צעד אחורה - ההאטה בגיוסים בקרנות הנאמנות בשבוע החולף

הקרנות המנייתיות בולטות לשלילה כאשר קצב הגיוסים בקטגוריה ממשיך להציג נסיגה חדה גם בסיכום השבוע החולף
 | 
אחרי ההסתערות
בשבוע שעבר סיכמו את המחצית הראשונה של השנה עם כסף ענק שזרם לתעשיית קרנות הנאמנות כאשר ברקע העליות החדות ושבירת השיאים שרשמו המדדים המובילים מסביב לעולם במהלך התקופה. עם זאת, כבר בשבוע האחרון של חודש יוני הורגשה האטה משמעותית בקצב הגיוסים, בעיקר בקרנות המנייתיות, מגמה שנמשכת והורגשה היטב גם בסיכום השבוע החולף, כשהתנודתיות הגוברת בשווקים וודאי משחקת תפקיד מרכזי בשינוי המגמה. 
הקרנות המנייתיות המשיכו להציג נסיגה חדה בקצב הגיוסים בשבוע הראשון של חודש יולי עם סכום גיוסים נמוך מאוד של כ-85 מיליון שקל (30 מיליון שקל בקרנות מניות בארץ, 10 מיליון שקל בקרנות הגמישות ו-45 מיליון שקל בקרנות מניות בחו"ל), זאת לאחר שאת החודש החולף סגרה הקטגוריה בגיוס זעום באופן יחסי של כ-185 מיליון שקל בלבד. לשם השוואה, חודש מאי הסתכם בגיוס של כ-1.1 מיליארד שקל באותן הקרנות, כלומר ממוצע גיוסים של מעל 250 מיליון שקל בשבוע. עם זאת, יש לציין כי מאז תחילת השנה גוייס סכום אסטרונומי של כ-4.4 מיליארד שקל בקרנות המנייתיות הרבה מעבר ל-2.5 מיליארד שקל שהוזרם במהלך כל שנת 2016. 
גם בגזרת אג"ח כללי, בדגש על קרנות מעורבות עם חשיפה מנייתית, שהייתה שער הכניסה של הציבור נרשמה האטה חריפה כאשר קצב הגיוסים צנח בשבוע הראשון של החודש ל-270 מיליון שקל בלבד, נמוך בהרבה מ-675 מיליון שקל שגוייס בשבוע הראשון של חודש יוני. עם זאת, הקטגוריה ממשיכה לעמוד בראש טבלת הקרנות המגייסות גם השבוע. נציין כי בסיכום המחצית הראשונה של השנה רשמה קטגוריה זו גיוסים של 11.6 מיליארד שקל.
נסיגה נוספת נרשמה גם באגרות החוב הקונצרניות והממשלתיות וזאת למרות המגמה החיובית שנרשמה במדדים. בתוך כך, מדדי התל-בונד 20,40,60 רשמו תשואה חיובית של עד 0.3% אך כאמור קרנות אג"ח קונצרני רשמו לראשונה מתחילת השנה פדיונות, הנאמדים בסכום של כ-40 מיליון שקל כאשר כ-130 מיליון שקל נפדו מהקרנות המחקות וכ-90 מיליון שקל גויסו לקרנות המנוהלות.
כמו כן, מדד ממשלתי כללי רשם מתחילת החודש עלייה זניחה, מה שהוביל את קרנות אג"ח מדינה לגייס גם בפתיחת החודש סכום הנאמד בכ-70 מיליון שקל, נמוך מזה שגוייס בשבוע קודם לכן. למרות זאת, מתחילת השנה הן עדיין קבוצת הקרנות הפודה ביותר מבין הקרנות המסורתיות.
פדיונות באפיק השקלי – הקרנות הכספיות רשמו ירידה בקצב הפדיונות משבוע קודם: כ-65 מיליון ₪. הקרנות השקליות רשמו בשבוע החולף פדיונות של כ-30 מיליון ₪, 15 מיליון ₪ מתוכם בקרנות המחקות. קרנות אג"ח חו"ל רושמות פדיון של כ-20 מיליון ₪, כאשר כל הסכום נפדה מהקרנות המנוהלות.
תעשיית קרנות הנאמנות כולה רשמה מאז תחילת החודש גיוסים של כ-275 מיליון שקל, הנחלקים לפדיונות של כ-65 מיליון שקל בקרנות הכספיות, יציאה של כ-145 מיליון שקל מהקרנות המחקות, ולגיוסים של כ-485 מיליון שקל בקרנות  המנוהלות. כך, עפ"י אומדנים והערכות שבוצעו ע"י כלכלני מיטב דש.
נציין כי בסיכום השבוע החולף ירד המעו"ף 0.35% ומנגד מדד ת"א 90 עלה 1.1%. מדד ה-SME60 המשיך במגמה השלילית ואיבד עוד 1.25%. מדד הגז-נפט זינק 4% בשבוע החולף. בחו"ל, מדד ה-S&P500 רשם השבוע עלייה מזערית של 0.06% והדאקס הגרמני עלה 0.5%.
 
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה