"המוסדיים לא ישקיעו בדירות להשכרה, זה תרגיל יח"צ של הממשלה"

כך אומר עו"ד יאיר בנימיני ביחס לפרסום האוצר מאתמול בדבר מתן פטור ממס לגופים מוסדיים שישקיעו בבניית דירות להשקעה
 |  (7)
מהפיכה בשוק השכירויות?
"על אף הכוונה הטובה של משרד האוצר להעניק פטור ממס למוסדיים שישקיעו בבניית דירות להשכרה, נראה כי גם הפעם מדובר במאמץ סרק שתועלתו העיקרית היא יחסי ציבור, ויכולת הממשלה לטעון שדו"ח טרכטנברג יושם", כך אומר עו"ד יאיר בנימיני, שותף במשרד עורכי הדין אפשטיין רוזנבלום מעוז, בעקבות פרסום משרד האוצר ורשות המסים מאתמול (ג') בנושא.

לדברי בנימיני, "היוזמה הזו מצטרפת לסדרה מכובדת אך נשכחת של דברי חוק קיימים שנועדו לדרבן קבלנים ומשקיעים ליזום פרויקטים של דירות להשכרה. כבר בשנת 1968 הוכרזו בניינים להשכרה כשווי ערך למפעלים תעשייתיים מבחינת הטבות מס וב- 1988 ו- 1992 נחקקו חוקים נוספים. המשותף לכל היוזמות האלה היא שהחוקים נשארו על המדף וגופים גדולים - מסחריים או מוסדיים - נשארו מחוץ לשוק השכירות למגורים."

לדבריו, הסיבה העיקרית שקופות גמל אינן משקיעות בפרויקטים להשכרה למגורים אינה קשורה לתחום המיסוי. "התשואה בישראל על פרויקטים כאלה היא נמוכה, תשומות הבניה ותקופת ההקמה מנטרלות חלק מהרווח, וגם האפשרות למכור את הבניין ולממש רווח מהיר מסוייגת בתזכיר החוק, שכן קופת הגמל מתחייבת לרשום הערת אזהרה המבטיחה שהפרויקט ימשיך לשמש להשכרה במשך 20 שנה."

לסיכום, מסביר בנימיני, "המשמעות היא שאם הפרויקט לא מצליח או לא כלכלי, קופת הגמל שבחרה לנצל את הטבות המס אינה יכולה לממש את אחזקותיה, אפילו לא בהפסד, שכן כל קונה מתחייב למעשה להמשיך להפעיל את הבניין להשכרה למגורים, גם אם אין בכך הגיון כלכלי."

תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  כי הם יודעים שמחירי הנכסים ירדו! (ל"ת)
  הקורא בין השורות... 17/04/2012 18:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  הממשלה לא מוכנה לוותר על הכנסות ממכירת קרקע
  מחיר מופקע (מונופול) 07/04/2012 16:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה שורש הבעייה. קונה פרטי מוכל לשלם את עלויות הקרקע המגולמות במחיר הדירה הסופי כי זה מוצר השקעה רגשי (לא בהכרח כלכלי שכן יש גבול למחיר הדירה במונחים ריאלים, גם במדינה צפופה כמו ישראל). למוסדי כל מה שמדבר זה התשואה - וזו אכן נמוכה בהשכרה למגורים. אי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלימה, או שמוותרים על הכנסה ממכירת קרקע, או על הכנסה ממסים (הפטור המוצע) - בשורה התחתונה כדי להוזיל את עלויות הדיור ו/או להעלות את התשואה למשכיר נדרשת בעצם סובסידיה כלשהי. השאלה היא האם הדרך המסורבלת שהממשלה בחרה בה היא הדרך הנכונה לסבסד מגורים.
  סגור
 • 5.
  מהפיכה בשוק השכירויות
  איפכא מסתברא 2 05/04/2012 12:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  או שהכותב מתתמם או שאינו מבין בהשקעות לטווח ארוך! אין זה מתפקידן של הקופות המוסדיות לעסוק בקניה ומכירה של נכסים. תפקידם המוצהר הוא לדאוג להכנסה בטוחה ושוטפת לטווח ארוך בכדי שיוכלו לשלם בבוא העת גימלאות זיקנה או שארים ונכות - ולא סכומים חד-פעמיים! אין עוד דבר בטוח העונה לדרישה הזו - פרט לאג" ח ממשלה - מאשר נכסים מניבים. הסכוי להכנסה בטוחה לאורך זמן היא דוקא מנכסים למגורים ולא מנכסים מסחריים. הממשלה אף אינה צריכה לסייע במיסוי, מספיק שיחכירו את הקרקע - ללא עלות מיידית עד להשכרת המבנים - כך שהרבית על ההשקעה תהיה בגבולות גבוהים יותר מכל השקעה אחרת ובה בעת תפתור הרבה מאד בעיות הן לאזרחים והן לתקציב הממשלה - ובמקביל תייצר זרם הכנסות בטוח לאורך זמן. ובר לציון גואל...!
  סגור
 • 4.
  לדוגמא: עובד מצא עבודה באזור הדרום או הצפון
  א.ק. 04/04/2012 17:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יוכל להשכיר מגוון יחידות דיור עם בריכה וחדר כושר. מצא עבודה באזור המרכז, יוכל להשכיר במגוון יחידות דיור עם בריכה, חדר כושר וחדר עסקים. אורך החיים של הציבור העובדים אמור להיות דינמי לפי היצע מקומות עבודה, התנועה של הציבור ממקום למקום תהיה בזכות היצע של מגוון מוצרי דיור להשכרה שיבנו בזול ואיתם מוצרי תרבות כמו חינוך וקניונים. אז תהיה תשואה משוק שכירות מוסדי שיכולה להיות עקבית ודו-ספרתית.
  סגור
 • 3.
  הגדלת היצע דירות נעשה על ידי התערבות
  א.ק. 04/04/2012 17:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שוק חופשי לא יצליך להרים ולשנות מקצה לקצה את עלות הנכס והתשואה עליו. כדי שנדל" ן יניב תשואה נאותה, עלות הקמתו ותפעולו אמורים להיות מתוכננים במדוייק ביחס לתשואה המניבה. מחירי תשומות גבוהים מדי וכן בכלל כל הטכנולוגיה של הבניה מאוד מפגרת בישראל. צריכים להכניס לישראל תהליכי בניה אוטומטיים לגובה, כך שעלות הנכס ביחס לתזרים שהוא יוצר תהיה נמוכה. תשואה של 20% יכולה להתממש כאשר הבניה היא להשכרה בלבד ועלותה מאוד נמוכה. מחליפי דיור יהנו ממדרג של " גיוון" ויוכלו להחליף בית כל כמה שנים או חודשים בנחת ובכיף. זה עניין של חזון ולא רק מיסוי...
  סגור
 • 2.
  מה העניין במוסדיים הכושלים? אלפי פרטיים יעשו
  ב 04/04/2012 16:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  את זה יותר טוב מאשר המוסדיים, להעניק פטור ממס על דירות להשכרה ללא כל תקרה וללא כל הגבלה מי המשכיר והשוק יפרח
  סגור
 • 1.
  ניהול כושל=הפסד כספי=העם הפאייר משלם=מחאה=חרם (ל"ת)
  מוסד ציבורי ופרטי 04/04/2012 16:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור