פישר רואה התמתנות במחירי הדיור, אך עשוי לנקוט בצעדים נוספים

בנק ישראל פרסם היום את פרוטוקולי הריבית. בבנק מזהים זמינות נמוכה לאשראי במגזר הנדל"ן. עליית מחירי האנרגיה מאותתים על ציפיות לאינפלציה ואף לעליית ריבית בהמשך השנה
 |  (3)
פרוטוקולי הריבית חושפים
שוק הנדל"ן ממשיך להעסיק את אשר מנסה לחפש דרכים להפחתת המחירים. פרוטוקולי הריבית שפורסמו היום מצביעים על כך שבבנק ישראל העלו את האפשרות לנקוט צעדים מאקרו-יציבותים נוספים ככל שיידרשו.

בבנק ישראל מזהים התמתנות מסוימת בעליית מחירי הדיור. קצב העלייה של המחירים בשנה האחרונה התמתן ל-4.5% בלבד. עם זאת, בדצמבר וינואר עלו המחירים בשיעור של 0.1%. מגמת ההתמתנות בעליית מחירי הדיור באה על רקע הצעדים שנקט בנק ישראל בתחום המשכנתאות וצעדים של משרד האוצר במיסוי בתחום הנדל"ן.

נושא נוסף שעלה בדיון המצומצם שנערך בבנק ישראל התייחס לזמינות האשראי במשק. בדיון צוין כי קיים פוטנציאל להגדלת האשראי במשק אך יחד עם זאת צוין כי סקר החברות מצביע על זמינות נמוכה לאשראי במגזר העסקים הקטנים ובענף הנדל"ן.

באשר לסיכוני המאקרו, בבנק ישראל מעריכים לעת עתה כי גוש האירו אינו ניצב בפני קריסה אלא בפני מיתון מתמשך. לדברי בכירי הבנק, האמנה להידוק המשמעת התקציבית צפויה להכביד על המעבר לצמיחה עתידית באירופה.

החלטת בנק ישראל להותיר את הריבית על כנה ברמה של 2.5% התקבלה פה אחד על ידי ששת חברי הוועדה המוניטרית. במהלך הדיון עסקו הנוכחים בציפיות האינפלציה. חברי הוועדה ציינו שבחודשים האחרונים עלו הציפיות לאינפלציה והיום הן נעות בתחום העליון של היעד.

לדבריהם, בתקופה האחרונה נרשמה התמתנות הציפיות להורדת והחלו להיווצר ציפיות להעלאת ריבית בטווח של שנה קדימה. מקורה של העלייה בציפיות האינפלציה נובעת מהתייקרות מחירי הדלקים והאנרגיה בעולם. כמו כן, מציינת הוועדה כי העלייה הגבוהה בציפיות נגזרות משוק ההון.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  מה שמרגיז שהוא אומר שהמחירים " סבירים"
  מחירי דיור מטורפים 09/04/2012 23:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הופכים אותנו לעניים כי לא נשאר מהמשכורת לרווחה כל הזמן מתפשרים ומורידים את רמת החיים
  סגור
 • 2.
  הבועה תתפוצץ,פישר לא תוכל לעצור=העם לא פראייר (ל"ת)
  בנק,אוצר,ממשלה גנבים 09/04/2012 16:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  עושים מיליארדים ע" ח העם הפראייר=מחאה=חרם צרכן (ל"ת)
  בנק,אוצר,ממשלה גנבים 09/04/2012 16:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור