רשות החשמל: "כל צרכן ישראלי יוכל להפוך ליצרן חשמל פרטי"

מליאת רשות החשמל אישרה את הסדר "מונה נטו" המאפשר לכל אזרח לעשות שימוש במתקן ייצור פרטי מאנרגיה מתחדשת
 | 
חשמל, צילום: Getty images Israel
ברקע לזינוק הצפוי בתעריפי החשמל בחודש אפריל ב-10%, רשות החשמל אישרה את הסדר "מונה- נטו". ההסדר צפוי להוות אלטרנטיבה לייצור חשמל בחברת החשמל ולהוזיל את העלויות.

ההסדר החדש מאפשר לכל צרכן בעל מונה תעו"ז (תעריף לפי עומס המערכת וזמן צריכה) לייצר חשמל באנרגיה מתחדשת בחצר ביתו, באמצעות קולטני שמש, ובכך להפחית את צריכת החשמל מרשת החשמל בשעות בהם הוא מייצר חשמל בשיעורים הנמוכים מצריכתו.

ההסדר עובד כך: כאשר מתקן האנרגיה המתחדשת מייצר חשמל מעבר לצריכה המקומית של הצרכן, רשות החשמל תעניק זיכוי בהתאם לכמות ולשעות בהם הוא מעביר את האנרגיה לרשת. בסוף כל תקופת חשבון יבוצע קיזוז בין הקרדיט שצבר הצרכן לבין החיוב בחשבון החשמל בגין הצריכה העודפת שלו. במידה ולאחר הקיזוז נותר הפרש חיובי - הצרכן לא יזכה לזיכוי כספי, אך הקרדיט יישמר לתקופת החשבון הבאה.

רשות החשמל מסרה כי "מטרת ההסדר היא לאפשר הקמתם של מתקני אנרגיה מתחדשת לצריכה עצמית שתועלתן גבוהה מעלותן". נציין כי ההסדר פוטר את הצרכן מהתהליך הביוקרטי להתקנת מערכת סולארית, ומתאים הן לצרכנים ביתיים והן לצרכנים גדולים במשק. בכך מצטרפת ישראל לעשרות מדינות בארה"ב ואירופה שבופכות את האנרגיה המתחדשת לכלי זמין ושימושי עבור צרכן החשמל הפרטי.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה