האטה משמעותית בקצב הגיוסים בקרנות הנאמנות בשבוע החולף

למרות הירידה בגיוסים, נמשכת ההתאוששות בקרנות זה שבוע שני ברציפות. היכן עיקר הגיוסים ואיפה נמשכים הפדיונות? 

 | 
ערימת מטבעות, צילום: Istock
תעשיית קרנות הנאמנות מסכמת את השבוע החולף עם האטה משמעותית בקצב הגיוסים שהסתכם בכ-395 מיליון שקל, מהם 100 מיליון שקל שנכנסו לקרנות הכספיות (בחלוקה שווה לקרנות השקליות והדולריות) ו-295 מיליון שקל לקרנות המסורתיות. למרות הירידה בגיוסים, הקרנות ממשיכות להציג התאוששות זה שבוע שני ברציפות. כך לפי הערכות כלכלני מיטב דש.
בתוך כך, מבחינת סגנון הניהול, בקרנות המסורתיות האקטיביות-המנוהלות נרשם פדיון של כ-130 מיליון שקל לעומת הקרנות הפאסיביות שרשמו יחד גיוס של כ-425 מיליון שקל. בתעשייה הפאסיבית, הקרנות המחקות גייסו כ-205 מיליון שקל בעוד קרנות הסל גייסו כ-220 מיליון שקל.
הנתונים מובאים ברקע למגמה מעורבת שאפיינה את שוק המניות בארה"ב ועליות שערים שהציגו מדדי המניות בארץ, באירופה ובמזרח הרחוק. בסיכום שבועי, מדד S&P500 נותר ללא שינוי, מדד הנאסד"ק רשם ירידה של כ-0.2%, ה-DAX הגרמני עלה בכ-1% והניקיי זינק בכ-2.7%. מדדי ת"א 35 ות"א 125 רשמו תשואה חיובית של עד כ-0.85%. 
עליות שערים נרשמו גם בשוק האג"ח הקונצרני המקומי כאשר מדדי התל-בונד 20,40,60 רשמו השבוע תשואה חיובית של עד 0.4%. בשוק האג"ח הממשלתי המקומי, מדד ממשלתי כללי עלה קלות בכ-0.05%.
אג"ח כללי מובילה את הגיוסים בקרנות האקטיביות
הקטגוריה הגדולה בתעשייה האקטיבית יורדת מעט בקצב הגיוסים אך שומרת על מקומת בראש טבלת הקרנות האקטיביות המגייסות מתחילת החודש, עם גיוס שבועי הנאמד בכ-20 מיליון שקל. מנגד, הקרנות המתמחות באג"ח חברות שפתחו את החודש בגיוסים, רושמות השבוע פדיון בסכום של כ-20 מיליון שקל.
שינוי מגמה נצפה בקרב קרנות אג"ח מדינה שלראשונה מאז תחילת השנה, מציגות גיוס חיובי של כ-35 מיליון שקל. לצד זאת, נרשמה עלייה בקצב הפדיונות של הקרנות האג"חיות השקליות לסכום של כ-105 מיליון שקל.
לאחר שגייסו בשבוע הקודם, קבוצת הקרנות המתמחות במניות בישראל ובחו"ל, כולל הקרנות הגמישות, חוזרות השבוע לפדיונות הנאמדים בכ-20 מיליון שקל. קרנות אג"ח חו"ל שהייתה הקטגוריה היחידה שסיימה את חודש ינואר עם גיוס חיובי, ממשיכה לפדות זה שבוע שלישי ברציפות, סכום הנאמד בכ-45 מיליון שקל. זאת, בעקבות המגמה המתמשכת של היחלשות הדולר אל מול השקל מתחילת שנת 2019.
קרנות הסל מגדילות גיוסים
ברמת התעשייה הפאסיבית, הקטגוריה הגדולה ביותר בתעשייה זו - קרנות המתמחות במניות - מסיימת את השבוע בגיוסים בהיקף של כ-355 מיליון שקל. כמו כן, הקרנות המחקות גייסו כ-115 מיליון שקל וקרנות הסל רשמו גיוסים גבוהים יותר של כ-240 מיליון שקל. בתוך הקטגוריה הזו, בחתך של יעד ההשקעה, היה פער קטן מאוד בין הקרנות שמתמחות במניות בישראל שגייסו כ-170 מיליון שקל לבין הקרנות המתמחות במניות בחו"ל שרשמו גיוסים של כ-185 מיליון שקל.
קרנות אג"ח מדינה נותרו השבוע ללא שינוי כאשר קבוצת קרנות אג"ח כללי שחלקה בתעשייה זו קטן מאוד, פדתה סכום של כ-5 מיליון שקל. מנגד, המומנטום החיובי בקרנות אג"ח חברות נמשך גם בשבוע השלישי של החודש, עם גיוסים של כ-80 מיליון שקל (מחקות וקרנות סל).
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה