המקל והגזר של העלאת דירוג האשראי של ישראל

בכלכלה אין מתנות חינם. מכאן ואילך תהיה חובת ההוכחה קשה יותר, הן בדרך להעלאה נוספת של הדירוג והן, ובעיקר, על מנת לשמור עליו. מה על הממשלה לעשות?
 |  (6)
אין ספק שכלכלת ישראל זכתה לתעודת כבוד, כשבערב שבת הודיעה S&P על העלאת דירוג החוב של המדינה מ-A+/A-1 לדירוג +AA-/A-1 (לכתבה המלאה), והסבירה זאת בעוצמתה הכלכלית ובשיפור פיסקאלי. רק 15 מדינות מדורגות כיום AA.
מסתבר, כי המשבר העולמי, שזעזע את כלכלות ושוקי ההון והכספים של העולם לפני עשר שנים סימן דווקא התחלה של תפנית חיובית מרשימה באופן שכלכלת ישראל ושווקיה השונים מצטיירים, כיום, בעיני בעולם. 
הסוכנות אמנם מציינת כי התשקיף יציב – קרי אין כעת צפי שהדירוג יעלה, או יירד, ב-18-12 החודשים הבאים. עם זאת, ההישג, מרשים ככל שיהיה, לא יותיר זמן ארוך מדי לנוח על זרי הדפנה.
על פניו, אין להקל ראש בנימוקיה של S&P להעלאת הדירוג:
 • צפי להמשך צמיחה כלכלית חזקה, תוך התרחבות של התוצר בקצב שנתי של 3.3% על פני ארבע השנים הבאות (אופק התחזית).
 • צמיחה זו, יחד עם ההיצמדות לכללים פיסקאליים (משמעת תקציבית), תאפשר לממשלה לשמר את הישגיה הפיסקאליים האחרונים ולהוריד את יחס החוב מהתוצר – משתנה חשוב ביותר לחברות הדירוג – ל-57% עד סוף שנת 2021.
יותר מכך, אין להקל ראש כי המשקיעים הפנימו עוד טרם ההכרזה כי מצבה הכלכלי ויכולות המימון של ישראל הינן מן המשובחות – מה שמצא ביטוי בגיוסים האחרונים של המדינה בשוקי חו"ל, שהצריכו ריביות נמוכות במיוחד, האחרון בהם נסגר על 0.05 אחוז בלבד. למעשה, המדינה מצליחה זה זמן לגייס הון בקלות ועלותו הולמת כבר היום מדינות עם דירוג החוב החדש שלה.
אך דווקא בשל כך, ראוי למקבלי ההחלטות לא לחגוג יתר על המידה ולקצר את זמן המנוחה על זרי הדפנה. בכלכלה, כמו שאומרים, אין מתנות חינם. בסרטו של אפרים קישון, תעלת בלאומילך, אומר ראש העיר למנהל מחלקת עבודות עירוניות, שכשל בתפקידו: "המפלגה נתנה, המפלגה יכולה גם לקחת". כך גם כאן: S&P נתנה, ומצפה למספר דברים בתמורה; S&P יכולה גם לקחת. אסור שיתברר בדיעבד כי העלאת הדירוג הייתה בבחינת קצת גזר, הרבה מקל.
לאחר ההתלהבות הראשונית, חובת ההוכחה קשה יותר
התגובה הטיפוסית להודעה כזו הינה תיסוף של המטבע המקומי (השקל במקרה זה) וירידת של תשואות הפדיון על איגרות החוב המקומיות (שכן הממשלה תוכל לגייס חוב בחו"ל ובארץ בעלות נמוכה יותר). הפעם, כך נראה, לאחר ההתלהבות הראשונית, לא תהיה השפעה שיורית על השווקים, שכן מכאן ואילך תהיה חובת ההוכחה קשה יותר, הן בדרך להעלאה נוספת של הדירוג והן, ובעיקר, על מנת לשמור עליו.
כאמור, S&P כבר הודיעה לפני שנה על העלאת תשקיף הדירוג הקודם לחיובי והיה ברור כי בהיעדר שינויים שליליים מהותיים, הדירוג עצמו יעלה בתוך 6, או 12 חודשים. (הדירוג נבחן פעמיים בשנה, בחודשים פברואר ואוגוסט.) מבחינה זו – מדובר בהתאמת הדירוג למצב בפועל וכעת ממתינים להמשכיות ולשיפורים נוספים.
כדי שהממשלה תמשיך לגייס הון קל וזול, מצפים ב-S&P כי יחס החוב הציבורי לתמ"ג (תוצר מקומי גולמי) ימשיך לקטון; הם מציינים, בין השורות, כי מכלכלה קטנה ופתוחה לתנועות הון כמו ישראל ניתן לדרוש זאת. לכן, הממשלה לא תוכל כך סתם להגדיל את הוצאותיה ואת הגירעון התקציבי מעל היעד הדו-שנתי הנוכחי (2.9% מהתוצר), בין אם לצורכי הביטחון ובין אם על רקע כניסה לשנת הבחירות 2019.
ב-S&P מן הסתם לא רשמו V על התוספות האחרונות לתקציב הביטחון, או על הרעיון להגדילן בהתאם לקצב צמיחת התמ"ג. כל סימן לכך יגרום ל-S&P (וחברותיה) להוריד את תשקיף הדירוג ואחר כך אפשר שהדירוג עצמו ירד. נקודה זו יש לסייג: היות והשכונה הבעייתית שלנו מהווה גורם לרעת הדירוג, אם וככל שהתוספות הללו יצליחו לשפר את המצב הביטחוני, השפעתן השלילית נטו על שיקולי הדירוג תהייה קטנה יותר.
כאמור, המשך הדירוג הגבוה תלוי גם בהיעדר הסלמה ביטחונית משמעותית, מה שיצריך, ו-S&P קוראת לכך, חתירה לחידוש התהליכים המדיניים באזור.
האתגר של בנק ישראל
לגבי שוק הדיור, סבורה S&P כי מגבלות ההיצע, הפריון הנמוך, יחסית, בענף הבנייה והגידול המתמשך של הביקוש יצריכו זמן רב לטיפול במחסור ההיצע, מה שיאתגר גם בהמשך את מדיניות הריבית הנמוכה של בנק ישראל; זאת, במיוחד אם S&P צודקים ושער השקל – דולר ירד שוב ל-3.40 עד 2020.
לכן, מעבר לתגובה הראשונית, יצטרכו לפעול גורמים נוספים על מנת שתיסוף השקל, או ירידה של תשואות הפדיון על איגרות החוב, יגלו המשכיות. עם זאת, ייתכן כי יצטמצמו מעט המרווחים בין אג"ח החברות לאג"ח הממשלתיות, לנוכח התיאור החיובי של מצב הסקטור העסקי.
** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. 
 
הכותב הוא רונן מנחם, מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה, מזרחי-טפחות
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  טוב
  גם כאשר 08/08/2018 12:45
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אבטלה אפס צמיחה גבוה מאוד כ3.5%לשנה גם כאשר הכלכלה הישראלית צלחה את משבר 07 בקלות ימצאו בעלי המשקפיים השחורות להמציא כל מיני בדותות . תודו הכלכלה הישראלית מהטובות שהיתה במדינה מאז קום המדינה. מה אנחנו רוצים צמיחה אבטלה אפס שקט בטחוני ? צמיחה אבטלה אפס השגנו מצב בטחוני מציאות מאז קום המדינה. כלכלה חזקה יציבה גרעונות נמוכים דירוג הולך ועולה זה עוצמה כלכלית צבאית. מביאה עולים חדשים כי יש עבודה יוקר המחיה זה מינוס ------- כולם סובלים למה יקר הבנזין? מיסוי כבד 4 שח לליטר מיסוי למה????? בארהב לא יודעים מהו מיסוי על בנזין
  סגור
 • 3.
  הסכם אוסלו
  מי שהביא(ל-1) 08/08/2018 12:32
  הגב לתגובה זו
  0 1
  הביא למותם של אלפי ישראל ומלחמות אינסופיות בעזה שמאל שקרי רמאי מוליך שולל שהביא לטרגדיות אצל מאות משפחות אתפי הרוגים ישראליים מאז הסכם אוסלו השקרי של הזויים שעדיין מקשקדים כמו 1
  סגור
 • 2.
  צבא מחבלים טרוריסטים
  מי שהביא(ל-1) 08/08/2018 12:25
  הגב לתגובה זו
  0 1
  למרכז הארץ לעזה שיבלום פיהו לתמיד הסכם אוסלו הכנסת טרוריסטים למרכז הארץ עזה בתחפושת הסכם שלום. מוטב שיבלום פיהו . הסכם שלום שקרי שאיפשר לטרוריסטים להכנס לארץ כידי לבצע פעולות טרור אלפי ישראלים הרוגים פצועים בגלל הסכם אוסלו . עדיין אתם מקשקשים הבאת טרוריסטים ואלפי הרוגים יהודיים הם עדות לשקר שלכם . עדיין מקשקשים הזויים?
  סגור
 • 1.
  במצב הנוכחי
  אזרחית 08/08/2018 10:22
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הממשלה תשתדל לשמור על מעמד הדירוג הנוכחי במחיר נטל כבד יותר שהאזרחים יצטרכו לשאת. כך תקציבי הרווחה הציבוריים יממונו הלאה מכיסו של הפרט בישראל. בהיעדר שינוי במצב המדיני כלומר הסכם מדיני עם הרשות הפלסטינית לא יווצר בישראל שער כניסה רחב להשקעות הון זר,כמו גם השקעות מקומיות. מה יהיה על 7 עשירוני העובדים בישראל (מלמטה למעלה) ? שמים קודרים. החל מר"ח אלול ועד שמיני עצרת (הושע-נא) 51 ימי סליחות ובקשות צריך לשאת עיניים מעלה כי עזרה לא תבוא מכאן, מהממשלה.
  סגור
 • היא בעיה נפשית
  פסימיות 08/08/2018 12:15
  הגב לתגובה זו
  0 1
  גם כאשר הכל אופטימי יש פסימיים עם משקפייםשחורות בדרך כלל מדובר בפיליטיקה מצב מדיני אמרת הכל. התקדמות עם מי? ההתקדמות מביאה להפך לטרור אלימות כמו לאחר הסכם אוסלו האומלל פיצוצי אוטובוסים טרור בכל הארץ מי שאמר אוסלו אומר טרור הרג רצח . זוהי עובדה מציאות שהיתה.
  סגור
 • היא לכתוב הרבה תגובות באותה כתבה (ל"ת)
  בעיה נפשית 09/08/2018 12:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור