מכה כואבת: המקום בבורסה שבו הציבור ספג תיקון חריף - אבל ממשיך להזרים כסף

תזוזת הכספים, והתשואות שרואים שם. הנה המקום שבו ספג הציבור מהלך ירידות מהיר וחריף
 |  (3)
בבורסה בת"א
הציבור לא נרתע. המשקיעים בקרנות הנאמנות המנייתיות ספגו בשבועות האחרונים מכה כואבת, בעיקר בשל הירידות החדות במניות השורה השלישית בבורסה בת"א. בזמן שמדד המעו"ף דווקא מצליח להראות להציג מומנטום חיובי בהובלת מניות התרופות החבוטות, מדד ת"א 90 נחתך בחודש האחרון בכ-6% (משיא של עשור) ומדד ה-SME60 איבד 5%.
כאמור, הדבר בא לידי ביטוי בתשואות קרנות הנאמנות המנייתיות. לפי חישוב Bizportal, קרנות הנאמנות המנייתיות (בניטרול הקרנות שמשקיעות רק במדד ת"א 35) רשמו החודש תשואה שלילית של 2.5% כאשר בחלק מהקרנות הירידה החודשית הגיעה עד כמעט 5%. מדובר ללא ספק במכה כואבת למחזיקים בקרנות הללו.
אבל כאמור הציבור לא נרתע. לפי מידע שנתקבל ממיטב-דש, אחרי שבוע אחד נדיר של פדיונות (25 מיליון שקלים) חזרו בשבוע החולף קרנות הנאמנות שמשקיעות במניות לגייס כסף מהציבור. 140 מיליון שקלים גויסו בקרנות המנייתיות בשבוע החולף הנחלקים לגיוסים של כ-105 מיליון שקל בקרנות מניות בארץ, כ-30 מיליון שקל בקרנות הגמישות וכ-5 מיליון שקל בקרנות מניות בחו"ל. נציין כי מתחילת השנה מציגות הקרנות המנייתיות (בניטרול אלו המתמקדות בת"א 35) תשואה מרשימה של 8.6%, וזה הדבר שמשך (ועדיין מושך) את הציבור להזרים מעל 4 מיליארד שקלים לקרנות הללו השנה (קצב שיא של שנים ארוכות).  
שער הכניסה של הציבור לבורסה ממשיך להיות קרנות אג"ח כללי, בדגש על קרנות מעורבות עם חשיפה מנייתית כגון קרנות 10/90, 20/80. קרנות אלה המשיכו לשמור על יציבות ועל המקום הראשון בגיוסים מתחילת 2017. בסיכום השבוע החולף גייסו אותן קרנות סכום של 280 מיליון שקל, זהה לזה שגוייס שבוע קודם לכן. מתחילת החודש, קרנות אג"ח כללי גייסו כ-1.175 מיליארד שקל.
חולשה קלה נרשמה בגזרת אגרות החוב הקונצרניות שסיכמו את השבוע הקודם במגמה שלילית קלה. מדדי התל-בונד 20,40,60 רשמו תשואה שלילית מזערית של עד 0.05%. בעקבות המגמה השלילית, קרנות אג"ח קונצרני רשמו ירידה קלה בקצב הגיוסים משבוע שעבר (90 מיליון שקל) לסכום של כ-75 מיליון שקל. מתחילת החודש, קרנות אג"ח קונצרני גייסו כ-270 מיליון שקל.
אגרות החוב הממשלתיות המשיכו במומנטום החיובי של השבועות האחרונים כאשר רשמו גיוסים בסכום הנאמד בכ-45 מיליון שקל (זהה לסכום שגוייס בשבוע קודם לכן). מתחילת החודש קרנות אג"ח מדינה רשמו גיוסים של כ-145 מיליון שקל, מה שעדיין לא משנה את היותן קבוצת הקרנות הפודה ביותר מתחילת השנה מבין הקרנות המסורתיות (בנטרול הכספיות).
בתוך כך, תעשיית קרנות הנאמנות כולה רשמה בשבוע החולף גיוסים של כ-485 מיליון שקל, המתחלקים לגיוסים של כ-20 מיליון שקל בקרנות הכספיות, כ-480 מיליון שקל בקרנות המנוהלות, ולפדיון של 15 מיליון שקל בקרנות המחקות. כך, עפ"י אומדנים והערכות שבוצעו ע"י כלכלני מיטב דש.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  איך זה ייתכן ???????
  חוני המעגל 26/06/2017 10:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הרי הגורו גורביץ' אומר את ההיפך בתחזיות שלו(קראו במאמר למעלה) מישהו כאן משקר וגוזל רווחים מהמשקיעים , לא בסדר .
  סגור
 • 2.
  בנק ישראל אשם בבועה.
  אחד העם 26/06/2017 07:53
  הגב לתגובה זו
  2 0
  במקום לשמור על יציבות האינפלציה התחיל לשחק עם מטח והוריד את הריבית ללא שום הצדקה ראשי הבנק צריכים ללכת הביתה . צריך לבטל את המוסד המיותר הזה ויפה שעה אחת קודם.
  סגור
 • 1.
  להערכתי הקטנה
  מבין טיפה 26/06/2017 00:21
  הגב לתגובה זו
  1 4
  הכלכלה הישראלית לא מודעת לעצמה,וכך גם רוב הגורמים הקובעים והמשפיעים.אין על מי לסמוך,והציבור העשוק עוסק בהישרדות. גם לבעלי ממון, שהם רוב המשקיעים בשוק ההון צפויה קטסטרופה. הכלכלה פה במצב חמור וכולם סובלים ואו יסבלו מההפקרות בתחום.
  סגור