המהלך של פישר, כמה עשרות שקלים בחודש לא ישנו דבר

ערן כרמל, מנהל תחום משכנתאות בטאבו ישיר - קו מנחה, כותב על ההגבלה החדשה על המשכנתאות שמטרתה לצנן את הביקוש בשוק הנדל"ן ולהפחית את הסיכון של הבנקים בהלוואות מסוכנות
 |  (2)
המהלך של פישר, כמה עשרות שקלים בחודש לא ישנו דבר
ההגבלה החדשה של הינה צעד נוסף בניסיון צינון שוק המשכנתאות, ובאמצעות כך לפגוע בביקוש לרכישת דירות, אך למרות זאת הצעד אינו משמעותי עד כדי יצירת מצב בו לקוחות רבים לא יוכלו לבקש ולקבל משכנתאות. ההגבלה שתיכנס לתוקף ב-5 במאי מאפשרת ליטול עד 33% מסך המשכנתא במסלולי של עד 5 שנים שבניהם: פריים, משתנה צמודת מדד, וצמודה למט"ח.

באמצעות כך קובע הנגיד,סטנלי פישר, לנוטלי המשכנתאות את מכלול הרכב המשכנתאות וניסיון לשמירה על גובה ההחזרים החודשים בטווח של עד 5 שנים, וזאת ע"י כלי הריסון החדש שמכווין למשכנתא שמבוססת ברובה על ריבית קבועה צמודת מדד.

אם כך ובהתאם לאיתותי השוק ומגמת עליית ריביות בנק ישראל מדגיש בפני נוטלי המשכנתאות את החשיבות ליציבות התשלומים החודשים בשנים הקרובות.
בבניית תמהיל משכנתא מקצועי עוד לפני ההגבלה נלקח בחשבון שינוי השוק הצפויים בשנים הקרובות ועל כן חלוקה נכונה בין מסלולי המשכנתאות הכרחית.

יש להשתמש בהגבלה החדשה בצורה נבונה ולבחון הרכב תמהיל משכנתא שעד כשליש מהמשכנתא במסלול הפריים, ולבחון את השינויים הצפויים עם עליית הפריים, את יתרת המשכנתא לחלק בצורה נבונה ביתר המסלולים שאינם משתנים בטווח של 5 שנים.

ציבור הלווים צריך להבין ולדעת שבכלכלה כמו בכלכלה יש עלויות וירידות ואיתותי השוק כיום מצביעים שאנו בתקופת עלייה והירידות ייתכנו תוך מספר שנים. כדי ללמוד על היסטורית שינוי הריביות נתבונן על ההיסטוריה ונוכל להיווכח שבנובמבר 2003 ריבית בנק ישראל עמדה על 5.6% וירידה עד לרמה של 3.5% בספטמבר 2005, ומאז עלתה שוב הריבית עד לירידה מחודשת בנובמבר 2006.

ההתייחסות בתקופה האחרונה ובעיקר באמצעות ההגבלה החדשה של בנק ישראל, הינה למסלול הפריים שחבויים בו יתרונות של אי הצמדה למדד, אך חסרון משמעותי של שינויים קיצוניים בהחזרים החודשים שעלולים להשפיע על יכולת החזר חודשי לציבור לווים מסוים. ההגבלה החדשה לא מצליחה למנוע מלווים לבנות תמהיל משכנתא המותאם ליכולת ההחזר החודשי שלהם, וזאת מכיוון שהשינוי האמיתי הוא צמצום היכולת בלקיחת מסלולי ריבית משתנה צמודת מדד לתקופות הקצרות מחמש שנים לבין המשתנות מעל חמש שנים ולמעשה השינויים בהחזר החודשי נעים בין 25-75 שקלים בממוצע (למשכנתא של 650,000 ש' לתקופה של 20 שנה).

עם זאת יש לזכור, הריביות המשתנות גם הן צמודות למדד ובמדדים הקרובים ואף גבוהים מיעדי האינפלציה תגדל יתרת הקרן אשר משפיעה באופן ישיר גם כן על ההחזר החודשי.

לסיכום, ההגבלה נכונה ומתאימה ללווים בעלי כושר החזר גבוהה ו/או בעלי הכנסה חודשית נמוכה שקיים חשש שלא יעמדו בהחזרים החודשיים בשינויים בריבית הפריים וריבית המשכנתאות, ואינה מתאימה לבעלי הכנסות גבוהות וכושר החזר נמוך שעליה בתשלום החודשי לא תשפיע ובטח לא תוביל לחדלות פירעון. ספק שתוספת להחזר החודשי של עשרות בודדות של שקלים בחודש תמנע מלווים לבקש ולקבל משכנתא ולכן ספק שההגבלה החדשה תוריד את מחירי הדירות.

הכותב הינו ערן כרמל, מנהל תחום משכנתאות בטאבו ישיר - קו מנחה

***האמור לעיל אינו תחליף לייעוץ המידע מוצג לידיעה בלבד ואין לראות בו המלצה לתמהיל משכנתא מכל סוג שהוא. כל העושה שימוש באמור לעיל עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  חכם מאוד המהלך בספק יעזור (ל"ת)
  אורלי 08/11/2011 12:12
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 1.
  מעשה מבורך של הנגיד אך לא מספיק.
  חגי 01/05/2011 12:01
  הגב לתגובה זו
  0 1
  נדרשות פעולות נוספות כדי לייצב את מחירי הנדל" ן בטווח הזמן המיידי. כתבה מקצועית ומעניינת.
  סגור