שטייניץ מעניק פטור ממס לגופים מוסדיים שייבנו דירות להשכרה

משרד האוצר ורשות המיסים הפיצו בשבוע שעבר תזכיר חוק המעניק פטור ממס לגופים מוסדיים על הכנסה מהשכרת דירות לטווח ארוך. "נאפשר הזרמת אשראי נוסף לנדל"ן ופתרון לזוגות צעירים שטרם רכשו דירה
 |  (10)
שוק שכירויות כמו באירופה?
משרד האוצר ורשות המסים הפיצו בשבוע שעבר תזכיר חוק המעניק פטור ממס לגופים מוסדיים על הכנסה מהשכרת דירות לטווח ארוך. מטרת התזכיר היא לתמרץ גופים מוסדיים להשקיע בפרוייקטים של השכרת מגורים לטווח ארוך.

קיימים מספר חסמים עיקריים לכניסת גופים מוסדיים לשוק השכירות ארוכת הטווח, ביניהם: קושי להתחרות על נכסים מול רוכשים פרטיים (מגורים והשקעה) ותשואות נמוכות מדי בשוק השכירות כיום. המהלך שמובילים משרד האוצר ורשות המיסים צפוי להגדיל את אטרקטיביות התשואות שיניב פרוייקט השכרה לטווח ארוך עבור הגופים המוסדיים ולפתח את שוק השכירות ארוכת הטווח בישראל.

בשונה מהנהוג בעולם המערבי, שם השכרה קונצרנית מפותחת ומקובלת, השכרה קונצרנית כלל איננה קיימת בישראל. יתרה מזו, קופות גמל ישראליות משקיעות בפרוייקטים להשכרת מגורים לטווח ארוך בחו"ל. שוק השכירות בישראל מאופיין כשוק שכירות קצר טווח לתקופה של שנה או שנתיים. לרוב מדובר במשכירים פרטיים המעדיפים השכרה לטווח קצר בלבד. כמו כן, קבלנים אינם מעוניינים בפרויקטים המחייבים ניהול ארוך טווח מאחר והתשואה שמניב פרויקט דיור להשכרה בלבד (ללא מכירת חלק מהדירות), איננה אטרקטיבית דיה עבור קבלני בניין.

להשכרה לטווח ארוך מספר יתרונות בולטים: אלטרנטיבה יציבה לצעירים חסרי ; יצירת מוצר חדש – בניינים להשכרה ברמת תחזוקה גבוהה; תמהיל דירות בגדלים שונים וסטנדרטים שונים; התאמה לצרכי השוכרים; הזרמת הון משמעותי להגדלת היצע הדיור; הגדלת היקף האשראי לשוק הנדל"ן ושכלול שוק השכירות.

שר האוצר, יובל שטייניץ, בירך על הצעד ואמר: "המהלך צפוי לאפשר את הזרמתו של אשראי נוסף לשוק הנדל"ן ולסייע ביצירתם של פתרונות דיור איכותיים וברי-קיימא לטווח ארוך לזוגות צעירים ולמשפחות אשר טרם רכשו דירה. מדובר בחלק מסדרת צעדים אשר נועדו להביא לשינוי משמעותי בשוק השכירות בישראל, ולקרבו לנהוג במדינות אחרות בעולם בהן קיימים מודלים איכותיים של שכירות ממוסדת ארוכת טווח. המהלך מתווסף לסדרת צעדים אותם נקטה הממשלה בשנה האחרונה בהובלת משרדי האוצר והשיכון להגדלת היצע הדיור".
תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  גופים מוסדיים שייבנו דירות להשכרה
  איפכא מסתברא 2 04/04/2012 14:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין דבר נכון ונבון יותר מאשר לגרום לכך שהגופים המוסדיים המחזיקים ברוב הכספים של הצבור ישקיעו השקעה מסיבית בכל סוגי התשתיות. בניה להשכרה ארוכת טווח של דירות ברמת בניה טובה ואפילו גבוהה במיוחד – תוך אחזקה שוטפת ומקפידה – תאפשר להרבה אזרחים שלא לרכוש דירה ולהיכנס לחובות שאין הם יכולים לעמוד בהם, אלא לשלם שכירות חודשית. זאת, בידיעה ברורה שכל עוד משולם שכר הדירה זכותו של השוכר לגור בה – ובמידת הצורך, לעבור מדירה מסדר גודל אחד לדירה בגודל שונה. דירות אלה לא יימכרו לגרים בהן ויהיו תמיד בבעלות הגוף המשכיר. במקרה כזה גם המינהל יוכל לשחרר קרקעות לטובת מבנים מסוג זה שיאפשרו פתרון למאות משפחות בכל אזור. האוצר חיב לתת את חלקו בקביעה כי לצורך הלימות ההון, שווי ההשקעה בתשתיות מכל סוג, יהיה בכל עת שווה לפחות לערך הצמוד של ההשקעה הבסיסית. מאחר ועקר הכספים שהצטברו מבוססים על כספי חוסכים שהוכרו כהוצאה למעסיק וכספים שבגינם נתקבלו הטבות מס – הרי שיש להתייחס לכספים האלה כחלק מההשקעות של המשק/מדינה. זאת ניתן להיעשות באופן שבו המינהל יקצה את הקרקעות - שתשארנה בבעלות המדינה [למרות שהנטיה עתה היא לממש נכסים] - ויקבל דמי חכירה מהגופים הבונים [שהמבנים עצמם יהיו שייכים להם] לאחר שיאוכלסו. יש להניח שההכנסה השוטפת לאורך זמן תהווה מרכיב חשוב בתקציב המדינה. שכר הדירה שייגבה יכלול גם את דמי החכירה היחסיים לכל דירה. הגופים המוסדיים יהיו בעלי המבנים שייעודם יהיה השכרה ארוכת טווח בלבד, הבנינים עצמם והשטחים הצבוריים/מסחריים הצמודים להם יהיו בניהול של חברות אחזקה שכר הדירה יהיה נגזרת של דמי החכירה והעלות בפועל של הקמת הנכסים ואחזקתם התקינה. מאחר ועלות הבניה אינה שונה באופן משמעותי בין במרכז ובין בפריפריה, הרי שהמשתנה יהיה דמי החכירה שישולמו למינהל. בפועל, המשמעות האמיתית של דיור בר השגה – הינה - יחסית להכנסת המשפחה. עלות מ" ר של בניה באיכות טובה [ללא מרכיב הקרקע] הינה בסביבות ה 1000$. כך שעלות הבניה לדירה בסד" ג של כ 120 מ" ר הינה כ 120,000$. גם אם נחשב רבית של 8% [אין למעשה דבר כזה...], מדובר בשכ" ד בסיסי של 800$ לחודש כהכנסה ברוטו/נטו לגופים אלה [בהנחה שהאוצר יוותר על המס]. כך שלא תהיה שום סבה אמיתית להמנעות הגופים המוסדיים בארץ מכניסה לסוג זה של השקעה – ואם יש כזו, שיסבירו מומחי הגופים, מדוע כדאי להשקיע במבני מגורים להשכרה בחו" ל ולא בארץ... השקעה בבניני מגורים להשכרה ארוכת טווח תניב תשואה בטוחה לאורך זמן ותהיה בסדרי גודל גבוהים בהרבה יותר מאשר כל השקעה אלטרנטיבית – בפרט בחו" ל - ובמקביל תפתור בצורה סבירה ומהירה את בעית הדיור במדינה מבלי להעיק על תקציב המדינה. ובהזדמנות זו: אם יש חשש שחברות בניה מקומיות לא יוכלו [או ירצו] לקחת חלק בפרויקט, מדוע שלא יעבירו את הביצוע לחברות מחו" ל שיתחייבו לסיים את הבניה תוך זמן קצר – כפי שכולן יודעות לעשות זאת בארצותיהם – מבלי להסתייע בקבלני כוח אדם מקומיים – אך תוך הסתייעות מקסימלית בבעלי מקצוע וחומרי בניה ישראליים... ובא לציון גואל...
  סגור
 • 9.
  ימכרו להם בזול ויעלו את מחירי הנדלן (ל"ת)
  הגדלת הביקוש 04/04/2012 00:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  למוסדים קשה להיכנס לתחום הנדל" ן לשכירות?!
  איפה אתם חיים?! 04/04/2012 00:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שכירות גבוה לטווח ארוך איננה פתרון לדיור לצעירים אלא עזרה לבעלי כסף.
  סגור
 • 7.
  כול הכבוד ביבי,לפחות עושה משהו ,כן כן ליברמן
  בא 03/04/2012 16:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא עושה כלום ,רק מפריע .
  סגור
 • 6.
  ניהול כושל=הפסד כספי=העם הפראייר משלם=חרם צרכ (ל"ת)
  מוסד ציבורי ופרטי 03/04/2012 15:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  עושים מיליארדים ע" ח העם הפראייר=מחאה=חרם צרכן (ל"ת)
  קבלן,בנק,אוצר גנבים 03/04/2012 15:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  ושוב שטייניץ לוקח ממעמד הביינים ונותן לעשירים (ל"ת)
  KO 03/04/2012 15:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  לחייב גם את הפרטיים לחוזים ל שנתיים שלש (ל"ת)
  כל שנה 10% אינפלציה 03/04/2012 14:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  בעלי בית פרטיים שודדים (ל"ת)
  סוף סוף קצת בינה 03/04/2012 14:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  מצויין בעלי הבית הפרטיים מחזיקים קצר (ל"ת)
  להכנס בהם 03/04/2012 14:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור