60% מרוכשי הדירות מוכנים לגור בבניין שמחציתו מיועד להשכרה

כך עולה מניתוח שערך מכון גיאוקרטוגרפיה. רינה דגני: "בעתיד הקרוב נראה עוד ועוד פרוייקטים להשכרה בישראל"
 |  (2)
רפורמת השכירות
לפני מספר שנים אושר בכנסת החוק לעידוד בנייה להשכרה, אך הוא לא זכה לפופולאריות רבה. לטענת קבלנים הוא לא הביא בשורה של ממש ולא כלל די תמריצים לבניית דירות להשכרה. באחרונה עודכן החוק כך שהוסרה ההגבלה על שטח הדירות שבפרויקט, וכן הועלה הרף המקסימאלי של שכר הדירה שניתן לגבות מ-2,500 ל-6,200 שקל לחודש.

בנוסף, היזמים הפונים לבנייה להשכרה במסלול זה נהנים מתשלום מס מופחת של 11%, ומפחת מואץ של 20%. ההטבות תקפות הן להכנסות מתקופת ההשכרה והן להכנסות ממכירת הדירות החדשות, וממכירת הדירות המושכרות כעבור חמש שנים.

עם כניסת השינויים בחוק לתוקף, גילו קבלנים עניין מחודש ביישום החוק, אולם רבים מהם עדיין חוששים כי בניית פרוייקטים משולבים למכירה והשכרה, תפגע בקצב המכירות ובמחירי הדירות בהם.

מניתוח כלכלי שערכה רינה דגני, מנכ"ל גיאוקרטוגרפיה עולה כי הרוב המכריע של רוכשי הדירות לא יתנגד לרכישת דירה בפרוייקט שבו ישולבו דירות להשכרה ומכירה. התוצאות מלמדות כי כ-60% מרוכשי הדירות יהיו מוכנים לגור בפרוייקט שיש בו כמחצית הדירות להשכרה. 26% תפסו את התמהיל כמפריע מאוד או כמהווה חסם לרכישת דירה בפרוייקט.

ההתנגדות לרכישת דירה בפרוייקט משולב, נובעת בעיקר מהעובדה שרוכשי הדירות אינם יודעים מי ייכנס לגור בדירות המושכרות, ובשל כך הפרוייקט יהיה נחות לעומת פרוייקט רגיל. גם התחלופה הצפויה של הדיירים בשכירות עלולה להיות גבוהה, וגם בשל העובדה שלרוב טיפוח הבניין וסביבתו פחות משמעותיים עבור דיירים המתגוררים בשכירות.

עם זאת, כך עולה מהמחקר, אם הדירות יושכרו לקבוצות אוכלוסיה מתאימות באותה קבוצת הכנסה, ההתנגדות לכך תקטן בכשליש, בעיקר אם ימצא מנגנון של סינון מועמדים.

דגני אומרת כי "אין אפשרות חוקית לבצע סלקציה של מועמדים להשכרת דירות, אולם יש דרך אחרת לשמור על איכות הפרוייקט: אם ייקבע גודל אחיד של הדירות בפרוייקט הן להשכרה והן למכירה. הדבר ימנע מצב שבו יכנסו לפרוייקט אנשים המעדיפים השכרת דירות קטנות וזולות, וכך תיכנס אליו רק האוכלוסיה המתאימה לקבוצת רוכשי הדירות."

עוד עולה מהניתוח כי כ-60% מרוכשי הדירות יעדיפו כי ישולבו באותו בניין בפרוייקט דירות להשכרה ולרכישה, ולא יוקצו בניינים נפרדים להשכרה ובניינים נפרדים לרכישה. "המסקנה המתבקשת מכך היא שבעתיד הקרוב נראה עוד ועוד פרוייקטים להשכרה בישראל", מסכמת דגני.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  בעלי הדירות בבניין צריכים להיות בעלי זכות וטו
  ועדת קבלה 01/05/2012 10:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  להעיף דיירים שהורסים את המקום, שוכרים ברברים יכולים להיות בעייתיים
  סגור
 • 1.
  הבעיה שהישראלי המצוי הורס דירה שהיא לא שלו
  בעייתי 01/05/2012 10:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הישראלי מלכלך והורס כאשר הדירה היא לא שלו ולכן בניינים המיועדים להשכרה נראים רע
  סגור