מה גורם לאנליסטים לחזור ולהמליץ על פיליפ מוריס?

יצרנית הסיגריות משקיעה הון תועפות בתחליף לסיגריה הקונבנציונלית ועושה צעד אחד קדימה במאבק נגד העישון. האם ה-IQOS היא טכנולוגיה משבשת? 

 |  (90)

בין פרשנות למציאות, איך קורה שלאחר יובל של מלחמה בעישון ואיסור פרסום מוצרי טבק בתקשורת וכל הוכחות הנזק הבריאותי שהוצגו מאז עדיין ממליצים על פיליפ-מוריס (סימול: PM)? 

בתחילת שנות ה-70 ולאור ההוכחות שנאספו על נזקי העישון, נכנסה לתוקף התקנה למניעת פרסום הסיגריות והטבק בתקשורת האמריקאית (רדיו וטלוויזיה) וזאת לאחר 4 שנים של דיונים סוערים בבתי הנבחרים של ארה"ב ומאות מיליוני דולרים שהשקיעו חברות הסיגריות והטבק בלוביסטים ובפרסומת כנגד התקנה. 
האנליסטים מנבאים שחורות
אמרו אז הפרשנים והאנליסטים שמסתמן סופה של אחת התעשיות הגדולות של ארה"ב והמליצו למשקיעים לחסל השקעותיהם בתחום שעד אז נחשב נכס צאן ברזל בכל תיק השקעה אמריקאי. אלא שמה שקרה מאז בפועל הוא שמניות חברות הטבק המשיכו לעלות ובין 1971 ל-1998 הניבה מנית פיליפ מוריס פי 52 ממדד ה-S&P500 כשהיא מציגה עלייה של פי 98 בערכה וכל זה תוך מלחמה מתמשכת בעישון. 
במהלך 1998-2000 נפלה המניה, אז בסימול MO, ב-71%. חלק מאותה נפילה יוחסה לעובדה שכל מניות "הכלכלה הישנה" איבדו את זוהרן באותה תקופה אל מול מניות הטכנולוגיה שעלו השמיימה אבל נפילתה של MO הייתה חדה בהשוואה לכל  ענקיות הדאו וההסבר לכך היה בסיבוב חדש של מתקפת "אנטי-עישון" עזה שפרצה באותם ימים בארה"ב. 
בתחילת 2000 ולאחר הירידות שהתחילו כשנה קודם נסחרה מניית MO במכפיל היסטורי של 4 והניבה תשואת דיבידנד של 17%. החברה טענה אמנם שעסקיה משגשגים וימשיכו לשגשג אלא שפרשני וול סטריט והאנליסטים המשיכו להזהיר שסופה של תעשיית הטבק "מעבר לפינה". "פיליפ", אמר אז אנליסט טבק בכיר, "חייבת לעבור לתחומים אחרים אחרת תעלם".
"העובדות אינן מסכימות עם האנליסטים"
היימיש מאקסוול, האיש שהוביל את פיליפ בין 1984 ל-1991, מעשן כבד, שחיסל 2 קופסאות מרלבורו ליום עד שנפטר ב-2014, בגיל 87, הודיע, בראיון נדיר שעשה עם  רשת ABC בתחילת 2000, שהוא דווקא רכש חבילת-ענק של מניות MO, "כי העובדות אינן מסכימות עם האנליסטים". 
מאקסוול, שנכנס לתפקידו ב-1984 כאמור, בימים שבהם החל הנשיא רייגן לבצע את המהלך הגדול  שהוביל לגלובליזציה, למיגורה של "ממלכת הרשע" הסוביטית ולקידומה של מהפכת הטכנולוגיה, קרא נכון את ההתפתחויות העתידיות שיגיעו ושינה את האסטרטגיה של פיליפ מוריס. הוא החל במסע רכישות של חברות טבק במזרח אירופה ובאסיה ובארה"ב חדר לתחומים שאינם קשורים בעישון, מזון ונדל"ן בעיקר. 
"האנליסטים אינם קוראים נכון את התמונה הגדולה שבתוכה פיליפ פועלת. הם מתמקדים בעתיד העישון בארה"ב", אמר למראיין המופתע ב-2000, "לא רק שאנחנו כבר ממזמן מרחיבים הפעילות לתחומים נוספים כמו מזון ונדל"ן בארה"ב אלא אנחנו מעבירים את הפעילות בעישון לעולם כולו. על מה מתבססים האנליסטים כשהם טוענים שהעישון ייעלם? נכון, הוא יורד בארה"ב וקצת באירופה המערבית אבל גלובלית? הפוטנציאל לסיגריות שלנו אין סופי". 
"נפילת האימפריה הסובייטית והקומוניזם", אמר בחיוך, "רק תקדם את הגלובליזציה, תייצר מעמדות ביניים חזקות יותר ותאפשר למיליארדי אנשים מחוץ לארה"ב ליהנות ממרלבורו, כל מה שרוצים שם הוא להחליף הסיגריות הגרועות שלהם בסיגריות האמריקאיות משובחות ואנחנו כבר מובילים בכל השווקים, במיוחד באסיה ובמזרח אירופה שם הביקוש לסיגריה האמריקאית האיכותית עולה במהירות. קניתי המניות כי זה הזמן לקנות לא למכור וחבל שהאנליסטים מטעים את המשקיעים". 
ב-2007 הגיע מחיר מניית MO ל-90 דולר, עלייה של 430% מאז ניתן הראיון. בינואר 2017 (בדיוק עשור לאחר הנפילה בתחילת 2000 ל-17 דולרים) הגיעה המניה לשיא כל הזמנים של 111 דולרים. פיליפ מוריס שינתה שמה לאלטריה ב-2003 וב-2008 פוצלה אלטריה לשתי חברות: אלטריה שלקחה הסימול MO ופיליפ מוריס אינטרנשיונל שקיבלה הסימול PM שבה אנחנו מתמקדים היום. 
בכל מקרה, מאז ששברה המניה את שיא כל הזמנים שלה, בינואר 2017, החלה להתדרדר ובסוף אוגוסט השנה ירדה לרמה של 76 דולרים (ירידה של 31.5%) אלא שמאז החלה לטפס שוב ולהפתעת רבים בגיבוי אנליסטים רציני. מאז תחילת החודש העלו 3 בתי השקעה מובילים, סיטיגרופ, סאנפורד ברנשטיין ופייפר-ג'פריס את המלצותיהם ל"קניה". 
האם  הסתיימה סכנת העישון? ברור שלא, היום היא מוכחת יותר מאשר בעבר ואם כך מה גורם לאנליסטים לחזור ולהמליץ על מניות הטבק בעיקר על PM?
כמה עובדות על תעשיית הסיגריות
ב-2017 נמכרו 5.4 טריליון סיגריות בעולם (2.4 מתוך זה בסין כאשר הרחק מאחור נמצאות אינדונזיה, רוסיה וארה"ב) שהכניסו ליצרנים 699.4 מיליארד דולרים, שיא כל הזמנים. בין 2003 ל-2017 ירד מספר הסיגריות בעולם ב-1.3% אבל ההכנסה עלתה ב-26.5% וקונצנזוס המומחים מצביע על כך שעד 2022 יירד מספר הסיגריות בעוד 8% אבל ההכנסה הגלובלית תרד רק ב-0.3%. כאשר מדובר באזורים השונים התמונה שונה לחלוטין. 
עיון בדו"ח הסיגריות הגלובלי שיצא לאחרונה מגלה שהדאגה מהירידה בעישון אינה הבעיה הגדולה של חברות הסיגריות הגדולות כי יכולתן המוכחת של החברות להגדיל הכנסותיהן באזורים המתפתחים (שם מעלות החברות את מחיר החפיסה בהתמדה) מפצה על הירידות בביקושים בשווקים המפותחים ובנוסף קצב הירידה בעישון באזורים המפותחים יורד כי למרבה הפלא מסתמן גידול בעישון אצל הדור הצעיר. 
64% מצריכת הסיגריות הגלובלית ב-2017 היה באזור אסיה-פסיפיק (לעומת 55% ב-2005) ואילו אירופה המערבית וארה"ב שב-2005 רכשו 20% מהסיגריות ירדו, ב-2017, ל-14%. China National Tobacco Corp, שבבעלות ממשלת סין ושמוכרת רק בסין, מספקת 43% מכל הסיגריות שנמכרות בעולם כאשר פיליפ מוריס אינטרנשיונל עם 14% של השוק, בריטיש-אמריקן טבקו (סימול: BTI) עם 12%, Japan Tobacco (סימול: 2914.T בטוקיו) עם 8% ו-Imperial Tobacco (סימול: IMB.L) הבריטית עם 4% מאחוריה וכל יתר החברות מחזיקות ב-19% מהשוק. 
מה מעניין בפיליפ מוריס?
תוצאות הרבעון האחרון (יולי-ספטמבר 2018) שפרסמה פיליפ מוריס הפתיעו. המכירות, 7.5 מיליארד דולרים, עלו ב-4.6% מעל הקונצנזוס וב-0.4% לעומת הרבעון השלישי של 2017 (אבל ב-3.3% אם מנטרלים את התחזקות הדולר). מלבד באוסטרליה ובמזרח אסיה מציגה החברה עלייה נאה בהכנסות בכל האזורים כשבולטת העלייה של 11.4%. דווקא באיחוד האירופי ובצפון אמריקה נעצרה הירידה. 
הערכת החברה (וגם של ארגון הטבק הגלובלי) היא שההכנסות ממוצרי טבק בכל האזורים ימשיכו לגדול עד 2022 לפחות. הנתון היותר מעניין הוא העלייה החדה בסעיף ה-EBITDA, רווח לפני מס וכו', שעלה בצורה חדה ביותר מה שמוכיח שהחברות מתייעלות וגם יכולות להעלות מחירים. 
אנחנו מתמקדים בפיליפ מוריס כי בין הצמיחה ההיסטורית וחלוקת הדיבידנד שעולה מזה עשרות בשנים (כרגע תשואה של 5.63%), נחשבה תמיד כאחת ההשקעות המועדפות על האמריקאים ולדעת אנליסטים רבים תמשיך להיות כזו. בנוסף, אנחנו מכירים את החברה מקרוב עוד מימי מאקסוול וגם הבאנו, בתחילת המאה, את דבריו הנ"ל לקוראים.
פיליפ מגיעה לשיא כל הזמנים
פיליפ, שנוסדה לפני 171 שנים, הוכיחה לאורך התקופה יכולות התאמה בלתי רגילות לשינויים. הדעה שלנו היא שגם העליות עד תחילת 2017 כמו העליות מאז אוגוסט האחרון מתבססות על שתי עובדות שמשום מה האנליסטים פקששו. הסיבה העיקרית היא שלמרות נזקי העישון הגיעה המניה לשיא כל הזמנים בשנה שעברה, קשורה לדעתנו בהבנת ציבור המשקיעים שהבין בעזרת מהפכת המידע שאיום הפגיעה בחברה, כתוצאה מהמלחמות נגד עישון, אינו מבוסס על עובדות שהביקוש הגלובלי אינו יורד ושיכולות התמחור וההתייעלות של חברות הטבק עולות. 
העליות, של PM בעיקר, מאז אוגוסט קשורות ב"תגלית" שפיליפ מוריס מתקדמת בהצלחה לבניית שוק העישון העתידני, עישון שאינו מזיק לבריאות. מסתבר שהחברה באמת מצליחה במאבק נגד העישון. הכיצד? נראה שהאסטרטגיה של החברה (שאותה התחיל אותו מאקסוול) מראה סימני הצלחה. משקיעים רבים מתחילים להאמין שעד שהירידה בהרגלי העישון תפגע בהכנסות החברה "על באמת", היא תצליח להפוך את "הסיגריה הבריאה" למקור הכנסתה המוביל.
האם ה-IQOS היא טכנולוגיה משבשת? 
ובכן, כך מאמינה הנהלת החברה ומשקיעה הון תועפות בנושא. PM מאמינה שה-IQOS, שעובד על חימום הטבק ואינו שורף אותו כסיגריה, הוא התחליף לסיגריה הקונבנציונלית ושהמעשנים יעברו אליו. המכשיר הזה שלמעשה דחף המניה לשיאים הוא גם שלטענת רבים גרם לחלק מהירידות בשנה האחרונה. במהלך 2017 ירדה מכירת הסיגריות האלקטרוניות (במיוחד בשוק הגדול שלהן, יפן, שם גם בודקת PM את המוצר שלה, ה-IQOS). 
אבל הירידה הייתה זמנית, בגלל ליקויים במוצר ובשנה האחרונה יצאה החברה עם מוצר IQOS עדכני ומסתבר שכ-6 מיליון מעשנים ביפן ומספר דומה בקוריאה החליפו השנה את השימוש מסיגריות ל-IQOS (ביפן % 15.5 מהמעשנים השתמשו ב-IQOS ברבעון השלישי של 2018, עלייה של 30.3% בהשוואה לרבעון המקביל ב 2017). 
החברה מצפה כעת לאישור ה-FDA לשיווק המוצר בארה"ב והאנליסטים מתחילים להאמין שהוא יתקבל וכי הכניסה לשוק האמריקאי והאירופי מובטחת. בין הפגיעה הנמוכה מהצפוי בהכנסות מהסיגריות הקונבנציונליות (גם העובדה שההכנסות מהסיגריות מחזיקות מרווח רווח של למעלה מ-40% מאז 2008 מהווה גורם חשוב לביטחון שמפגינה החברה) לבין החדירה המהירה של ה-IQOS לצד הדיבידנד הופכות את PM להשקעה כדאית.
לבסוף ישנו André Calantzopoulos, מנכ"ל החברה מאז 2013. קלנטזופולוס בן ה-60 הגיע לחברה כשהיה בן 28, כריזמטי ומנהל מוכשר ששם את גורלו על ההחלטה, "לחסל הסיגריה ולהשליט ה-IQOS" ומוביל המהלך בכישרון כאשר האנליסטים שכל הזמן היו ממוקדים בסיגריה ובירידה בעישון מתחילים להאמין שהחברה תצליח לשנות את התעשייה מבלי שההכנסות האדירות יפגעו, "די בדומה למה שעושה טסלה בתעשיית המכוניות", אמר אנליסט.
מה שקורה ב-PM קורה גם בשאר ענקיות התעשייה. כהרגלנו חפשנו סל/קרן ממוקדים אלא שמניות הטבק הן "מוצר צריכה" ומופיעות בסלי וקרנות הצריכה ואין כרגע סל ממוקד. למי שמאמין ש-PM תצליח באסטרטגיית השיבוש שלה, ההשקעה במניה מעניינת אלא שלדעתנו מחיר המניה גבוה מידי.
מבחינת התוצאה הסופית, "השיבוש" של PM לא יהיה באותם ממדים של TSLA. המניה נסחרת במכפיל היסטורי של כ-19 פעם ומכפיל צפוי של 17.6 ו-16.7 לשנים 2018-19, רמה גבוהה למניות צריכה. רמה שנוצרה לאחרונה בשל התלהבות האנליסטים מה-IQOS. בין הדיבידנד למכפיל אנחנו מעדיפים מחיר של 17-17.5 אבל אל תשימו לימיט לפני שאתם חופרים ומתייעצים. 
 
 
** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל

תגובות לכתבה(90):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 39.
  Carbon Black אתמול השתחררו 8 מיליון מניות חסומות
  סימול cblk 01/11/2018 08:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שהיו חסומות לחצי שנה מאז ההנפקה - נראה אם המנהלים ממהרים לממש ולהכניס כסף מהיר לכיס. המניה כבר נפלה 50 אחוז מהשיא. Carbon Black Inc’s Lock-Up Period Set To End on October 31st (NASDAQ:CBLK) Carbon Black’s (NASDAQ:CBLK) lock-up period will expire on Wednesday, October 31st. Carbon Black had issued 8,000,000 shares in its IPO on May 4th. After the expiration of Carbon Black’s lock-up period, restrictions preventing company insiders and major shareholders from selling shares in the company will be lifted.
  סגור
 • 38.
  The Estee Lauder Companies Inc-טסה אחרי דוחות (ל"ת)
  אסתי וראובן - EL 31/10/2018 15:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 37.
  ORBK KLAC
  ORBK 31/10/2018 09:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה שלום, איך אתה מסביר שעדיין קיים פער עצום של 12 אחוז. מי שיקנה את orbk ב 55 דולר יקבל 61.76 דולר (לפי 38.86 במזומן ורבע מניית klac). האם לדעתך יש כאן נתון חסר שאני לא לוקח בחשבון ? ארוע מס כתוצאה מקבלת מזומן של 38.86 דולר על כול מניית orbk ? תודה. klac כבר פרסמה דוחות.
  סגור
 • מישהוא הצליח לחפור ולמצוא תשובה ? (ל"ת)
  orbk 01/11/2018 08:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 36.
  ובנתיים ibm על 115$
  ימית 30/10/2018 20:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מחיר שמשקף תשואת דיבידנד 5.4%לא רע בכלל לחובבי השקעות דיבידנד
  סגור
 • 35.
  קראתי שבאפט השקיע לאחרונה 600 מיליון דולר בחברות פינטק
  מה בתחום הפינטק? 30/10/2018 16:43
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אשמח לקרוא מאמר על התחום הזה
  סגור
 • תשקיע בתעודה על הפינטק לא מניה (ל"ת)
  טריידר 30/10/2018 20:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • על איזה תעודה אתה ממליץ בתחום הפינטק? (ל"ת)
  כמו למשל? 30/10/2018 22:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אני מכיר רק אחת - תעודה עולמית, בדולרים, סימול FINX (ל"ת)
  FINX 31/10/2018 10:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 34.
  טראמפ מרחיב הסנקציות על סין ומאיים בעוד
  מי לדעתך יפגע? 30/10/2018 16:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  פורד דיווחה שהיא הפסידה 1 מיליארד בגלל המכסים, וגם חקלאים רבים ספגו מהלומה (=במיוחד מגדלי הסויה), גם קטרפילר ומי שייבא פלדה בזול מסין. אני רואה שגם LVS יורדת (=אולי זה לא קשור למלחמת הסחר). מי עוד?
  סגור
 • טען עוד
 • 33.
  אם הפד לא ישנה מסלול מהר, הירידות תתחדשנה (ל"ת)
  קריימר טוען ש... 30/10/2018 16:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • קריימר הוא האחרון שכדאי להקשיב לו
  רומי 30/10/2018 20:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שמסננים רעשים, הכוונה היא לטיפוסים כמו קריימר
  סגור
 • 32.
  טאואר הירידה מוצדקת או מוגזמת לדעתך
  טמיר 29/10/2018 13:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם נוצרה ההזדמנות לטווח הארוך בטאואר? או שהסיפור שלה נגמר
  סגור
 • שאלה מצויינת
  שלמה גרינברג 30/10/2018 12:04
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מה שעליך לעשות כדי לקבל תשובה על שאלה כזו הוא לבדוק את הדוחות בעיון, לקרוא בעיון את שיחת הוועידה ולבדוק דעות לגבי עתיד הסקטור ואז תוכל לגבש החלטה בעצמך
  סגור
 • המנכ"ל המוערך אמר שהם במעבר לשבבים ריווחיים יותר
  תקשיב למנכ"ל 29/10/2018 19:01
  הגב לתגובה זו
  2 0
  וזה לוקח זמן. וכרגע בכל מקרה, הסקטור כוחו בחולשה. לי נראה שמי שמאמין במנכ"ל ובחברה, זה זמן טוב לאסוף מניות, אבל לא לצפות לקפיצה במחיר מחר בבוקר
  סגור
 • תודה אני גם חושב כמוך (ל"ת)
  טמיר 30/10/2018 08:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • יצאו המלצות מעודכנות לתאריך 30.10
  TSEM 30/10/2018 15:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  על 21 , 20 ו 28 דולר אם יש לכם חשבון בבנק הבינלאומי - ניתן לראות ב "שוק ההון" "תיק השקעות מבט עומק" - לחפש מניית tsem (לא חייבת להיות בתיק לבצע חיפוש).
  סגור
 • 31.
  ברכישת ת.סל ומדד אתה גם קונה את
  זהבי 29/10/2018 06:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המניות הגרועות של המדד ולא רק את הטובות
  סגור
 • לא מדוייק, תלוי בסל (ל"ת)
  שלמה גרינברג 29/10/2018 08:26
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • די עם הפקה פקה
  פקה פקה 29/10/2018 08:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אפעלו אם אתה משקיע במדד sp500 - כולם יודעים כבר שנים על שנים שהתשוה של מניות הצמיחה במדד גבוהה יותר מהתשואה של המדד עצמו או מניות הערך במדד. לדוגמה תעודות של VOOG מול VOO VOOV
  סגור
 • למה פקה פקה ? הוא לא התכוון לspy
  שימי 29/10/2018 11:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  והוא לרוב צודקבסל של אנרגיה נניח יש לך מניות מצויינות ומובילות וגם מניות גרועות ומפסידות
  סגור
 • פקה פקה של "הגיגים"
  די עם זה 30/10/2018 15:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מניות גרועות ? מניות טובות ? - מה הקשר בין העבר לעתיד ? מי בכלל יודע איזו מניות יהיו "טובות" בעתיד. על לא מעט מניות של חברות ענק שנפלו או עלו חזק ניתן לקרוא המלצות אנליסטים מנוגדות.
  סגור
 • אז מתוק אם זו דעתך אל תקרא ואל תשקיע
  יעקב 30/10/2018 20:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מותר לאנשים להביא דעות ושאלות גם אם בשבילך הכל זה פקה פקה
  סגור
 • 30.
  מה דעתך על רכישת הענק של IBM , מה משמעותה? (ל"ת)
  רכישת RED HAT 29/10/2018 00:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • תן זמן ללמוד (ל"ת)
  שלמה גרינברג 29/10/2018 08:27
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • שים לב
  dbx 30/10/2018 16:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  במיני מפולת שהיתה ביום שני - מניית dbx דווקא עלתה. אני משער שזה קשור לכך שהיא בתחום אחסון בענן והבאזז שנוצר עם העסקה. בחודש יוני היא טסה בטיל ל 45 דולר בעקבות אנליסט שאמר שהיא תרכש לדעתו על ידי אחת מהענקיות. הם מפרסמים דוחות ב 8 לנובמבר.
  סגור
 • 29.
  Ibm רוכשת את רד האט
  רמי 28/10/2018 21:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה האם זה טוב ליהודים?עסקה טובה לדעתך לibm? תודה
  סגור
 • טוב ליהודים שמחזיקים ברד האט
  שלמה גרינברג 29/10/2018 08:27
  הגב לתגובה זו
  4 0
  לגבי IBM זה נראה טוב אבל תן זמן ללמוד
  סגור
 • 28.
  שלמה כמשקיע במדד או ת.סל
  טרי 28/10/2018 21:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה כמעט לא משקיע במניות אלא בת.סל ומדדים.. אבל, בהשקעה במדד אתה ללא ספק משקיע במניות הטובות ביותר בתחום אבל גם בגרועות יותר לא?? למשל מדד שיש בו את אפל מצד אחד ואת ge נניח רק לצורך הדוגמא..
  סגור
 • אני בכלל לא משקיע (ל"ת)
  שלמה גרינברג 29/10/2018 08:29
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • שימו לב
  לרון 29/10/2018 09:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתם סומכים על מכונאי שאין לו מכונית או לחלופין על טכנאי מזגנים המשתמש במאוורר כי זה טוב לבריאות!!!!!
  סגור
 • 27.
  מדדי המניות
  שמואל 28/10/2018 11:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  החודש עדיין לא הסתיים אבל עד היום המדדים בארה"ב ירדו את הירידה החדה ביותר תוך חודש ימים לא ראיתי חודש כזה ,אולי מישהו כן רואה. זהירות ובהצלחה לכולם.
  סגור
 • היו מספר חודשים גרועים מהנוכחי בעבר (ל"ת)
  שלמה גרינברג 28/10/2018 15:03
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 26.
  מעניין איך תעשיית הקנאביס תשפיע על תעשיית הטבק
  אבי 28/10/2018 10:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בטוח שלא רחוק היום שימציאו סיגריה אלקטרונית מבוססת קנאביס לא ממסטל או ממסטל באחוזים מאד מאד נמוכים שתחליף את הטבק.
  סגור
 • 25.
  Stephen Tusa נתן יעד של 10 דולר
  GE 28/10/2018 09:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בגלל זה כנראה היא ירדה חזק בשני ימי המסחר האחרונים. זה אותו אנליסט שצדק כול הדרך כשנתן אז יעד של 11 דולר . הדוחות יפורסמו ביום שלישי 30.10 לפני פתיחת המסחר General Electric (GE) Gets a Sell Rating from J.P. Morgan October 25, 2018, J.P. Morgan analyst Stephen Tusa maintained a Sell rating on General Electric (NYSE: GE) today and set a price target of $10
  סגור
 • 24.
  רכישת orbk על ידי KLAC עדיין ישנה שם אפשרות ל 15 אחוז
  סמי 27/10/2018 14:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מדהים שהפער עדיין לא נסגר, מאז ההודכה ב 16.3. עדיין יש פוטהציאל לרווח של 15 אחוז. הסיבה היא שמאז ההודעה מנית orbk ירדה ב 12 אחוז ומניית klac ירדה ב 28 אחוז. דוחות klac ב 29.10. ---- טנקור קונה את אורבוטק תמורת 3.4 מיליארד דולר במזומן ובמניות העסקה משקפת פרמיה של 15% ביחס למחיר הסגירה של מניית אורבוטק בשישי שעבר יורם גביזון 19.03.2018 14:23 חברת KLA Tencor, שמתמחה בפיתוח תהליכי ייצור של שבבים, חתמה על הסכם מחייב לרכישת חברת אורבוטק תמורת 38.86 דולר במזומן ו-0.25 מנייה של KLA תמורת כל מניה של אורבוטק.
  סגור
 • 23.
  מעולה כתמיד אבל...
  מפריע לקרוא 27/10/2018 12:03
  הגב לתגובה זו
  0 2
  קשה לקרוא כתבה שמלאה בפיסוק בעייתי ושגיאות הגהה. שלמה מספיק אינטליגנטי בשביל לערוך עוד 15 דקות את זה למשהו פחות מפריע
  סגור
 • זה לא מפריע. תפסיק לקשקש (ל"ת)
  Guy 28/10/2018 08:18
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 22.
  שלמה עסוק מידי כדי לענות,הוא התחיל לשלוח ווינר.. (ל"ת)
  שי.ע 26/10/2018 19:48
  הגב לתגובה זו
  4 2
  סגור
 • התייאש
  לרון 27/10/2018 17:12
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מרמת התגובות
  סגור
 • 21.
  מי מרוויח
  שמואל 26/10/2018 17:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מי החברות או המגזרים שמרוויחים מירידות בבורסה
  סגור
 • תנסה בבקשה לחשוב על השאלה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 27/10/2018 09:30
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • מי מרוויח
  שמואל 28/10/2018 09:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תודה על התיחסותך, באמת ניסיתי לחשוב ,אבל לא מצליח להעלות בדעתי מי מרוויח,חוץ מהשורטיסטים כמובן.
  סגור
 • 20.
  מניות מרוויחות
  שמואל 26/10/2018 17:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מי המניות או המגזרים המרוויחים משוק יורד
  סגור
 • 19.
  שלמה מכיר בנק אמריקאי קטן בשם ally
  משה 26/10/2018 17:39
  הגב לתגובה זו
  2 0
  יש לך מה לספר עליו בכמה מילים?נראה מאוד ריווחי ונסחר כ14% מתחת לערך הנכסי בספרים.. תודה ממשה
  סגור
 • מכיר היטב
  שלמה גרינברג 27/10/2018 09:35
  הגב לתגובה זו
  3 0
  הבנק, בדטרויט, קיבל בזמנו מכה קשה מתעשיית הרכב בה הוא פועל ומאז הולך ומתאושש, לא עוקב מקרוב
  סגור
 • תודה שלמה הבנק נראה שוב מעניין
  משה 28/10/2018 08:19
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תעקוב.. אולי ישתלם
  סגור
 • 18.
  ווסטרן דיגיטל
  ג'ואי 26/10/2018 17:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלמה wdc דוחות לא טובים.. יורדת 21% היום.. לא נסחפו קצת ? לדעתך זה ירידה גם בגלל הסנטימנט הכללי השלילי או שהדוח באמת היה ככ גרוע?
  סגור
 • בשבוע כזה אתה מצפה לאיבחון?
  שלמה גרינברג 27/10/2018 09:37
  הגב לתגובה זו
  2 0
  החברה לא עמדה בציפיות
  סגור
 • מדהים ב 10.2015 היא רכשה את sndk
  wdc 28/10/2018 09:23
  הגב לתגובה זו
  1 0
  רכשה את סאנדיסק תמורת 19 מיליארד דולר - ועכשיו השווי של החברה הוא רק 13 מילארד דולר ! Western Digital (WDC) to Acquire SanDisk (SNDK) in $19B Deal October 21, 2015
  סגור
 • 17.
  חברת מיקרו פוקוס האנגלית
  שאולי 26/10/2018 14:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חברת תוכנה. נסחרת בלונדון..האם מכיר שלמה ?תודה
  סגור
 • לא מכיר (ל"ת)
  שלמה גרינברג 27/10/2018 09:37
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 16.
  tsem היום (שישי) יום המסחר האחרון בארהב לפני הדוחות (ל"ת)
  מפחיד 26/10/2018 08:19
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 15.
  טבע
  יובל 25/10/2018 21:38
  הגב לתגובה זו
  4 0
  ערב טוב שלמה, האם נוכל לצפות ממך לכתבה מורחבת על טבע לאחר פרסום הדוחות הקרובים הבטחת לא מזמן התייחסותך בנושא דרך אגב קורא את הטור הדהים שלך מעל 12 שנה בקביעות (הייתי מנוי שנים על גלובס בגללך)
  סגור
 • על טבע כתבתי מספיק (ל"ת)
  שלמה גרינברג 27/10/2018 09:38
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 14.
  ge
  לרון 25/10/2018 19:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אכן כבר מתחת ל12$
  סגור
 • נכון (ל"ת)
  שלמה גרינברג 27/10/2018 09:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 13.
  חוזר בי
  לרון 25/10/2018 19:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  wwe אכן היתה גבוהה כפי שטענתי והיא עדיין גבוהה גם אחרי הירידות נכון להיום שער 60 אכן שוב נראה סביר ועם כל הידע עדיין קשה עד בלתי אפשרי לבן אנוש להתעסק עם נתוני העתיד
  סגור
 • 12.
  האם הבורסה בדרכה למטה או מדובר בתיקון ציפיות?
  תיקון או נפילה? 25/10/2018 17:50
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אשמח לשמוע תשובה, מבלי להתחייב כמובן
  סגור
 • עד כה לקח התיקון הנוכחי % 9.56 מהשיא האחרון של ה S&P
  שלמה גרינברג 27/10/2018 09:46
  הגב לתגובה זו
  3 0
  וזה התיקון שחשבתי שיגיע בספטמבר או אוקטובר ושבעזרת התקשורת כנראה שיהיה חד יותר. זה עדיין תיקון קטן בהרבה מתיקונים קודמים מאז 2009 (זה התיקון השמיני כמדומני). דעתי ברורה שמהפכת הטכנולוגיה והגלובליזציה ימשיכו להניע הכלכלה קדימה עם תיקוני התאמה בדרך
  סגור
 • אכן הזהרת מהתיקון בצורה ברורה וחד משמעית (ל"ת)
  זוכר טוב 29/10/2018 00:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • גם וגם
  לרון 25/10/2018 19:51
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מחירים גבוהים וריביות נמוכות
  סגור
 • 11.
  שלמה שאלה לימודית ברשותך
  ספרדי 25/10/2018 16:28
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אשמח לברר כיצד אתה מוצא מניות מעניינות להשקעה, לפי איזה פרמטרים ראשונים אתה מסננן ומבדיל בין המוץ לתבן? ככה ממש בכלליות תודה
  סגור
 • אני הולך לפי הפרמטרים הכלכליים
  שלמה גרינברג 27/10/2018 09:48
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ומנסה כמובן להכיר ההנהלה. אגב, מאז 2009 איני משקיע כמעט במניות בודדות
  סגור
 • שלמה שאלה על השקעה במדדים
  ארד 28/10/2018 08:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הרי בקניית מדד כמובן שאתה קונה את המניות הטובות בתחום...אבל, וזה אבל גדול.. אתה קונה גם את הגרועות בתחום לא??
  סגור
 • תשובה
  לרון 25/10/2018 19:52
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לא תקבל כנראה
  סגור
 • 10.
  סלי המיים
  טוביה 25/10/2018 16:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מומלצים תמיד.. ירדו השנה כ3% הביקוש למיים גובר על ההיצע כל שנה יותר..אז איך/למה זה לא מתבטא במחירי החברות המיים והמניות שלהן?אני שואל באמת ולא בציניות ואשמח גם לתשובה אמיתית ולא "כי יש יותר מוכרים מקונים" תושה רבה
  סגור
 • לא בציניות
  שלמה גרינברג 27/10/2018 09:49
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אתה באמת מצפה לתשובה על שאלה כזו?
  סגור
 • 9.
  פייסבוק
  דורון 25/10/2018 16:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום שלמה ותודה על המאמר..מזמן לא כתבת משהו על פייסבוק, פעם אחרונה שהזכרת אותה הייתה שהיא באמת הייתה במחירי חלל כמו שציינתמאז ירדה כ..35% ..מה דעתך על פייס.? תודה שלמה
  סגור
 • נמתין לראות ההתפתחויות (ל"ת)
  שלמה גרינברג 27/10/2018 09:50
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • דוחות OCT 30 AMC
  fb 26/10/2018 10:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  after marker close
  סגור
 • ומה זה צריך לומר? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 27/10/2018 09:51
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 8.
  צק פוינט אחלה דוח ואחלה רכישה
  זהבי עצבני 25/10/2018 16:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  וב וול סטריט? יורדת 3% מתחת ל109$ מעצבן..מה דעתך על צק פוינט? תודה רבה
  סגור
 • כתבתי אין ספור פעמים
  שלמה גרינברג 27/10/2018 09:52
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ודעתי לא השתנתה בגלל שהמניה "מתחת ל109$ "
  סגור
 • 7.
  מגזר השבבים למחצה
  ירדן 25/10/2018 16:21
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כל המגזר חטף גם הsoxx אבל נראה ש אפלייד מטיריאלס ולאם ריסרץ חטפו (יחד עם חביבתנו מיקרון) יותר מהייתר.מה דעתך על amat lrcxהמספרים וההנהלות טובות... גם המחיר כבר כלכלי למדיי.. מה דעתך? תודה שלמה
  סגור
 • אבדוק בסוף השנה
  שלמה גרינברג 27/10/2018 09:53
  הגב לתגובה זו
  2 0
  למה "חביבתנו מיקרון",
  סגור
 • מניות
  לרון 25/10/2018 19:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אינן אובייקט לאהבה
  סגור
 • 6.
  מה דעתך על הדוח של ingridion? כרגע
  יוספי 25/10/2018 16:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ירדה בעקבות הדוח כ9$ לסביבות 92$
  סגור
 • דוגמה יפה
  שלמה גרינברג 27/10/2018 10:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  זה בדיוק המצב שעליו אני מרחיב תמיד אבל בעלי מניות של חברה מהסוג של INGR צריכים היו לשחרר חלק מהאחזקה בתחילת השנה, כשהמניה נגעה בחלל ולהמתין לתיקון. כעת נכנסים שוב למצב מעניין בחברה ובמקום להתייחס לירידה הזו (לא בגלל הדוחות) תבדוק לעומק את מצב החברה ובהתייעצות עם היועץ שלך תקבל החלטה
  סגור
 • 5.
  אי טי אנד טי דוחות רבעון
  גרשון 25/10/2018 16:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה תודה על המאמר.. האם הפיספוס של t בדוחות וקצב הטמעת טיים ורנר האיטי מהצפוי מצדיק ירידה יומית של 8% במחיר המניה? תודה
  סגור
 • לא (ל"ת)
  שלמה גרינברג 27/10/2018 10:00
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • בעבר טענתי
  לרון 25/10/2018 20:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שאינני נוגע גם במקל ב ge ב t וכיו"ב לעומת זאת adbe בירידות זה סיפור אחר וזו אינה המלצה
  סגור
 • צודק לגבי adbe אבל... עדיין יקרה בטירוף
  יוסי 26/10/2018 09:56
  הגב לתגובה זו
  1 0
  צריכה לרדת המון.. מניה פצצה
  סגור
 • לא מתווכחים עם השוק
  לרון 25/10/2018 19:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ובטח לא ברמה היומית
  סגור
 • 4.
  שלמה מדוע סנטנדר חתכה את הדיבידנד?
  גרג 25/10/2018 16:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בנק סנטנדר דווקא שהמניה יורדת והתשואה הגיעה מעל 6% פתאום הורידה את הדיבידנד מ0.30 ל0.16. כמעט 50% .. מה זה ? למה ?
  סגור
 • לא בדיוק, תקרא ההודעות (ל"ת)
  שלמה גרינברג 27/10/2018 10:01
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • איזה הודעות ? אני עוקב ולא ראיתי אף הודעה
  גרג 28/10/2018 08:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בנושא הדיבידנד והקטנתו
  סגור
 • 3.
  בריינסוויי
  בריינסווי 25/10/2018 13:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למשקיעי בריינסוויי שכול היום "סופרים קליניקות" תשכחו מהנפקה בארצות הברית בשנה הקרובה (בגלל מצב השוק). גם אנחנו ספרנו קליניקות בשנת 2013 - עברו 6 שנים, החברה היתה אמורה היום להיות מפוצצת בהכנסות - במציאות כלום ושום דבר. עכשיו תורכם להיות הפתאים התורנים.
  סגור
 • 2.
  חשוב לציין גם את "השיבוש לשיבוש" - JUUL
  JUUL 25/10/2018 13:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הסיגריות האלקטרוניות המגניבות שניראות כמו דיסק און קי. אם ה fda יחנוק את JUUL (כי מבחינתם זה מושך צעירים ובני נוער לעשן) - החברות שמוזכרות ירוויחו. לדעתי הרבה מהירידה במניות החברuת המסורתיות בשנה האחרונה קשורה ל juul
  סגור
 • 1.
  MO מדווחת היום 25.10 לפני פתיחת המסחר
  MO 25/10/2018 13:08
  הגב לתגובה זו
  1 0
  PM דיווחה ב 18.10
  סגור