התיאבון ל"יוקרה" בוול סטריט בשיאו, כיצד כדאי להשקיע?

סקטור הקמעונאות נהנה מהדחיפה הטכנולוגית שמובילה את ההתאוששות הכלכלית בבורסה. עיני המשקיעים למניות היוקרתיות שכבר עלו לשיאים - כדאי להיכנס?

 |  (90)
תעשיית מוצרי המותרות (Luxury goods Industry) פורחת ככל שמהפכת הטכנולוגיה מתקדמת. מדד S&P500 מציג את הגאות הארוכה ביותר מאז החל בשנות ה-50. אין ספק שהסקטור ש"אשם" בהישג זה הוא הטכנולוגי שהוביל את ההתאוששות הכלכלית ולפיכך גם את ההתאוששות בבורסה.
קמעונות היוקרה כמנוע צמיחה בוול סטריט
הצלחת מניות הטכנולוגיה, ה-FAANG וכל האחרות, "הסתירה" כמה מנועי צמיחה אחרים שנהנו מאוד גם מ"הדחיפה" הטכנולוגית וגם מאסטרטגיית ההצלה והשיקום שנקטו ממשלת ארה"ב והבנק המרכזי שלה מאז 2008-9 ועד לאחרונה. סקטור הקמעונאות היה הבולט ובמיוחד תת הסקטור של מוצרי היוקרה. לא צריך להיות חוקר דגול על מנת להבין את הקשר הישיר וההדוק שבין הקמעונות למהפכת הטכנולוגיה שמצד אחד מעלה את רמת החיים הממוצעת ומן הצד השני מייצרת מוצרים חדשים שמייצרים ביקושי ענק (האייפון היה רק הדוגמית הראשונה).
הפרופסור Varian  Hal, הכלכלן הראשי של גוגל ולשעבר דיקן ביה"ס לאינפורמציה באוניברסיטת בארקלי ומרצה בכיר ב MIT, שנחשב לכלכלן מוביל בעולם בתחום כלכלת המידע, כתב בספרו על המקרו-כלכלה, Intermediate Microeconomics: A Modern Approach, שהפך לספר לימוד חובה בארה"ב, שככל שהצרכן מרוויח יותר צריכתו עולה אבל לא בצורה פרופורציונלית. "קצב הצריכה שלו למוצרי יוקרה עולה על זה של המוצרים ההכרחיים". אמירה זו בהחלט נכונה ובמיוחד החל משלב ההתגבשות של ההתאוששות כאשר המשקיעים מאמינים שההתאוששות אמיתית ותימשך.
איך יודעים מתי השלב הזה מגיע? ניק היווני, זכר גוי לברכה, גדול מהמרי ארה"ב במאה שעברה, טען שהדרך הכי טובה להחליט מתי לעבור ממניות קמעונות רגילות ליוקרתיות זה כאשר נגיד הבנק המרכזי של ארה"ב מודיע שלדעתו ההתאוששות תפסה ותימשך. כלומר, להמתין לשלב מתקדם בהתאוששות. אם זה אכן הסימן הנכון (וניק, לצד ההימורים, הצליח מאוד גם בבחירת ההשקעות בוול סטריט) אז בנאומו בסוף השבוע שעבר אמר הנגיד הנוכחי, ג'רום פואל, שלדעתו ההתאוששות "תופסת" ובפעם הראשונה מאז אנחנו עוקבים אחרי הנגידים הוסיף ש"תימשך לאורך זמן וללא אינפלציה". 
לאור זאת, בתיאוריה כמובן ועל אחריותכם, צריך למכור מניות כמו WMT או TGT ולעבור למניות כ-מוMoët Hennessy Louis Vuitton (סימול: LVMUY בארה"ב או MC.PA בפריז), או Kering SA (סימול: KER.PA) ואולי  לטיפאני (סימול: TIF) אלא שיש כאן בעיה "קטנה". WMT ו-TGT הניבו, מאז החלה ההתאוששות בתחילת 2009, בערך 140 ו-260 אחוזים בהתאמה ואילו שלישיית היוקרתיות שהזכרנו הניבה בהתאמה 700, 1450 ו-800 אחוזים ואז איפה ניק היווני ותחזיותיו? מדוע חשב המהמר הגדול (ולא רק הוא) שכדאי, כשמתחילה התאוששות בכלכלה להמתין עם קמעונות היוקרה בוול סטריט? על כך ננסה לדסקס היום. 
חכמת ההמונים מקדימה את המומחים
ההיגיון שמאחורי המשפט של הפרופסור ואריאן ברור אלא שהפרופסור, שהוציא את המהדורה הראשונה של הספר ב 1993 (ומאז יצאו מספר עידכונים), לא יכול היה להעריך אז איך ייראה עולם הקמעונות של ימינו, איך ייראה הצרכן ואיך תתנהג הכלכלה ולאיזה מהפך קמעונאי תביא הרשת (שהיא הגורם מספר 1 בעליית הביקוש למוצרי יוקרה) ואם הוא לא ידע הרי שניק בוודאי לא ידע כי הוא נפטר ב-1966.
מה שקרה, לדעתנו, הוא ההתמזגות של מהפכת הטכנולוגיה לכלכלת המיינסטרים באמצעות הטלפון החכם, מה ששינה לחלוטין את שיקולי הצריכה. "חכמת ההמונים" הבינה (כרגיל) את שעומד להתרחש הרבה לפני קובעי הדעה בוול סטריט ובגדול הבינו "ההמונים" שההצטרפות של מיליארדי אנשים חדשים, בעקבות ההתאוששות הכלכלית שמתפשטת גלובלית, למעגל הצריכה ובמיוחד ממקומות כמו סין, הודו ומזרח אירופה, "תמחק" את התיאוריות הישנות שמלפני המהפכה.
כן, משקיעים נבונים שראו את תגובת השווקים הריאלים לצעצועי הטכנולוגיה הבינו שהתיאבון ל"יוקרה", מבשמים לאישה ולגבר ועד לשעוני יוקרה ומכוניות יוקרה יגדל מהר בהרבה ממה שחשבו המומחים. בין ההצטרפות של צרכנים סינים, הודים או אינדונזים (הצטרפות שיצרה מהפכת הטכנולוגיה שהעלתה רמת החיים) לבין ההתייעלות האדירה של החברות כחלק מהתקדמות המהפכה נוצר ביקוש אדיר למוצרי יוקרה. 
הדוגמה הטובה ביותר והמעניינת ביותר? טסלה (סימול:TSLA). מה קרה לפתע במהלך 2013-14 שהמניה עלתה בכ-775%? הרי מצבה של החברה לא היה מי יודע מה והמכונית היפהפייה הייתה עדיין בעיקר בפרסומת ולא על הכביש. אבל בתחילת 2013 נעשה ברור שהמכונית תהיה "החשמלית הראשונה על הכביש" וזה הביא משקיעים. הרי ברור לכל מי שעיניו בראשו שלא המשקיעים המסורתיים הם שהעלו את TSLA מ-30 ל-275 דולר בשנה. TSLA הפכה סמל, המשקיעים שמו החותמת.
תהליך דומה קרה ל-SODA שהפכה מסתם שתייה מגוזזת שהשתרכה בשוק מאז 1905 ל"משהו ייחודי" שרק מתחיל לתפוס, אקולוגיה וכל זה. לטסלה יש את מאסק ולסודה את בירנבוים אבל ההתפתחויות הללו צריכות היו לומר משהו לחכמי וול סטריט, "WMT ו-TGT ייהנו מההתאוששות אבל לא כמו "טיפאני", בטח לא כמו "גוצ'י" או "פורשה".
מה עושים כעת שהמניות ה"יוקרתיות" כבר עלו לשיאים?
תלוי כמובן אם אתם מעריכים שההתאוששות הכלכלית תימשך ותתגבר או לא. אם כן אז קמעונות היוקרה תמשיך לשגשג ולמשוך משקיעים למניותיה. אלא שכעת המשקיע המעוניין ניצב בפני 2 בעיות: האחת, מחירי המניות והשנייה, הבחירה, שהרי אין סלים מייצגים לתת-סקטור זה (יש סלים רבים בתחום הקמעונות שהמובילים הם: XLY, XLP, VDC, VCR ו-FDIS).
ישנה קרן אחת אמנם, Pictet-Premium Brands שהיא הדבר הקרוב ביותר אבל כיוון שבהגדרת מטרותיה היא אמורה להשקיע "במניות של חברות שמשתייכות לסקטור מותגי העל" אז לצד כל חברות מותגי היוקרה, מכריסטיאן דיור דרך Kering SA ועד אסתי לאודר ו-PVH היא מושקעת גם במניות NIKE, AMX, VISA, KO ("מותגי יוקרה"). כך ש"הצלחת" מניות כמו CDI.PA, KER.PA, PVH או EL "נמשכת מטה" בגלל הצלחה פחותה של KO או AMX. הקרן, שבשנה האחרונה הכתה את רוב המדדים הניבה פחות כשמודדים לטווחים ארוכים יותר.
אז כיצד משקיעים בסקטור קמעונות היוקרה? הדרך הקלה היא להשקיע בקרן הנ"ל (שנוסדה ב 2005 ומספר ה-ISIN שלה LU0217138725) והדרך הקשה היא למצוא מניה מנצחת. 2 המניות המנצחות לאורך זמן (שנה, 5 שנים או 10 שנים) ושמתחלפות במיקום ביניהן הן CDI.PA ו-KER.PA. חשבנו תחילה שכריסטיאן דיור היא המייצגת האמתית אלא שמדובר בחברה קשה להערכה.
ב-2015 התבקשנו לבדוק עבור לקוח את כריסטיאן דיור שהיא חלק ב"אימפריית מוצרי היוקרה" של המיליארדר הצרפתי ברנארד ארנולט. הלקוח חשב לרכוש בלוק מניות גדול ב-CDI.PA או במתחרה שלה KER.PA. לאחר שהזענו על הדוחות הגענו למסקנה שכריסטיאו דיור אינה מתאימה ועדיף לנסות ולרכוש ב-Kering . למה? כי רק ארנולט יודע לנהל "יצור" שמורכב מכריסטיאן דיור שלמעשה שולטת על Moët Hennessy Louis Vuitton אבל לא בדיוק. ישנה החברה הפרטית של ארנולט, Groupe Arnault ששולטת בהכל וארנולט הוא היו"ר ומנכ"ל של כל השלוש ועוד כמה מ-60 חברות הבנות והכל קשור זה בזה.
