שימו לב - קופת הגמל שלכם עלולה החודש ללכת לאיבוד

ירון שמיר, מומחה הפנסיה של Bizportal, מתייחס לתהליך של מיזוג קופות הגמל שהחל בשנת 2012, וממשיך שלב השני בתחילת 2014. כיצד הדבר ישפיע על ציבור החוסכים?
 |  (3)
ירון שמיר
בתחילת 2012 פרסמנו טור תחת הכותרת, " קופת הגמל שלי נעלמה? ". חברות הגמל השלימו בתחילת השנה שעברה תהליך מיזוג קופות, לכן תתפלאו אם תפתחו בגמל נט ותחפשו את קופת הגמל שלכם ולא תמצאו אותה שם. התהליך, שהחל לפני כשנתיים, בו חויבו החברות המנהלות קופות הגמל לאחד קופות דומות תחת אותו מתפעל, צפוי לעבור לשלב הבא, וב-1.1.2014 תמשך מגמת האיחוד של קופות דומות.

להזכירכם, טרום מיזוג זה כמות הקופות הדומות שההבדל ביניהן היה מזערי היה עצום. הרפורמה ב-2012 הורידה את מספר קופות הגמל המנוהלות ומס המסלולים משמעותית. כך לדוגמא, בית ההשקעות הגדול במדינה, פסגות, ניהל טרום הרפורמה 16 קופות גמל ו-50 מסלולים מנהל. החל מ-1.1.2012 צומצם המספר ל-7 קופות בלבד ו-41 מסלולים. חברת הביטוח הגדולה ביותר בניהול קופות גמל, כלל , ניהלה טרום המיזוג 20 קופות ו-36 מסלולים. החל מ-2012 ישנם 8 קופות בלבד ו-27 מסלולים.

המשך מגמת איחוד הקופות יקטין את מס' הקופות שוב כחלק ממגמת השקיפות ולצורך מניעת בלבול וצמיחתן של כוכבות תורניות לרגע בתשואות. השלב הראשון חייב את הקופות למזג קופות דומות, אך הותיר לחברות להשאיר קופות דומות בבנקים מתפעלים שונים. כלומר, יכול להיווצר מצב שלחברה מנהלת קיימות שתי קופות דומות כמעט לחלוטין במדיניות ההשקעות שלהן, אך מכיון שכל אחת מהן תופעלה בבנק אחר, הן לא מוזגו ביניהן.

חשוב להבין, כי למרות שחברות הביטוח ובתי השקעות הם אלו שמנהלים את נכסי הקופות מאז רפורמת בכר. לעומת זאת, התפעול של מרבית קופות הגמל עדין מתנהל במערכת הבנקאית.

במקביל, בימים אלה יוצא לפועל השלב השני של המיזוג - חברות הגמל יחויבו למזג קופות דומות גם בבנקים שונים, ולמעשה, להישאר בפועל עם בנק מתפעל אחד בלבד וקופה אחת בכל מדיניות השקעות. על כן, כחלק מתהליך זה, החל מ-01.01.2014 שוב יעלמו חלק מקופות הגמל מהמסכים. יש להדגיש, כי כעקרון לא צריך לחול שום שינוי בתנאי קופת הגמל. יחד עם זאת, כמו תמיד מומלץ לבצע בדיקה של המצב לפני והמצב אחרי.

אז איפה אני מוצא את קופת הגמל שלי?
בימים אלו הגיעו לביתנו מסמכים ארוכים מכל החברות, אשר מפרטים לנו את טבלת המיזוגים הצפויה, והיכן, אם בכלל, תמוזג הקופה שלנו. יש להבחין בין שני סוגי מיזוג, טכני ומלא.

- מיזוג טכני: העברת מתמזגת כמסלול השקעה חדש בקופה הממזגת, כאשר הקופה המתמזגת שומרת על מספר אישור מס הכנסה שלה.

-מיזוג מלא: מיזוג שאינו מיזוג טכני. הקופה מתמזגת לתוך קופה ממזגת ומספר אישור מס הכנסה שלה נמחק.

במיזוג טכני עדיין נוכל לזהות את הקופה שלנו בתור מסלול בקופה אחרת על ידי מספר אישור מס ההכנסה שלה, במיזוג מלא לא נוכל. בנוסף, בהחלט יכול להיווצר מצב שמספר החשבון שלנו ישתנה גם כן בחלק מהמקרים.

יש לזכור כי כחלק מתהליך זה יעלמו מעל מסכי ההשוואה, כמו לדוגמא מאתר הגמל נט, מידע רלוונטי. במידה וננסה להשוות את התשואה של הקופה שלנו לקופה אחרת בשוק הנתונים, התוצאות היו מעוותות ולא נכונות. בסופו של תהליך המיזוג תוצג התשואה של הקופה אליה מיזגו את שאר הקופות.

בסופו של דבר, מומלץ כי כבר היום נוציא את תשואות הקופות שלנו לצורך תיעוד ושמירת הנתונים, במידה ונרצה לבצע שינויים בשנה הבאה. בנוסף, חשוב לפתוח את המסמכים כפי שהתקבלו מהחברות המנהלות בכדי שנדע כיצד והיכן נמצא את הקופה שלנו בשנה הבאה.

**אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ במוצר פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני ו/או המלצה לביצוע פעולותו/ או יעוץ במוצר פיננסי ו /או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות ו /או הקופות המוזכרים לעיל ו/או נמצאים בקשרים עסקים עם החברות המוזכרות.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  תודה על העדכון (ל"ת)
  בנ 03/12/2013 11:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  פק הם ממשיכים לגנוב לנו את הפנסיה
  רובין הוד 03/12/2013 08:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כדי לממן את הוועדים הגדולים השרות הציבורי הפנסיות התקציביות והשחיתות כל שקל אפשרי בכל חור הם נכנסים ולוקחים אנחנו עבדים למשכנתאות ולמס הכנסה ומעם לכל ימי חיינו רק כדי לממן את חגיגות השכר בשרות הציבורי כמו במקומות אחרים בהסטוריה-זה לא יגמר טוב
  סגור
 • 1.
  אני כבר מ 2010 עברתי לIRA ואין לי בעיות כאלו
  אייל 02/12/2013 22:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני עברתי בשנת 2010 לIRA את הקופות והקרנות שלי והכל בשליטתי בבנק בלחיצת כפתור. כל אחד יכול לעשות זאת.יש היום לידעתי מספר חברות שמאפשרות להתנהל בשיטת IRA. ממליץ לכם לקרוא על השיטה. אני לא מבין בהשקעות ולכן נעזר בחברת ייעוץ השקעות אך הכל נתון להחלטתי ולא מספרים לי סיפורים ולא צריך לחכות לדוחות. מי שיכול לפעול לבד גם יכול לבצע .אני לאחר בדיקה העדפתי לעבוד עם יועצי השקעות שנאמנים לי בלבד ובשביל זה אני משלם אך הכל נתון להחלטתי.במקרה אני עובד עם טלביט יועצים פיננסים שהגעתי אליהם במקרה מהמלצת חבר ואכן למדתי מהם רבות אך אני בטוח שיש עוד חברות ייעוץ השקעות שישמחו לשרתכם.הכי חשוב שהסיפורים האלו של הכספים שלי היום פה מחר שם לא משפיעים עלי וגם יכולים לא להשפיע עליכם.ממליץ בחום לקרוא על הנושא ולאחר מכן תחליטו בעצמכם.די נמאס לנו להיות תלויים באחרים בלי לדעת מה קורה עם הכספים הגדולים שצברנו בחיינו ועתידנו תלוי בהם וכולם מרויחים חוץ ממני בעל הכסף. בהצלחה לכם ומקוה שתקרו על הנושא.
  סגור