיוניות", הוסיף א. גמליאל. "נתקלתי במקרה של בעלת דירת קרקע בת 2.5 חדרים ברמת גן שמאחר והייתה לה גינה קטנה דרשה את הפנטהאוז, מדובר באבסורד."

עופר אנגל, מנהל הפתוח העסקי של חברת 'אנגלאינווסט 38', אומר כי "למרות שהדבר ישים על המפה ערים נוספות שעד כה לא היו אטרקטיביות, עדיין לא תיפתר בעייתן של הערים היושבות על השבר הסורי אפריקאי. התיקון החדש ישים על המפה ערים נוספות שזקוקות לתמ"א, שעד היום היו פחות אטרקטיביות ליזמים כמו חולון וכפר סבא ועכשיו, בעקבות אישור התיקון אותן ערים יהיו כלכליות יותר עבור היזמים וגם עבור הדיירים שיקבלו תמורה גדולה יותר במסגרת העסקה."

למרות זאת, לדבריו "ישנן ערים כמו בית שאן ובאר שבע שהתיקון לא יפתור בהן את הבעיה המרכזית בה נתקלים יזמים. עלויות הבנייה ליזם יישארו בעינן, אך מאחר ומחירי המכירה בערים אלו נמוכים, יזמים פחות מתעניינים בהן, בשל חוסר כדאיות כלכלית."

עומר גוגנהיים, מנהל תחום תמ"א 38 באשדר אומר כי "תיקון 3 לתמ"א 38 אינו דרמטי אך חשוב מאוד. לא בכל בניין ניתן יהיה לנצל את מלוא זכויות הבניה הגלומות בתמ"א, עקב מגבלות המצויות בתקנות הארציות כגון תקנות כיבוי אש, הנחיות פיקוד העורף, חניה, נגישות וכדומה. כל עוד אלו לא ישונו בהתאם, התיקון לחוק לא משנה הרבה. יחד עם זאת, הרוח החדשה שמביא עימו התיקון, בעיקר נובעת מההסדרה והפישוט של התהליך של היזם מול הרשויות ויעזור בתיקון המחלוקות שהיו כרוכות בהיטלי השבחה ומיסוי מקרקעין, דבר שידרבן פרויקטי התחדשות עירוניים רבים."

כתבות נוספות שעשויות לעניין:

איך להציל חיי אדם ולפתור את מצוקת הדיור באותה העת
תגובות לכתבה(14):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  אין שום היגיון בחיזוק - עדיף להרוס ולבנות חדש (ל"ת)
  מהנדס בניין 02/05/2012 08:56
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 9.
  מזל שיש מישהו אחד שמוכן להגיד שהמלך הוא עירום (ל"ת)
  תמ" א 38 = בדיחה 02/05/2012 06:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 8.
  להרוס את בני ברק (ל"ת)
  חילוני 01/05/2012 23:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  שיהרסו את הבניין שלו ויבנו 40 קומות במקום (ל"ת)
  שמוליק 01/05/2012 23:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 6.
  עכשיו יהיה ניתן להוסיף 2.5 קומות גם בת" א (ל"ת)
  גד 01/05/2012 19:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  צודק. תלאי על תלאי כדי להגדיל פקידי התכנון
  ירושלמי לנצח 01/05/2012 18:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  במקום לשחרר 5 קומות כדי לפתור את בעיית התמ" א 38 החליטו לשמר את הבעייה ובכך לגרוס להעסקתם של עוד כ-אלפי פקידים שפשוט יתנו קודם אישור על דירות 2.5 חדרים ואח" כ יתנו אישור על דירות 2.5 חדרים - הרי גם ככה הביקוש גבוה למה לא לשחרר דירות לשוק...http://youtu.be/Ck8q6lRH-GA
  סגור
 • 4.
  מבנים ישנים או כאלה שנבנו ברמה נמוכה רק הריסה
  העו" ד צודק 01/05/2012 17:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מבנים יחסית ! חדשים יש טעם להוסיף להם טלאי של 2 קומות. כמו כן, צריך להסתכל על ההיבט השכונתי אזורי - שכונה שאם תבנה מחדש תתןיותר בתים ויותר איכות חיים - עדיף להרוס אותה מאשר להפוך אותה לשכונה שחלק מהבתים שופצו וחלק לא. בניגוד לכך ביתבודד באזור של בתים חדישים אולי עדיף שיפוץ בקיצור, במקום כלל קבוע מחשבה לגבי כל בניין וכל שכונה. זה מה שנחוץ, במקום בכייה לדורות.
  סגור
 • 3.
  לא שכחנו את המס של 25% על הבורסה
  מדינה של גנבים 01/05/2012 16:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הרסו לנו את הרווחים אנשים לא מבינים שגם הפנסיה שלהם תיפגע מזה. העם שותק. אז מדינת ישראל תדאג לכם שתחיו ? היא מעוניינת שתמותו! לא אכפת לה מרעידת אדמה העיקר יש להם קברים המוניים . מה הם יעשו עם הכסף שגונבים מאיתנו בבורסה? למה צריך לשלם על כל החסכונות שלי כל כך הרבה כדי שאבא לילד בן 3 יהנה ומה אחכ? נבלות הרסו את כיל ואת טבע.
  סגור
 • צודק תזכור את זה ביום הבוחר וגם את תשובה באגח (ל"ת)
  אסנת 01/05/2012 18:36
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 2.
  צודק צודק צודק
  עובד אדמתו 01/05/2012 16:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש שטח עצום בתל אביב, מזרחית לאיילון יד אליהו, שכונת התקווה וכיוב. המדינה חייבת לתת פיצוי ולהרים שם מגדלים ובכך לאפשר לצעירים דירות במחירים שפויים במרכז.
  סגור
 • למה לצעירים צריכות להיות דירות זולות במרכז?
  דני 01/05/2012 16:59
  הגב לתגובה זו
  0 1
  שיגורו בחוץ ובעיקר בפריפריות היותר זולות עד שיתבססו כלכלית, עד אז שיסעו אם צריך גם שעה-שעתיים לעבודה ולמקומות הבילוי כמו שנהוג בכל העולם, כמובן בצפון אמריקה, אבל גם באירופה. אם כבר, תרכזו מאמץ בדרישה להפרטה מוחלטת של הרכבת שתאפשר את פיתוחה ותפעולה, ואז באמת לא יהיו פריפריות בארץ, אין סיבה שקריית שמונה או אילת יהיו במרחק של יותר משעה-שעה ורבע ברכבת מודרנית ממרכז ת" א... חוץ מזה, די להיות בכיינים מפונקים של " הכל מגיע לי רק כי אני חיי" ושל " כולם אשמים במצבי מלבדי כמובן" !
  סגור
 • או סתם רשע? למה לגור רחוק ולסוע שעתיים לעבודה
  לדני אתה אדיוט 01/05/2012 18:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה תשלם על דלק? מה יעשו הורים עם ילדים? יחזיקו מטפלת כל יום באלפי שקלים או שאתה אדיוט או שאתה סתום. או רשע מפונק. תגור בעזה ותסע כל יום לתל אביב בטח אתה מפונק סתום. מי ההורים שגידלו מפלצת דלת שכל כמוך?
  סגור
 • 1.
  להרוס את מרכז פתח תקוה
  בדיוק 01/05/2012 16:42
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ראש העיר טיפח את אם המושבות ושכונת כפר גנים המרכז מוזנח מלא שיכורים רוסיים מרצפות לבנות שהפכו אפורות וגועליות ספסלים צבעוניים תאי דואר אדומים הכל שם ערבי. בתים בני 50 שנה שיהרסו אותם
  סגור
 • מרכז קליטה בירושלים שכונת גילה
  ירושלמי 02/05/2012 09:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אפשר לקרוא לאיזור הזה שכונת הפחים אך המדינה נותנת למישפחות לגור שם שהחורף נכנס גשם לדירות בושה
  סגור