באפט ודיימון נגד מנהלי החברות בוול סטריט

ענקי הניהול יוצאים נגד מנהג "ההנחיות" בטענה לעיוות בסדר העדיפויות של ההנהלות ולמניפולציה על ההערכות. שלוש חברות שעשו היסטוריה אותתו למשקיעים על הבעיה

 |  (86)
הגיע הזמן להפסיק עם ההנחיות הרבעוניות. אפל שוב עשתה היסטוריה וחצתה שווי של טריליון דולרים, 19 שנים לאחר שמייקרוסופט חצתה חצי טריליון, ב-1999, 31 שנים לאחר ש-IBM חצתה 100 מיליארד באוגוסט 1987 (רגע לפני שהתרסקה) ו-117 שנים לאחר ש-US Steel חצתה את שווי המיליארד דולרים ב-1901.
השתלשלות ערכים זו מדגימה לאן לוקחת מהפכת הטכנולוגיה, מאז תחילת המאה ה-20. אפל, מייקרוסופט ו-IBM הן פורצות דרך בחדשנות טכנולוגית. יש רבות כאלו אבל לא רבות "שינו את העולם" כמו שלישייה זו. בנוגע לוול סטריט הן גם החברות שאותתו למשקיעים שגישת ההערכות של חברות משתנה וכי להערכת חברה, שעד סוף המאה הקודמת התבססה על הישגים עסקיים וכלכליים (עובדות כמו מכפילים, תזרים מזומנים, מרג'ינים וכו') בלבד, מתווסף משתנה העתיד העסקי הצפוי להן. משתנה זה מבוסס על הנחיות ההנהלה וניתוחן על ידי האנליסטים. משקלו של המשתנה הזה הולך וגדל בהערכה.
משתנה ה"הנחיות" מקבל משקל הולך וגדל
למעשה, ואם מתבוננים בהערכת שווי חברות מגלים שמאז 2000 החל משתנה ה"הנחיות" לקבל משקל גדל והולך בהערכת החברות בטווח הקצר ונראה שמאז 2008 גדל משקלו גם בהערכות לטווח הבינוני והארוך.
אפל (סימול: AAPL), שהונפקה בסוף 1980 ובמחיר מתואם להיום של 39 סנט (22 דולר למניה אז), היא שלמעשה גרמה למשקיעים להבין ש"משהו חדש משפיע על ההערכות בוול סטריט". לא רק ששברה את שיאי העבר בגודל ההנפקה ובהערכת חברה אלא גם ייצרה, כתוצאה מההנפקה, 300 מיליונרים חדשים ושכנעה משקיעים, חתמים ואנליסטים שבעולם המהפכה הטכנולוגית והגלובליזציה אפשר לדרוש הערכות ענק מבלי שתהיה להערכה הצדקה כלכלית. בהנפקת AAPL שילמו המשקיעים 22 דולר עבור מניה שכלכלית או מאזנית לא הייתה שווה 5 וזה, בדצמבר 1980, היה חדשנות בהערכות, היום זה מקובל.
מגמה זו, שאת ביטויה המופלא רואים היום במניות ה-FAANG ושמתפשטת לכל המגזרים "בעזרת" מהפכת הטכנולוגיה ובאמצעות תרבות הכותרות שהביאה (תבדקו מתי התחילו מניות של חברות דשנים, טרקטורים, פיצות, משקאות, בנקים ושכמותן להיסחר ולגייס במכפילים דו ספרתיים ואפילו תלת), מתחילה לייצר בעיה. הקשר שבין הביצועים העסקיים של החברה להערכתה בבורסה הולך ומתרופף כיוון שהספקולציה של הטווח הקצר מתגברת על השיקול הכלכלי גם של הטווח הבינוני והארוך.
בפועל זה קורה בגלל שההתרופפות הזו משפיעה בצורה שלילית על התנהגות האנליסטים והמומחים שמהם המשקיעים שואבים את הנתונים להשקעה. קחו את נטפליקס (סימול: NFLX) עליה דיברנו לאחרונה. במחירה הנוכחי היא נסחרת במכפיל היסטורי של 160 פעם ולשנים 2018-19 במכפילים של 130 ו-21.8. אנליסטים ריעננו תחקיריהם על החברה בשבועיים האחרונים, 16 מתוכם ב"קניה", 4 ב"החזק" ואחד, וודבוש, ממליץ למכור עם מחיר יעד של 125 דולרים.
אין שום ספק שמבחינתם של בנג'מין גרהאם, ווארן באפט, פיטר לינץ' והאקדמיה NFLX מאוד יקרה, בטח אם מסתכלים בדוחות הכספיים. אבל המלצות הקניה על המניה כרגע מבוססות על פוטנציאל הצמיחה העתידית נטו, על הנחיות ההנהלה וההסכמה להן של האנליסטים. כיוון ששום הנהלה ושום אנליסט לא יעזו, בעולם של שינויים טכנולוגיים, לדבר על טווח ארוך הרי שזו ההוכחה שהמצב בטווח הקצר משליך על ההערכה לטווח הבינוני והארוך של המשקיעים (שברובם עדיין משקיעים לטווח הארוך). הגישה הזו הפכה למקובלת בוול סטריט, התקבלה על ידי המיינסטרים ולכן חשוב להפסיק אותה.
אפשר, באמצעות הרשת, לגלות כיצד מתפתח קונצנזוס על מניות ה-FAANG בעשור האחרון, מאז משבר 2008. האנליסטים נשענים בהמלצותיהם בעיקר על 2 המשתנים של מגמות והנחיות, 2 משתנים שמוגבלים לטווח הקצר בלבד ושהיכולת לוודא/לכמת אותם שואפת לאפס.
באפט ודיימון נגד מנהלי החברות בוול סטריט​
במאמר מערכת בוול סטריט ג'ורנל מבקשים וורן באפט וג'יימי דיימון, שני ענקי ניהול, אהובי אנליסטים וגורואים, ממנהלי החברות שישקלו להפסיק את ההנחיות הרבעוניות. "ההנחיות", טוענים השניים, "מובילות לעתים קרובות מידי, להתמקדות לא בריאה ברווחים לטווח קצר על חשבון (שפוגעים) אסטרטגיה ארוכת טווח".
לטענתם המנהג שלפיו ההנהלה מוסרת לוול סטריט את דעתה לגבי ההתפתחויות העתידיות, מנהג שהפך לחלק החשוב ביותר במערכת הדיווח הרבעונית והשנתית של מנהלי החברות, מעוות את סדר העדיפויות של ההנהלות. "חברות מהססות מלהשקיע בטכנולוגיות חדשניות, בגיוס כוח אדם ובמו"פ בגלל הצורך לעמוד בתחזיות שיכולות להיות מושפעות מגורמים עונתיים שהם מעבר לשליטתם".
דיימון אפילו חריף יותר, "המילה 'הנחייה' (guidance) חייבת לצאת מהתמונה". לדעתו נוצר תמריץ למנהלים "למרוח מספרים (fudge numbers)". אנחנו מדברים על העניין הזה שנים. אם בעבר, לפני המכונות, הבינה המלאכותית והכותרות, התבססו החלטות ההשקעה על התוצאות העסקיות בעיקר עם "עזרה" מההנחיות והקונצנזוס הרי שהיום ההנחיות הן העיקר, העובדות הן התפל והתגובות יותר ויותר קיצוניות בגלל הכותרות הנלוות. זה לא בגלל שהאנליסטים אינם מוכשרים חלילה, בידע שלהם הם עולים בהרבה על האנליסטים של העבר אלא שמהפכת האינפורמציה ותרבות הכותרות שהיא מייצרת היא שגורמת לכך, "מחייבת" אותם להתרכז בהנחיות מה שמביא את ההנהלות, כפי שטוענים באפט ודימון ובצדק, להקדיש את זמנם ומרצם להנחיות.
באפט אגב לא השקיע בענקיות הטכנולוגיה מהסוג של MSFT, AMZN או AAPL אפילו בשלבים בהם כבר ביססו מעמדן בקורפורציה האמריקאית ואחת הסיבות הבולטות לכך הייתה תמיד ההערכה שמתבססת על "פוטנציאל", "I do not like to invest in tech companies as i find them difficult to value and their futures difficult to predict" טען. כשהוצע לשותפו, מונגר, להשקיע ב-AAPL במשבר 2008 העדיף להשקיע ב-GE. ההשקעה, ב-AAPL נעשתה לבסוף כיוון שהחברה הפכה, מבחינתו, לבשלה להשקעה בהערכה מסורתית.
בשיטה הישנה - תחזיות האנליסטים לדרופבוקס
"These stocks are now remarkably cheap", כותב ג'וליאן קלוז בטור השבועי שלו באתר InvestorsObserver. קלוז מציג 4 מניות כדוגמה לכאלו שנסחרות במחיר הוא "ממש מוגזם זול": 
Dropbox (סימול: DBX), חברת רשת צעירה, בת 11, שמאפשרת יצירת תכנים משותפים ומאובטחים. החברה, שנסחרת בשווי חברה של למעלה מ-12 מיליארד דולר, התחילה למכור רק ב 2017 והשנה, אליבא הקונצנזוס, יגיעו ההכנסות ל-1.36 מיליארד והיא תרוויח 28 סנט למניה (לנו יש המון ספקות לגבי הרווח הקונסנסי).
First Solar (סימול: FSLR) שעיסוקה באנרגיה אלטרנטיבית שמוכרת לנו היטב אבל ש"מעדה" בשנה האחרונה.
H&E Equipment Services (סימול: HEES) שעוסקת בציוד לתשתיות ואותה אנחנו לא מכירים. 
אילומנה (סימול: ILMN) שממזמן רצינו להעלות לפניכם ובקרוב נעשה זאת. החברה, שעוסקת בריצוף (sequencing) של DNA והיא נסחרת במכפיל היסטורי של 87 פעם ושל 2019 של 55 פעם ובשיא כל הזמנים. " Remarkably cheap"? וואו!!  
דרופבוקס, שנוסדה ב-2007, היא חברה לשירות ואחסון קבצים שמציעה אחסון קבצים בענן, סנכרון קבצים בין התקנים, ממשק בענן ותוכנת מחשב. השירותים הללו ניתנים באמצעות מגוון רחב של מערכות הפעלה שולחניות כמו Linux, Microsoft Windows, OSX ומערכות הפעלה סלולריות כמו Android ,iOS ואחרות. המשתמש מקבל שטח אחסון של 2 גיגא-ביט בחינם ואם רוצה להגדיל זה בתשלום.
הם גם מעודדים "חבר מביא חבר" באמצעות הגדלת שטח האחסון למביא החבר. החברה הונפקה במרץ השנה, באמצעות קבוצת חתמים מכובדת בראשות גולדמן סאקס וג'י פי מורגן, כאשר מכרה 46,161,905 מניות (26,822,409 של החברה,13,939,496של בעלי מניות קיימים ועוד 5,400,000 בהקצאה לחתמים) לפי 21 דולר המניה, סך של 969.4 מיליון דולרים (676 מיליון לחברה).
החברה שבתשקיף הראשוני עמדה להנפיק המניות במחיר של "16 ל-18 דולר" הונפקה לבסוף ב-21 כאמור ובהערכה של 9.2 מיליארד דולרים והמסחר נפתח ב-29 דולר, מה שנתן לחברה הערכה של כ-11 מיליארד. ב-2014 אגב ביצעה החברה הנפקה פרטית של 1.1 מיליארד דולר ובהערכה של 10 מיליארד.
החברה, ששנת הכספים שלה מתחילה באפריל הונפקה על בסיס תוצאות 2018 (אפריל 2017 למרץ 2018) שאז ההכנסות הגיעו ל-316.3 מיליון דולרים עם הפסד תפעולי ונקי של 465 מיליון או הפסד של 2.13 דולר למניה. הוצאות מו"פ היו גבוהות ב-20% מסך ההכנסות. בשיאה, יוני 2018, הגיעה המניה ל-43.5 דולר. המניה קיפצה למחיר זה בעקבות שמועות על רכישתה על ידי חברת CRM וגם היו שמועות ש-MSFT הקונה. אלא שזה לא קרה והמניה התדרדרה ב-39% ל-26.6 דולרים בסוף יולי השנה ומאז טפסה לכ-30 דולרים השבוע.
קונצנזוס על BUY
13 אנליסטים מסקרים את החברה והקונצנזוס הוא על BUY עם מחיר מטרה של 33 דולרים. מכירות החברה יעלו, אליבא הקונצנזוס, ל-1.36 ול-1.58 מיליארד ב-2018-19 והרווח למניה ל-28 ול-39 סנט בהתאמה. במאה הקודמת היו מתייחסים למחיר מניה כזה, של חברה עם נתונים כאלו, כ"טירוף" אבל היום איש אינו מתרגש ובעיקר משתי סיבות. הראשונה שהקונצנזוס מאמין שהציפיות הן ברות השגה והשנייה שיש מספיק חברות ענק שעוקבות ומן הסתם ישימו הצעת רכש נדיבה.
כלומר, מי שמשקיע ב-DBX אינו עושה זאת לפי שיטות ההערכה של הכלכלה "הישנה". בהערכת השקעה כזו ההנחיות הופכות לגורם מרכזי בהחלטות ההשקעה, לבטח בטווח הקצר אבל גם בטווח הארוך. הנהלת החברה לכודה היום במצב שבו היא מבינה שההנחיות שתתן בסוף כל רבעון הן קריטיות ובעיקר בשל תגובת השוק שגם היא השתנתה משמעותית בעשור האחרון.
אתם מתארים לעצמכם מה יקרה למניה אם בספטמבר יבוא המנכ"ל ויודיע שהחברה תתקשה לעמוד בקונצנזוס? הרי מדובר בחיתוך מיידי של 30-40% אם לא יותר כי לחברה כמו DBX אין בכלל, ברמת ההערכה העכשווית, Moat (חגורת משען, בסיס כלכלי). אין לחברה הזו אפילו יתרון יחסי מלבד הניהול וגם כאן אין מספיק נתונים כי תחום פלטפורמות השת"פ בתוכן תחרותי מאוד ומשתנה כל הזמן.
החברה מתחרה במייקרוסופט, גוגל, אפל ובאמאזון וזה לצד עשרות חברות קטנות וכאשר ברור להם שבמרתפים רבים מנסים גאוני תכנה לפתח משהו שעלול לזרוק אותם מהתחרות. אז כיצד מצדיקים הערכה של למעלה מ-12 מיליארד? ג'ון דיפוצ'י הוא אנליסט בכיר בג'פריז והוא עדכן, בתחילת החודש, שהמניה הייתה על 26.7 דולרים, ל"קניה".
דיפוצ'י הוא אנליסט ותיק ומכובד שהכרנו עוד מהמאה הקודמת והוא איש שגדל בכלכלה הישנה, כאשר ההנחיות והקונצנזוס שעל פיהן לא שיחקו תפקיד בהערכה. מה מביא אותו לחשוב שנפילת המניה, מרמת השיא של 43.5 דולר ל 26.7 יוצרת הזדמנות קניה? תקראו בעצמכם אבל השורה התחתונה, "המניות ירדו, ללא שינוי במצב החברה בשבוע שעבר,
ב-16% ולכן, לדעתנו, החברה מוערכת אטרקטיבית".
 
** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(86):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 34.
  עברתי 90
  מקס 15/08/2018 17:10
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אז אני מבין שלמה היקר שאתה קשה עורף ולא מקשיב לעצות חינם של חברים שמכירים אותך למעשה מאז שנולדת. אז צר לי לבשר לך שהעניינים ניגמרו סופית לא פאנג ולא טאנג ולא זיבי..
  סגור
 • אז שוב חזרת למרות הבטחותיך
  שלמה גרינברג 16/08/2018 12:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  "עצות חינם של חברים שמכירים אותך "?
  סגור
 • עוד ליצן שחושב שגרינברג המליץ על הפאנג.
  רז 16/08/2018 10:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לכתוב כתבות על הפאנג זה לא להמליץ עליהן. אתה מעביר את עצמך מניפולציה פסיכולוגית אם אתה חושב שיש פה המלצה, או סגידה לפאנג.
  סגור
 • לרז אתה יורה סרק סרק
  עברתי 16/08/2018 10:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה גם לא הותקף וגם לא ביקש תמיכתך וגם עזרתך לא פוגעת ממטר ולא בכלל באזור הנכונות.
  סגור
 • 33.
  שלמה למה DBX יורדת ללא הכרה כל יום
  שלי 14/08/2018 16:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה ממליץ למכור אותה לדעתך?
  סגור
 • אתה באמת מצפה לתשובה על שאלה כזו?
  שלמה גרינברג 15/08/2018 08:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ראשית תשאל השאלה את מי שהמליץ לך לקנות. שנית מה זה "ללא הכרה"? ושלישית, תיכנס לרשת ותבדוק בעצמך, המון חומר על החברה כמו למשל המאמר https://finance.yahoo.com/news/investors-buy-dip-dropbox-4-194823132.html בהצלחה
  סגור
 • 32.
  GE צריכה לרדת רק עוד 12 אחוז להגיע ליעד של טוסה ($11)
  GE 14/08/2018 12:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כשהוריד מ 14 ל 11 המניה היתה על $15 וזה נראה הזוי ברמות. JPMorgan analyst Stephen Tusa cut his price target for General Electric shares to $11 from $14 and keeps an Underweight rating on the name. The stock closed yesterday up 16c to $15.10
  סגור
 • 31.
  סימולים QQQC CQQQ KWEB
  China tech stocks 14/08/2018 12:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  China tech stocks are cheap right now. If you believe Donald Chump Will make a deal with Xi eventually,
  סגור
 • 30.
  שלמה מכיר סל סייבר מומלץ? תודה על המאמרים האיכותיים
  יהודי 14/08/2018 08:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חן חן
  סגור
 • Hack
  נתי 15/08/2018 23:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ואם אתה רוצה בארץ יש מגדל .הראל סייבר
  סגור
 • טען עוד
 • בחייך יהודי, גולל בבקשה
  שלמה גרינברג 14/08/2018 11:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עשיתי כתבות רבות על סלים כאלו
  סגור
 • גללתי כמה עמודים ולא מצאתי כלום בכותרות
  יהודי 14/08/2018 22:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין מצב להכנס אחד אחד אם זה מתחבא בפנים..
  סגור
 • Hack או cybr (ל"ת)
  רמי 14/08/2018 10:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 29.
  Citron: Twitter Shares Could Hit '$52 Within 52 Weeks'
  twtr 14/08/2018 07:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בקיצור - הוא מאמץ את מה שכתבתי בתגובה 11. Citron: Twitter Shares Could Hit '$52 Within 52 Weeks' August 13, 2018 Left, a notable short seller, said Twitter has become an irreplaceable part of the global media landscape. In just the past week alone, Twitter has been a platform for major announcements from President Trump and Tesla, “Most all of 2018’s most important news in finance, sports and politics has broken on TWTR!” Left said
  סגור
 • נו, אז אם אתה מאמין באיש תקנה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 14/08/2018 11:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 28.
  ראיתי שDDD עלתה חזק בשנה האחרונה, האם יש שינוי בתחום?
  DDD 13/08/2018 16:28
  הגב לתגובה זו
  1 1
  בתחום מדפסות התלת מימד
  סגור
 • מה פירוש "שינוי בתחום"?
  שלמה גרינברג 14/08/2018 11:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התחום מתפתח כצפוי אבל התחרות קשה כי החברות הגדולות פתחו כולן חטיבות פנימיות. DDD עלתה (וירדה חזק אתמול) כיוון שהמניה, שנופחה לחלל ב 2013 ירדה מאז כי לא עמדה בחלומות האנליסטים וירדה בכ % 90 פלוס. הרבעון האחרון היה חזק מהצפוי ולכן העליות לאחרונה אבל צריך להבין שמבנה הסקטור כזה שדוחף כול חברה תעשייתית להקים חטיבה פנימית ולכן התחרות קשה.
  סגור
 • תודה שלמה, הארת את עיני (ל"ת)
  יוסי 14/08/2018 17:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 27.
  מלחמת המטבעות והמצב בטורקיה
  יונתן 13/08/2018 08:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה אשמח אם תתיחס מעט לעניין העכשווי בשוקי המזרח ובעיקר המשבר בטורקיה.. משמעותי מאוד למניות או עוד כותרות ומשבר קטן וחולף? תודב
  סגור
 • אולי אתייחס בכתבה הבאה אם כי זה מוקדם מידי (ל"ת)
  שלמה גרינברג 13/08/2018 09:04
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • מי שהימר על התמוטטות הלירה הטורקית מול הדולר, עשה סיבוב
  פישי מן 14/08/2018 17:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עשה סיבוב ענק. ולא היה קשה לנבא שזה מה שיקרה
  סגור
 • 26.
  לא רוצה לסכסך אבל קולגה שלך בביזפורטל
  מארק 12/08/2018 21:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בשם עמית כתב רבות על המשבר בטורקיה וכתב שהנפגעת העיקרית היא ספרד ובעיקר 2 הבנקים הגדולים bbva ו...banco santandrr כמי שעוקב ומכירהאם san אכן חשופה לבנקים/כלכלה הטורקית או שאלו רק "כותרות" וירידה של המניה מתחת 5$ תהוה הזדמנות מעניינת. תודה רבה
  סגור
 • אינך מסכסך (ל"ת)
  שלמה גרינברג 13/08/2018 09:04
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • ל-26 חשוב שתקרא את מה ששלמה כתב בתגובה ל 15
  זה אותו דבר בדיוק 13/08/2018 09:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  "אבל המילה "בפרט" לא במקומה. כפי שאני חוזר וכותב בין התחרות העזה, לסיקור התקשורתי אינך יכול יותר, כמשקיע הגיוני, להתבסס על מניה זו או אחרת אלא רק על סלים וקרנות."
  סגור
 • 25.
  Lear corp..
  אבי 12/08/2018 21:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום שלמה. תודה על מאמר..חברת lear. איכותית מאוד, עולה ועולה ..עדיין זולה יחסית. אם מכיר, אשמח לכמה מילים.תודהה
  סגור
 • מכיר היטב
  שלמה גרינברג 13/08/2018 09:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אכן חברה איכותית בציוד לרכב
  סגור
 • תודה שלמה (ל"ת)
  אבי 13/08/2018 17:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 24.
  Lam research
  אהרון 12/08/2018 16:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה האם מכיר ת החברה הזו ?הטיקר הוא lrcx חברה טובה ואיכותיתמנוהלת היטב וגם עלתה השנה 15%עדיין מופיעה לי כזולה מאוד. מה ידוע לך על לאם ריסרץ? תודה רבה
  סגור
 • ברור שמכיר
  שלמה גרינברג 13/08/2018 09:17
  הגב לתגובה זו
  1 0
  זו אחת מחברות הציוד והבדיקה לייצור מעגלים המובילות בעולם. המתחרה של אפלייד מאטריאלס ושלו טוקיו אלקטרון. עלתה? תבדוק הנתונים הפיננסיים ותבין מדוע. בהחלט חברה מעניינת שהספור שמאחוריה מעניין גם הוא. נמצאת במעמד מוביל בסלי המוליכים למחצה SOXX, SMH, PSI ועוד
  סגור
 • מעולה. תודה. נמצאת אצלי על הראדאר (ל"ת)
  אהרון 13/08/2018 17:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 23.
  מי שרוצה לסחור ע"פי נתונים או ע"פי ציפיות לעתיד, זכותו
  מה הבעיה כאן? 11/08/2018 18:35
  הגב לתגובה זו
  2 0
  יש אנשים שמעריכים עסק או נכנס ע"פי עובדות יבשות, ויש כאלה שע"פי הציפיות לעתיד. פעם זה יוצא החכם, ופעם השני. אם הנתונים שלילים אז האחד ימכור, והשני יראה בכך הזדמנות לקניה. וזה מה שיפה בבורסה
  סגור
 • 22.
  בצד אחד בפט אומר למה קנו את טבע מצד שני הריצו אותה 50 א
  tch 11/08/2018 13:02
  הגב לתגובה זו
  1 0
  חברים צריך לחקור אך מנית טבע שהי הפסידה 411 מילון והי עלתה 50 אחוז ישפלה בבורסה
  סגור
 • 21.
  רק בפט יודע לעשות כסף אך מרצים את טבע אם גרעון של 32 מל (ל"ת)
  דוד 11/08/2018 12:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • וגם זה כבר 28-נא לדייק! (ל"ת)
  לא גרעון..חובות 32 28/08/2018 22:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • המציאות מוכיחה שגם לו יש טעויות לפעמים.
  ארז 13/08/2018 12:04
  הגב לתגובה זו
  3 0
  .
  סגור
 • 20.
  כתבה מעניינת
  מומחה לקנוניות 11/08/2018 11:30
  הגב לתגובה זו
  1 0
  השינויים קשורים להערכתי במהירות שבה הדברים זזים,בגלובליזציה(כל העולם הוא השוק) ובקלות של גיוס כסף. מעניין עם הדבר נכון גם לחברות לא מובילות. למשל האם הדבר גם נכון גם למתחרים נטפליקס.
  סגור
 • 19.
  רק לפני מספר ימים אנליסטים אמרו שזה הזמן לחזור
  לשווקים המתעוררים. 11/08/2018 10:54
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לשווקים המתעוררים. עבר רק שבוע וחצי והגיע נפילה בכול תעודות הסל הנל בגלל טורקיה. Following steep losses, analysts turn bullish on emerging-market stocks Published: July 31 JPMorgan upgraded the region to overweight on Monday Among the notable recent bulls, JPMorgan on Monday upgraded its view on emerging-market stocks, saying it had a positive view on a number of specific countries within the region, including China, Brazil, Korea, Russia, Chile, and Indonesia. “EM equity valuations have become disconnected from strong fundamentals, we believe, and offer attractive compensation for risk,” wrote Richard Turnill, BlackRock’s global chief investment strategist
  סגור
 • כמה פעמים אמרתי לך לא להקשיב לאנאליסטים (ל"ת)
  סם 11/08/2018 21:57
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • אם תהיה רגיעה במלחמת הסחר זה פוטנציאל לתשואה מטורפת
  בזמן קצר 12/08/2018 11:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עם תעודות סל פי 3 שורי כמו koru Direxion Daily South Korea Bull 3X ETF בנוסף גם המטבע של המדינות הנל יתחזק (או לפחות לא יחלש) מול הדולר.
  סגור
 • 18.
  לא להשתולל בתגובות. השקעה בדיוידנד
  הראל לוי 11/08/2018 08:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה ראשית תודה ל הכתבה. שנית, ידוע שיקפצו כמה "גאונים" שיבקרו את השקעות הדיבידנד.שלישית והכי חשוב.. האם מכיר את AmeriGas Partners, L.P. APUמה דעתך על עתיד מכירת פרופן ומרכיביו? תודה רבה
  סגור
 • מכיר אבל לא עוקב
  שלמה גרינברג 12/08/2018 10:30
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מכירות בירידה אבל לא בדקתי את הפרופן
  סגור
 • הם משנעים propane שמשמש לחימום בתים
  apu 12/08/2018 08:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מדובר בלא יותר מהימור על כך שהחורף הבא יהיה נורמלי או קר יותר מהשנים הקודמות. זה כול הסיפור כאן וזה מה שיקבע את התשואה של המניה. That said, if this upcoming winter is warmer than last year's, then it may be time for the propane industry to reevaluate the temperature benchmark considered to be normal. That would force difficult decisions for all companies, as deleveraging efforts would jump up the priority list.
  סגור
 • לא מחפש תשואת הון על המניה 9.4% דיב
  הראל לוי 12/08/2018 08:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מספיק לי. רק חשוב שיהיה קבועלא מחפש מניות שיתנו 7000% תשואהתשואת דיבידנד מספיק טובה לי.תודה רבה על התגובה
  סגור
 • הסיכון הוא ענק -אם יהיה חורף חם השוק יעריך שהם יאלצו
  apu 12/08/2018 11:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לקצץ בדיבידנד - כולם יזרקו את המניה הרבה לפני שהם יודיעו על כך. זה מקרה קיצון אבל אלו לא דברים מטורפים (באותם מידה חורף קר מאוד יגרום לעלית המניה). בעיני זה קצת עבודה בעינים. מתחייבים לדיבידנד מטורף - ואם המספרים לא מסתדרים הדיבידנד כאילו משולם מהקרן (כי המניה שאתה מחזיק ירדה ויצאת עם תשואה מניה+דיבידנד של אפס).
  סגור
 • צורה נוספת להסתכל על זה
  mlp 12/08/2018 12:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הוא שמדובר בחברה במבנה mlp הם מחוייבים לחלק את כול ההכנסות שלהם. אם למשל הם מעוניינים להשקיע כסף בחברה (להגדיל פעילות) זה יבוצע על ידי מכירת מניות נוספות ולא יגעו בחלוקת הכסף. גוגל על AmeriGas Partners Shares Outstanding 2006-2018 מראה שב 2011 היו 57 מיליון מנית ומאז 2013 יש 93 מיליון מניות
  סגור
 • 17.
  מה דעתך על תעודת הסל TTAC...?
  שאלה לשלמה 10/08/2018 22:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הבנתי שהיא עוסקת בראסל 3000
  סגור
 • הבנת נכון (ל"ת)
  שלמה גרינברג 12/08/2018 10:24
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 16.
  שלמה ידוע לך משהו חדש על ויאוליה
  רפי 10/08/2018 18:12
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תודה על המאמר. ידוע לי שאתה עוקב מידי פעם אחרי vie.p ויאוליה. יורדת לאחרונה די משמעותית לעומת יתר הסקטור שדווקא יציב ומעט עולה... האם יש חדש?תודה רבה
  סגור
 • "התאכזבו" מתוצאות הרבעון (ל"ת)
  שלמה גרינברג 11/08/2018 09:28
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 15.
  שלמה, דעתך בבקשה לגבי מיקרון
  מקסי 10/08/2018 17:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני יודע שהתייחסת אליה לפני כשנה במאמר לגבי חברות השבבים, וכפי שאני למד מהמאמרים שלך, מן הסתם דעתך לא השתנתה. למרות התלהבות האנליסטים ממנה, החברה נסחרת במכפיל לא הגיוני של 5.3. המניה לא מפסיקה לרדת מאז מאי יוני השנה. ב-UBS טוענים שהמניה תמשיך לרדת עוד עקב מלחמת הסחר האמריקאית (https://www.cnbc.com/2018/08/09/qualcomm-deere-best-buy-among-companies-that-could-feel-most-impact-.html). האם זו גם דעתך? ובאם-כן, האם למרות דעתך החיובית על תעשיית השבבים בכלל ועל החברה בפרט, אולי כדאי לצמצם סיכונים כעת לאור מלחמת סחר זו? תודה רבה, ומאד נהנה ולומד ממאמריך.
  סגור
 • תעשיית השבבים
  שלמה גרינברג 11/08/2018 09:36
  הגב לתגובה זו
  3 0
  היא לב מהפכת הטכנולוגיה. לגבי צמצום סיכונים זו החלטה שלך נטו סלי המוליכים למחצה איפשרו מספר פעמים לצמצם סיכונים. לגבי "דעתך החיובית על תעשיית השבבים בכלל ועל החברה בפרט" אז דעתי מאוד חיובית על הסקטור אבל המילה "בפרט" לא במקומה. כפי שאני חוזר וכותב בין התחרות העזה, לסיקור התקשורתי אינך יכול יותר, כמשקיע הגיוני, להתבסס על מניה זו או אחרת אלא רק על סלים וקרנות. אגב, מניית MU ירדה פחות מסל המוליכים למחצה, ה SOXX או מהסל הטכנולוגי XLK שאין ספק שמלחמות הסחר משפיעות על כול הקבוצה. לבסוף, להסתמך על UBS זה לא בדיוק עוזר
  סגור
 • תעשיית השבבים
  לרון 12/08/2018 16:54
  הגב לתגובה זו
  1 0
  היא סיקליקלית והגענו כעת לרף גבוה ראה סיוה טאואר
  סגור
 • 14.
  fcau עכשיו נוספת הפגיעה לטורקיה (מכס אמריקאי)
  fcau 10/08/2018 15:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מגלובס היום התקפלות נוסח ארדואן: המשבר הכלכלי בטורקיה דחף אותו לקצה10/08/2018 נף הרכב צפוי להיפגע במיוחד מעיצומים כאלה, אם יוטלו, שכן במדינה פועלים קווי ייצור של 6 יצרניות רכב מהמובילות בעולם: פיאט ורנו המייצרות במדינה כשליש ממכוניותיהן, טויוטה ויונדאי המייצרות בה 14% וכן הונדה ופורד המייצרות כ-5%-4% ממכוניותיהן. תעשיית הרכב הטורקית היא כיום השישית בגודלה באירופה, אחרי גרמניה, צרפת, ספרד, בריטניה ואיטליה, והיא מייצרת כ-1.4 מיליון מכוניות בשנה.
  סגור
 • 13.
  קונדוליסה רייס
  לרון 10/08/2018 12:19
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מזכירת המדינה לשעברבממשל אובמה בעלת תואר פרופסורמסכנת שמה בהנהלת דרופבוקס מענין
  סגור
 • אחרי שסיכנה את שמה בממשל בוש (ל"ת)
  הילארי 11/08/2018 17:32
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • מסכנת שמה בהנהלת דרופבוקס?
  שלמה גרינברג 11/08/2018 09:43
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מדוע? לצידה, במועצת המנהלים, יושבים אנשים לא פחות רציניים כמו פול ג'ייקובס, מנכ"ל קוואלקום, מג וויטמאן , דן בלייר ועוד
  סגור
 • דרופבוקס
  לרון 12/08/2018 17:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מניה מסוכנת בשוק גבוה
  סגור
 • 12.
  DBX שלמה למה יורדת 10 אחוז אחרי דוחות טובים (ל"ת)
  שי 10/08/2018 10:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • השאלה צריכ להיות
  שלמה גרינברג 10/08/2018 13:57
  הגב לתגובה זו
  4 0
  למה עלתה כך לפני הדוחות
  סגור
 • קח בחשבון
  dbx 10/08/2018 13:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שהמניה עלתה 10 אחוז ביום פרסום הדוחות - וסהכ עלתה 30 אחוז ב 8 ימי המסחר האחרונים (כולל אתמול). לדעתי היא תחזיר את הירידה של היום מהר מאוד.
  סגור
 • זהירות שם
  dbx 10/08/2018 22:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בעוד שבועיים (ב 23.8) משתחררות מניות שהיו חסומות חצי שנה מאז ההנפקה. התאריך הוקדם מספטמבר לאוגוסט. This primarily relates to the pre-mature end to the lock-up expiration period of Dropbox. The lock-up period was set to end on Sept. 19. The period will now end on Aug. 23. (The lock-up period refers to the post-IPO time span in which executives and large shareholders aren’t allowed to sell their shares.) A reduction in lockup period usually entails negative price action, which is probably the cause of Dropbox’s post-earnings drop in stock price.
  סגור
 • 11.
  "Funding secured"
  TWTR 10/08/2018 09:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רק לראות את עמוד הטוויטר של אלון מאסק - מרמז על העתיד הענק של חברה כמו טוויטר (אם השווקים ישארו חיוביים כמובן) Am considering taking Tesla private at $420. Funding secured. ומה אמר מנכל GS לאחר הפרישה Outgoing Goldman CEO says there's one thing he's looking forward to: 'Unrestrained tweeting' 17 July 2018
  סגור
 • אז תקנה טוויטר וקח מינוף תהיה עשיר (ל"ת)
  זאביק 10/08/2018 15:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • ומה צריך להבין מדבריך? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 10/08/2018 13:56
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 10.
  SQ של jack dorsey מקבלת ממני את הציון המושלם 100 !
  square 10/08/2018 08:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כי עלתה 100 אחוז מתחילת השנה, 170 אחוז ב 12 החודשים האחרונים. jack dorsey הוא היזם שהקים את טוויטר שווי SQ 27 מיליארד שווי TWTR 24 מיליארד. משנת 2016 מניית SQ עלתה מ 10 דולר ל 70 דולר.
  סגור
 • 9.
  ROKU
  אבנר 10/08/2018 01:53
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלמה שלום, בכל קלחת הסטרימינג של נטפליקס, אמאזון (FIRE), אפל (APPLE TV), גוגל (CHROMCAST) מה דעתך על ROKU? היא הונפקה באוקטובר 17 ומספקת את ה-operating system עליו ניתן לראות את כל ערוצי הסטרימינג (כולל נטפליקס, הולו, אמאזון פריים ועוד המון). החברה פרסמה אמש דוחות מצוינים והגיעה כבר ל-break even. האם שמעת עליה? ואם כן, אשמח לשמוע דעתך.
  סגור
 • כשכתבתי על NFLX חשבתי תחילה לכתוב על ROKU
  שלמה גרינברג 11/08/2018 09:53
  הגב לתגובה זו
  3 0
  חברה מאוד מעניינת עם ספור מעניין שכדאי שתקרא https://finance.yahoo.com/news/story-behind-roku-stock-starts-151123340.html . "הבעיה" בהערכת החברה המטורפת הרבה מעבר לנטפליקס וכמו בנטפליקס מה שמריץ ההערכה הוא שילוב בין פוטנציאל הכנסות גדול, דחיפה מסיבית של אנליסטים מאוהבים והעובדה שהיא, כמו נטפליקס, מתחרה בענקיות ה FAANG
  סגור
 • 8.
  מה שמדהים פה
  גיל 09/08/2018 20:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה שאתה עוד מנסה להבין אנליסטים.אני לא מדבר מתוך תחושת זלזול או הטעייה מכוונת.תראה מה גיפריס אמרו אחרי הדוחות של אינטל ותבין מה קרה מאז.הפוך.גם כאן יקרה כנראה הפוךאם לא מיד אז תוך זמן מה.
  סגור
 • 7.
  בתקופת הקיץ אני זוכר תמיד היו כתבות על כך שכולם בחופש
  העולם משתגע 09/08/2018 20:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מוסדיים אמריקאים בחופש ואין יותר מידי פעילות בבורסות. והנה השנה מ 29/6 עד היום ה sp500 עלה כבר יותר מ 5 אחוז והוא קרוב מאוד לנגוע בשיא של סוף ינואר.
  סגור
 • 6.
  Banco Santander
  עמי 09/08/2018 19:51
  הגב לתגובה זו
  2 0
  האם לדעתך הבנק עלול לחוות פגיעה קשה כתוצאה מהמשבר בתורכיה? תודה!
  סגור
 • לא (ל"ת)
  שלמה גרינברג 10/08/2018 10:22
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 5.
  נראה שאפל הולכת לחטוף חניקה דו-ראשית
  המניהממשיכה לעלות 09/08/2018 17:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם צד הסינים (התקשורת הסינית מתריעה: אפל תשמש קלף מיקוח במלחמת הסחר) וגם מצד הנציבה האירופאית שהורידה על גוגל קנס של 5 מיליארד דולר The woman who just cost Google $5 billion revealed her next target, and it could spell trouble for Apple August 8, 2018 Silicon Valley's enemy number one, Margrethe Vestager, has revealed her next target — and it's bad news for Apple
  סגור
 • כותרות, כותרות, כותרות
  שלמה גרינברג 10/08/2018 10:25
  הגב לתגובה זו
  3 0
  הקנס על גוגל הוטל, עדיין לא שולם כי הוגש ערעור, נחיה ונראה. "התקשורת הסינית מתריעה אפל תשמש קלף מיקוח במלחמת הסחר" מזל שהתקשורת הסינית לא משתתפת בדיונים שעדיין לא היו. זה לא קל להשתמש באפל כבקלף מיקוח
  סגור
 • נראה שאתה חוזה את העתיד
  טים קוק 09/08/2018 22:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש לך אפשרות גם לחזות מי תהיה אלופה השנה בספרד?
  סגור
 • 4.
  מספר המתחרים שלה הולך וגדל, והם עוצמתיים
  לגבי נטפליקס 09/08/2018 17:17
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הבנתי שגם אמזון מתכוונת להתחרות בנטפליקס, וגם דיסני מתכוונת להכנס...ואולי עוד מעצמות. האם יש לנטפליקס יתרון ברור שאי אפשר לערער עליו?
  סגור
 • תקרא הכתבה, הכול שם
  שלמה גרינברג 10/08/2018 10:26
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אגב, אמאזון ודיסני כבר שם ממזמן
  סגור
 • תקרא הכתבה
  לרון 10/08/2018 11:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ולא את הכתבה אכן הפנמת ממזמן תוריד מ עדיין לא הפנמת
  סגור
 • 3.
  מה דעתך על מזור ועל סיוה, אחרי הדוחו"ת והנפילה במניה?
  שאלה לשלמה 09/08/2018 17:15
  הגב לתגובה זו
  2 0
  2 המנכ"לים מאד אופטימיים לגבי העתיד (=ממש כמו מנכ"ל טאואר). האם מדובר בהזדמנות קניה?
  סגור
 • מכירות שיורדות זה בעיה, נמתין 2-3 רבעונים (ל"ת)
  שלמה גרינברג 10/08/2018 10:26
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 2.
  DBX היום (חמישי) לאחר המסחר דוחות (ל"ת)
  DBX 09/08/2018 15:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • המניה טסה כאילו שמישהוא הדליף את הדוחות.... (ל"ת)
  מדהים 09/08/2018 17:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  Blk
  שלומי 09/08/2018 15:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה בתחילת 2017 כתבת בהרחבה על החברה. כבר תקופה שהיא חווה תיקון..ידוע לך מה הסיבה והאם דעתך כשהיתה?
  סגור
 • אכן, מאז פברואר השנה
  שלמה גרינברג 10/08/2018 10:32
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סיבה אחת היא הרמה אליה הגיעה אז ומלבדה איני רואה שום בעיה, ההפך. כדאי שתעיין ב https://finance.yahoo.com/news/see-ihs-markit-score-report-120227059.html
  סגור
 • ראה הכתבה הנל - אני מריח צרות צרורות
  צרות 10/08/2018 13:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  (והנפילה בפברואר היא של כול השוק בעקבות השיא בסוף ינואר השנה) עם אפס דמי ניהול - איך מתכננים להרוויח כסף בתעשיית הקרנות? בתחילת החודש הפתיעה ענקית הקרנות פידליטי כשהשיקה קרנות עוקבות מדדים ללא עלות למשקיעים ? עכשיו, מנהלי הקרנות חייבים למצוא דרכים אחרות לממן את פעילותן ? פידליטי כנראה תנסה להגביר את הביקוש של הקרנות האקטיביות אקונומיסט התראות במייל 09.08.2018
  סגור
 • קראתי והדבר ידוע מזה זמן
  שלמה גרינברג 11/08/2018 09:54
  הגב לתגובה זו
  1 0
  למה אתה מריח צרות מכך?
  סגור
 • עלתה ל600$ ברור שמתקנת זה מחיר לא
  יעקב 09/08/2018 22:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סביר
  סגור