העצבנות בשווקים נותנת אותותייה: קצב הגיוסים בשבוע החולף ירד משמעותית

הציבור מוריד הילוך וקרנות הנאמנות רושמות ירידה ניכרת בסך הגיוסים בשבוע החולף - ואיזה קרן ירדה במעל ל-50% בקצב הגיוסים?
 |  (1)
תעשיית קרנות הנאמנות
שבוע המסחר החולף נחתם בירידות שערים במדדים המובילים מסביב לעולם ברקע לרצף הסתבכויות של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. הדרמה הגדולה נרשמה ביום רביעי האחרון כאשר דווח כי טראמפ ביקש מראש ה-FBI לשעבר, ג'ימס קומי, להניח לחקירה שניהל בעניינו של היועץ לבטחון לאומי דאז, מייקל פלין.
בתוך כך, באותו היום נרשמה תנודה חדה מטה בשווקים, דבר שגרר את המדדים המובילים לרשום תשואה שלילית בסיכום השבוע החולף, כאשר ה-S&P500 נחלש בשיעור של 0.4%, הדאקס ירד ב-1% והקאק איבד 1.6%. בזירה המקומית, מדד המעו"ף הושפע גם הוא מההשלכות הפוליטיות בארה"ב ונחלש בסיכום השבוע בכ-0.7%.
התנודתיות נתנה את אותותייה גם בתעשיית קרנות הנאמנות שרשמה ירידה משמעותית בקצב הגיוסים, זאת לאחר פתיחה חיובית בתחילת החודש הנוכחי כאשר רק בשבעת ימי המסחר הראשונים של מאי רשמה תעשיית הקרנות גיוס נאה במיוחד של 1.2 מיליארד שקל. כאמור, קרנות הנאמנות רשמו בשבוע החולף גיוסים של כ-305 מיליון שקל בלבד, המתחלקים לפדיונות של כ-155 מיליון שקל בקרנות הכספיות, כ-15 מיליון שקל בקרנות המחקות, ולגיוס של 475 מיליון שקל בקרנות המנוהלות. כך, עפ"י אומדנים והערכות שבוצעו ע"י כלכלני מיטב דש. עם זאת, עד כה גוייסו כ-1.5 מיליארד שקל בקרנות הנאמנות, בהשוואה לגיוס של 1.7 מיליארד שקל בכל מהלך החודש החולף וגיוס נמוך עוד יותר של 1.65 מיליארד שקל בכל חודש מארס.
הקטגוריה שרשמה את אחת הירידות המשמעותיות הינה קרנות אג"ח כללי, בדגש על קרנות מעורבות עם חשיפה מנייתית כגון קרנות 10/90, 20/80, שאמנם רשמה גיוס גבוה של כ-460 מיליון שקל, אך עדיין הציגה ירידה של מעל ל-50% לעומת השבוע הראשון של החודש, אז גייסו קרנות אג"ח כללי סך של 990 מיליון שקל. מתחילת החודש, קרנות אג"ח כללי גייסו כ-1.46 מיליארד שקל, מה שמקנה להן את המקום הראשון בגיוסים מתחילת 2017, ובהפרש ניכר מהקבוצה השנייה, זו של הקרנות המנייתייות. 
נראה כי הציבור לא נותר אדיש למגמה השלילית בשוקי המניות ולהתפתחויות המטרידות מעבר לים כאשר הקרנות המנייתיות גייסו השבוע סכום צנוע של כ-140 מיליון שקל, המתחלקים לגיוסים של כ-95 מיליון שקל בקרנות מניות בארץ, כ-25 מיליון שקל בקרנות הגמישות וכ- 20 מיליון שקל קרנות מניות בחו"ל. לשם השוואה, בשבעת ימי המסחר הראשונים לחודש גייסו הקרנות המנייתיות כ-570 מיליון שקל, פי 4 מהסכום שגויס בשבוע החולף. בתוך כך, סכום הגיוס שנרשם עד כה בקרנות המנייתיות גבוה מהסכום שנרשם בכל חודש אפריל (כ-500 מיליון שקל) אך עדיין נמוך מהסכום שגוייס במהלך חודש מארס (כ-766 מיליון שקל).
בגזרת אגרות החוב הקונצרניות, המדדים סיכמו את השבוע במגמה מעורבת כאשר מדד תל-בונד 40 ותל-בונד 60 רשמו תשואה חיובית של עד כ-0.35% בעוד מדד תל-בונד 20 ירד בשיעור של 0.12%. בעקבות המגמה המעורבת, קרנות אג"ח קונצרני רשמו ירידה בקצב הגיוסים משבוע קודם, לסכום של כ-120 מיליון שקל בלבד, זאת לעומת סכום גבוה פי שתיים בשבוע קודם לכן. מתחילת החודש, קרנות אג"ח קונצרני גייסו כ-365 מיליון שקל. בחודש מאי גייסו אגרות החוב הקונצרניות סכום מצטבר של כ-485 מיליון שקל, גבוה מסך הגיוסים בכל חודש אפריל שעמד על כ-390 מיליון שקל.
בניגוד למגמה השלילית, דווקא אגרות החוב הממשלתיות סגרו במגמה חיובית: נהירה לבטחון הביאה את מדד ממשלתי כללי לרשום בשבוע החולף עלייה של 0.65% כאשר קצב הפדיונות בקרנות אג"ח מדינה המשיך לרדת גם בשבוע החולף והגיע לרמתו הנמוכה ביותר מתחילת השנה, לסכום הנאמד בכ-70 מיליון שקל בלבד. מתחילת החודש, קרנות אג"ח מדינה רשמו פדיון של כ-225 מיליון שקל, והן ממשיכות להיות קבוצת הקרנות הפודה ביותר מתחילת השנה מבין הקרנות המסורתיות.
פדיונות באפיק השקלי – הקרנות הכספיות רשמו ירידה קלה בקצב הפדיונות משבוע שעבר שעמד על 180 מיליון שקל לכ-155 מיליון שקל. גם בגזרת הקרנות השקליות נרשמה ירידה בפדיונות בהשוואה לשבוע קודם לכן, כאשר אלה הסתכמו בכ-120 מיליון שקל.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  עד עכשיו מגייסים יפה (ל"ת)
  יוני 21/05/2017 14:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור