משימות חשובות שעשויות לחסוך לכם הרבה כסף

עצות סוף שנה: מה צריך לעשות בתיק הפיננסי שלכם? כמה להשקיע בקרן השתלמות כדי לקבל הטבות מס ובכלל - מה עושים כדי ליהנות מההטבות שהמדינה נותנת לכם?

 |  (1)
משימות חשובות שעשויות לחסוך לכם הרבה כסף
השנה אוטוטו מסתיימת ויש לכם כמה משימות חשובות שעשויות לחסוך לכם הרבה כסף. המדינה מעוניינת שתחסכו לפנסיה - כולכם, גם עצמאיים וגם שכירים, והיא מספקת הטבות גדולות לחוסכים לפנסיה, בעיקר דרך הכרה בחיסכון כהוצאה, והפחתת המסים על החוסכים. אז חשוב לדעת?
נתחיל בקופות גמל וקרנות פנסיה -  הפקדות לקופות גמל וקרנות פנסיה מזכות אתכם בהטבות מס (משמעותיות).
אתם יכולים להפקיד באופן עצמאי לחיסכון הפנסיוני שלכם וזה נכון גם אם אתם שכירים וגם אם אתם עצמאיים. חיסכון פנסיוני משמעו חיסכון לטווח ארוך - חיסכון לפנסיה. בין היתר מדובר על  חסכון בקופת הגמל –  קופת הגמל יכולה לשמש ככלי לחסכון של עד 70,000 שקל בשנה. מדובר על חיסכון נזיל עם הטבות לפנסיה. מעבר לכך,  מי שיבחר למשוך את הכספים בצורת קצבה חודשית לאחר גיל 60, ייהנה מפטור מ'מס רווחי הון'  על הרווחים שהצטברו בקופה, כאשר  גם הקצבה עצמה תהה פטורה.  אבל קופת הגמל (קופת הגמל להשקעה) היא רק חלק מההערכות לסוף שנה.
 
"קופות גמל להשקעה הן קופות חדשות שהושקו לקראת סוף שנת 2016. למרות התחושה שעולה מהשם "קופות גמל", מדובר בקופות מיוחדות שמאפשרות לחוסכים בהן להפקיד כסף פרטי, ולא דרך המשכורת", אומר חיים נתן, מנכ"ל השיא בוטיק, "זו בעצם  תוכנית חיסכון נזילה בכובע של קופת גמל. קופת הגמל הזו מתאימה לכל אחד - לשכירים לעצמאים ואפילו כחסכון לילדים ולנכדים.
"המוצר יעיל וזול לחסכון, מביא יתרונות רבים מאוד. למשל, זו אחת מאפשרויות החסכון הזולות ביותר,  יעילות במס, ומניבות תשואה. אמנם, אין עדיין תשואה של שנה שניתן להציג, אבל קופות הגמל המובילות הניבו יותר מ-6% מתחילת השנה. תשואה מכובדת ללא ספק.
ישנם עוד יתרונות רבים למוצר הזה, אך אחד מהיתרונות המרכזיים שלו, הוא "חיזוק" הפנסיה. בעצם, המדינה יצרה מוצר, שמטרתו היא שנחסוך יותר לפנסיה מכסף פרטי שנמצא בבנק ומניב כמעט כלום. ולכן, על מנת לתת עידוד נוסף לחסוך לפנסיה, ניתנה פה אופציה בחינם: אם לאחר גיל 60 תבחרו למשוך את כספי החסכון (הנזילים גם ככה) ככספי קצבת פנסיה לכל החיים, תוותר לכם המדינה על מס רווחי הון. ותקבלו קצבת פנסיה גדולה יותר וללא מיסים.
קיזוז הפסדי ורווחים לצורכי מס רווחי הון
אם אתם משקיעים בניירות ערך, סוף השנה זה זמן טוב לבחון אם יש לכם אפשרות להגדיל את מימוש ההפסדים, ולשלם פחות מס. למשל, אם אתם מחזיקים באיזו אגרת חוב וניירות ערך בכלל שנמצאים בהפסקת מסחר, ואתם יודעים שהנייר כבר לא שווה כלום, תבדקו מול הבנק האם אפשר באמת למחוק את הנייר, ואז לפחות יירשם לכם הפסד לצורכי מס - חשוב להזכיר רווחים והפסדים לצורכי מס בניירות ערך, הם רק בעת המימוש.
"בחודש דצמבר נוהגים יועצי ההשקעות בבנק למקסם את הפסדי ורווחי ההון של הלקוחות. כך לדוגמא, לנצל רווחים שלא מומשו לעומת הפסדים שמומשו, ולהיפך- לממש הפסדים שלא מומשו לעומת רווחים שמומשו", אומר נתן ומוסיף - "אבל שימו לב – חובה גם להבין את העלות שנגזרת פה. אם מעולם לא התמקחתם עם הבנק (זאת כבר בעיה שלכם), ייתכן ואתם משלמים עלויות מקסימליות בקניה מכירה, ואז מימוש שכזה יכול לעלות לכם גם 1.2% מעלות הפוזיציה. שזה בכלל קרוב לחמישית מהתשואה שעשיתם מתחילת השנה".
עניין חשוב נוסף  בתכנוני מס השנה הוא הפקדות לקרנות השתלמות, ובעיקר הפקדות של עצמאים. "רוב העצמאים מכירים את הצורך והיתרונות שבהפקדה לקרן השתלמות במעמד עצמאי. רבים מתבלבלים במהות התקרה ומה המשמעות מכך" אומר נתן, "כל עצמאי יכול להפקיד עד 7% מהכנסתו לקרן השתלמות. תקרת ההפקדה המוכרת כהוצאה לעצמאי הינה 18,240 שקל, אשר מייצגת הכנסה של 260 אלף שקל. בהתייעצות עם יועץ המס או רואה החשבון ניתן להפקיד גם יותר, אך ללא הכרה במס. ההפקדה הזו מורידה את נטל המס לעצמאי, ולכן עצמאים רבים מקפידים להפקיד כל שנה לקרן השתלמות חדשה, גם במחיר של משיכת קרן השתלמות קודמת.
"עצמאים עם הכנסה נמוכה מ-260 אלף שקל, יכולים גם הם להפקיד את התקרה המוכרת, וליהנות מאחד ממכשירי ההשקעה הטובים ביותר שיש ועוד ליהנות מפטור ממס רווחי הון. כמובן שיש להתייעץ עם יועץ מס או רואה חשבון. על מנת ליהנות מהטבות המס, יש לבצע את ההפקדה עד סוף השנה.
"החל משנת 2017 ישנה חובת הפקדה לפנסיה גם במעמד עצמאי. כמו בקרן השתלמות, גם במקרה הזה ישנה תקרה להפקדה בגובה שכר של  כ-206 אלף שקלים לצורך הטבות מס. לאור פנסיית החובה לעצמאים החדשה, גדלו הטבות המס ל-16.5% מההפקדה, ועל מנת להבין את המשמעות של זה יש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים.
"עצמאים רבים מזלזלים בהפקדות הפנסיוניות שלהם, ואינם מבינים שלמעט החיסכון לפרישה, והטבות המס, ישנן משמעויות רבות לחסכון פנסיוני. חסכון פנסיוני נכון, ישמור עליכם במקרה של נכות, או על החשובים לכם חלילה במקרה מוות. גם במקרה זה, על מנת ליהנות מהטבות המס, יש לבצע את ההפקדה עד סוף השנה".
אז חשוב - תבדקו היכן אתם יכולים להפריש יותר ולזכות בהטבות מס - עכשיו זה הזמן, בקרוב כבר יהיה מאוחר.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  פנטזי נטוורקס - מניה בשוק הישראלי
  ביטקוין בישראל? 11/12/2017 15:31
  הגב לתגובה זו
  0 1
  החברה הודיעה שנכנסת לעולם הבלוקציין, יש מצב שהיא הולכת להגיב כמו מניית "משאבי טבע" ? להשקיע בה כבר עכשיו ?! בבקשה תגיבו
  סגור