ההמלצה שלנו ללקוח הייתה להתרכז ב-Kering אלא שעד שהבדיקה הסתיימה מניות KER.PA כמו מניות CDI.PA כמעט והכפילו עצמן והלקוח נטש הרעיון. אם הלקוח היה יודע להיכן הגיעה המניה לבטח היה קונה אז אבל מי ידע? אז נציג היום, למרות פחד הגבהים, את Kering SA ומה שבגדול נכון ל-KER.PA נכון לדעתי גם לכל חברות "היוקרה" שמוזכרות במאמר.
מי את קרינג?
Kering SA (סימול: KER.PA בפריז או PPRUY בניו יורק) נוסדה ב-1963 על ידי François Pinault כחברת פריטי לבוש אופנתיים והונפקה ב-1988 בפריז. הבן, François-Henri Pinault נכנס לעבוד בחברה ב-1987. הבחור, בוגר ביה"ס היוקרתי לניהול HEC ו"משוגע לטכנולוגיה", הבין מיד לאן יכולה מהפכת הטכנולוגיה להוביל ומשהתמנה, ב-1990 למנהל השיווק החל לשכנע את האב ומועצת המנהלים שהחברה חייבת לעבור מהקמעונאות לכיוון מוצרים יוקרתיים. "להעתיק את כריסטיאן דיור".
הוא שכנע את האב שקבוצת ארנולט בונה על מותגי-על ואלו שייהנו מהשגשוג הכלכלי הגלובלי שתניע הטכנולוגיה. "במוצרים אלו התחרות תהיה נוחה יותר מבחינתינו והרווחים גבוהים בהרבה". לקח לו עד 1999 כדי לשכנע האב לקנות 42% מקבוצת גוצ'י האיטלקית ולהקים את חטיבת multi-brand Luxury Goods group PPR שמטרתה "להפוך את PPR לחברת מותגי היוקרה המובילה גלובלית". ב-2000 רכשו את חטיבת התכשיטים של גוצ'י, Boucheron וכן את בית האופנה והתמרוקים היוקרתי Yves Saint Laurent וזו ההתחלה של מסע רכישות ומיזוגים שקרינג (השם שונה ב-2013 לKering שמשמעותו "תן לדמיון להוביל") ממשיכה עד היום.
המותגים הבולטים הם Gucci, Bottega Veneta, Saint Laurent, Balenciaga, Brioni, Sergio Rossi, Pomellato, Girard-Perregaux, Ulysse Nardin. החברה בעלת מניות מרכזית ב-PUMA (שעד השנה הייתה בבעלותה והונפקה לבעלי מניותיה), שולטת בקונגלומרט הצרפתי CAFO (ממכרות מתכות ועד מכוניות יוקרה) והשנה נכנסה לשותפות בציוד לטיפול בעין עם חברת התכשיטים היוקרתית Cartier. מאז 2015 החברה מחזיקה בחסות על פסטיבל הסרטים בקאן.
ממשרדי החברה החדשים, בבניין ביה"ח Laennec לשעבר, "יהלום ארכיטקטורי" בלב פריז, הודיע François-Henri Pinault שחלומו הושלם והוגשם, ש-Kering SA הפכה לשחקן מוביל בתחום קמעונות היוקרה (Luxury pure player). לפי דלויט טוש החברה ב-2017, הגיעה למקום החמישי בעולם בסקטור (שב-2017 גלגל טריליון דולרים), אחרי החברות LVMUY, EL, חברת Compagnie Financière Richemont (סימול: CFR.VX) השוויצרית שדומה מאוד לקרינג ו-Luxottica Group (סימול: LUXMI בבורסת מילנו) האיטלקית שפועלת בעיקר בתחום מוצרי העין. 
מכירות החברה עלו בלמעלה מ-50% בין 2014 ל-2017 והגיעו ל-15.5 מיליארד דולרים. הרווח התפעולי והנקי ב-2017 הגיעו ל-2.95 ו-1.79 מיליארד או 3.07 דולר למניה. 18 מתוך 24 האנליסטים המכסים ממליצים בקניה ומחיר היעד של המניה אליבא הקונצנזוס עומד על כ-63-5, כלומר, האנליסטים אופטימיים מה שכשלעצמו קצת מפחיד.
בצר לנו שאלנו את אותו לקוח שרצה לקנות המניות בזמנו מה עושים והתשובה, "זוכר מתי החלטתי שלא לקנות כי המניות התייקרו מידי? לפני שלוש שנים בערך וכשהמניה עמדה על 170 אירו בערך (היום על 481) אז היום אתה שואל לדעתי? השאלה היא אם הגאות הכלכלית תימשך, במיוחד באסיה ועד מתי. אם אתה יודע תגיד לי ואחליט. בינתיים אני, שכל כך האמנתי בתחום, ממשיך לחכות לתיקון ואז נראה". תשובה טובה מזו אין לנו אבל שימו הסקטור על הרדאר כי מהפכת הטכנולוגיה רק בתחילת דרכה.
 
** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(90):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 31.
  אטיוניטי
  נחום 05/09/2018 17:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום מר גרינברג, איך אתה מסביר את הירידות החדות ביומיים האחרונים?
  סגור
 • לא יאמן
  שלמה גרינברג 06/09/2018 10:57
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מאז תחילת השנה שילשה המניה את ערכה ולא שאלת "איך אתה מסביר את העליות החדות", במיוחד בחודש האחרון. אבל על ATTU כתבתי מספיק, הערתי מספיק ואם לא תבוא הודעה משמעותית לא אתייחס יותר
  סגור
 • 30.
  איך מטפלים בטילים בליסטיים כמו TLRY?
  TLRY 05/09/2018 16:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חברת הקנביס הקנדית שהונפקה בארצות הברית ביולי. מצב שבו גם מי שבפנים כול בוקר מצטער שהוא לא קנה עוד מניות ממש אתמול - ויום אחרי יום זה חוזר על עצמו. שלא לדבר על מי שמימש...
  סגור
 • נקנה 26.8
  שלומי 11/09/2018 23:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מימשתי היום 97.5.
  סגור
 • 29.
  חלאס עם ראדא
  פאם 04/09/2018 20:26
  הגב לתגובה זו
  1 0
  .
  סגור
 • אמת. די עם החפירה המיותרת.
  כגן 05/09/2018 04:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  .
  סגור
 • 28.
  למי שפיספס את ראיון הוידאו עם גרינברג מ 30.4.18
  סמי 04/09/2018 17:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מאז אפל עלתה עוד 35 אחוז, אמזון עוד 29 אחוז, qqq 14 אחוז, sp500 9 אחוז (שלמה גרינברג בראיון מיוחד: זו הסיבה שהבורסות ימשיכו לעלות האיש שמכר לטראמפ אג"ח של כור מסביר למה השווקים בדרך לשיאים חדשים ואיזה ברבורים שחורים הוא רואה באופק עדי ברזילי | 30/04/2018
  סגור
 • 27.
  שאלה כללית
  נחום 04/09/2018 14:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום מר גרינברג,שוב המון תודה על כתבותיך והתייחסותך לשאלות. שאלה לגבי התנהלות של חברות וצפי הכנסות.דב סלע כידוע אמר בסוף הרבעון השני שהם יכניסו 27 מיליון.אתמול ראדא הודיעה על חוזה בסך 3.5 מליון. זה אומר שעכשיו הם יכניסו 30.5, או שהוא ידע על זה כבר בסוף הרבעון הקודם?
  סגור
 • אולי מספיק עם ראדא?
  שלמה גרינברג 04/09/2018 16:42
  הגב לתגובה זו
  1 0
  איך יכלו לדעת?
  סגור
 • גדול,אתה גדול..... :-) (ל"ת)
  נחום 04/09/2018 17:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • טען עוד
 • 26.
  Irbt
  אבי לא3 03/09/2018 21:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי שלמה , irbt דפקה וואחד עלייה מאז הדוח האחרון, נראה שהשוק גם מתמחר הבטחה למוצר חדשני מהמנכל,תוכל לכתוב כמה מיךים על החברה והמנייה? היה לי בראש שבזמנו כתבת כתבה על החברה אבל גוגל לא נותן אז כנראה שבין שנינו הוא הצודק
  סגור
 • אכן כתבתי
  שלמה גרינברג 04/09/2018 11:13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ואיני מבין מה זה "גוגל לא נותן"?
  סגור
 • Irbt
  אבי לא3 04/09/2018 16:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שחיפוש בגוגל "שלמה גרינברג irbt" לא נותן תוצאות רלוונטיות
  סגור
 • 25.
  קרונה נורבגית-שאלה לשלמה
  דגן 03/09/2018 10:12
  הגב לתגובה זו
  1 0
  האם מדד נורבגי הוא כלי לחשיפה לאירופה בנטרול חשיפה ליורו? (עד כמה שאפשר)
  סגור
 • מה בדיוק אתה שואל? מה זה מדד נורבגי? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 04/09/2018 11:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • NORW למשל
  דגן 04/09/2018 16:25
  הגב לתגובה זו
  1 0
  האם מדד מנוטרל מטבע מסוים (יורו) הוא כלי מתאים לתיבול תיק?
  סגור
 • חבר'ה האינרנט הופך אותכם לרכיכות חסרי ביטחון עצמי
  קצת תושיה 04/09/2018 16:55
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה הבעיה לכתוב בגוגל את צמד המילים "כלכלת נורווגיה" ולהגיע לכתבה כמו הנל - אחרי 40 שנה של התמכרות לנפט, נורבגיה מתקשה להיגמל הירידה החדה במחיר הנפט חשפה את חולשתה של המדינה הסקנדינבית. פרט למגזר האנרגיה שלא פסק לצמוח מאז שנות השבעים, יתר ענפי המשק דרכו במקום. נחמה מסוימת יכולים הנורבגים למצוא בדג הסלמון הישן והטוב, שהביקוש אליו זינק ניצן לונברג07.02.16
  סגור
 • מדוע שלא תבדוק במה משקיעה הקרן?
  שלמה גרינברג 04/09/2018 16:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ואז השאלות תהיינה מיותרות
  סגור
 • 24.
  ראדא
  נחום 02/09/2018 17:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום מר גרינברג, מה שלומך? לאחר שקראתי את שיחת הוועידה האחרונה של ראדא, התעוררו אצלי 2 שאלות. א. דב סלע אמר שההכנסות הצפויות השנה הן 27 מיליון דולר , כאשר רובן ברבעון האחרון. בשני הרבעונים הראשונים של השנה החברה הכניסה 12.6 מיליון.זה מותיר בעצם מעט מאוד לרבעון השלישי, פחות ממיליון אפילו?.....ב.לא הבנתי מה דב סלע אמר לגבי בעלי המניות DVSI ,יוסי בן שלום ובכלל. נראה לך שמכינים אותנו להנפקה מדללת?
  סגור
 • ראדא
  שלמה גרינברג 03/09/2018 09:39
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בשני הרבעונים הראשונים מכרה החברה ב 12.6 מיליון דולרים. אומר סלע שהערכתם שהשנה ימכרו 27 מיליון כלומר עוד כ 14.3 מיליון, קצב של כ 7 מיליון לרבעון (לטענתו הרוב יהיה ברבעון האחרון כפי שזה תמיד). הנתונים שסלע מוסר אינם מזילי ריר שהרי הגידול השנתי לעומת 2017 יסתכם בכ % 3 בלבד וזה בהשוואה לקפיצה של למעלה מ % 104 בין 2017 ל 2016 חברה שיוצאת "מחושך לאור" כפי שנראה היה שקורה בראדא אינה יכולה להאט קצב צמיחה כבר בשנה השנייה ליציאה מהבור ולכן לדעתי המניה מגמגמת. הם אינם צריכים להכין הנפקה שהרי יש להם תשקיף בפועל של גיוס של 50 מיליון שכבר גייסו מתוכו כ 37. יש להם למעלה מ 15 מיליון מזומן בקופה ותזרים מזומנים חיובי. בקצור, ראדא יצאה מהסכנה אבל רחוקה מלמלא הציפיות, נקווה שזה ישתפר, אולי מישהו ירכוש אותה. לגבי בעלי המניות אז DVSI המירה את המניות "הסגורות" שקבלה לפני שנתיים בכאלו שסחירות (זה יכול להיות טוב או רע למשקיעים, תלוי בתוצאות שתציג החברה)
  סגור
 • ראדא
  נחום 03/09/2018 12:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אלפי תודות על התגובה.צריך לדעתי גם לקחת בחשבון את הסיכוי של גידול פי 10 שהזכיר דב לגבי חלק מההזמנות הקיימות....
  סגור
 • אם לשפוט על פי ההיסטוריה אז
  שלמה גרינברג 04/09/2018 11:15
  הגב לתגובה זו
  1 0
  גידול פי 10 אינו קל לביצוע לפחות כך חושבים המשקיעים
  סגור
 • תודה רבה (ל"ת)
  נחום 04/09/2018 12:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 23.
  פלוס 500 מה דעתך שלמה
  ורדי 02/09/2018 17:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  על החברה, על הפוטנציאלואם אפשר גם מילה וחצי על התימחוראשמחתודה
  סגור
 • PLUS.L
  שלמה גרינברג 03/09/2018 09:44
  הגב לתגובה זו
  1 0
  איני עוקב אחרי פלטפורמות למסחר זה פשוט לא מעניין אותי. ממבט כללי החברה נראת מאוד מצליחה
  סגור
 • אוקי תודה שלמה (ל"ת)
  ורדי 03/09/2018 15:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 22.
  Philip Morris Could Pay 20% Premium to Buy Altria
  כתבה מ 5.2017 02/09/2018 12:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  Philip Morris Could Pay 20% Premium to Buy Altria May 23, 2017 Wells Fargo Securities Why Combine? We believe a Philip Morris-Altria merger makes sense given: 1) iQOS is worth more to Philip Morris by owning Altria outright (Philip Morris can capture “full” margin versus just royalty); 2) the growing need for scale/innovation in global “arms” race in reduced-risk products (RRPs); 3) the potential for U.S. corporate tax reform and more favorable tobacco regulations and excise taxes; 4) the benefit of accessing Altria’s significant cash flow in the U.S. to pay dividends and a return to a robust share-repurchase program; 5) the improved and potentially accelerated rollout of iQOS globally; 6) more diversified geographic exposure which will reduce the impact of exchange-rate headwinds; and 7) the potential to leverage attractive cannabis market if/when it’s legalized federally in the U.S.
  סגור
 • 21.
  למי שמעוניין- כתבה נוספת מ 8/2017 על תחום הקוסמטיקה
  EL 01/09/2018 17:08
  הגב לתגובה זו
  1 0
  נערכים למהלך תיקון - תכירו את המניה הבולטת בסקטור שחייב לקבל ייצוג בתיק שלכם פרשן וול סטריט של Bizportal מתייחס השבוע לסקטור שחייב לקבל ייצוג בתיק ההשקעות. לצאת מהקופסה שלמה גרינברג | 19/08/2017
  סגור
 • להלן תשואות מאז פרסום הכתבה (כולם חיוביות)
  EL 02/09/2018 14:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  SSDOY 70, PPRUY 45, LVMUY 36, EL 32, QQQ 32, SP500 29, LRLCY 13
  סגור
 • 20.
  CVNA
  מני 01/09/2018 16:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה האם אתה מכיר את חברת קרוואנה (אוטו בהזמנה באינטרנט). והאם נראה לך שיש לה פונטציאל להיות אמזון של המכוניות?
  סגור
 • פונטציאל להיות אמזון של המכוניות?
  שלמה גרינברג 02/09/2018 11:07
  הגב לתגובה זו
  3 0
  פוטנציאל תמיד יש אבל תבדוק התחרות, אדירה ומשתתפות כמה חברות, כמו אוטו ניישון, חזקות ועשירות פי כמה.
  סגור
 • 19.
  ספין אופים.
  ינון 01/09/2018 15:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה תודה על המאמר.האם אתה "עוסק/בודק" חברות/מניותשהופרדו בספין אופ מחברת האם? או שאתה עוסק בעיקר בסקטורים, תעודות ומניות גדולות ..תודה רבה על תגובתך
  סגור
 • תעיין במאמרים ותדע (ל"ת)
  שלמה גרינברג 02/09/2018 11:08
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 18.
  עד לפני שנה Kering SA נתנה תשואה כמו SP500
  tal 01/09/2018 09:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לתקופה של 5 שנים. לא מומלץ לקנות רק על סמך זינוק לעומת SP500 בשנה אחרונה בלבד
  סגור
 • ןהיכן ראית המלצה בזו? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 02/09/2018 11:09
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 17.
  תזכורת: גם על GE נכתב בטור זה מאמר ארוך מאד
  g 01/09/2018 09:01
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מניין לנו לדעת שגם פה לא תהיה נפילה?
  סגור
 • תזכורת-אף אחד לא חייב לך כלום.
  כגן 05/09/2018 04:58
  הגב לתגובה זו
  1 1
  על אחת כמה וכמה גרינברג שמעולם לא המליץ עליה, אלא המליץ לשים "על הרדאר". תנסה לקרוא בין השורות.
  סגור
 • חברה די עם ge כבר. כל אחד טועה גם באפט
  גרג 01/09/2018 22:46
  הגב לתגובה זו
  4 0
  בכמעט כל ייתר השמות שלמה אלוף.עם ge לא הצליח. אני לא מכיר משקיע 1 בכל העולם שלא נפל עם אחת מהמניות שלו. די להזכיר את זה כל שבוע
  סגור
 • למה "לא הצליח"? חכה!! (ל"ת)
  שלמה גרינברג 02/09/2018 11:09
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • חמש שנים מהיום תבין למה גרינברג צדק
  פאם 02/09/2018 10:29
  הגב לתגובה זו
  4 0
  ואז תתפוס את הראש ותגיד "איך טעיתי שלא נכנסתי". והוא לא המליץ להכנס אליה אלא לשים על הרדאר.
  סגור
 • 16.
  אחלה פרשן כלכלי. כל חמישי יופי של כתבות (ל"ת)
  אלון 01/09/2018 08:59
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 15.
  שלמה תודה רבה ואשמח לדעתך לגבי
  סטיב 01/09/2018 08:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני יודע שאתה תומך ברכישת תעודות סללמשקיע הממוצע כמוני (אני גם מחפש תשואה ממוצעת ולא דו ספרתית)..האם שיטה של הוראת קבע חודשית לכמה ת.סל היא אפשרות טובה בתקופה זו שהכל יקר, או כדאי להמתין לתיקון ואז לקנות בכמות יותר גדולה וחד פעמית? תודה רבה
  סגור
 • שיטה של הוראת קבע חודשית לכמה ת.סל
  שלמה גרינברג 02/09/2018 11:11
  הגב לתגובה זו
  4 0
  זו השיטה שסטטיסטית הוכיחה עצמה בארה"ב
  סגור
 • תודה רבה שלמה (ל"ת)
  סטיב 02/09/2018 17:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 14.
  שלמה מזמן לא הבעת דעה על טסלה
  ג'ני 01/09/2018 08:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הרבה מאוד קרה (בעיקר תקשורתית) עם טסלה בשנה האחרונה.. אשמח מאוד לדעתך על החסרה וסיכוייה בהמשך.. ומה דעתך באופן כללי על רמת המחיר הנוכחית שלה, בלי המלצה ובלי לשלוח אותי ליועץ שלי... תושה רבה שלמה יקר.
  סגור
 • טסלה
  שלמה גרינברג 02/09/2018 11:14
  הגב לתגובה זו
  4 0
  דעתי לגבי טסלה לא השתנתה בשנתיים האמרונות ולתקשורת אין משקל אצלי כלל. ולדעתי ובשלב הנוכחי יש ברשת מספיק חומר לבדיקה עצמאית ולהחלטה אישית.
  סגור
 • 13.
  טים קוק מכר מניות אפל ב120 מיליון
  שטרן 31/08/2018 18:03
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אבל אפל עדיין טסה למעלה
  סגור
 • אין ספק שהוא עשה החלטה גרועה.
  פאם 01/09/2018 21:49
  הגב לתגובה זו
  3 0
  .
  סגור
 • כבוד - הנל התחייב ב 2015 לתרום את כול הונו לצדקה
  כבוד 01/09/2018 11:10
  הגב לתגובה זו
  1 0
  VERVIEW: In 2015, Cook pledged to give all of his Apple stock, valued in the hundreds of millions, to charity. Publicly, however, he maintains a low profile in his giving and it’s hard to know the extent of his philanthropy or where he donates. However, since Cook took the helm at Apple, the company has become far more philanthropic than it was under Steve Jobs, מקור : Tim Cook — Inside Philanthropy
  סגור
 • 120 מליון
  שלמה גרינברג 01/09/2018 09:06
  הגב לתגובה זו
  3 0
  זה טיפה יותר מאחוז אחד של המחזור היומי במניה ולמה שלא ימכור קצת?
  סגור
 • מה קוק יודע שאנחנו לא יודעים?...אבל באפט רואה רק אור
  מהרהר 01/09/2018 04:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  באפט מחזיק במניות אפל בשווי 50 מיליארד דולר, ורואה באפל את ההשקעה הכי טובה שלו (=והוא התחיל לקנות אפל כשהיתה ב-90 דולר)
  סגור
 • 12.
  GOOS - Canada Goose Holdings
  מוצר יוקרה מענין 31/08/2018 17:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שווה בדיקה למי שמתענין במותג אופנה עולה, לא סופר יוקרתי אבל בהחלט בקטגוריה שמתאימה לכתבה
  סגור
 • בהחלט חברה מעניינת (ל"ת)
  שלמה גרינברג 02/09/2018 11:26
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 11.
  שלמה מה אתה חושב על קולה?
  אבי3 31/08/2018 16:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לאחר הרכישות האחרונות ובמיוחד האחרונה?
  סגור
 • קוקה קולה. RC קולה או פפסי קולה כוונתך? (ל"ת)
  , 01/09/2018 11:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 10.
  EL בעקבות הדוחות אחת האנליסטיות המליצה לעבור ל ULTA
  ULTA 31/08/2018 13:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  (ULTA פירסמה דוחות בסוף המסחר בחמישי) Est?e Lauder’s fundamentals are the “strongest we’ve seen in years,” analyst says in upgrade Wed, 22 Aug 2018 But not everyone is a believer. "Halftime Report" trader Stephanie Link likes the beauty space and the consumer theme more broadly, but she believes Ulta Beauty is the better bet. A managing director at Nuveeen, which has $970 billion in assets under management, Link recently sold Est?e Lauder in favor of Ulta Beauty "I sold it [Est?e Lauder], took profits. It was a wonderful stock, it just started to trade too expensive for me at 27 times forward estimates," she said on Tuesday's "Halftime Report." "I think Ulta is a much cheaper way of playing that theme. Ulta also has a couple of self-help things happening as well. They've got a restructuring, they've got store growth, they've got new products. In fact they're now selling Est?e Lauder's MAC brand, which has really helped drive traffic," she said.
  סגור
 • מה האינטרס שלך עם לאודר? (ל"ת)
  פאם 01/09/2018 21:50
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • תקרא מה שהעתקת
  שלמה גרינברג 01/09/2018 09:14
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כטריידרית היא צודקת
  סגור
 • 9.
  מציאות רבודה
  בני 31/08/2018 10:35
  הגב לתגובה זו
  0 1
  שלום שלמה ותודה על המאמר..האם מציאות רבודה נמצאת בחברות בסל botz או snsr או vgt? מי החברה המובילה בתחום לדעתך?תודה רבה
  סגור
 • מדוע שלא תבדוק האחזקות?
  שלמה גרינברג 01/09/2018 09:15
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מי החברה המובילה? נדע בעוד כצה שנים
  סגור
 • 8.
  סוף סוף
  לרון 31/08/2018 10:34
  הגב לתגובה זו
  1 1
  המלצות
  סגור
 • תוכל לתת דוגמית? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 01/09/2018 09:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • זה לא נורא
  לרון 02/09/2018 09:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אבל ממש כל המאמר למרות שכרגיל התמירים גבוהים אף פעם לא תכתוב על מניה במחיר סביר
  סגור
 • כתבתי אין ספור פעמים
  שלמה גרינברג 02/09/2018 11:28
  הגב לתגובה זו
  1 0
  פשוט צריך לבדוק קודם ולהתלונן לאחר מכן
  סגור
 • 7.
  טורקיה ארגנטינה מלחמות סחר
  יוסף 31/08/2018 09:18
  הגב לתגובה זו
  1 4
  התיקון קרוב. סבלנות.
  סגור
 • שתי מדינות של רועי צאן
  כגן 01/09/2018 21:52
  הגב לתגובה זו
  3 0
  והראשונה שציינת היתה אמורה להפיל את המדדים. תוך יומיים הכל התייצב חזרה ותיקן למעלה.
  סגור
 • זה יהיה עם שם אחר..ממש אחר..לא תיקון. (ל"ת)
  ליוסף 31/08/2018 21:02
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • ברזיל, ספרד, איטליה ,דרום אפריקה ,הונגריה ועוד.... (ל"ת)
  אדם 31/08/2018 17:39
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 6.
  קראתי שהשורט על מניות פאאנג עלה ב-40%, מתחילת השנה (ל"ת)
  השורטיסטים צודקים? 31/08/2018 01:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • נכון (ל"ת)
  שלמה גרינברג 01/09/2018 09:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 5.
  5$ יש משהו חדש ? (ל"ת)
  סנטאנדר בנק 30/08/2018 17:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • bzfbzfbzfbzfbzfbzfbzfbzf
  bzf 31/08/2018 13:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כול עוד הריאל הברזילאי בקרשים אל תצפה לכלום. שליש מהכנסות הבנק מאמריקה הלטינית bzf תעודת סל של הריאל הברזילאי מול הדולר
  סגור
 • בעובדות לא
  שלמה גרינברג 31/08/2018 08:56
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כדאי שתמתין לתוצאות הרבעון לראות מה בדיוק התחדש שם אם בכלל ותחליט. בינתיים בכול פעם שמישהו זורק שטויות על הבנקים סנטנדר נפגע אז עדיף להצמד לעובדות וכיוון שאתה מרבה לשאול על הבנק כדאי שתצלול לשפע החומר עליו באתרים הפיננסיים ותחליט, ביחד עם היועץ שלך, מה לעשות
  סגור
 • מי היועץ של גרינברג
  לרון 02/09/2018 09:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סטיבן אולי
  סגור
 • 4.
  פיליפ מוריס
  סטפן 30/08/2018 17:27
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שלמה אנשים הפסיקו לעשן? לפי מחיר המנייה התשובה היא כן.לפי מיין סטריט והחברה עצמה מה התשובה ? תודה רבה
  סגור
 • לפני מספר שנים אליסט השתעשע ברעיון שהבת תקנה את האמא
  סמי 31/08/2018 11:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  PM תרכוש את MO כיום pm משלמת תמלוגים ל mo כול הנפילות במניות הנל pm mo bti קשורות לקצב החדירה של המוצרים החדשים כמו iqos
  סגור
 • תחשוב סמי
  שלמה גרינברג 01/09/2018 09:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  למה PM תרכוש את MO אם השתיים התפצלו? PM אגב אינה חברת בת של MO
  סגור
 • קל לבדוק
  שלמה גרינברג 31/08/2018 08:30
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תתחיל עם: https://finance.yahoo.com/news/every-philip-morris-investor-know-201600638.html
  סגור
 • אחלה כתבה צרפת. תודה רבה (ל"ת)
  סטפן 31/08/2018 18:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  תודה רבה . מעניין מאוד (ל"ת)
  גבי 30/08/2018 17:26
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 2.
  וודאפון
  גבי 30/08/2018 17:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה תודה על המאמר..ידוע לך מדוע וודאפון יורדת יותר מייתר הסקטור? היא בנמוך של כמה שניםדיבידנד קרוב מאוד ל8% כנראה מעיד על בעיות חוב ? תודה
  סגור
 • גבי-השינויים ביורו זה עוד מוטיב
  כגן 01/09/2018 21:56
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שאתה צריך לקחת בחשבון כשאתה משקיע בטלקום אירופאי.
  סגור
 • חברה בריטית אולי 20 אחוז מההכנסות הם מבריטניה
  vod 31/08/2018 11:08
  הגב לתגובה זו
  2 0
  השאר ספרד, איטליה גרמניה, הודו וכו פתח גרף חודשי של fxb (הפאונד מול הדולר) ותשוה לגרף של vod
  סגור
 • תתחיל עם
  שלמה גרינברג 31/08/2018 08:34
  הגב לתגובה זו
  1 0
  https://finance.yahoo.com/news/bofa-downgrades-vodafone-says-european-141018233.html בגדול האנליסט צודק
  סגור
 • 1.
  לא הגיוני שלא יהיה אפקט שרשרת שיפגע בשאר הבורסות
  השווקים המתעוררים 30/08/2018 17:06
  הגב לתגובה זו
  1 1
  ואולי מכאן יגיע התיקון המיוחל?
  סגור
 • למה "לא הגיוני?
  שלמה גרינברג 31/08/2018 08:51
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ראשית ל"שווקים המתעוררים" אין השפעה על השווקים המובילים, ההשפעה הפוכה ואתה צריך לבחון סיבות לכול תהליך ולא לזרוק סיסמאות. סלים וקרנות שמייצגים "שווקים מתעוררים" מתבססים בעיקר על מניות מסין, מהודו, ברזיל, טאיוואן ורוסיה (תבדוק סלים כמו EEM או VWO ותראה מי העשירייה המובילה ששוקלת כ % 50 מהסלים). מה שקרה במכשירי ההשקעה של "השווקים המתעוררים" שהם עלו בעצמה בשנים 2016-17 ומאז תחילת השנה הם יורדים. תחילה אמנם "נמשכו" מטה בעקבות הירידות במניות השווקים המפותחים אבל לאחר מכן, ככול ששהתבררו הנתונים הכלכליים החלו אנליסטים ומשקיעים לחשוש מכיוון ההתפתחויות הכלכליות ובמיוחד ב 4 מתוך 5 המדינות שהזכרתי וזה השפיע על המניות שמייצגות אותן וכמובן על הסלים והקרנות. כיוון שכלכלות המדינות המפותחות, בעיקר האמריקאית (שהיא "הדבר" היחיד שבאמת קובע) ממשיכות להשתפר (בעולם הריאלי) רוב הסיכויים הם שארבעת המדינות שהזכרתי "יחזרו" אבל זה ייקח זמן לאור התפתחויות פוליטיות וכלכליות ספציפיות בכל הארבע
  סגור
 • נראה מוזר שהמגדלור (=ארה"ב) זוהר, ושאר הספינות מתנדנדות
  תודה שלמה 31/08/2018 17:39
  הגב לתגובה זו
  0 1
  למרות הכל החלשות כלכלית בשווקים המתעוררים, חייבת להשפיע בעידן הגלובאליזציה גם על כלכלת ארה"ב (=ובמיוחד כשמדובר במדינות עם כלכלות צרכניות כמו סין, הודו, טיוואן, וגם טורקיה וברזיל...הרי לא מדובר על מדינות כמו יוון)
  סגור
 • מדינות עם כלכלות צרכניות כמו סין, הודו, טיוואן?
  שלמה גרינברג 01/09/2018 09:21
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הן בהחלט לא כלכלות צרכניות
  סגור
 • אתה תיזכה עוד בחייך לראות.....
  לשלמה 31/08/2018 21:25
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בצפון אמריקה את קנדה המורחבת וישות אחרת לצידה...לא מבין אנגלית אז אכתוב לך : ריד מיי ליפס..!!
  סגור
 • כעת באמת לא מבין (ל"ת)
  שלמה גרינברג 02/09/2018 11:31
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור