שלא יעבדו עליכם: 5 דברים שרצוי לבדוק בתלוש השכר - בשביל לישון בשקט

Bizportal בסיוע שרית מורדוך מבנק לאומי מסביר - איך הזכויות הפנסיוניות באות לידי ביטוי בתלוש השכר, ומה כדאי לכם לבדוק
 |  (4)
חיסכון, צילום: Getty images Israel
על פי רוב, החיסכון לפנסיה מתבצע מדי חודש על ידי הפרשת סכום מסוים מהמשכורת. בשיחה עם Bizportal, מסבירה שרית מורדוך, ראש ענף חיסכון ארוך טווח במערך הייעוץ של לאומי, מהם 5 הדברים שכדאי שתבחנו בתלוש השכר שלכם - על מנת להבטיח את החסכון הפנסיוני שלכם.

לאחרונה נתקלנו בלא מעט מקרים של קריסת חברות במשק, אשר חשפו שוב את מצבם העגום של העובדים שלא יודעים מה קרה לכסף שאמור היה להיחסך עבורם לפנסיה. מה צריך לעשות כדי שלא לגלות בוקר בהיר אחד שלאחר שנות עבודה רבות - קופת הפנסיה שלכם ריקה. במקום להגיד "לי זה לא יקרה" כדאי לעקוב מבעוד מועד אחר תלוש המשכורת.

תלוש השכר המתקבל מדי חודש הוא הדו"ח המפרט לעובד - האם זכויותיו מיושמות ומוסדרות. מעבר לשורת השכר (החשובה בהחלט) התלוש מפרט בין השאר את הזכויות הפנסיוניות. על איזה סעיפים כדאי להתעכב כדי להיות שקט כי אכן מובטחת הפנסיה?

מאיזה שכר מובטחות זכויות העובד?

"ברוב המקרים שיעורי ההפקדה של המעסיק בגין זכויות פנסיה אינן מהשכר ברוטו המופיע בתלוש השכר אלא משכר נמוך יותר, שכר להפרשות. שכר זה כולל בעיקר את השכר הבסיסי ובמרבית המקרים אינו כולל תוספות כמו שעות נוספות, הוצאות נסיעה וכדומה.

בתלוש השכר מצוינים סכום ההפרשה ואחוז ההפרשה. חלוקת הסכום באחוז שמופרש מגלה את השכר להפרשות. יש תלושים בהם מצויין מפורשות השכר להפרשות. היו מקרים ששכר לא הופרש בהתאם להסכם ההעסקה ובמקרים אחרים הוסכם על שכר אחד ובפועל התייחסו לשכר אחר.

עובד יכול להפריש סכום נוסף מעבר לסכום שמופקד בגין השכר להפרשות עד לגובה של השכר הברוטו. ככל שהשכר המבוטח יהיה קרוב יותר לשכר הברוטו - כך הפיצוי שנקבל במקרה של תביעה (קצבת זקנה, שאירים או נכות) יהיה קרוב יותר לסכום שהתרגלנו לחיות ממנו.

עובדים אשר התחילו לחסוך מאוחר צריכים לשקול להגדיל הפרשות באופן עצמאי גם מעבר לשכר ברוטו, על מנת להבטיח לעצמם פנסיה סבירה".

כמה המעסיקים חייבים להפריש לפנסיה של העובדים לאור חוק הפנסיה משנת 2008?

"שיעור הפקדה מקסימלי (שבגינו ניתנת הטבת מס) - כמה אחוזים מפקידים לפנסיה. שיעור ההפקדה המקסימלי לתגמולים (כספים המיועדים לפנסיה) הוא עד 7.5% למעסיק ועד 7% לעובד. לפיצויים - עד 8.33% - סכום שרק המעסיק משלם.

כדאי לבחון מהו שיעור ההפקדה המינימאלי לו העובד זכאי. החל מינואר 2008 חל חוק פנסיה חובה, הקובע כי מעביד חייב להפריש עבור עובדיו לביטוח פנסיוני כולל ביטוח לאובדן כושר עבודה ומוות לאחר חלוף חצי שנת עבודה.

עובד שהתקבל לעבודה כשבידו ביטוח פנסיוני פעיל כלשהוא יהיה המעסיק חייב להפקיד עבורו לחיסכון הפנסיוני החל מיומו הראשון בעבודה.

שיעור ההפרשה המינימלי (עבור עובדים שאין להם הסכם מיטיב) לתגמולים: עובד - 5.5%, מעביד - 6% ועוד 6% לפיצויים. בסך הכל הפרשות בשיעור של 17.5% מהשכר".

כיצד נבדוק כמה הפקידו עבורנו בפועל?

"כדאי לבדוק כי שיעור ההפקדות הנגזר מהסכם העבודה שנחתם בין העובד למעסיק מתקיים (אין פערים).

ניכוי משכר העובד חישוב רכיב תגמולי עובד נע בין 5% ועד 7% מהשכר ברוטו והוא מנוכה משכר נטו של העובד. התלוש לא בהכרח יפרט את אחוזי ההפקדה אלא את הסכומים בשקלים, ניתן לחשבם או לפנות למעסיק לבירור.

ניכוי המעביד חישוב רכיב תגמולי מעביד נע בטווח של 5% ועד ל7.5% מהשכר ברוטו של העובד והוא למידע בלבד. המעביד מפקיד ישירות לחיסכון הפנסיוני של העובד.

ניכוי המעביד לפיצויים - החישוב נע בין 6% ועד ל-8.33% משכר העובד".

מה לגבי קרן השתלמות שהיא נתונה לשיקול דעתו של המעסיק?

"קרן השתלמות הינה חיסכון לטווח בינוני אשר הסכום המופקד בגינה פטור ממס עד התקרה, ההפקדה מורכבת מרכיבי הפקדת עובד ומעביד כאשר העובד צריך להפקיד לכל הפחות שליש מחלקו של המעביד. יחד עם זאת, לא כל העובדים זכאים לרכיב זה.

המקסימום להפרשה חודשית - עד 10%: המעביד - עד 7.5% והעובד - עד 2.5%. בכל מקרה היחס בין העובד למעביד צריך להיות 1 ל-3.

השכר להפרשות לעניין הסדר הפנסיוני אינו בהכרח זהה לשכר הקובע לעניין קרן השתלמות".

דו"חות קרן הפנסיה או חברת הביטוח, מגיעים אחת לרבעון ופעם בשנה מגיע דו"ח מורחב - מה חשוב לבדוק?

"במידה וסכום ההפקדות לחיסכון פנסיוני אכן מופיע בתלוש כנדרש, עדיין לא תמה מלאכתך. עליך לוודא כי הכספים הגיעו גם ליעדם. בדו"חות הנשלחים מידי רבעון מחברת הביטוח, מקרנות פנסיה ומקופות הגמל מופיע פירוט לגבי ההפקדות בחלוקה לתגמולי עובד, תגמולי מעביד ופיצויים מידי חודש.

כדאי לבדוק כי הסכומים אכן הופקדו והסכום תואם לסכום המופיע בתלוש המשכורת. כמו כן, כדאי לוודא שהוא תואם לסכום הנדרש לפי הסכם העסקה. אי הפקדה לחשבון העובד יכולה לנבוע ממספר סיבות: יתכן כי המעסיק לא העביר את הכספים כלל או שהעביר שיק כסכום כולל לכל עובדיו, אך בפירוט לעובדים חלה טעות ויש לוודא כי תתוקן, או יתכן כי הטעות נעשתה בקליטת הכספים אצל הגוף המנהל".

מה ניתן ללמוד מהנתונים האישיים שנמצאים בתלוש המשכורת?

"תלוש המשכורת בחלקו העליון מכיל נתונים אישיים של העובד גם כאן יש משמעות לתקינות הנתונים לצורך החיסכון הפנסיוני. לדוגמא: סעיף התחלת עבודה/ותק- סעיף משמעותי לחישוב גובה הפיצויים ביום שבו העובד יסים את עבודתו.

לתוכן של תלוש השכר חשיבות לגבי עתידך ולכן רצוי שתתעמק בו ותתייעץ עם הגורמים האחראיים במקום עבודתך, על מנת שתוכל לעקוב ולוודא כי זכויותיך מובטחות".
שרית מורדוך - ראש ענף חיסכון ארוך טווח במערך הייעוץ של בנק לאומי
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  הפרשה לפנסיה
  מאיר 12/12/2017 10:59
  הגב לתגובה זו
  2 3
  מדוע לחזקים מפרישים 8.33 ולעובדים החלשים מפרישים 8.33
  סגור
 • 3.
  עמותה שעוזרת בנושאים אלו
  אמיר 19/03/2017 12:49
  הגב לתגובה זו
  1 1
  יש עמותה שקוראים לה שבילי אופק הנותנת מענה לשאלות ובעיות המתעוררות מול מעביד.
  סגור
 • 2.
  ואפשר פשוט ללכת לסוכן ביטוח פרטי
  עמית 12/04/2014 23:21
  הגב לתגובה זו
  1 2
  לשלם לו סכום כסף ולבקש ממנו לבדוק את הדברים. וזה הדרך הטובה ביותר !
  סגור
 • 1.
  אפשר לבדוק ולבדוק והממשלה תמשיך לעבוד עלינו
  אנונימי 11/04/2014 19:44
  הגב לתגובה זו
  10 0
  להכריח אותנו לחסוך לפנסיה-כדי שאנשי האוצר לשעבר יגזרו קופונים במשכורות עתק בניהול הפנסיה שלנו לקחת מאיתנו מיסים כדי שאנשי האוצר והשרות הציבורי יקבלו פנסיות שמנות על חשבוננו
  סגור