ברוכים הבאים לאתר החדש של
רצינו להראות לכם מה חדש
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תוכלו להירשם לאתר, לנהלאזור אישי
ולהגדיר ניירות למעקב
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו את כל המדורים בתחום
שוק ההוןבמקום אחד
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את כל הנתונים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
כל הנתונים והכתבות
במדורהמטבעות הדיגיטליים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
בואו לצפות
בתוכניות החדשות שלנו
להמשך הדרכה מעבר לאתר
נתוני אג“ח
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גרפים אינטראקטיביים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תצוגת נתוני מט“ח חדשה
להמשך הדרכה מעבר לאתר
מניות ארביטראז‘
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את הקרנות
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גלישה נעימה
מערכת
להמשך הדרכה מעבר לאתר

חברת דירוג האשראי הבינלאומית Moody's אישררה את דירוג האשראי של ישראל ברמה של A1 עם תחזית יציבה

יאיר לפיד: "הבעת אמון של חברת הדירוג בתוכנית הכלכלית ובתקציב החדש"; מיכל עבאדי-בויאנג'ו: "הירידה ביחס החוב-תוצר הכרחית"
יאיר לפיד, צילום: Getty images Israel
חברת דירוג האשראי הבינלאומית Moody's אישררה היום את דירוג האשראי של ישראל והותירה אותו על כנו ברמה של A1 עם תחזית יציבה. אישרור הדירוג מפורסם בהמשך לביקור השנתי שערכו נציגי החברה בישראל לפני כחודש ובמהלכו נפגשו עם שר האוצר, ובכירים נוספים במגזר הציבורי והעסקי. מדובר באשרור דירוג ראשון מאז העלתה מודיס את דירוג המדינה ל-A1 באפריל 2008.

לדברי שר האוצר, יאיר לפיד, "מדובר באישור נוסף של חברת דירוג האשראי ליכולת העמידה של המשק הישראלי בפני זעזועים ולדינמיות המאפשרת לו להמשיך ולצמוח הן לנוכח ירידה בביקושים העולמיים ותוך עמידה מול איומים ביטחוניים מחוץ".

בהודעתם מציינים נציגי מודיס כי דירוג האשראי של ישראל, A1 עם תחזית יציבה, נובע מהחוזק הכלכלי והאיתנות הפיננסית שמאפיינת את הכלכלה הישראלית וכן מהחשבונות החיצוניים החזקים של המדינה. בנוסף, אשרור הדירוג נובע מהירידה המתמשכת ביחס החוב הציבורי לתוצר, העומד בניגוד בולט למגמה במדינות מפותחות רבות אחרות.

עם זאת, השיפור הואט במידה ניכרת מאז תחילתו של המשבר הפיננסי העולמי ומודיס מציינים כי היו עדים לתיקונים חוזרים ונשנים כלפי מעלה של יעדי הגרעון הממשלתיים. עוד ציינה החברה לטובה את מקורות המימון העמוקים של הממשלה הן בשוק המקומי והן בשווקים הגלובליים.

האתגרים המרכזיים העומדים בפני המשק הישראלי לפי מודיס הינם סיכונים גיאו-פוליטיים ובראשם האיום האיראני וכן מגמות דמוגרפיות אשר בטווח הבינוני-ארוך מראות גידול של קבוצות באוכלוסייה אשר מתאפיינות בהשתתפות נמוכה בכוח העבודה. בהקשר זה, מציינים האנליסטים של מודיס לטובה את התחדשות המו"מ עם הפלסטינים ואת הרפורמות בנושא הגיוס לצה"ל ומענקי הרווחה אשר מעודדות הצטרפות של אוכלוסיות חלשות לכוח העבודה. בנוסף מציינת חברת הדירוג את סקטור ההיי-טק הישראלי ואת הפקת הגז הטבעי אשר החלה ב-2013 כמנועי צמיחה חזקים, חשובים וברי קיימא במשק הישראלי.

בדו"ח ניתן דגש מיוחד לשמירה על משמעת פיסקלית ולחשיבות העמידה ביעדי הגרעון שהציבה לעצמה הממשלה וכן להמשך המחויבות להמשך הורדת יחס חוב-תוצר.

בהודעתה מציינת מודיס כי שיפור ניכר במצב הגיאופוליטי והמשך הורדה משמעותית ביחס חוב תוצר עשויים להביא להעלאת דירוג בעוד הידרדרות במצב הגיאופוליטי ועצירת המגמה של הורדת יחס חוב תוצר עלולים לפגוע בדירוג המדינה.

לדברי החשבת הכללית, גב' מיכל עבאדי-בויאנג'ו, "כפי שמצוין בדו"ח, מגמת הירידה שחלה בשנים האחרונות ביחס חוב-תוצר ומדיניות ניהול חוב אחראית ומקצועית אשר מתבצעת ע"י יחידת החוב בחטיבת המימון באגף החשב הכללי, הכרחיות לצורך שמירה על דירוג האשראי הגבוה של מדינת ישראל".
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  צפו לתיקון אלים למעלה בשבוע הבא בנקים יתקנו הכל (ל"ת)
  בורסה 15/08/2013 18:15
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  פי שמצוין בדו"ח, מגמת הירידה שחלה בשנים האחרונות ביחס ח
  לפיד, תלמד לקרוא 15/08/2013 17:55
  הגב לתגובה זו
  1 0
  פי שמצוין בדו"ח, מגמת הירידה שחלה בשנים האחרונות ביחס חוב-תוצר ומדיניות ניהול חוב אחראית ומקצועית אשר מתבצעת ע"י יחידת החוב בחטיבת המימון באגף החשב הכללי, הכרחיות לצורך שמירה על דירוג האשראי הגבוה של מדינת ישראל"
  סגור
 • 1.
  חחחחח לפיד פשוט סתום (ל"ת)
  טומי 15/08/2013 17:33
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור