לאחר העלאת הריבית - האם נראה זינוק במחירי הדירות?

עד כמה נכונות האזהרות מפני התפרצות ביקושים, כיצד ישפיעו הבחירות על תוכנית מחיר למשתכן והאם אכן יש מחסור בדירות?

 |  (52)
לאחרונה מושמעות אזהרות מ"התפרצות ביקושים שתביא לזינוק מחירים", כמו שקרה אחרי ביטול חוק מע"מ אפס בסוף 2014. נשמע הגיוני, חוץ מפרט אחד קטן: לא היה שום זינוק במחירים אחרי מע"מ אפס. מדד מחירי הדירות של הלמ"ס מציג מגמה של מחירים עולים בקצב אחיד במשך כחמש שנים, כאשר האירוע המדובר התרחש באמצע. לאחר נפילת הממשלה לא היה זינוק בקצב עליית המחירים, אלא פשוט חזרה למגמה שהיתה גם קודם.
עם חזרת הרוכשים לשוק אכן היה זינוק בקצב המכירות, אך לא זינוק במחירים. ככל הנראה, בזמן שהצעירים הפסיקו לרכוש משפרי הדיור לא הצליחו למכור, ונצברו אצלם דירות למכירה. במקביל, גם מלאי הדירות למכירה אצל הקבלנים גדל מכ-22,000 ל-27,000 דירות. בעצם הקיפאון יצר ביקוש כבוש והיצע כבוש בכמויות זהות.
 
מה צפוי בעתיד? 
כדי להעריך אם המחירים יעלו, נתבונן במאזן הכוחות: בהשוואה ל-2014 ההיצע הכבוש גדול משמעותית היום: משפרי דיור רבים "תקועים" שנה ויותר מבלי שמכרו, והתאחדות בוני הארץ העריכה ביולי, בסקירת פנימית, שמלאי הדירות למכירה אצלה זינק ב-13 אלף בשנתיים (מ-27,000 ל-40,000). יש להדגיש שהכוונה למלאי הכולל: המלאי ביוזמה פרטית שעליו מדווח הלמ"ס, ובנוסף המלאי ביוזמה ציבורית. כמו כן נכתב שבתוך שנה נצברו אצלם 8,600 היתרי בניה שטרם הפכו להתחלות בניה. 
מנגד, להערכת הביקוש הכבוש, אפשר להשתמש בסקירת האוצר כדי לראות כמה דירות (חדשות) קנו הצעירים בשוק החופשי: בשלוש השנים שלפני תחילת המכירות במחיר למשתכן, נרכשו כ-2,550 דירות ברבעון ממוצע, ומאז המספר ירד לכ-2,300 דירות. ההפרש של 250 דירות לרבעון או 2,750 במצטבר, נובע כביכול מצעירים שמסוגלים לקנות בשוק חופשי והיו עושים זאת אם לא היתה להם אלטרנטיבה.
החשש הוא שהם ממתינים על הגדר (לזכיה בהגרלה או לבחירת דירה) ועשויים להתאכזב ולחזור לשוק החופשי. עם זאת, 2,750 זוהי ההערכה המירבית, מפני שבפועל חלק מהם כן הספיק לרכוש דירה במסגרת מחיר למשתכן , כך שהוא אינו מהווה יותר ביקוש כבוש.
נראה שההיצע הכבוש גדול כמעט פי עשר, עם כ-25,600 דירות והיתרים שהצטברו. אפילו אם נחשיב בביקוש הכבוש גם כמה אלפי דירות חדשות, שמשפרי דיור צפויים לקנות מהקבלנים ברגע שיצליחו למכור את הדירה הישנה - עדיין ההיצע שהצטבר גדול פי כמה.
 
נתון הקריטי שנשכח
אחד הגורמים העיקריים לביקושים הגבוהים בסוף 2014, התרחש דווקא ברקע: בזמן ההמתנה למע"מ אפס, בנק ישראל הפחית ריבית פעמיים, ופעם שלישית בתחילת 2015. במקביל, הריביות הקבועות במשכנתא ירדו לשפל כל הזמנים. העליה בביקושים במצב כזה מתבקשת מאליה, מכיוון שהורדות ריבית תמיד מגבירות את הביקוש לנדל"ן. עם זאת, המצב היום שונה לחלוטין ואף הפוך, מפני שבשנים הקרובות צפויה דווקא עליה בריבית. 
 
האם אחרי הבחירות "מחיר למשתכן" תבוטל והביקושים יתפרצו?
כנראה שלא. ראשית, הקבלנים טענו ובצדק, שקרקעות מדינה רבות שווקו כשהן "לא בשלות". אם כך, שלב ההגרלות ובחירת הדירות עליהן יגיע הרבה אחרי הבחירות, ובינתיים תימשך ההשפעה על השוק.
שנית, בין אם שר האוצר יהיה כחלון, לפיד או אחר - סביר שתהיה תוכנית דיור מוזל כלשהי, מפני שכל פוליטיקאי מבין שביטול הטבה פופוליסטית של מאות אלפי שקלים יביא לכעס רב מצד הזוגות הצעירים והוריהם.
שלישית, פשוט נשארו פחות רוכשים עתידיים, משום ששיעור משקי הבית "ללא בעלות על דירה" דווקא הלך וירד מאז 2008 (מ-29.6% ל-27.4%). רביעית, גם לאחר הירידה האחרונה בהתחלות הבניה, מספר הדירות בבניה פעילה עדיין גבוה בהרבה מאשר בתקופת מע"מ אפס (115 אלף לעומת 96 אלף).
חמישית, בשנת 2017 לבדה, הקבלנים רכשו מהמדינה קרקעות בהיקף זהה למה שרכשו בשנים 2007, 2008 ו-2009 יחדיו. דבר זה מעיד על גידול מתקרב בהיקף הבניה (היזמים מחויבים בחוזה מול המדינה שלא להחזיק קרקע מדינה בלי לבנות).
האם יש מחסור בדירות שמונע כל אפשרות של ירידת מחירים?
בדו"ח סיכום 2016 כתב בנק ישראל: "אין סימנים למחסור בדירות למגורים", כי "לא גדל הנתח שההוצאה על דיור תופסת בהכנסה". פירוש הדבר שלמרות מאות כותרות על מצוקת הדיור ומצוקת השוכרים, הציבור לא נאלץ לשלם חלק גדל והולך מהמשכורת שלו על שכר דירה. ההתמקדות של בנק ישראל בהוצאות הדיור (שכירות) ולא במחירי הנכסים, מאפשר לנטרל את השפעת הביקושים לרכישת דירה שניה ושלישית ממשפחות שצרכי הדיור שלהן כבר מולאו מזמן.
כך מתברר פתאום שלמרות הטענות על בירוקרטיה, ריבוי טבעי ומחסור בקרקע - כלל לא נוצר מחסור בדירות בישראל. מכאן גם אפשר להסיק ש-46 אלף סיומי הבניה שנרשמו בשנת 2016, ואף פחות מזה בשנים שלפניה - הצליחו לספק את כל צרכי המגורים בישראל.  
האם 46 אלף דירות בשנה זה באמת מספיק? 
מי שבחן את הפעם הקודמת שבה המחירים ירדו בישראל אינו מופתע מהמספר. הרי בשנים 2001-2008 בנו כ-31 אלף דירות בשנה בלבד, ולמרות זאת רכישת דירה בישראל רק הלכה ונעשתה קלה יותר. אם זכרתם שהמחיר בשקלים לא ממש ירד בתקופה ההיא זכרתם נכון, אך כשבודקים כמה משכורות נאלצו הצעירים לשלם כדי לרכוש דירה, מסתבר שהמספר צנח בעשרות אחוזים. למען האמת, אם נבדוק את כל תקופת הירידות, נראה שבין ינואר 99 לינואר 2008 התרחשה צלילה של 39% במספר המשכורות שדירה שווה.
 
לסיכום, בשנתיים האחרונות חל שינוי מגמה, מפני שמספר המשכורות הדרושות לרכישת דירה הפסיק לעלות ואף ירד מהשיא ב-6% (כמעט עשר משכורות). מניסיון העבר, היקף הבניה כיום מספיק גבוה כדי לאפשר ירידה משמעותית ביוקר הדירות לאורך זמן. למרות הירידה בבנייה שדווחה בפריפריה, במחוז ת"א (תל אביב רבתי) היתרי הבניה ניתנים בקצב הולך וגובר, עד אשר ברבעון האחרון כבר ניתנו 3,700 היתרים -  יותר מאשר בשנת 2003 כולה.
בשוק החופשי, בהתחשב בכמות ה"היצע הכבוש" שכבר הצטבר - לא סביר שנראה זינוק מחירים, ובהתחשב בכך שהריבית צפויה לעלות גם זינוק בקצב המכירות אינו צפוי הפעם.
הכותב הוא מהנדס מכונות בהשכלתו, ואינו עוסק בנדל"ן. הרעיונות בטור משקפים את דעת הכותב, ולא בהכרח את דעת המערכת
תגובות לכתבה(52):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 27.
  לא להאמין הכותב מהנדס מכונות בהשכלתו
  בליליוס 11/01/2019 16:33
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אין לו מושג בנדל"ן
  סגור
 • 26.
  על מי אתה עובד,ש לא היה שום זינוק במחירים אחרי מע"מ אפס
  על מי אתה עובד 08/01/2019 00:17
  הגב לתגובה זו
  0 1
  על מי אתה עובד,ש לא היה שום זינוק במחירים אחרי מע"מ אפס
  סגור
 • תוך דקה תמצא גרפים של מחירי הדירות- ואין שום זינוק... (ל"ת)
  קבלנים צחקו עלינו 28/01/2019 12:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 25.
  חשבתי שאין דירות ופתאום הבנתי למה הקבלנים מפחדים לבנות!
  יובל 02/01/2019 03:19
  הגב לתגובה זו
  3 0
  כל החברים שלנו כולל ההורים אמרו לנו שאין דירות, והקבלנים גם בכל מקום אפשרי מספרים שהביקושים יחזרו בגדול והמחירים יטוסו. זה בדיבורים אבל במעשים הם מתנהגים הפוך! לא הבנתי הרי כל בעל עסק כשהוא צופה התרחבות של הביקוש ישר רץ להרחיב גם את העסק ופה זה הפוך הקבלנים דווקא עוצרים בניה ואפילו לא משתמשים בהיתרים שכבר קיבלו! עכשיו נפל לי האסימון. העניין הוא שכמעט בשום מקום לא מדברים על המלאי שהקבלנים צברו ועל החששות שלהם איך יצליחו למכור! בכל הכתבות חוזרים על הסיפור שהיה עם מעמ אפס ויאיר לפיד אבל זה בכלל לא קרה!
  סגור
 • 24.
  הרבה טעויות והטעיות בכתבה
  רוני 01/01/2019 18:06
  הגב לתגובה זו
  2 5
  כותב שלא מתעסק ולא מבין בכלל את תחום הנדלן, לא מבין ביקוש והיצע בסיסי, לא כל שכן התעסקות במספרים וחישובים קצת יותר מתקדמים באופן כללי... יש הרבה מספרים לא נכונים בכתבה. יש המון הקשרים בין גורמים לא קשורים בכתבה. המון טעויות לצערי והמון הנחות ומסקנות לא נכונות. שימו לב גם לקפיצות מנקודה לנקודה ללא הקשרים ביניהם. פסקאות שלמות ללא הסבר מה הן באות לאמר בעצם.
  סגור
 • כתבה מעמיקה בלי השקרים הרגילים של הקבלנים בתקשורת
  ראובן 02/01/2019 19:57
  הגב לתגובה זו
  5 0
  בתור אחד שקצת עוקב ומכיר, היזמים הגדולים אומרים דבר אחד מאחורי הקלעים ודבר אחר כשהם מתראיינים. יש דאגה רבה בענף הנדל"ן למגורים, צפי לגידול עצום בבניה הציבורית ומנגד ירידה בביקוש, מבינים היטב מה יקרה כשהריבית תעלה, וכולם באי וודאות. הבטחון שהמחירים יעלו התפוגג מזמן. אבל מה? בתקשורת דואגים להציג תמונה שחורה שחורה, כאילו אין דירות ויש ביקוש אינסופי. הסיבה ברורה, בכל פעם שהציבור חושש שאין דירות זה מעולה למי שמוכרים דירות. זה הטריק הידוע של "בואו לקנות לפני שייגמר"
  סגור
 • 23.
  מעניין (ל"ת)
  אירית 01/01/2019 16:31
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 22.
  אין סיבה לשלם 150 משכורות על דירת מאה מטר!
  שניר 30/12/2018 19:19
  הגב לתגובה זו
  2 0
  יש מלא היצע בכל מקום והפריפריה בכלל מוצפת דירות אפילו הקבלנים מפחדים להיכנס שם לפרויקטים חדשים. סבלנות בסוף יהיה זול
  סגור
 • 21.
  לפי הגרף מחיר למשתכן נכשלה טוטאלית. לא הקטינה ביקוש אלא
  הערה 26/12/2018 23:23
  הגב לתגובה זו
  7 2
  הביאה המון ביקוש חדש של אנשים חלשים כלכלית. הקו האדום כמעט לא ירד ביחס לתקופה שלפני מחיר למשתכן, שזה אומר שהצעירים המשיכו לקנות בשוק החופשי כרגיל ואין כמעט ביקוש כבוש. הקו הכחול עולה גבוה בגרף ובעצם הרווח שבינו לבין האדום זה רכישות של צעירים שבאים ממשפחות חלשות שעד היום לא יכלו לקנות. כחלון בטח מתגאה בזה אבל אם המטרה היתה לקרר את השוק, זה לא ממש עבד כי האדום לא ממש ירד
  סגור
 • 20.
  נראה שלכותב אין חיבור למציאות (ל"ת)
  אורן 26/12/2018 20:00
  הגב לתגובה זו
  5 6
  סגור
 • טען עוד
 • 19.
  כתבה
  חי 26/12/2018 19:34
  הגב לתגובה זו
  1 5
  כתבה בכלל לא משקפת את המציאות. עוד נראה שהמחירים יעלו עקב קריסת מחיר למשתכן
  סגור
 • 18.
  בתל אביב ורמת גן יש בניה בכמות מטורפת, שלא נראתה שנים
  ירידה בבניה? 26/12/2018 14:34
  הגב לתגובה זו
  18 0
  כל מיני פרויקטים של התחדשות ותמ"א 38 שכבר שנים מקדמים בוועדות מגיעים לשלב ההיתר ושלב הבניה. מרכז תל אביב בתנופת בניה שלא נראתה שנים. והירידה בפריפריה? לא מעניינת, הרי יש שם עודפים של דירות וגם היזמים וגם התושבים שם רואים את זה בעיניים
  סגור
 • כל ת"א שלטים למכירה, פנטהאוזים בכלל, ומגדלי היוקרה חושך
  מתווך 27/12/2018 10:01
  הגב לתגובה זו
  7 2
  חוץ מכמה אורות כל המגדלים חשוכים לגמרי מהאמצע ולמעלה. כל הדירות המגה-יקרות עומדות ריקות, נרכשו בתור "מניה" או "יצירת אומנות" שאיש לא משתמש בה, או משתמש בה שבוע בשנה. ת"א מלאה בבניינים של תמ"א חלקם בבניה חלקם גמורים, ותמיד יש שלטים למכירה. שנים ארוכות בלי למכור. עד היום לא הסכימו להוריד מחיר כי גם אם לא מכרו מחירי הדירות המשיכו לעלות אז מבחינתם זה אפילו מזל שהם לא מכרו קודם. היום זה משתנה כי המחירים מתחילים להידרדר לכיוון מטה
  סגור
 • 17.
  החלק הכי חשוב פה - שבנק ישראל טוען שאין מחסור!
  בניגוד לאינטרס שלהם 26/12/2018 14:00
  הגב לתגובה זו
  19 1
  אם אין מחסור אז הסיבה היחידה שהמחירים עלו כל כך זה הריבית האפסית. ומי קבע את הריבית? בנק ישראל! כך שבנק ישראל מודה בפומבי שהוא אשם! ו ץהטענה שלו באמת נכונה, השכירות עלתה כי המשכורות עלו ויש לאנשים יותר כסף בכיס. אין מחסור אמיתי לא משנה כמה יגידו שיש בירוקרטיה וריבוי טבעי. אלו פשוט העובדות בשטח
  סגור
 • כולם יודעים את זה מזמן. המחסור הוא סתם סיסמא (ל"ת)
  מני 30/12/2018 19:17
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 16.
  ממהנדס הייתי מצפה שלא ישווה בניה ביחידות 2008 מול 2018
  יובל 26/12/2018 13:44
  הגב לתגובה זו
  4 3
  תוך התעלמות מכך שהאוכלוסיה עלתה בכמיליון נפש, שיעור הגירושין עלה, תוחלת החיים עלתה וגיל החתונה עלה. כלומר צריך הרבה יותר יחידות דיור בשביל לשמור על איזון. מביך להתעלם מנתונים אלו.
  סגור
 • כל הכתבה טעויות
  קובי 01/01/2019 18:10
  הגב לתגובה זו
  0 1
  המון נתונים לא קשורים, הנחות ומסקנות לא נכונות, לא קשורות. כותב שלא מבין את תחום הנדלן בכלל ולא יודע להתעסק עם מספרים וסטטיסטיקות.
  סגור
 • ממהנדה מכונות היתי מצפה שיתן ניתוח פרטני על מכונות בלבד
  שט 26/12/2018 15:38
  הגב לתגובה זו
  2 5
  מהנדס המכונות הזה שרלטן: הוא מתיימר לנתח פרטים טכניים בתחום שהוא לא מכיר.
  סגור
 • ציפיותיך ממהנדסי מכונות לא רלוונטית (ל"ת)
  נילי 28/12/2018 08:14
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • הוא לא אמר ש 31 אלף יספיקו גם היום, אלא ש 46 אלף
  רן 26/12/2018 14:11
  הגב לתגובה זו
  7 0
  ושיעור הגרושין לא עלה מאז שנת 2000 לא ברור מאיפה הבאת נתון שכן עלה
  סגור
 • 15.
  לא הבנתי
  . 26/12/2018 13:43
  הגב לתגובה זו
  1 12
  לא בונים מספיק,הבורסות נופלות,הריבית נמוכה עדיין,תוכנית מחיר למתכחלן מתפוצצת לנו בפרצוף, הדולר עולה והשקל מתרסק-ואתם אומרים שהדירות לא יעלו אחרי הבחירות?!
  סגור
 • 14.
  מהנדס המכונות שכח שיש 120 אלף
  יאיר. 26/12/2018 13:39
  הגב לתגובה זו
  2 10
  זוגות במחיר למשתכן שלא קיבלו מענה. רק כ 12 אלף זוגות חתמו על חוזה במסגרת התוכנית. כל השאר נשארו רק עם חלומות ביד. אם התוכנית תתבטל, לצערי מסה כזו שחוזרת לשוק תגרום בהכרח לעליית מחירים. ותודה לכחלון הדביל הארור שגרם לנו לכך.
  סגור
 • אם היו 120 אלף "על הגדר" המכירות לא היו יורדות רק ב 10%
  בן אדם 26/12/2018 14:08
  הגב לתגובה זו
  10 0
  בפועל לפי נתוני המכירות 2550 דירות חדשות ברבעון, זה מה שהצעירים קונים באופן רגיל, כשאין תוכנית ממשלתית. אם המשיכו לקנות 2300 ברבעון זה אומר שמחיר למשתכן נכשלה והצעירים בכלל לא עצרו את הרכישות שלהם בשוק הרגיל! אולי קצת, בשוליים. ולכן לא הצטבר ביקוש כבוש, זו סתם הפחדה שנשמעת הגיונית אבל הנתונים בשטח אחרים
  סגור
 • קצב המכירות הגבוה מוכיח שאין ביקוש כבוש! אף אחד לא עצר
  רון בלוק, יו"ר 27/12/2018 09:55
  הגב לתגובה זו
  2 0
  את הרכישות שלו.
  סגור
 • 13.
  מי שלא יוריד מחיר עכשיו יאלץ תוך שנה להוריד 30% ולמכור (ל"ת)
  ממי 26/12/2018 13:14
  הגב לתגובה זו
  21 2
  סגור
 • אתה מספר בדיחות פה ?
  שט 26/12/2018 15:42
  הגב לתגובה זו
  3 10
  אף אחד לא יוריד מחירים מתחת לעלות הבניה. מחיר דירה עממית הוא "עלות+15 אחוז". בדיור שאינו עממי התימחור אחר ואסור לבלבל בין השניים.
  סגור
 • אין דבר כזה פשיטת רגל בעולם העסקים?
  עלות הבניה עאלק 26/12/2018 17:26
  הגב לתגובה זו
  5 0
  וחוץ מזה, עלות בניה בתל אביב זה 600 אלף לדירה, ונמכרת ב 3 מיליון עד 4 מיליון
  סגור
 • 12.
  ירידה של 39% בעשור שלם שבו כמעט ולא בנו. מסתבר שבלי ה
  מדהים 26/12/2018 13:12
  הגב לתגובה זו
  17 0
  מסתבר שבלי המשקיעים לא צריך לבנות הרבה בכלל. מה חשבתם, שתקחו מיליון משפחות שצרכי הדיור שלהם מולאו מזמן, כלומר גרות מזמן בדירה משלהם, תגידו להם רוצו תקנו עוד 3 דירות כדי שתהיה לכם פנסיה, ואחרי זה שהמחירים לא יעלו למרות הביקוש המטורף?? אגב, השבוע הבורסה צנחה ב 20%, האם זה כי הגדילו את היצע המניות??? לא! פשוט המשקיעים לא רצו לקנות ומשקיעים אחרים רצו למכור. אותו דבר נדלן! שוק נכסים זה שוק נכסים!
  סגור
 • 11.
  הכל טוב ,יפה ,הגיוני,מקסים ומלבב .הבעיה
  ירון 26/12/2018 13:12
  הגב לתגובה זו
  3 7
  הבעיה היא שאומרים את זה כבר 5 שנים אבל המחירים פאקינג לא יורדים !! אז על מה אנחנו מדברים ????
  סגור
 • כבר שנה הם יורדים מינוס 3% ריאלי
  ג'קי 26/12/2018 14:52
  הגב לתגובה זו
  10 1
  קאט דה בולשיט
  סגור
 • אתה משקר. מחירי הדיור בשנה האחרונה עלו ב- 10 אחוז בערך
  שט. 26/12/2018 15:32
  הגב לתגובה זו
  2 11
  אה ממציא ירידת מחירים שלא היתה מעולם.
  סגור
 • לפי ריזה מדד בדיוק ליצן ג'קי צודק (ל"ת)
  מנחם 27/12/2018 09:41
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • לפני 5 שנים זה היה לפני מע"מ אפס.. ואז הריבית בכלל ירדה
  רן 26/12/2018 14:13
  הגב לתגובה זו
  4 0
  ואז בנו פחות. בקיצור המצב היום שונה. רמת המחירים מטורפת יותר, הריבית הולכת לעלות, ויש הרבה יותר דירות בבנייה
  סגור
 • 10.
  בשקט בשקט עדכנו את התחלות הבניה של 2017 ליותר מ 50 אלף!
  עדכוני הלמ"ס 26/12/2018 13:07
  הגב לתגובה זו
  16 1
  המספר הרשמי שהלמ"ס מדווח כל הזמן עולה. שנת 2017 פורסמה עם 46 אלף התחלות בניה בלבד, והמון כותרות על צניחה בבניה. אבל בנתיים עדכנו (בשקט בשקט) את המספר ל 51,390 וצפוי עדכון לאזור ה 53,000 (ראינו שאת שנת 2016 המשיכו לעדכן עד סוף 2018, ולכן צפוי אותו דבר גם לגבי 2017). וזה כבר כמעט מספר שיא. בנק לאומי כתב שצפויה עליה בבניה ב 2019 וב 2020 בגלל שיווק הקרקע המוגבר שמוזכר פה.
  סגור
 • כל הכבוד
  דודי 27/12/2018 13:29
  הגב לתגובה זו
  4 0
  כל הכבוד על הבאת הנתונים! זאת נקודה מהותית לגבי העתיד הלא רחוק של מחירי הדירות
  סגור
 • 9.
  כבעלים של 2 נכסים , עליות לא יהיו , ירידות קלות כן .
  דן 26/12/2018 12:28
  הגב לתגובה זו
  4 2
  הלוואי והמחירים היו יורדים ב 25% - למען ילדיי וכל עם ישראל , אבל עם הרגליים על הקרקע , המחירים לא יעלו בשנים הקרובות ואולי גם ירדו עד 10% .
  סגור
 • אה יש לך שני נכסים, אתה בטח תותח בנדל"ן. חחחחחחחחחחחחחח (ל"ת)
  ממי 27/12/2018 09:28
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • נפילות קלום (ל"ת)
  בולענים 26/12/2018 13:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אתה לא במקרה גברת כהן מחדרה? (ל"ת)
  שכן 26/12/2018 13:10
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור
 • 8.
  לפני 2008 הקבלנים מכרו 17 אלף בשנה- כולל לצרפתים
  אין כזה ביקוש בישראל 26/12/2018 12:21
  הגב לתגובה זו
  14 0
  אלו הנתונים. המחירים הלכו וירדו למרות גל מסיבי של תושבי חוץ לאחר סיום הפיגועים של האינתיפאדה השניה. זה הביקוש. תוסיפו קצת כי המדינה גדלה מאז, נניח 22 אלף בשנה. זה הביקוש הטבעי היום לדירות מקבלן. יש עוד 18 אלף וילות ובתים פרטיים, סה"כ 40 אלף זה כל הצורך.
  סגור
 • בכל בית פרטי פותחים יחידת דיור נפרדת, והערבים בונים בלי
  יש דירות שלא ספרו 26/12/2018 13:05
  הגב לתגובה זו
  7 0
  לדווח כי זה הכל בלתי חוקי, מדובר באלפים רבים של יחידות דיור שנבנות, כל שנה, ולא לקחו אותם בחשבון... בקיצור יש יותר היצע ממה שחושבים. אגב התחלות בניה, גם המספר הרשמי כל הזמן עולה. שנת 2017 פורסמה עם 46 אלף התחלות וכותרות על צניחה בבניה, בנתיים עדכנו (בשקט בשקט) ל 51,390 וצפוי עדכון לאזור ה 53,000 (יקח עוד שנה עד שיקבלו באמת את כל הדיווחים מהשטח)
  סגור
 • 7.
  ועוד 2 פרטים שנשכחו
  לי 26/12/2018 12:14
  הגב לתגובה זו
  3 1
  ב2015 העלאת מס רכישה ב80 אחוז גרמה להקדמת רכישות ב2014, בנוסף בנק לאומי מקבל קנס מהאמריקאים על שיתוף פעולה עם הלבנת הון דרך נדל"ן ומשנה מדיניות- בשנת 2014 היה אפשר לקנות בכסף מלוכלך ועם מס מופחת משמעותית. ומי שהיה בעניינים אז גם הבין שזו ההזדמנות האחרונה
  סגור
 • העלאת מס הרכישה בסוף יוני העבירה ביקוש מסוף 2015 לאמצעה
  הגזמת לגבי המס רכישה 26/12/2018 13:01
  הגב לתגובה זו
  5 0
  כחלון נכנס לתפקיד במאי 2015 הודיע שהוא רוצה להעלות מס רכישה ואז התחילה ההתנפלות שנמשכה בסך הכל חודש. חוץ מזה הביקושים של המשקיעים שהזדרזו לקנות במהלך יוני 2015 גרמה לזה שבמחצית השניה של 2015 כמעט ולא היה רכישות של משקיעים בכלל. בקיצור- כל הארוע היה "הקדמת ביקושים" ולא משנה הרבה בהסתכלות מרחוק
  סגור
 • 6.
  רק ציפורי (גלובס) ופטרסבורג (Ynet) כתבו על ההיצע הכבוש
  הציבור לא מודע 26/12/2018 11:47
  הגב לתגובה זו
  12 0
  ציפורי הביא ציטוט מסקירת "בוני הארץ" שבו רשום שהמלאי עלה מ 27 ל 40 אלף דירות, ופטרסבורג עשה כתבה בממון (וב YNET) שסיפרה שהיזמים מחזיקים 8,600 היתרים בלי לבנות (חלקם מוחזקים 9 חודשים כבר ועוד מעט פגי תוקף). זה מאוד הכעיס את המגיבים, שהאמינו לקבלנים שסיפרו בכל מקום אפשרי שהמחיר יקר כי יש בירוקרטיה ובלתי אפשר לקבל היתר בניה.... מה שעצוב ששאר העיתונים לא מספקים לציבור ידע על כמות ההיצע שנצברה. חושבים שמטרתם להביא רק מידע שיזמים מוכנים לצטט ולהתראיין לגביו, או שחושבים שמטרתם להיות כלב השמירה של הדמוקרטיה, ושפירוש הדבר תמיד לתקוף את הממשלה ולהגיד שאין דירות, כשבלי לשים לב הם משרתים את אסטרטגיית השיווק של הקבלנים
  סגור
 • 5.
  חחחחחח איזה העלאת ריבית ?
  מיקי 26/12/2018 11:31
  הגב לתגובה זו
  0 5
  עוד התחילו אפילו להעלות פעם ראשונה שאני שומע שעליית ריבית גורמת לעליית מחירים
  סגור
 • הפוך. כתוב שעליית הריבית תגרום לירידת מחיר. הנגיד החדש
  זאביק (שועל) 26/12/2018 12:57
  הגב לתגובה זו
  8 0
  אמר שהמטרה שלו זה להעלות את הריבית והוא רק מתלבט לגבי הקצב הנכון. מי שמשלם משכנתא ל 30 שנה לא יעזור לו אם בשנתיים הראשונות הריבית תהיה עדיין נמוכה. יש לו 30 שנה לשלם
  סגור
 • 4.
  אחרי הבחירות לכל היותר צפויה "התפרצות קשקושים"...
  נמאס מהפחדות הקבלנים 26/12/2018 11:26
  הגב לתגובה זו
  16 1
  הקבלנים למדו מביבי- תפחידו את הציבור שלא יחשוב בהגיון ולא יבדוק את הנתונים... שיררררוץ לקנות דירה מבוהל שזו ההזדמנות האחרונה... נשארו "דירות אחרונות" ועוד רגע מסתערים עליהן. כמה אפשר? מתווכים שמאים ויזמים שמספרים שיש להם "חשש" שבקרוב "עלולה" להיות התפרצות ביקושים, שתגרום לזינוק במחירים, ועוד מסיימים ב"לצערי"... רבאק לא נמאס לכם? בשביל להציל את התחת הממונף שיושב על מלאי בלתי מכור ענק? אפילו שוק ההון כבר לא בטוח שתצליחו להחזיר הלוואות. תשואות אג"ח של 10-12 אחוז... אגב, לפני שנה וחצי כאן בביזפורטל הבטיחו בכירי אשדר ודמרי שעוד כמה חודשים הביקושים מתפרצים. אנחנו עדיין מחכים... ואגב, מי שקנה ולא חיכה הפסיד
  סגור
 • 3.
  ניתוח מאוד מעניין
  יוסי 26/12/2018 11:20
  הגב לתגובה זו
  10 1
  הרבה מאוד מידע שלא היה ידוע לי. תודה!
  סגור
 • תגובה לפנים - כל מילה בסלע (ל"ת)
  אוהב אנשים שנונים 26/12/2018 13:45
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 2.
  אלוף
  אני 26/12/2018 11:04
  הגב לתגובה זו
  8 2
  מדויק מאוד
  סגור
 • 1.
  ריביות עולות דירות בקריסה (ל"ת)
  רמי 26/12/2018 10:57
  הגב לתגובה זו
  23 1
  סגור
 • גם הבורסה. תראו מה קרה ברה'ב. ואם אנשים יוציאו כסף מהבו (ל"ת)
  אלי 28/12/2018 07:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור