אומנות ההשקעה - החפיר הכלכלי של באפט חוזר

בבורסה תיאוריות כלכליות לא בהכרח עובדות בטווח הקצר. למה באפט דבק בחפיר, מה מושך את תשומת לב המשקיעים והאם GE תצליח לחפור דרכה חזרה? שלמה גרינברג עם התשובות

 |  (53)

החפיר הכלכלי (Economic moat) הוא עדיין הגורם החשוב בבחירת השקעה. 40 שנה כמעט אנחנו כותבים על חברות, לא על מניות וזה לא עוזר, הקורא מחליט וזהו. במאמר זה נדבר שוב על הערכת חברות (לא מניות) וכיצד השפיעה עליה מהפכת הטכנולוגיה.

מעטים מהקוראים שמעו על חברה בשם McLane ששוכנת בעיירה בשם קמרון שבטקסס ומשם היא מפיצה, בסיטונאות, מוצרים למרכזי שיווק קמעונאי בכל רחבי ארה"ב. החברה פועלת באמצעות שלוש חטיבות:

 • חטיבת רשתות השיווק למרכזי קמעונות שלה 50,000 לקוחות בארה"ב, מרכזים שמשווקים לכל קמעונאי, מוולמארט ועד חנויות הנוחות והדליקטסנים ברחבי ארה"ב.
 • חטיבת שירותי ההזנה שמשווקת ל 37,000 מרכזי שיווק לרשתות מזון ממקדונלד ומטה.
 • חטיבת המשקאות שמשווקת ללמעלה מ-25,000 מרכזי שיווק של משקאות לקמעונאים ברחבי ארה"ב.

מכירות החברה ב-2017 הגיעו ל-50 מיליארד והשנה יעברו 56 מיליארד, "רווחית בטירוף", טוענים יודעי דבר, ומעסיקה כ-26,000 עובדים. לחברה יש מערכת שיווק שאינה נופלת מזו של אמאזון. McLane היא חברה פרטית ששייכת לברקשייר האת'וויי (סימול: BRKa). היא שימשה, עד 2003, כחטיבת השיווק של וולמארט (סימול: WMT), אז רכש אותה ווארן באפט ב-1.45 מיליארד דולרים במזומן.

המחיר ששילם באפט נראה לאנליסטים כמוגזם, "למה שילמת פרמיה כזו לחברת שיווק מוצרים?", נשאל והתשובה הייתה, "בגלל החפיר הכלכלי הענק שלה. אני משקיע/רוכש עסקים בעלי חפיר כלכלי רחב ככל האפשר שכדי לרכשם צריך לשלם פרמיה. אם תבדקו את תחום הפעילות של החברה ואת מי שמכר אותה ותבינו שלטווח הארוך לא הייתה כאן פרמיה בכלל".
באפט משנה את כללי המשחק
הרכישה הפכה את ​ברקשייר לשחקן המוביל בתעשיית ההפצה הסיטונאית בארה"ב. אם תבדקו את מקורות ההכנסה של ​ברקשייר תגלו שהאחזקות בכל אותן מניות מובילות בזכותן התפרסם בוול סטריט כ"גאון בהשקעות", מקוקה קולה ועד אפל, הן החלק הזניח בהכנסות הקבוצה. הרווח הגדול בא מבחירת השקעות לא ציבוריות בעלות חפיר כלכלי רציני, לצד McLane ישנן חברות כמו חברת  הכימיקלים המיוחדים Lubrizol, חברת עיבוד המתכת Precision Castparts, חברת ההלבשה התחתונה Fruit of the Loom, רשת הגלידות Dairy Queen, ענקית הבטריות דוראסל, ישקר, חברות  מוצרי הבית המובילות בארה"ב בתחומי הוילונות, הריהוט ועוד.
כל הנ"ל הכניסו לברקשייר 120 מתוך 239 מיליארד ההכנסות ב-2017, למעלה מ-50% כאשר שליש מהסכום הביאה McLane. את רוב היתרה תרמה ענקית הביטוח (GEICO) שמזה עשור הכנסותיה ורווחיה רק עולים וזאת, אליבא באפט, בשל יתרונותיה היחסיים הרבים, החפיר הרחב שלה. גם ההשקעות של באפט בחברות ציבוריות נעשות על פי תיאוריית החפיר הכלכלי אבל בבורסה, כמו בבורסה, תיאוריות כלכליות לא בהכרח עובדות בטווח הקצר.
דבקותו של באפט בחפיר מסבירה מדוע לא השקיע בחברות צמיחה טכנולוגיות שהרי מבחינת החפיר הכלכלי הרוב המכריע של החברות הללו לוקות בחסר.
מה זה בדיוק "חפיר כלכלי"?
במילים של באפט, "בימים קדומים בנו האצילים מצודות להגנה על חיים ורכוש ואת המצודה הקיפו בחפיר  רחב, עמוק ומלא במים. מדוע? כי תמיד היו בסביבה תוקפים שניסו להשתלט על המצודה וכגודל ועומק החפיר כך עצמת ההגנה. כשאני משקיע בחברה, לאחר שבדקתי אותה והבנתי את ערכה, היא כמצודה בעיני ואני רוצה שמלבד היתרונות היחסיים של החברה היא תהיה מוגנת בחפיר כלכלי רחב ככל האפשר וזאת על מנת שתמשיך לשמר את יתרונותיה ולשגשג. ההגנה שנותן חפיר כלכלי לחברה עסקית הוא פונקציה של יתרונות יחסיים שיש לה".
החפיר הכלכלי הוא סך כל היתרונות היחסיים שיש לחברה בתחום העיסוק שלה, מערך שמאפשר לחברה לשמור על יתרונותיה היחסיים ועל נתח השוק של חברה לאורך זמן (ראו הסבר בכתבה שעשינו  ביולי 2017, שם אגב גם מופיעה הנבחרת שלנו). נגיע בהמשך לדוגמאות בולטות של חברות בעלות חפיר כלכלי חזק.
מאז תחילת המאה ובמיוחד לאחר 2008 נראה היה שקונספציית החפיר "אינה עובדת" יותר שהרי חברות הטכנולוגיה שהובילו בתשואות החלו להיסחר בערכים שלא התחשבו בחפיר שלהן. מה שקרה הוא שהקונספציה/התיאורייה שובשה עקב "השיבושים" שנגרמו בשל מהפכת הטכנולוגיה, שיבושים שיצרו שיטות הערכה חדשות.
הערכת החברות הושפעה ועדיין מושפעת ממשתנים חדשים שעד 2008 לא היו קיימים כלל כמו עשרות נישות חדשות שצמחו במהירות, טכנולוגיות משבשות, קצב מהיר של שינויים בטעם המשקיעים, הצטרפות של מיליוני משקיעים מתרבויות שונות שהשפיעו על התנהגות המניות, מאות קרנות הדג' חדשות שעניינן במשתנים הכלכליים או בטווח הארוך נמוך אם בכלל קיים.
עוד השפיעו גורמים כמו הנזילות האדירה מול ריבית אפס לאורך זמן, תקשורת מונחית סנסציה שהתעלמה מנושא החפיר ודור חדש של אנליסטים של מכירה, אנשים מוכשרים שמעולם לא ביקרו בתעשיות אותן הם מכסים, מודלים טכניים עמוסי אלגוריתמים שהערכותיהם מוטות לטווח הקצר עם "השענות" כבדה על משתנים קצרי טווח ועל אירועים פוליטים וחברתיים שהקשר בינם לבין הערכה לטווח הארוך זעיר ועוד.
השינויים הללו הדחיקו, בעזרתה האדיבה של התקשורת הפיננסית והבערות, את התיאוריות של גרהאם, לינץ' או ברנארד ברוך והעלו במקומן תיאוריות של מנהלי הדג'. דוגמה מצוינת להתנהגות זו של העשור האחרון היא מניית AAPL. תבחנו התוצאות העסקיות של החברה, רבעון לאחר רבעון בעשור האחרון, אל מול התנהגות המניה ותגיעו למסקנה שלא הנתונים העסקיים או החפיר ההולך וגדל של החברה הם שהובילו את מחיר המניה בעשור האחרון.
המשקיעים חוזרים להתעניין בחפיר
הדעה שלנו היא שככל שמהפכת הטכנולוגיה מבשילה ומשלימה את מיזוגה לכלכלת המיינסטרים כך גם גדל מספר המשקיעים שחוזר להתעניין בחפיר. המשקיעים רואים שכל חברות ה-S&P בעלות חפיר רחב ויציב ספקו, בעשור האחרון, את "הסחורה". מניות של חברות ללא חפיר רחב ועמוק כיכבו בטווחים הקצרים, Palm Inc כדוגמה אחת ומניות של חברות, אפילו כאלו שהובילו לאורך שנים במאה הקודמת אבל שהחפיר שלהן הלך והצטמק, התגמדו, GE כדוגמה.
בשנה-שנתיים האחרונות רואים המשקיעים שחברות הטכנולוגיה הצעירות, מובילות הנישות "מייצרות" לעצמן חפיר. מה שגרם לבאפט להיכנס בעצמה למניה כמו AAPL לא היו הטכנולוגיות המופלאות שייצרה כמו החפיר הרחב והעמוק שהחברה בנתה סביבה. בקצור, החפיר הכלכלי חוזר. 
חברת Morningstar.com (שאנחנו מאמינים שמייצגת את אחד האתרים היותר מקצועיים על הרשת) פיתחה מדד שמאתר את החברות בעלות החפיר הרחב והעמוק  ביותר מבין 500 חברות ה-S&P, Morningstar Wide Moat Focus Index שמושתת על היחס שבין מחיר המניה בבורסה לערכה ההוגן (fair value). הערך ההוגן של המניות שנבחרות למדד מחושב על ידי יחידת המחקר של מורנינגסטאר ובנוי על עקרונות החפיר. 
המדד, שעודכן לאחרונה בסוף ספטמבר, כולל 54 מניות. מדובר בחברות שלדעת מדעני מורנינגסטאר יכולות לשמר מעמד מוביל בתחום העיסוק שלהן לטווח הארוך (אפילו ל-20 השנים הבאות). במורנינגסטאר טוענים שהמדד משקף בצורה הטובה ביותר את החברות שניסחרות בערכים הנמוכים ביותר ביחס מחיר המניה/ערך הוגן במדד ה-S&P (companies that are trading at the lowest current market price/fair value ratios).
את החברות שכרגע נמצאות במדד תמצאו כאן. בסוף ספטמבר האחרון הוסיפו 13 חברות והוציאו מהמדד 12 חברות כאשר בפעם הראשונה התווספו 2 חברות מוליכים למחצה, AMAT ו-KALC ועוד 3 "טכנולוגיות", INTC, FB ו-GILD.
סל מניות החפיר
הסל שמייצג את "נבחרת מניות החפיר" ושיצא לשוק ב-2012 גדל בהתמדה וכיום מייצג נכסים של 1.6 מיליארד. הסל כולל את 54 מניות המדד שאינן משוקללות לפי ערך השוק, המשקלים נעים בין 3.42% לחברה "הכבדה" ביותר, קרדינל הלס (סימול: CAH) ל"קלילה" ביותר מייקרוסופט (סימול: MSFT) עם 1.01%. חמשת המובילות, לצד CAH, הן פיליפ מוריס (סימול: PM) וג'נרל מילס (סימול: GIS), שנכנסו בסוף ספטמבר, קומקאסט (סימול: CMCSA), מרקי קמפל (סימול: CPB) ו-McKesson (סימול: MCK).
הסל הזה מכה את מדדי הדאו וה-S&P כמעט בכל הטווחים. קבוצת VanEck שמנהלת נכסים כסלים וקרנות נאמנות, עובדת בשיתוף עם קבוצת מורנינגסטאר על סלי חפיר למיניהם והוציאה עוד כמה סלי חפיר במגזרים שונים. יש אגב סלים בשקלים, שצמודים למדד של מורנינגסטאר, לסל ה-MOAT כמו למשל "קסם ארהב Morningstar Wide Moat" והדומים לו.
GE מנסה לחפור את דרכה חזרה
החברה שהייתה הכי חפירית בעולם במאה ה-20 מנסה לחפור חפיר חדש וזה לא קל. אחת הבעיות היותר גדולות שעומדות בפני GE היא שההנהלה ומועצת המנהלים, בעודם מסיימים את ניקוי האורוות, עושים זאת תחת לחץ פסיכולוגי אדיר של התקשורת הפיננסית ומשקיעים מוסדיים גדולים. GE הייתה ועדיין אחת המניות שהאחזקה בהן מהרחבות בעולם, יותר אפילו מ-GM במאה ה-20.
בעלי מניות GM של המאה ה-20 הפסידו, ב-2008, את כל כספם וישנם בעלי מניות GE רבים (שחלקם עברו ה"חוויה" ב-GM) שחוששים מסיבוב נוסף. אבל ההשוואה בין GE ל-GM אינה במקומה והשבוע בא ג'ושוע אנגולר, האנליסט של מורנינגסטאר ומסביר שלגבי מחלקת המחקר שלהם, העובדה שהמניה נמצאת מתחת ל-10 דולר אומרת שלמשקיעי ערך יש כאן הזדמנות להיכנס למניה בעלת "חפיר רציני ביותר".
עסקי הבריאות והאווירה לבדם, לדעתם, שווים 160 מיליארד דולרים, כפול מערך החברה כולה היום. להזכירכם ששתי חטיבות אלו תורמות 65.6% מהכנסות החברה והיתרה מגיעה מחטיבת הכוח (19%), האנרגיה האלטרנטיבית (7%), ההובלה – רכבות בעיקר (5.5%) והיתרה מגז ונפט וחשמל.
מומחי אתר ה-trefis.com נותנים למניה ערך של 15.5 דולרים כרגע. נכון, יש הרבה בעיות שמקורן בטעויות ניהול והיו חששות מתזרים המזומנים שדחפו המניה מטה וכמובן הספור העגום של חטיבת הכוח. אלא שצריך לזכור שמדובר בחברה שמובילה בחמישה מגזרים כלכליים מרכזיים לכלכלה הגלובלית שרק אחד מהם, הכוח התעשייתי, מפסיד כסף ומסיבה שכרגע כבר אינה תלויה בחברה. תעשיית הכוח מחזורית ונמצאת בסיום תקופת שפל.
המומחים מאמינים שמכירות החברה שירדו השנה לכ-120 מיליארד דולרים יתחילו לטפס בחזרה ב-2019-20 וכך גם הרווחים. זה עדיין משחק לספקולנטים בלבד אבל מצבים מסוג זה ראינו ב-HP, ב-AT&T, ב-IBM, ב-NOK ו-VEOLIA. חברות כאלו עם הנהלה טובה מסוגלות לחזור בגדול והפוטנציאל שעדיין קיים ב-GE גדול בהשוואה מכולן. כעת, אחרי 18 שנים, גם הביאה מועצת המנהלים מנהל רציני לחברה, נחיה ונראה.
 
** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל

תגובות לכתבה(53):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 22.
  רכישת רד האט על ידי ibm
  ירון 12/11/2018 07:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלמה תודה על מאמר מצויין.האם יצא לך קצת לעבור על כדאיות העיסקה לאי בי אם ? האם קנתה יקר מידי או שלדעתך העיסקה חיובית ותעזור בהמשך בשדרוג ibm? תודה איש יקר
  סגור
 • 21.
  מילים ,כול כך הרבה מילים אבל לא לעניין שלנו בשוק.
  בא 11/11/2018 16:02
  הגב לתגובה זו
  1 8
  שלמה ,מה יהיה ,אתה חנון נוראי..
  סגור
 • באת? יופי,עכשיו לך.
  באבא 12/11/2018 09:52
  הגב לתגובה זו
  7 0
  .
  סגור
 • בא. אולי תלך ותעזוב אותנו (ל"ת)
  תלך 11/11/2018 21:39
  הגב לתגובה זו
  6 1
  סגור
 • 20.
  טבע
  זאביק 11/11/2018 13:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  באפט השקיע בטבע. סביר שהוא סיווג אותה למעמד החפיר
  סגור
 • במציאות באפט אמר שאין לו מושג מדוע השקיעו בטבע
  כותרות 11/11/2018 19:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  וורן באפט: "אין לי מושג למה ברקשייר האת'וויי רכשה מניות טבע" האורקל מאומהה התייחס בראיון ל-CNBC להחלטת ברקשייר לרכוש 1.8% מטבע ב-358 מיליון דולר. אמר עוד כי אין בכוונתו לכלול אותה במיזם הבריאות המשותף עם אמזון וג'יי.פי מורגן שירות כלכליסט15:4626.02.18 עוד הוסיף באפט העומד בראש ברקשייר הת'אווי כי הוא "יודע מעט מאוד" על טבע
  סגור
 • לא בהכרח (ל"ת)
  שלמה גרינברג 11/11/2018 18:14
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 19.
  MOAT למי שחושב שיש כאן "קונץ פטנט" למזער הפסדים
  MOAT 11/11/2018 10:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אז צר לי לאכזב אותכם - אין שום הבדל משמעותי בהפסדים שתחטפו בכול תיקון בין אם תהיו מושקעים ב moat או בתעודת סל על sp500 ברור שזה עדיף פי 100 על פני השקעה במספר מניות בודדות (מבחינת ההפסד שתחטפו בתיקון). לפי התגובות אנשים כאן מסונוורים וחושבים שמצאו פטנט למזער הפסדי כסף בתיקון ("כי אני משקיע בחברות איכותיות")
  סגור
 • איני חושב שמישהו חושב כך (ל"ת)
  שלמה גרינברג 11/11/2018 12:32
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • אף אחד לא חשב כך. ברור שכשיורד גשם
  יובב 11/11/2018 11:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כולם נרטבים... אבל עדיף להפסיד פחות כסף מיותר כסף
  סגור
 • טען עוד
 • 18.
  תמיד נהנה לקרוא
  אייל 11/11/2018 10:01
  הגב לתגובה זו
  5 0
  שלום שלמה, מאז שהתחלתי את דרכי בתחום הפיננסי (2000) אני קורא את דברייך המעניינים והמחכימים. תודה.
  סגור
 • 17.
  מה ההבדל...
  נהניתי מאוד לקרוא... 11/11/2018 00:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בין ddiaf לבין dmlry?וכן בין rds.a,rds.b לבין rydaf? או אם אפשר לכוון אותי לתשובהתודה
  סגור
 • קשה לבדוק באתרים???
  שלמה גרינברג 11/11/2018 12:42
  הגב לתגובה זו
  4 0
  ddiaf זה הסימול האמריקאי של החברה הקנדית Margaret Lake Diamonds Inc. DMRIY זה הסימול בארה"ב לדיימלר הגרמנית (מרצדס) RDS.B זו רויאל דאטש סוג B RDS.A זו רויאל דאטש סוג A RYDAF זה הסימול של רויאל דאטש בארה"ב קל מאוד לחפש ולמצוא
  סגור
 • DDAIF לבין DMLRY...תודה
  התכוונתי ההבדל בין 11/11/2018 23:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שניהם סימול בארה"ב לדיימלר לכאורה?
  סגור
 • למה שלא תקרא התשובה שלי? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 12/11/2018 08:38
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 16.
  קיימות כמה גרסאות של etf
  Broker 11/11/2018 00:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חברות אמריקאיות Moat חברות מחוץ לארהבMoti וה etf ה״טרי״ ביותר משלב את ארה״ב ושאר העולם ביחד Goat
  סגור
 • 15.
  אומנות ההשקעה - החפיר הכלכלי של באפט חוזר
  Alek1111 10/11/2018 23:07
  הגב לתגובה זו
  2 0
  תודה תודה תודה - על המאמר המאלף
  סגור
 • 14.
  אומנות ההשקעה - החפיר הכלכלי של באפט חוזר
  Alek Dagan 10/11/2018 23:02
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תודה רבה !!!!!
  סגור
 • 13.
  נראה אחלה סל הmoat. חברות מצויינות
  אלון 10/11/2018 15:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מעניין אם הסל של קסם בשקלים עוקב אחריו במדוייק. זו קנייה מעניינת
  סגור
 • קרוב מאוד (ל"ת)
  שלמה גרינברג 11/11/2018 12:43
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 12.
  לא הגיע הזמן להודות ש GE השקעה גרועה?
  K 10/11/2018 13:48
  הגב לתגובה זו
  1 9
  כמה עוד אפשר להלל אותה??? במחיר דולר אחד גם תשבח אותה?
  סגור
 • אכן הגיע הזמן למי שהחליט להשקיע בניגוד לכתוב כאן (ל"ת)
  שלמה גרינברג 11/11/2018 12:43
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • סבלנות היא לא הצד החזק שלך.
  דגן 10/11/2018 20:23
  הגב לתגובה זו
  6 0
  .
  סגור
 • בשביל מה צריך סבלנות בשבילה
  K 11/11/2018 08:53
  הגב לתגובה זו
  0 5
  אם אפשר לקנות sp 500 מבלי להפסיד את רוב ההשקעה?
  סגור
 • שתי סיבות:
  דגן 11/11/2018 12:19
  הגב לתגובה זו
  6 0
  הראשונה-פוטנציאל לתקן אחרי הפסד של שבעים אחוז, השניה-דיבידנד מכובד שגם יעלה ככל שהיא תחזור לעצמה. אבל אם אתה מדבר מהבטן ולא מהראש, ולא רואה לטווח ארוך, המידע הזה לא בשבילך.
  סגור
 • Ge שוב חתכו את הדיבידנד
  דיבידנד אין 11/11/2018 21:42
  הגב לתגובה זו
  0 4
  דגן תחכה שתרד עוד 70% ואז תחכה 150 שנה עד שתחזיר 400% עלייה.החיים קצרים, תשקיע במניה אחרת
  סגור
 • זאת הטעות שלך.
  דגן 12/11/2018 09:55
  הגב לתגובה זו
  4 0
  א. בוא וספר לי איזה כוח עליון שיכנע אותך שאין שם דיבידנד. ב. אני לא מושקע בה, אבל היא בהחלט על הרדאר לקראת התיקון הבא, וכל מי שניחן בזוג עיניים צריך לעשות כנ"ל.
  סגור
 • 11.
  Qcom יורדת למרות דוח טוב
  Yaron 09/11/2018 20:11
  הגב לתגובה זו
  4 0
  כנראה בגלל ריב עם אפל
  סגור
 • אכן הזדמנות.
  אריק 10/11/2018 08:50
  הגב לתגובה זו
  6 0
  .
  סגור
 • 10.
  YELP מינוס 30 אחוז אחרי דוחות
  help-yelp 09/11/2018 15:08
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אני מעריך שגוגל וכו מייתרות את הצורך בהם.
  סגור
 • 9.
  יופי של כתבה. (ל"ת)
  גלי 09/11/2018 11:48
  הגב לתגובה זו
  10 0
  סגור
 • 8.
  "פריגורט" - המוכרת בסימון PRGO מסכים שהחברה גמורה
  תם הטקס 09/11/2018 09:35
  הגב לתגובה זו
  1 0
  האם מסכים שתם הטקס שם והחברה גמורה. במיוחד לאחר הדוחות האחרונים. הכוונה בתאור הססגוני שלי היא שסביר שההנהלה מחכה לחילוץ (הצעת רכש).המניה במחיר של שנת 2010 - איה כישרון בהשמדת ערך
  סגור
 • הכל התחיל להתדרדר כשסירבו להצעת הרכש של מיילן
  א 09/11/2018 12:22
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הייתה למשקיעים הזדמנות פז של פעם במאה להיחלץ והם סירבו ומיד אחרי בתזמון כמעט אומלל התחילה המלחמה של הפוליטיקאים האמריקאים ביצרני חברות התרופות הגנריות מה שדפק להם את העסק טוטאלית והן עדיין לא מצליחות להתאושש. המזל של חלקן שהן הצליחו לצמוח בשוק הגלובלי אבל פריגו לא. אין מה להתקרב למניה כרגע , המצב שם על הפנים
  סגור
 • 7.
  GE קרובה לקידומת 8 - האם נראה אינדיאנים בורחים בפאניקה
  GE 09/11/2018 09:25
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ברגע שהקידומת 8 תופיע על המסכים ? uncharted territory כמו שאומרים....
  סגור
 • JP Morgan analyst slashes GE stock forecast to $6
  אני בהלם 09/11/2018 15:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  JP Morgan analyst slashes GE stock forecast to $6 Michael Sheetz | @thesheetztweetz Published 54 Mins Ago Updated 17 Mins Ago J.P. Morgan cut its 12-month price target on General Electric to just $6 a share on Friday, the lowest on Wall Street. "The outcome of GE results was worse than expected on almost all fronts," J.P. Morgan's Stephen Tusa said of the company's third quarter earnings. "While liquidity is certainly debatable, we believe this is not really about liquidity, it's about a deterioration in run rate fundamentals."
  סגור
 • דווקא במקרה של ge האינדיאנים צודקים
  סמדי 09/11/2018 11:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ואתה חמוד שכמוך איבדת 80% מהערךכדי רק לחזור למה שהשקעת ge תצטרך לעלות 200%. זה לא יקרה.אז מי אינדיאני עכשיו?
  סגור
 • 6.
  קראתי ששוק הנדל"ן בארה"ב בהקפאה רצינית. מה המשמעות? (ל"ת)
  שאלה לשלמה 08/11/2018 23:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • "הקפאה רצינית"? תוכל להצביע על המאמר? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 09/11/2018 08:33
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 5.
  השקעה במריחואנה
  einatcn 08/11/2018 23:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום שלמה תודה על כתבות מצויינות. מה דעתך על השקעה במריחואנה ? -- hmlsf , mj?תודה
  סגור
 • גגלי לכתבה של שלמה על התחום מתאריך 20/05/2017
  סמי 09/11/2018 09:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המניה הישראלית שטסה 1,500% בתחילת השנה לשווי עצום ואז נפלה - הנה הסיפור פרשן וול סטריט של Bizportal מתייחס לאפשרות שטראמפ יודח, ובעיקר למצב באחד התחומים הכי לוהטים שלמה גרינברג | 20/05/2017 09:21
  סגור
 • 4.
  פיקטאט מים מפסידה כסף כבר 3 שנים
  יונס 08/11/2018 21:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תשואת 5 שנים 8% זה פחות מ2 אחוז לשנה
  סגור
 • 3.
  מה הסימול של הסל (=או סלים) של מורנינג סטאר
  שאלה לשלמה 08/11/2018 17:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ראיתי שיש את הסל של "קסם"בשקלים
  סגור
 • אכן, כך כתוב בכתבה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 09/11/2018 08:38
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • הסימבול הוא moat (ל"ת)
  גרי 08/11/2018 21:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • לאותה חברה יש גם את WMW ואת MOTI (ל"ת)
  moat 08/11/2018 23:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • Wmw הוא ETN ולא ETF (ל"ת)
  Broker 11/11/2018 00:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אכן, מבחינת המבנה הוא ETN
  שלמה גרינברג 11/11/2018 12:53
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אלא ש"נהפך" בפועל ל ETF
  סגור
 • 2.
  שלמה IBM לדעתך ללא חפיר משמעותי
  יוגב 08/11/2018 16:22
  הגב לתגובה זו
  2 0
  האם אי בי אם לא הייתה נכנסת לנבחרת ? תודה רבה
  סגור
 • גגל לכתבה על ibm מ 30/06/2018
  ibm 09/11/2018 09:19
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כאש בשדה קוצים, IBM מובילה את הסקטור החם בוול סטריט שלמה גרינברג בוחן את המעצמה הגלובלית כאופציית השקעה לטווח הארוך. האם תשוב לראש הפירמידה הטכנולוגית עם טכנולוגיות הבלוקצ'יין? שלמה גרינברג | 30/06/2018 08:38
  סגור
 • "הנבחרת"
  שלמה גרינברג 09/11/2018 08:43
  הגב לתגובה זו
  3 1
  IBM, די בדומה ל GE, GM, ברלינגטון ועוד חברות, אבדה, מאז תחילת המאה, חלק משמעותי מהחפיר שלה ועושה מאמצים (שבמקרה שלה עשויים להצליח) להחזיר עטרה ליושנה
  סגור
 • תודה שלמה
  יוגב 09/11/2018 11:47
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אי בי אם נראית בשלה לעליות והדיב'יציב עולה ונראית מקום חביב להניח בו קצת כסף
  סגור
 • בוודאי שהיא חברת חפיר.
  רז 09/11/2018 08:09
  הגב לתגובה זו
  5 0
  .
  סגור
 • 1.
  תודה שלמה. כתבה מעולה (ל"ת)
  עמית 08/11/2018 16:21
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור