"רפורמת תכנון ובנייה? חוק של 600 סעיפים יעצים הבירוקרטיה"

בהתאחדות בוני הארץ חוששים מאישורה של הרפורמה בתכנון ובנייה שלדבריהם תחמיר את המצב. "הוועדות המקומיות יהפכו לוועדה של איש אחד"
 |  (2)
ניסים בובליל
תזכיר חוק התכנון והבנייה, המבטא את הרפורמה באחד מהתחומים הבירוקטיים ביותר במדינה, נמצא בימים אלו בסיכומים אחרונים בוועדת הפנים של הכנסת טרם הבאתו לאישור במליאת הכנסת.

בהתאחדות בוני הארץ (התאחדות הקבלנים) מותחים ביקורת חריפה על תזכיר החוק המוצע וטוענים כי הרפורמה שעומדת בפני אישור מחמיצה את כוונתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לפשט את הליכי התכנון והבנייה בארץ.

"לצערנו, לאחר דיונים רבים והתעמקות של ממש בנוסח החוק המוצע, שהגיע ללמעלה מ-600 סעיפים - פי שניים ממספר הסעיפים הקיימים כיום ועוד כמאות סעיפים במסגרת תקנות שיותקנו בעתיד, החוק במתכונתו המוצעת יביא לפגיעה משמעותית בהליכי התכנון ולסרבולם, יעצים את הבירוקרטיה ולמצער ישיג את המטרה ההפוכה שלשמה הוא קם", מסביר ניסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ.

"לטעמנו ראוי ורצוי היה להפריד את הרפורמה ברישוי מהרפורמה בתכנון, ובכך להביא מזור להליכי הרישוי המתארכים שלא לצורך, ופוגעים הלכה למעשה בהיצע הדירות בישראל. בתחום התכנון והרכב המוסדות, לא זו בלבד שהחוק אינו מפשט את ההליכים ואינו מקצרם, קיים חשש ממשי שהוא יאריך ויסבך את הליכי התכנון ויביא, בתקופת המעבר (תקופה של כעשור שנים) לכאוס של ממש ולמצב בלתי נסבל בענף."

בובליל מוסיף כי "החוק המוצע מחזק את מעמדו של היועץ המשפטי של הוועדות המקומיות, עד שנראה כי הוא עתיד להיות 'ועדה של איש אחד', ולפגוע למעשה בשיקול דעת חברי הוועדה. ללא תקציב ראוי ומוכח לא תהיה תקומה לחוק זה ואנו עלולים למצוא עצמנו מבזבזים זמנם של רבים ואת זמנו של המחוקק."
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  שר הפנים -חתום לתוקף לתב" ע הר/1302 בהוד השרון
  מאותמשפחות הוד השרון 13/02/2012 14:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שר הפנים אנא חתום מתן תוקף לתב" ע הר/1302 בהוד השרון ,10 שנים 1300 דיירים מחכים שר הפנים אנא חתום מתן תוקף לתב" ע הר/1302 בהוד השרון ,10 שנים 1300 דיירים מחכים שר הפנים אנא חתום מתן תוקף לתב" ע הר/1302 בהוד השרון ,10 שנים 1300 דיירים מחכים תכנית שעברה את שלב ההתנגדויות ואת התיקונים הנדרשים מחכה רק לחתימתך למתן תוקף , מחכה ומחכה יחד עם 1300 משפחות כבר 10 שנים ויותר במצוקת מגורים ,שלא יודעם מתי הסיוט ייגמר ונוכל לעבור לגור בבתינו
  סגור
 • 1.
  ועדה של איש אחד? תשחדו 1 במקום 10 (ל"ת)
  מביבי לא יצא טוב 13/02/2012 12:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור