פתיחת חודש ברגל ימין: הציבור מפגין עוצמה עם עלייה בקצב הגיוסים בקרנות המסורתיות והמנייתיות

תנופת הגיוסים מתחילת השנה נמשכת גם לתוך חודש מרץ שפותח את השבוע הראשון עם עם גיוסים מרשימים. איזה קטגוריה מובילה בגיוסים מתחילת השנה?
 | 
זרימת הכסף
את שבעת ימי המסחר מתחילת החודש הנוכחי חתמו המדדים המובילים בת"א בתשואות חיוביות כאשר המעו"ף רשם עלייה של 1.14%, בדומה למדדי ת"א 90 ו-125 שהוסיפו 1.95% ו-1.25% בהתאמה. גם מעבר לים נרשמה מגמה זהה, אמנם בשיעורים צנועים יותר, כאשר מדד ה-S&P500 הוסיף כ-0.4%, הדאו ג'ונס התחזק ב-0.44% והנאסד"ק רשם עלייה של 0.6% מתחילת החודש הנוכחי. 
עם זאת, המדדים בבורסה המקומית עדיין נותרים עם תשואות מעורבות מתחילת השנה כאשר מדד המעו"ף (ת"א 35 החדש) רשם תשואה שלילית עד כה של כ-2.1% בעיקר בשל הסנטימנט השלילי במניות הפארמה. בצד החיובי, מדד ת"א 90 התחזק בשיעור חד של 9%. בתוך כך, הציבור מצידו ממשיך להזרים כסף לבורסה דרך תעשיית הקרנות.
בדומה למגמה שנרשמה במדדי הבורסה מתחילת החודש הנוכחי, גם תעשיית קרנות הנאמנות פתחה ברגל ימין כאשר הקרנות המסורתיות (בנטרול הכספיות) רשמו עלייה בקצב הגיוסים שהסתכמו בכ-725 מיליון שקל המתחלקים לגיוס של 770 מיליון שקל בקרנות המנוהלות ומנגד פדיונות של 45 מיליון שקל בקרנות המחקות, כך ע"פ אומדנים והערכות שבוצעו ע"י כלכלני מיטב דש.
החשיפה העיקרית לשוק מגיעה בעיקר באמצעות קרנות האג"ח כללי, בדגש על קרנות מעורבות עם חשיפה מנייתית כגון קרנות 10/90 ו-20/80, שרשמו מתחילת החודש גיוסים של כ-775 מיליון שקל ומתחילת השנה סכום מרשים של כ-5.2 מיליארד שקל, המקנה להן את הקטגוריה המגייסת ביותר, בהפרש ניכר מהקבוצה השנייה, זו של הקרנות המנייתיות שרשמה מתחילת החודש הנוכחי גיוס של כ-360 מיליון שקל. 
בתוך כך, הקרנות המנייתיות גייסו מתחילת החודש כ-360 מיליון שקל הנחלקים לגיוסים של כ-195 מיליון שקל בקרנות מניות בארץ, כ-85 מיליון שקל בקרנות הגמישות וכ-80 מיליון שקל בקרנות מניות בחו"ל. מדובר בזינוק חד בגיוסים בקטגוריה זו, כאשר בשבוע קודם לכן גייסו הקרנות המנייתיות סכום זעום של כ-76 מיליון שקל בלבד. מתחילת השנה רכש הציבור קרנות מנייתיות בסכום נאה של כ-2.1 מיליארד שקל, מה שמעיד על העוצמה שמפגין הציבור דרך אפיק זה.
קטגוריה נוספת שרשמה עלייה בגיוסים ביחס לשבוע האחרון של חודש פברואר היא אגרות החוב הקונצרניות שלמרות שסיכמו את השבוע הקודם במגמה שלילית כאשר מדדי התל-בונד 20,40,60 רשמו ירידות של עד 0.25%, קרנות אג"ח קונצרני דווקא רשמו עלייה בקצב הגיוסים מהשבוע האחרון של חודש פברואר שעמד על כ-115 מיליון שקל לסכום של כ-285 מיליון שקל.
מנגד, ברקע לירידה של 0.45% במדד ממשלתי כללי בשבוע החולף, קצב הפדיונות בקרנות אג"ח מדינה עלה מהשבוע הקודם (166 מיליון שקל) ונאמד בכ-400 מיליון שקל כאשר כ-110 מיליון שקל מתוכם בקרנות המחקות, והן ממשיכות להיות קבוצת הקרנות הפודה ביותר מבין הקרנות המסורתיות. נציין כי גם קרנות אג"ח חו"ל רושמות פדיון של כ-120 מיליון שקל, כאשר כ-15 מיליון שקל מתוכם נפדו מהקרנות המחקות.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה